Sufit z obramowanymi i nieobrzynanymi deskami w wannie i poddaszu, jak prawidłowo uszyć z drewnianego Reek - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Sufit desek: cechy naturalnej powłoki (22 zdjęcia)

W nowoczesnym wnętrzu aktywnie rozwija się kierunek wykorzystania naturalnych materiałów. Sufit desek pozwala nie tylko idealnie stylizować pokój w stylu retro, ale także wypełnia obudowę betonem w zaciszu ciepłego drewnianego domu. Istnieją różne sposoby instalowania takiego sufitu, który może być wykorzystany jako przetworzona tarcica i deska nieobrzynana. Sposób obszywania płyty sufitowej zostanie omówiony poniżej.Zalety i wady drewnianego sufitu

Sufit drewnianych desek ma swoje zalety i wady.

Wady drewnianych sufitów:

 • Jeśli w domu lub pomieszczeniach niemieszkalnych, gdzie zainstalowany jest sufit takiej konstrukcji, wilgotność powietrza przekracza normę, a następnie możliwe jest odkształcenie materiału.
 • Wysokiej jakości tarcica jest znacznie droższa niż syntetyczne materiały wykończeniowe, dlatego przy dużej powierzchni podszewka sufitowa będzie kosztować ryczałt.
 • Nagłe zmiany temperatury mogą również powodować deformację płyty sufitowej.
 • Niskie bezpieczeństwo pożarowe.

Zalety sufitu z drewna:

 • Ma doskonałą izolację akustyczną i termiczną.
 • Możesz go zainstalować samodzielnie.
 • Ma wysoką wytrzymałość.
 • Ma atrakcyjny wygląd.
 • Bezpieczeństwo ekologiczne.
 • Estetyczny wygląd.

Jest o wiele więcej pozytywnych cech niż wady, które można z powodzeniem rozwiązać, traktując materiał specjalnymi związkami, które chronią naturalne drewno przed zniszczeniem i deformacją.

Montaż stropu drewnianego

Jednym z najczęstszych materiałów używanych do wykładania sufitów są płyty okładzinowe. Sufit tego materiału ma wysoką estetykę, a koszt tarcicy będzie znacznie niższy w porównaniu z deską podłogową.

Montaż okładziny deski odbywa się w kilku etapach:

 1. Przygotowanie bazy.
 2. Znakowanie sufitowe.
 3. Instalacja ramy.
 4. Podszewka mocująca.

Każdy etap musi być wykonany zgodnie z wymaganiami technicznymi dotyczącymi montażu powłoki drewnianej.

Jeśli drewniany strop deski obrzeża jest zainstalowany na betonowej podstawie, dokładnie wyczyść powierzchnię przed przystąpieniem do prac instalacyjnych. Jeśli jest stare wykończenie, należy je zdemontować, a jeśli na powierzchni podstawy są pęknięcia - nałożyć sufit.Powierzchnia wyrównana i oczyszczona z brudu i pyłu jest koniecznie traktowana związkami antyseptycznymi. Zabieg ten pomaga zapobiegać uszkodzeniom drewna przez różne bakterie i grzyby.

Właściwe oznakowanie powierzchni sufitu pozwala na perfekcyjne wygładzenie sufitu. Znakowanie odbywa się za pomocą poziomu budynku i sznurka do farbowania, który jest instalowany w idealnie równych liniach w odległości do 10 cm od betonowej podłogi.

Listwy wykończeniowe sufitowe wykonuje się za pomocą metalowych lub drewnianych profili, które są instalowane wzdłuż linii znakowania. Optymalna odległość między profilami dla wykończenia sufitu płyty wynosi 30 cm, a takie ułożenie ramy całkowicie eliminuje ugięcie materiału wykończeniowego. Mocowanie do podstawy za pomocą kołków lub śrub.

Niezależnie od poziomu wilgotności w pomieszczeniu, zaleca się stosowanie ocynkowanego profilu metalowego, a podczas montażu drewnianych konstrukcji nośnych materiał musi być poddany działaniu środków antyseptycznych.

Montaż okładziny można wykonać na różne sposoby, ale najbardziej estetycznym i praktycznym sposobem jest zastosowanie specjalnych wsporników, które są przymocowane do niewłaściwej strony deski i listwy.

Montaż okładziny rozpoczyna się od jednego z rogów sufitu. Podczas montażu drewnianego sufitu należy pozostawić odstęp technologiczny między skrajną płytą a ścianą, który powinien wynosić około 10 mm.

Pierwsza płyta sufitowa jest instalowana za pomocą zszywacza do mebli, następny jest przymocowany do rowków poprzedniego i przymocowany do listwy za pomocą knag. W ten sposób cały sufit jest zszyty i nie należy zapominać o rozmieszczeniu opraw i instalacji przewodów elektrycznych, dla których konieczne jest wykonanie otworów w suficie.

Po zakończeniu montażu drewnianego sufitu zaleca się traktowanie całej powierzchni specjalnymi związkami, które nadają drewnu matowy odcień i chronią go przed uszkodzeniem przez grzyby i ryjkowce.Drewniany sufit w wannie

Nie każdy domowy artysta wie, jak zrobić sufit w drewnianej wannie, więc zanim pójdziesz kupić materiał do tego celu, powinieneś dokładnie przestudiować tę sekcję.

Do organizacji sufitu w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności nie zaleca się używania drewna iglastego. Taka płyta po podgrzaniu emituje dużą ilość żywic aromatycznych, które mogą spontanicznie zapalić się w pewnych warunkach. Zdolność drzewa do zmiany objętości po zwilżeniu powinna być również brana pod uwagę przy pokrywaniu sufitu deskami.Drzewo jest znacznie bardziej narażone na rozkład przy wysokiej wilgotności, więc gdy wybrana jest płyta sufitowa w wannie, musi być odpowiednio przetworzona i zainstalowana.

W wannie można zainstalować sufit z nieobrzynanych desek. W tym przypadku koszty finansowe zakupu materiału zostaną znacznie zmniejszone, ale zużycie środków antyseptycznych, które zostaną zastosowane na niepoddaną obróbce powierzchnię drewnianą, zostaną znacznie zwiększone ze względu na większą szorstkość takiego materiału. Jeśli używasz planowanych desek, możesz również znacznie obniżyć koszty. Możesz sam zaplanować trymowanie drewna, w tym celu możesz użyć specjalnych maszyn lub użyć „szlifierki”.

Bez względu na rodzaj tarcicy, sufit musi być niezawodnie zaizolowany i uszczelniony od powierzchni zimnego strychu. W takim przypadku prawdopodobieństwo kondensacji z odwrotnej strony drewna zostanie zminimalizowane. Płyn do drewna jest zawsze niepożądany, ale jeśli powierzchnia deski może być wysuszona z zewnątrz, wilgoć powstająca z wnętrza będzie miała destrukcyjny efekt przez długi czas.

Konieczne jest wiedzieć, jak prawidłowo zainstalować warstwę paroizolacyjną, a także wyposażyć izolację sufitu zgodnie ze wszystkimi zasadami. Od nowoczesnych materiałów używanych do ogrzewania i uszczelniania mokrych pomieszczeń za pomocą parowników foliowanych i wełny kamiennej. Wełna szklana nie nadaje się do izolacji ze względu na wysoką higroskopijność. Aby niezawodnie chronić drewniany strop przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz, jak również przed wyciekiem wilgotnego powietrza z łaźni parowej, zaleca się stosowanie podwójnej warstwy hydroizolacji, w której materiałem zewnętrznym może być zwykła biała folia z tworzywa sztucznego.Zazwyczaj taka podwójna hydroizolacja jest stosowana do ochrony izolacji, która jest umieszczona w poszyciu sufitu, ale podczas izolowania strychu materiałami sypkimi wystarczy jedna warstwa, która jest umieszczona pod sufitem. Aby zaizolować sufit, możesz użyć staromodnego sposobu. W starożytności stosowano mieszankę gliny i słomy do izolacji termicznej sufitu w wannie.Po zakończeniu izolacji sufitu deski są mocowane do listwy za pomocą gwoździ wykończeniowych. Jeśli jako podsufitkę stosuje się wykładzinę, montaż wykonuje się w sposób opisany powyżej.

Drewniany strop na poddaszu

Do montażu strychu najkorzystniejszy jest drewniany sufit z podszewką. Biorąc pod uwagę złożoną geometrię pomieszczenia, wykorzystanie tego materiału może znacznie obniżyć koszty pracy. Na poddaszu konieczne jest wykonanie wysokiej jakości izolacji i hydroizolacji.

Jako grzejnik stosowano kafelkowe grzejniki mineralne, które są instalowane we wstępnie przygotowanych profilach płyt. Materiał termoizolacyjny z obu stron podlega niezawodnej hydroizolacji, aby wyeliminować możliwość przedostania się wilgotnego powietrza do pomieszczenia. Boazeria jest instalowana na listwie za pomocą zacisków zszywek. Jeśli do przycinania użyto innej tarcicy, można użyć zwykłych wkrętów do drewna.

Sufit drewnianych materiałów sprawia, że ​​pokój jest bardziej komfortowy, ale należy pamiętać o wysokiej palności i możliwości uszkodzenia drewna przed wilgocią. Wysokiej jakości obróbka materiału za pomocą specjalnych związków może znacznie zmniejszyć ryzyko pożaru drzewa i ochrony przeciwdrobnoustrojowej - aby zminimalizować prawdopodobieństwo uszkodzenia drewna przez różne mikroorganizmy.

Obejrzyj film: Sufity podwieszane - zobacz jak najtaniej można je wykonać (Luty 2020).

Загрузка...