Formowanie sztukaterii na tynku sufitowym z poliuretanu w wystroju mieszkania, wystroju i dekoracji wokół żyrandola, piękna dekoracja konstrukcji zawieszonych i rozciągliwych z teksturowanym ornamentem - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Sztukateria na suficie - oryginalne rozwiązanie do każdego wnętrza (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Czasy, w których sztukaterie zdobiły tylko sufity w bardzo drogich domach, dawno już minęły. Dziś można go zobaczyć w pomieszczeniach biurowych i zwykłych mieszkaniach. Tłumaczy to fakt, że pojawiły się tańsze materiały, które umożliwiają dekorowanie sufitu stiukiem, nawet dla osób o niskich dochodach.


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-2

Kilka wieków temu sufity zdobiono sztukaterią z kamienia lub drogiej zaprawy. Dziś możesz ozdobić sufit sztukaterią:

  • gips;
  • polistyren;
  • poliuretan.

Przed zakupem określonego rodzaju sztukaterii musisz zapoznać się z zaletami i wadami każdego z nich. Spójrz nie tylko na wygląd sztukaterii - przeanalizuj jej właściwości. Dowiedz się, na przykład, jak dany materiał zachowuje się w niskich temperaturach. Nagle system ogrzewania w Twoim domu ulegnie awarii i przez kilka dni pokoje nie będą ogrzewane. Konieczne jest uwzględnienie siły wyższej.

Sztukateria poliuretanowa jest bardzo piękna, ponieważ wygląda jak prawdziwy kamień. Jest lekki i jednocześnie wytrzymały. Jeśli kupisz taki stiuk, nie trzeba go malować - wygląda już bardzo dobrze.

W tym przypadku poliuretan jest dobrą farbą, idealnie równą warstwą. Jest bardzo wygodny do pracy z listwami poliuretanowymi. Materiał ten nie kruszy się i nie pęka, a na skutek małych uderzeń nie dochodzi do pęknięć. Jeśli chcesz stworzyć naprawdę piękny sufit w mieszkaniu, wybierz niektóre elementy farbą złotą lub miedzianą. Wtedy wnętrze będzie wyglądać jeszcze bogatsze.

Dużą zaletą tego materiału jest wysoka odporność na ekstremalne temperatury. Nie boi się wysokiej wilgotności i silnych mrozów, dzięki czemu można ozdobić elewację budynku elementami dekoracyjnymi z poliuretanu. Wyobraź sobie, ile kosztowałoby ozdobienie zewnętrznej części domu drogimi kamieniami.


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-5


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-6

Podstrunnica poliuretanowa nie boi się wzrostu temperatury. Materiał topi się w temperaturze +300 stopni, więc te elementy dekoracyjne można zamontować pod żyrandolem i lampami - nie będą się palić i topić nawet po dłuższym użytkowaniu. Elementy dekoracyjne z poliuretanu nie zmieniają koloru nawet przy długotrwałej ekspozycji na słońce i nie boją się wilgoci, więc można je prać.

Wnętrze i dom, a mieszkanie wygląda dobrze i gipsowe listwy na suficie. Ten materiał ma wiele wad, ale istnieją znaczne zalety. Gips jest naturalny, co oznacza, że ​​jest całkowicie bezpiecznym materiałem. Nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, nie ma zapachu, jest absolutnie hipoalergiczny. Gips nie pali się i nie topi, dlatego elementy dekoracyjne z niego wykonane można umieścić pod żyrandolem dla wielu żarówek. Inny gips ma tak ważną właściwość jak higroskopijność. Jeśli pomieszczenie jest zbyt wilgotne, zabiera nadmiar wilgoci, a gdy powietrze jest zbyt suche, wydziela się.


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-9


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-10

Sztukateria na suficie wygląda naprawdę bogato i pasuje do każdego wnętrza. Ozdobiona jest sufitami w lokalu w stylu prowansalskim, nowoczesnym, barokowym. Gips jest materiałem bardzo plastycznym, można z niego tworzyć dowolne rzeźby, w tym listwy sufitowe. Jeśli sklepy nie znalazły niczego odpowiedniego, możesz złożyć indywidualne zamówienie na produkcję dokładnie sztukaterii, która będzie idealnie pasować do wnętrza. Jest drogi, ale bardzo oryginalny.

Gips jest bardzo delikatnym materiałem. Jeśli podczas pracy upuścisz jakiś element, pęknięcia nad nim przejdą lub rozpadnie się na kawałki. Higroskopijność jest również poważną wadą.


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-11


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-12

Przy dużej wilgotności tynk nie wysycha i może w końcu zacząć się kruszyć, dlatego sufit nie jest ozdobiony sztukaterią w łazience, pokoju z basenem, wanną lub na zewnątrz. Jeśli nadal chcesz udekorować wnętrze sztukaterią gipsową, to należy go traktować specjalnym rozwiązaniem. Gips jest bardzo drogim materiałem, a konstrukcja sufitów z listwami gipsowymi może być bardzo droga - nie każdy może sobie pozwolić na taki królewski wystrój.

Do projektowania nowoczesnych wnętrz jest aktywnie używany polistyren lub pianka. Jest kilkakrotnie bardzo elastyczny, bardzo lekki i tańszy niż tynk i poliuretan. Stiuk wykonany z polistyrenu nie boi się zmian temperatury i wysokiej wilgotności. Jest bardzo łatwy w obsłudze: jest szybko montowany dzięki niskiej wadze i specjalnej strukturze materiału. Ten materiał służy bardzo długo. Przy prawidłowym działaniu, konstrukcja sufitów z pianką stiukową zadowoli Cię przez wiele lat.


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-14


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-15

Dzięki ogromnej liczbie zalet polistyren jest łatwopalny. Takie sztukaterie boją się ognia, więc nie znajdują się w pobliżu lamp i pod żyrandolem na suficie. Kosztuje też znacznie mniej niż gips lub poliuretan, ale wygląda też nie tak atrakcyjnie. Widać, że sztukateria nie jest wykonana z drogiego materiału, ale ze zwykłej pianki. Aby poprawić wygląd, można go pomalować kolorem sufitu lub ścian. Wtedy wnętrze stanie się jeszcze piękniejsze i ciekawsze, a sufit będzie podobny do sufitów w pałacach i bogatych posiadłościach.


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-16


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-17

Jak sztukaterie?

Nie wystarczy wybrać kosztowną sztukaterię, nie należy też mylić się z zakupem mieszanki, na której zostanie ona przymocowana do sufitu. Nie ma potrzeby oszczędzania. Najlepiej kupić sztukaterię i kompozycję klejową jednego producenta. Jeśli nie zostanie znaleziony, poproś sprzedawców o poradę i wybierz odpowiednią opcję.

Do mocowania sztukaterii z polistyrenu i poliuretanu należy stosować „gwoździe płynne”, kit lub inne nowoczesne rozwiązania klejowe. Przed przymocowaniem musisz wyrównać, oczyścić i osuszyć ściany. Jest montowany tylko na idealnie płaskich i absolutnie czystych powierzchniach.

Do sztukaterii gipsowej potrzebne jest rozwiązanie, które wytrzyma ciężar bardzo ciężkich elementów. Oczywiście gips waży o wiele więcej piany, więc „płynne gwoździe” do jego mocowania nie będą działać. Przed przymocowaniem tynku gipsowego powierzchnię traktuje się roztworem kleju PVA i gipsu. Czasami jest zamontowany na kołkach, ale ta praca musi być wykonana co najmniej dwa lub trzy.


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-18


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-19

Obecnie popularne są sufity napinane ze sztukaterią. Nie kosztują tak dużo, ale znacząco zmieniają wnętrze. Do sufitu nie można mocować tylko gipsu - należy stosować lekkie materiały wykończeniowe, najlepiej polistyren.


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-20


lepnina-na-potolke-originalnoe-reshenie-dlya-lyubogo-interera-22-foto-21

Aby wizualnie podnieść sufit i narysować granicę między nimi za pomocą ścian, można przymocować wąskie okap (pianka). Tkanina napinająca jest bardzo miękka, dlatego elementy dekoracyjne nie muszą być do niej mocowane, lecz do ściany. Praca jest jubilerem, ale jeśli zrobisz to ostrożnie, sufit będzie wyglądał inaczej.

A sufit napinany można ozdobić lekkimi rozetami z pianki. Aby wyglądało dobrze i trzymało, gniazdo nie powinno zajmować więcej niż jedną czwartą sufitu i przekraczać 80 cm średnicy.

Obejrzyj film: Sztukaterie przykład dekoracji ściany i sufitu (Sierpień 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send