Rury do zaopatrzenia w wodę Polipropylen Metal-plastik elastyczny w mieszkaniu, zastępujący okablowanie i montaż konstrukcji z drutu z miedzi PCV i HDPE na gorącą wodę w domu, obliczanie średnicy - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Jak wybrać rury do zaopatrzenia w wodę: podstawowe opcje

Pin
Send
Share
Send
Send


Pomimo faktu, że prawie każdy dom, mieszkanie lub prywatny dziedziniec ma bieżącą wodę, ta korzyść cywilizacyjna byłaby niemożliwa bez rur, przez które dostarczany jest płyn niezbędny dla ludzkiego ciała. W XXI wieku do instalacji systemu zaopatrzenia w wodę używane są rury wykonane z różnych materiałów, dlatego wybór odpowiedniego produktu do zorganizowania dostawy wody do pomieszczenia mieszkalnego lub użytkowego nie będzie trudny. W zależności od miejsca przeznaczenia używane są różne rodzaje rur, a przed udaniem się do sklepu konieczne jest zbadanie właściwości i sposobu montażu produktów wykonanych z różnych materiałów.

Przez wiele lat wszędzie używane były metalowe rury do zaopatrzenia w wodę i nie miały sobie równych. Jednak metalowe rurociągi mają istotne wady:

 • Metaliczny smak wody.
 • Utlenianie metalu i pojawienie się rdzy w wodzie.
 • Zmniejszenie wewnętrznej średnicy rury w wyniku przerostu wewnętrznego światła różnych osadów organicznych.

Ponadto, do instalacji komunikacji z metalu, konieczne jest użycie sprzętu spawalniczego, który uniemożliwia niezależną pracę wielu rzemieślnikom domowym z powodu braku sprzętu spawalniczego lub umiejętności do pracy z nim. W przypadku organizacji zaopatrzenia w zimną wodę rury stalowe są obecnie praktycznie nieużywane, ale dla tych celów można zastosować rurę miedzianą, która jest znacznie mniej podatna na korozję, ale ma wysokie koszty.

Metalowe rury w nieogrzewanych pomieszczeniach muszą być izolowane specjalnymi materiałami. Wełna szklana ma doskonałe właściwości izolacyjne, zarówno w celu zapewnienia ochrony przed zniszczeniem rur zimnej wody, jak i zapobiegania stratom ciepła w systemach ciepłej wody.

Rury polipropylenowe do zaopatrzenia w wodę są najczęściej używane w nowoczesnych domach. Organizacja w domu rury wodociągowej z rur polipropylenowych pozwala pozbyć się wielu wad, które są nieodłącznie związane z wyrobami metalowymi. Produkty polipropylenowe mogą być standardowe lub wzmocnione.


kak-vibrat-trubi-dlya-vodosnabzheniya-osnovnie-varianti-4


kak-vibrat-trubi-dlya-vodosnabzheniya-osnovnie-varianti-5

Wzmocnione rury są w stanie wytrzymać bardzo wysokie ciśnienie i wstrząsy hydrauliczne. Stosowanie takich produktów jest uzasadnione tylko w scentralizowanym systemie zimnej wody, gdzie nagłe spadki ciśnienia nie są rzadkością.

W przypadku zaopatrzenia w wodę prywatnego domu, w którym zaopatrzenie w wodę będzie realizowane za pomocą konwencjonalnej zatapialnej pompy, nie jest konieczne stosowanie rur polipropylenowych do dostarczania zimnej wody, posiadających wzmocnioną warstwę. Ponadto wzmocniony polipropylen będzie kosztował znacznie droższy materiał niewzmocniony. Do izolacji z polipropylenu można użyć pianki lub wełny szklanej. Właściwości izolacyjne tych materiałów niezawodnie chronią wodę w zimie. Zaletą tego materiału jest to, że montaż rur polipropylenowych można wykonać samodzielnie. Prace instalacyjne wykonuje się przez lutowanie specjalnego urządzenia. Najlepsze rury polipropylenowe są produkowane w Niemczech.

Ocynkowana rura pozwala pozbyć się głównej wady stalowych rur. Jeśli rura żelazna zostanie pokryta od wewnątrz i na zewnątrz cienką warstwą cynku, proces korozji stali zostanie całkowicie wyeliminowany. Żywotność rur ocynkowanych wynosi około 20 lat, ale tylko pod warunkiem, że proces nie został przerwany podczas nakładania warstwy ochronnej, a same produkty nie były używane w systemie CWU. Zniszczenie ochronnej warstwy cynku zwiększa się kilkakrotnie w temperaturze + 60-80 stopni Celsjusza, dlatego materiał ten jest mało przydatny do dostarczania gorącej wody. Rury ocynkowane są z powodzeniem stosowane do dostarczania zimnej wody w różnych systemach, bez żadnych ograniczeń.

Rury polietylenowe

Polietylen jest również godnym zamiennikiem rur stalowych. Głównym ograniczeniem stosowania rur HDPE do organizowania dostaw wody jest wąski reżim temperaturowy tego materiału.

Rura z PCV może być również stosowana do ciepłej i zimnej wody.

Ten materiał ma następujące zalety:

 • Okres użytkowania wynosi co najmniej 50 lat.
 • Nie pali się.
 • Ma małą wagę.
 • Układanie rur można wykonywać we własnym zakresie.
 • Niski koszt.

Dla organizacji zaopatrzenia w wodę pitną materiał ten może być używany zarówno w domku, jak i w rurach wodociągowych w mieszkaniu. Jeśli rury są potrzebne do zaopatrzenia w wodę pod ciśnieniem, tego typu produkt można wykorzystać do tego celu. Wysoka wytrzymałość rur PVC pozwala na zastąpienie starego zaopatrzenia w wodę metalową bez utraty jakości.

Metalowe rury do zaopatrzenia w wodę pozwalają na instalację dopływu wody w możliwie najkrótszym czasie. W tym przypadku koszt pozyskania takiego materiału i jego instalacji nie będzie zbyt uciążliwy dla budżetu rodzinnego. Elastyczne rury umożliwiają komunikację toczenia bez użycia elementów łączących. Ten rodzaj materiału może być stosowany zarówno do systemów dostarczających zimną wodę w domku lub mieszkaniu, jak i jako rura do dostarczania gorącej wody. W tym drugim przypadku konieczne jest wybranie materiału z odpowiednim oznaczeniem. Ten typ metalowo-plastikowej rury może pracować w temperaturach do +90 stopni.

W przypadku systemów zimnej wody główną zaletą tego materiału jest brak korozji, co ma pozytywny wpływ na smak wody. Wykorzystując specjalne adaptery do rur wykonanych z metalu-tworzywa sztucznego, wszystkie prace instalacyjne można wykonywać samodzielnie, co jest również zaletą stosowania tego typu materiałów.

Rury ze stali nierdzewnej są drogim materiałem do organizowania domowych instalacji sanitarnych, ale jest to prawdopodobnie ich jedyna wada.

Ten materiał ma maksymalny wskaźnik higieniczny, a żywotność takich produktów może przekroczyć 400 lat. Podmiejska dostawa wody ze stali nierdzewnej może przedwcześnie zawieść tylko wtedy, gdy do dezynfekcji wody stosowane są substancje zawierające chlor, ale ta technologia prawie nigdy nie jest stosowana w nowoczesnych systemach czyszczenia. Jeśli konieczne jest zdezynfekowanie systemu zaopatrzenia w wodę w daczy agresywnymi środkami, to po zakończeniu wszystkich prac cała autostrada musi być dokładnie spłukana.

 • Jeśli konieczna jest wymiana rur wodociągowych, zaleca się całkowite zastąpienie starych stalowych rur wodnych nowoczesnymi produktami. Wśród ogromnej liczby odmian można łatwo wybrać materiał, który będzie w pełni pasował do ceny i jakości.
 • Elastyczne rury z różnych rodzajów tworzyw sztucznych mogą znacznie skrócić czas poświęcony na instalację zaopatrzenia w wodę zarówno w kraju, jak i w innych pomieszczeniach mieszkalnych lub niemieszkalnych.
 • Zaleca się zakup rur i kształtek do zaopatrzenia w wodę w jednym miejscu, a najlepiej tego samego producenta. W takim przypadku możesz liczyć na to, że wszystkie elementy systemu zaopatrzenia w wodę będą idealnie do siebie dopasowane, a jeśli wystąpią problemy z jakością towarów, nie będziesz musiał kontaktować się z różnymi organizacjami handlowymi.
 • Dystrybucja rur doprowadzających wodę może mieć różne opcje, więc zanim zaczniesz organizować system zaopatrzenia w wodę, powinieneś obliczyć średnicę rury doprowadzającej wodę i poprawnie obliczyć ilość materiału, który należy kupić.
 • Montaż rur wodociągowych można wykonać samodzielnie, ale jeśli nie ma doświadczenia w posługiwaniu się narzędziami, zaleca się zwrócić się do specjalistów.
 • Jeśli do instalacji instalacji wodociągowej wymagane są elastyczne rury wykonane z metalu, rura miedziana jest najbardziej odpowiednim materiałem do systemów zimnej wody i SGV.

Jak wybrać rury w taki sposób, aby zabić jak najwięcej zajęcy, każdy musi zdecydować niezależnie, ale niezależnie od rodzaju zakupionego materiału, należy upewnić się, że oryginalny produkt został zakupiony, co będzie zgodne ze wszystkimi standardami.


kak-vibrat-trubi-dlya-vodosnabzheniya-osnovnie-varianti-12


kak-vibrat-trubi-dlya-vodosnabzheniya-osnovnie-varianti-13

Obejrzyj film: PORADNIK: Jak zapewnić płynną i cichą pracę hydroforu? Domowy zestaw hydroforowy Wilo-HiMulti 3 (Październik 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send