Regulator temperatury podłogi ciepłej wody, jak wybrać programowalny mechaniczny elektroniczny sterownik dotykowy do podłóg podczerwieni, podłączenie czujnika temperatury do powłoki foliowej - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jaki termostat wybrać do ogrzewania podłogowego?

Niezależnie od tego, jaki system ma ciepłą podłogę, nie można go obsługiwać bez termostatu lub, jak to się często nazywa, termostatu. Urządzenie to zapewnia, w razie potrzeby, włączenie ogrzewania lub wyłączenia w celu utrzymania pożądanej temperatury powietrza w pomieszczeniu lub stopnia ogrzewania samej podłogi.

Właściwy wybór termostatu do ogrzewania podłogowego ma zawsze ogromne znaczenie, ponieważ dzięki temu urządzeniu, które jest częścią systemu grzewczego, można zrealizować najbardziej optymalny sposób kontrolowania zużycia energii, co pozwala na utrzymanie pożądanego klimatu wewnętrznego i oszczędności kosztów finansowych.

Na współczesnym rynku istnieje wiele różnych typów termostatów. Są proste i dość tanie oraz bardzo złożone dla „inteligentnego” domu wyposażonego w sztuczną inteligencję.

Odmiany termostatów

Wszyscy specjaliści istniejący obecnie w termostatach są podzieleni na trzy grupy:

 • mechaniczne;
 • programowalny;
 • cyfrowy.

Termostat mechaniczny do ogrzewania podłogowego

Taki termostat może być prostym urządzeniem mieszającym na zaworze trójdrożnym i może być urządzeniem elektromechanicznym. We wszystkich przypadkach zawsze rozwiązuje tylko jeden problem: utrzymuje temperaturę ustawioną na skali obrotowej. Taki regulator jest łatwy do kontrolowania i niski koszt.

Zastosowanie zaworu trójdrożnego pozwala na stworzenie termostatu do podgrzewanej wodą podłogi, która bezpośrednio reguluje przepływ ciepłej i zimnej wody, miesza je i dostarcza wodę o odpowiedniej temperaturze do systemu rur stosowanego do ogrzewania podłogowego, ale taki termostat do podłogi może być używany tylko wtedy, gdy dom ma oddzielny system ogrzewania wody.

W większości przypadków jest to rzadkie. Tak, a taki system kontroli temperatury podłogi nie zawsze jest wygodny, więc gdy istnieje potrzeba posiadania termostatu o prostej konstrukcji, zamiast zaworów trójdrożnych najczęściej stosowane są termostaty elektromechaniczne. W nich wymagana temperatura jest również ustawiana ręcznie, ale takie mechaniczne termostaty kontrolują, w przeciwieństwie do zaworu trójdrogowego, nie przepływ ciepłej i zimnej wody, ale poziom napięcia na elementach grzejnych.

Programowalny termostat do ogrzewania podłogowego

Termostaty programowalne, w przeciwieństwie do opisanych powyżej ręcznych termostatów mechanicznych, mogą nie tylko utrzymywać, podobnie jak ostatnia, ustawiona temperatura, ale także programować zmianę jej wartości w ciągu dnia lub tygodnia, miesiąca, roku. Stopień ogrzewania podłogi może być różny w dni powszednie i weekendy lub w nocy, rano, w południe i wieczorem. Zastosowanie inteligentnych termostatów do ogrzewania podłogowego, przeznaczonych do stosowania w systemach „inteligentnego domu”, może również włączyć lub wyłączyć ogrzewanie podłogowe, w zależności od tego, czy w domu są ludzie i jaka jest temperatura powietrza na zewnątrz domu.

Na przykład w przypadku braku właściciela domu programowalny termostat może zmniejszyć moc wysyłaną do ogrzewania podłogowego, a tym samym zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Jak pokazuje doświadczenie, termostat programowalny oszczędza do 50% energii zużywanej na ogrzewanie, a zwykle - nie więcej niż 30%. Na dużych obszarach efekt ten będzie szczególnie odczuwalny.

Cyfrowy termostat elektroniczny

Dzięki swojej zasadzie działania termostat cyfrowy jest podobny do termostatu mechanicznego. Główną różnicą od tej ostatniej jest obecność cyfrowego wyświetlacza pokazującego temperaturę podłogi, która w rzeczywistości jest również ustawiona w trybie ręcznym. W tym przypadku z reguły nie stosuje się rolek obrotowych, ale zwykłe przyciski są używane z konwencjonalnym termostatem cyfrowym, a sensoryczne z termostatem dotykowym.

Czujnik temperatury - główny element procesu regulacji

Utrzymanie temperatury przez dowolny typ termostatu odbywa się z uwzględnieniem sygnałów generowanych przez czujnik wbudowany w termostat lub na zewnątrz.

Konwencjonalny termostat jest zwykle wyposażony tylko w jeden czujnik, który mierzy temperaturę podłogi, ale ta opcja nie jest najlepsza, ponieważ system „ciepłej podłogi” może być również stosowany, jeśli istnieje dodatkowe ogrzewanie pomieszczenia, na przykład podgrzewaczami wody i bez nich.

Gdy pomieszczenie jest ogrzewane tylko ogrzewaną podłogą, lepiej kontrolować temperaturę powietrza w pomieszczeniu, a nie stopień ogrzewania podłogowego.

Jeśli laminat, parkiet lub arkusze linoleum są używane jako wykładzina podłogowa, w tym przypadku konieczne jest zmierzenie temperatury takiej podłogi, aby uniknąć przegrzania. Najlepszą opcją są termostaty, do których można podłączyć jednocześnie dwa czujniki.

Jakie czujniki mogą korzystać z regulatora temperatury?

Termostaty dowolnego systemu, niezależnie od tego, czy posiadają funkcję programowania, czy nie, mogą być wyposażone w czujnik zdalny lub wbudowany czujnik. Najczęstsze dla termostatów są następujące systemy kontroli termicznej, z uwzględnieniem metod podłączania do nich czujników temperatury:

 • z czujnikiem zamontowanym na podłodze, a także wbudowanym - do monitorowania temperatury powietrza;
 • z czujnikiem, który monitoruje temperaturę powietrza, który może być wbudowany w obudowę termostatu lub przeniesiony na zewnątrz;
 • z czujnikiem podczerwieni mierzącym temperaturę podłogi;
 • z czujnikiem temperatury wbudowanym w powłokę lub list przewozowy.

Najbardziej popularne dzisiaj są systemy regulacyjne dwóch ostatnich rodzajów opcji przedstawionych powyżej. Są tańsze niż inne, pracują stabilnie i są szczególnie zalecane do ogrzewania podłogowego folii, które jest najbardziej odpowiednie do ogrzewania takiej powłoki jak:

 • parkiet;
 • podłogi laminowane;
 • dywan;
 • linoleum.

Wynika to z faktu, że podłoga folii charakteryzuje się równomiernym rozkładem ciepła na powierzchni filmu węglowego emitującego promienie podczerwone o bardzo niskiej częstotliwości lub, jak mówią „dalekie widmo”.

Inną ważną cechą podłogi na podczerwień jest to, że ma ona dodatkową przewagę nad, na przykład, systemami ogrzewania podłogowego kablem i innymi: łatwą, szybką instalację, dostępną dla prawie wszystkich.

Instalacja termostatów

Do umieszczenia tych urządzeń są zwykle używane skrzynki okablowania, które doprowadzają przewody z ogrzewacza podłogowego i kabli sygnałowych ze zdalnego czujnika temperatury. Ponadto cały system musi być zasilany z sieci.

Regulatory temperatury powinny być instalowane w miejscach, w których można zapewnić wygodną konserwację, odczyty i, jeśli to konieczne, naprawy. Jeśli używana jest ciepła podłoga o dużej pojemności, konieczna jest osobna linia, aby zapewnić jej zasilanie. Jednocześnie lepiej jest zamontować termostat jak najbliżej elektrycznej tablicy rozdzielczej. Jeśli moc pobierana przez ciepłą podłogę jest mniejsza niż jeden kilowat, można ją zasilać nawet z gniazdka.

Zaleca się umieszczenie termostatu jak najbliżej lokalizacji ogrzewanej podłogi na poziomie 30-40 cm od jej powierzchni. Zmniejszy to długość kabli wychodzących z czujnika temperatury.

Niektóre modele termostatów można montować w gniazdach lub przełącznikach. Należy pamiętać, że większość termostatów nie może być stosowana w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, ale istnieją termostaty specjalnie zaprojektowane do instalacji w łazienkach. Są odporne na wilgoć IP21 lub wyższe.

Kilka wskazówek dotyczących wyboru termostatów

 • Termostat cyfrowy i elektromechaniczny doskonale nadaje się dla tych, którzy nie chcą „zawracać sobie głowy” programowaniem, a powierzchnia grzewcza jest mała.
 • Zaleca się stosowanie termostatu programowalnego, wręcz przeciwnie, w przypadku, gdy powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia jest duża. Wtedy oszczędności energii będą znaczne.
 • Sterowanie termiczne za pomocą zaworów trójdrożnych jest niezwykle proste, ale ma zastosowanie tylko wtedy, gdy istnieje oddzielny system ogrzewania wody.
 • Od dzisiaj istnieje wiele różnych typów termostatów do sprzedaży w różnych kolorach, pożądane jest, aby wybrany termostat najlepiej pasował do ogólnego projektu wnętrza, jeśli nie można ukryć lokalizacji tego urządzenia.
 • Określając, który lepiej kupić termostat, zastanów się przede wszystkim, jaką maksymalną moc może regulować, jakiego rodzaju przepięcia w napięciu wejściowym może wytrzymać, na jakim poziomie wilgotności powietrza pozostaje jego wydajność. Lepiej jest wybrać urządzenie sterowane temperaturą z dobrym marginesem dla wszystkich krytycznych parametrów.
 • Zwróć uwagę na to, jak i jak łatwo jest zainstalować termostat w miejscu użytkowania.
 • Zapytaj, kto jest producentem tego urządzenia: lepiej przepłacić za produkty znanej firmy, której wysoka ocena na rynku światowym sama w sobie jest gwarancją jakości niż zakup taniego, ale zawodnego produktu.

Podsumowując, można powiedzieć, że nie tylko jakość jego pracy, ale także jakość naszego życia zależy od tego, jak prawidłowo wybierzemy system kontroli termicznej.
Obejrzyj film: Montaż systemu sterowania Purmo TempCo (Styczeń 2020).

Загрузка...