Home Care Gusmania, Jak sadzić kwitnącą roślinę w doniczce, uprawiać i hodować kwiat, ziemię i glebę - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Flower Guzmania - piękno lasów tropikalnych w Twoim domu (24 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Gusmania lub Guzmania jest zimozielonym gatunkiem żyjącym na wolności na terenach zalesionych lub na zboczach gór Ameryki Środkowej i Południowej, a także w niektórych częściach Indii, Brazylii i Wenezueli.

W naturze wysokość kwiatu sięga 70 cm, uprawiane gatunki wewnętrzne w długości nie przekraczają 40 cm Guzmania przyciąga uwagę ze względu na swój niezwykły wygląd: długie liście u nasady zachodzą na siebie, tworząc niezwykły kwiatostan. Główną zaletą jest długi okres kwitnienia (około 15-17 tygodni).


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-2

Dbanie o Guzmana

Opieka nad gummanem w domu jest dość prosta. Chociaż roślina ta ma pochodzenie tropikalne, nie jest potrzebna żadna specjalna wiedza, aby się nią zająć.

Wymagana temperatura

Aby zapewnić pożądany reżim temperaturowy jest jednym z najważniejszych zadań. Roślina domowa Guzmania uwielbia ciepło. Jeśli przygotowuje się do kwitnienia, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej 25 ° C. Już kwitnący guzmaniya będzie czuł się komfortowo w temperaturze 20 ° C. Przez krótki okres czasu ten domowej roboty kwiat może również przetrwać w chłodnym pomieszczeniu (niższy próg 13ºC).

Hipotermia może powodować chorobę, aw najgorszym przypadku śmierć rośliny. Guzmania może umrzeć nie tylko z zimna, ale także z ciepła, więc uważnie obserwuj, czy temperatura powietrza nie przekracza 28 ° C.


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-5


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-6

Wilgotność powietrza

Rosnąca guzmaniya powinna być przeprowadzana w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności: optymalny poziom - 60-85%, więc latem roślina będzie się świetnie czuła na balkonie. Kuchnia jest również uważana za akceptowalny pokój na gorący sezon. Zimą można przechowywać doniczkę w łazience, jeśli jest otwór na okno. Problem suchego powietrza można łatwo rozwiązać za pomocą nawilżacza.

Nie zapominaj, że każdego dnia musisz spryskiwać liście sprayu ciepłą, przefiltrowaną lub destylowaną wodą. Podczas tego procesu należy uważać, aby ciecz nie spadła na przylistki. W przeciwnym razie znacznie skrócisz czas kwitnienia. Szczególnie roślina potrzebuje wilgoci w okresie aktywnego wzrostu (wiosna i lato). W tym czasie spryskaj liście kilka razy dziennie: rano i wieczorem. Należy pamiętać, że jesienią i zimą wystarcza tylko poranne rozbryzgiwanie.


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-9


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-10

Karmienie guzmaniya

Nawożenie tym tropikalnym pięknem jest konieczne wiosną i latem. W tym czasie ghuzmania kwitnie i potrzebuje substancji mineralnych i organicznych. Możesz kupić niezbędny nawóz w wyspecjalizowanych sklepach. Wybierz specjalne preparaty dla bromeliads, w których nie powinno być boru ani miedzi. Koncentrat do opatrunku zrobić 2 razy mniej niż wskazano na opakowaniu.


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-11


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-12

Rozcieńczyć nawóz w wodzie i wlać otrzymaną kompozycję do wylotu rośliny, usunąć nadmiar gąbką. Możesz również spryskać mieszaninę sprayem. Nawozić guzmaniyu potrzeba około raz na 3-4 tygodnie. Przygotuj z góry określony harmonogram, aby nie przeciążyć kwiatu minerałami. Jeśli roślina nie przestaje kwitnąć przez kilka miesięcy i nie ma ciemnienia na liściach, to nie wymaga dodatkowego nawożenia i można powstrzymać się od stosowania nawozów.

Po przeczytaniu, jak dbać o Guzmana, musiałeś się upewnić, że ta wyspa egzotyczna nie wymaga wiele uwagi. Wystarczy wybrać kwiat w wygodnym miejscu i nie zapomnij go regularnie podlewać.


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-13


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-14

Zasady przeszczepu

Po zakupie tego tropikalnego cudu wiele osób ma pytanie: jak prawidłowo przeszczepić guzmanię, aby jej nie zaszkodzić? Ta procedura jest prosta i należy ją wykonać tylko raz. Ponieważ system korzeniowy rośliny rozwija się bardzo powoli, kwiat żyje przez wiele lat w tej samej doniczce. Proces przesadzania z garnka do stałego garnka powinien rozpocząć się od przygotowania mieszaniny gleby. Możesz kupić specjalną mieszankę dla bromeliads lub użyć podkładu dla paproci lub orchidei. Podłoże powinno być przepuszczalne dla kwasowości w zakresie 5,5-7.


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-16


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-17

Hodowla guzmanii

Reprodukcja tej rośliny odbywa się głównie poprzez podział. Podczas kwitnienia roślina macierzysta tworzy nowy system korzeniowy. Te pędy boczne u podstawy nazywane są „dziećmi”. Z czasem procesy stają się pełnoprawnymi krzewami. Matczyna rozeta gaśnie, gdy roślina przestaje kwitnąć. Gdy tylko korzenie „dzieci” osiągną półtora centymetra długości, są oddzielane ostrym nożem od „rodzica”.

Najczęściej tropikalne piękno daje jedno „dziecko”, ale zdarzają się sytuacje, gdy umiera nie natychmiast po kwitnieniu i nadal rodzi. Ponieważ korzeni wszystkich procesów nie można utworzyć jednocześnie, nie jest możliwe ich jednorazowe przeszczepienie. Jeśli to konieczne, odetnij pędy i umieść je w tymczasowych doniczkach. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, która jest niezbędna do uprawy krzewów, zbuduj nasadkę polietylenową. Gdy proces osiągnie wysokość co najmniej 15 cm i powstanie jego wylot, można go przeszczepić do stałego naczynia.

Do reprodukcji tego egzotycznego kwiatu można użyć nasion. Są one wstępnie myte w roztworze nadmanganianu potasu, dobrze suszone, a następnie wysiewane na powierzchnię specjalnej gleby dla bromeliowatych.


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-18


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-19

Nie ma potrzeby grzebania nasion w ziemi, ponieważ muszą kiełkować w słońcu, ale trzeba przykryć garnek folią lub szkłem. Wymagana temperatura w pomieszczeniu wynosi 22-24ºC. Jeśli nasiona zaczynają wysychać, należy je spryskać ciepłą wodą.

Pierwsze pędy pojawią się za 2-3 tygodnie. Po sześciu miesiącach młode rośliny można sadzić w stałych doniczkach. Należy pamiętać, że taki Guzmania nie zakwitnie wkrótce: przynajmniej za trzy lata.


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-20


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-21

Kwitnienie

Kwitnienie jest kulminacyjnym procesem w życiu tej rośliny, która trwa przez kilka miesięcy (zwykle od marca do września), ale kwiaty pojawiają się tylko wtedy, gdy są wygodne. Jeśli nie zakwitnie, robisz kilka błędów ostrożnie.

Dlaczego długo oczekiwany moment nie nadchodzi:

  • Z powodu braku lub, przeciwnie, nadmiaru światła słonecznego;
  • Z powodu braku korzystnych substancji;
  • Ze względu na nadmierne suche powietrze.

Popraw te niedociągnięcia, a roślina da ci blask jej kwiatostanów. W zależności od odmiany mogą być bogate w czerwień, purpurę, pomarańczę lub jasnożółty.


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-22


cvetok-guzmaniya-krasota-tropicheskih-lesov-v-vashem-dome-24-foto-23

Guzmania daje swoje piękno tylko raz i jest uważana za roślinę jednoroczną, ale oczekiwanie na to wydarzenie może potrwać ponad rok. Aby stymulować ten proces, niektóre szczególnie nasycają powietrze etylenem. Jest to łatwe do wykonania: wystarczy położyć plasterki jabłka na tacy. Gnijące owoce uwolnią pożądaną substancję. Tylko upewnij się, że na powierzchni jabłek nie ma pleśni: z tego powodu egzotyczny krzew może zachorować.

Pin
Send
Share
Send
Send