Long-Term Brick Burning Stove na dom i kąpiel z rękami Co to jest malować i fornirować Holenderska kobieta z kotłem grzewczym, Brickwork z rosyjskiego podgrzewacza z wykończeniem w drewnianej rezydencji - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Piec ceglany - serce domu (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Rosyjski piec nie mógł zostać wypchnięty ani przez kamienne piece ani kotły gazowe, ani przez jakiekolwiek inne urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, które wynalazli inżynierowie. Dzieje się tak dlatego, że piec ceglany dla domu ma wiele ważnych zalet, z powodu których wiele osób decyduje się na jego wybór.


kirpichnaya-pech-serdce-doma-22-foto


kirpichnaya-pech-serdce-doma-22-foto-2

Jaki dobry piec ceglany?

Wielu wybiera piec ceglany, ponieważ:

 • „oddycha”;
 • oszczędza pieniądze;
 • pasuje do każdego wnętrza;
 • możesz to zrobić sam.

Jeśli chcesz oddychać użytecznym powietrzem, wybierz piec ceglany dla domu. Ich główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do kamieni „oddychają”. Cegła ma strukturę porowatą, więc po podgrzaniu mikroskopijne krople wody wyróżniają się z porów, a powietrze staje się wilgotne. Gdy piec stygnie, cegła, przeciwnie, pobiera tę wilgoć, powietrze staje się bardziej suche, więc nie ma wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli piec do domu zostanie wykonany prawidłowo, w lecie pokój będzie chłodny, a zimą będzie ciepły i suchy - idealny mikroklimat dla zdrowia.


kirpichnaya-pech-serdce-doma-22-foto-5


kirpichnaya-pech-serdce-doma-22-foto-6

Oszczędności także w tym, że taki piec może być zasilany i niedrogie paliwo - surowce wtórne. Idealny do rozpalania drewnianych palet, które wiele wyrzucają. Dzięki kilku paletom pozostałym z cegły lub kostki brukowej, nawet najmniejsze piece będą w stanie utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu.

Ze względu na ogromną popularność pieców ceglanych, zawód piekarza pozostaje popytem. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz spróbować samodzielnie złożyć piekarnik. Zadanie nie jest najłatwiejsze, ale jeśli zrozumiesz zasady działania pieca i znajdziesz wysokiej jakości literaturę na temat tworzenia pieca, to przy kompetentnym podejściu do tej kwestii będziesz mógł to zrobić sam.

Jeśli chcesz, aby twój dom miał piec, przede wszystkim zdecyduj, do czego go potrzebujesz. W zależności od miejsca przeznaczenia istnieją różne rodzaje pieców do domu:

 • ogrzewanie;
 • ogrzewanie i gotowanie;
 • gotowanie;
 • wąsko skupiony.

Piece grzewcze są również nazywane holenderskimi lub „holenderskimi”. Są instalowane w pomieszczeniach jako dodatkowe lub jedyne źródło ciepła. Jeśli zrobisz piec ceglany do ogrzewania, nie pomyl się z rozmiarem. Piec musi być proporcjonalny do wielkości pomieszczenia. Jeśli zrobisz to za duże, pokój będzie gorący i duszny, a mały ceglany piec, przeciwnie, nie ogrzeje dużego pokoju.


kirpichnaya-pech-serdce-doma-22-foto-9


kirpichnaya-pech-serdce-doma-22-foto-10

Piec ceglany dla daczy najczęściej łączy dwie funkcje: ogrzewanie i gotowanie. Jeśli dom na wsi ma niewielki obszar, a nie mieszkasz w nim przez całą zimę, a Ty jesteś w weekendy, taki piec będzie wystarczający do ogrzewania, a nie będziesz musiał instalować kotła i baterii. To właśnie ogrzewanie i gotowanie można nazwać słynnymi rosyjskimi piecami, które przez wieki wykorzystywali nasi przodkowie. Ten typ nadal obejmuje „Szwedów”, a także nowocześniejszą wersję - ceglany piec z palnikami i piekarnikiem, z metalową bramką zamykającą. W zimie taki piec rozsiewa ciepło w całym domu.

Ale latem gotowanie na takiej kuchence lub dżemie kuchennym będzie bardzo problematyczne: w kuchni nie będzie gorąco, nie można w niej być, więc jeśli gaz i prąd są zbyt drogie, wolnostojące kuchnie letnie są często budowane w domkach letniskowych i prywatnych domach. które mają ceglane piece. W silnym upale gotują tam, a potem cały dom się nie nagrzewa.


kirpichnaya-pech-serdce-doma-22-foto-11


kirpichnaya-pech-serdce-doma-22-foto-12

Piece wąskokierunkowe z reguły mają cechy zależne od celu. Piec ceglany do łaźni, do szklarni, do garażu - każdy z nich ma swój kształt, wielkość i znajduje się w ściśle określonym miejscu. Piece kuchenne są zarówno uniwersalne, jak i specjalistyczne. Na przykład mogą być do gotowania grilla, kebabu lub do gotowania w kotle. Takie piece do gotowania są najczęściej instalowane na dziedzińcu i służą do przygotowywania specjalnych potraw. Ten piec powinien być zainstalowany raczej w przypadku, gdy masz małą kuchenkę gazową lub elektryczną, która jest dostępna w domu, i chcesz leczyć gości jedzeniem gotowanym w ceglanym piecu.

Rodzaje pieców

W długiej historii inżynierowie w Rosji i Europie opracowali szereg projektów pieców ceglanych. Niektóre z nich odniosły mniejszy sukces, ale wiele z nich zakorzeniło się i pozostaje na żądanie.
Piece są w różnych formach. Najpopularniejsze:

 • okrągłe;
 • prostokątny;
 • róg;
 • W kształcie litery T;
 • kwadrat.


kirpichnaya-pech-serdce-doma-22-foto-13


kirpichnaya-pech-serdce-doma-22-foto-14

Wybór formy zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji klienta, wielkości pomieszczenia i cech wnętrza. Przy projektowaniu pieca należy zwrócić uwagę na inny ważny wskaźnik - grubość ścian. W tym przypadku są to:

 • połączone;
 • grubościenne;
 • cienkościenne.

Jeśli piec jest potrzebny wyłącznie do ogrzewania domu, musi mieć grube ściany. Oczywiście rozpalenie go zajmie więcej czasu, ale wtedy utrzyma optymalną temperaturę w pomieszczeniu przez prawie dzień. Piece grubościenne i kombinowane nadają się do domu wiejskiego bez ogrzewania. A jeśli chcesz piec więcej jako element dekoracyjny, może mieć cienkie ściany.

Umieszczenie w domu pieca z cegły

Wybór miejsca na piec w domu powinien być przemyślany. Powinien być w domu, aby ciepło równomiernie rozprzestrzeniało się po domu, a piekarnik rozgrzał wszystkie pokoje. To znaczy, że okaże się, że o piecu powinno być w środku domu. Jeśli popełnisz błąd w miejscu, będziesz musiał zainstalować inny piec w domu lub zorganizować ogrzewanie domu z obiegiem wody.

Umieszczając w kuchni piec do ogrzewania i gotowania, należy pamiętać, że sąsiednie pomieszczenie również będzie się dobrze nagrzewać. Jeśli obszar jest duży, musisz umieścić piekarnik w odległym pomieszczeniu. Jeśli nie chcesz spędzać na nim czasu, powinieneś wybrać uniwersalną opcję - piece ceglane z kotłem grzewczym odpowiednie dla każdego domu. Takie piece są nie tylko ogrzewane same, ale także podgrzewają wodę, która porusza się przez baterie i wchodzi do kranu w łazience i kuchni. Jest to wygodne, jeśli nie można przewodzić gazu lub instalować nagrzewnicy elektrycznej, ale z drugiej strony trzeba poświęcić dużo czasu i pieniędzy na zakup węgla lub drewna na takie piece.

Często piece są ustawione do celów dekoracyjnych. W tym przypadku projektanci zalecają zakup pieca kominkowego, który można oddać lub domu na wsi. Dzięki specjalnej konstrukcji zimą można cieszyć się widokiem cicho palącego się płomienia. Nawiasem mówiąc, instalacja takiego pieca jest bardziej celowa niż instalacja konwencjonalnego kominka. Faktem jest, że kominki nie utrzymują ciepła tak samo jak piec. Kiedy kominek płonie, jest bardzo wygodnie być w pokoju, ale jeśli zgaśnie, powietrze w pomieszczeniu natychmiast się ochłodzi. Ale piec, nawet po tłumieniu, utrzymuje ciepło przez kilka godzin.

W przypadku wielkopowierzchniowego domu wakacyjnego zaleca się zazwyczaj wybór projektu łączącego piec i kominek. Jest bardzo wygodny i funkcjonalny. Na przykład w kuchni, aby zrobić piec, a przez ścianę w sypialni lub przedpokoju umieścić kominek. Będą mogli pracować niezależnie od siebie, ale cały system kominowy zostanie udostępniony. Jeśli chcesz zbudować kilka pieców w domu, będziesz musiał zrobić osobne kominy dla każdego z nich. Nie są one tak trudne do wykonania, jeśli początkowo planowane są w projekcie domu w budowie. Tme, która wytwarza co najmniej jeden piekarnik w już zbudowanym domu, zajmuje dużo czasu i wysiłku. W takich przypadkach najlepiej jest połączyć go z kominkiem, aby natychmiast zabić dwa ptaki jednym kamieniem.

Czasami nie wystarczy rozłożyć ceglanego pieca. Aby dopasować się do wnętrza, musi być stylowo udekorowany. Najłatwiejszy i najczęstszy sposób - malowanie. Nie każdy wie, jak malować piec ceglany i jak wybrać tę farbę, ale w rzeczywistości ta sama powłoka nadaje się do pieca jak do zwykłych ścian. Jeśli chcesz, aby piec był jak w rosyjskich bajkach, możesz go wybielić wapnem lub kredą. Te materiały wykończeniowe pozwalają cegle „oddychać” lepiej, a także podkreślają jej fakturę. Piece do przykrywania go kredą lub wapnem. Są to stosunkowo tanie materiały. A kiedy zabrudzi się, nic nie będzie kosztowało ponownego wybielenia ceglanego pieca.

Zaleca się przykrycie pieców grzewczych farbą olejną lub emaliową. Uważa się, że tak pokryta cegła bardziej aktywnie promieniuje ciepłem. Co więcej, im ciemniejsza farba, tym silniejszy piec ogrzewa pomieszczenie, ale do wyboru ceglane piece piekarnicze potrzebują farb, które nie boją się ogrzewania i nie czują zapachu, gdy temperatura wzrasta i nie emitują substancji toksycznych. Nie ma potrzeby malowania piekarnika farbami na aluminium lub oleju lnianym. Używaj pentaftalowych, nitro i innych produktów syntetycznych. Wysoka odporność cieplna jest obowiązkowym wymogiem dla powłoki lakierniczej dowolnego pieca na drewnie ceglanym.

Ceglane piece kąpielowe zwykle nie są dekorowane. Nawet jeśli wybierzesz wysokiej jakości farbę lub bielony, z ciągłego kontaktu z wodą i wysokiej wilgotności, szybko zmieni kolor. Tak, a następnie piękne piece, starannie rozplanowane, nie zawsze wymagają dodatkowego wystroju, dlatego piece na drewno do kąpieli są zwykle dodatkowo szyte nową czerwoną cegłą, która nie jest już zakryta. Również piekarniki ogrodowe: albo pokryte bielonymi, albo cegły nie są w ogóle malowane.

Jeśli zdecydujesz się zrobić piekarnik murowany własnymi rękami, pamiętaj, że mały piekarnik, nie więcej niż 700 cegieł, można łatwo umieścić bezpośrednio na podłodze. Ale dla bardziej masywnej konstrukcji konieczne będzie wykonanie fundamentu. Aby piec mógł ekonomicznie zużywać paliwo, układa się między nim a podłożem kilka warstw pokrycia dachowego. Wtedy cegła nie wchłonie nadmiaru wilgoci i dlatego lepiej będzie utrzymać ją w cieple, nie ulegnie dłuższej degradacji.

Musisz wykonać piec sam, jeśli jesteś całkowicie pewny swoich możliwości i dokładnie przestudiowałeś wszystkie funkcje projektowe. Nieprawidłowo zaprojektowany piec może spowodować pożar lub zatrucie tlenkiem węgla.

Obejrzyj film: Z życia Bieszczadników - piec z cegły szamotowej (Grudzień 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send