Wiercenie studni abisyńskiej swoimi rękami, technologią i urządzeniem źródła wody, jak zrobić i zablokować studnię w ogrodzie i na dnie - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Abisyński dobrze zrób to sam w jeden dzień (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Problem stałej dostępności czystej wody pitnej w domu lub domu wiejskim jest jednym z najpilniejszych. Każdy właściciel prywatnej nieruchomości chciałby rozwiązać go szybko i po najniższych kosztach. Urządzenie studni abisyńskiej jest jednym z najprostszych i najbardziej ekonomicznych rozwiązań autonomicznego zaopatrzenia w wodę. Wynalazli go w XIX wieku, a ta metoda wydobywania wody jest nadal popularna.


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-2

Urządzenie i zasada działania studni abisyńskiej

Strukturalnie jest to żelazna rura zmontowana z segmentów i połączona za pomocą sprzęgieł. Na końcu dolnej rury spawany jest filtr siatkowy i ostra metalowa końcówka, zwana igłą. W celu wypompowania wody konstrukcja zapewnia pompę ręczną działającą na zasadzie próżni. Aby studnia mogła być używana przez cały rok, jej górna część jest podgrzewana. Mały rozmiar urządzenia pozwala zainstalować go bezpośrednio w domu. W takim przypadku izolacja może nie być konieczna.

Duża popularność odwiertów wiertniczych opiera się na wielu zaletach:

 • łatwość instalacji pozwala robić bez udziału specjalnego sprzętu i pracowników;
 • nie zajmuje dużo miejsca, instalacja jest możliwa nawet w domu;
 • nie zależy od dostaw energii elektrycznej;
 • możliwe jest przebicie igły studni tylko w jeden dzień i użycie jej przez wiele lat;
 • w razie potrzeby cała konstrukcja może zostać rozmontowana i przeniesiona w inne miejsce;
 • instalacja studni nie wymaga wiele pieniędzy i pracy.

Oddzielnie można zauważyć, że ten typ studni nadaje czystej wodzie jakość nie gorszą niż artezyjska, ale zauważalnie mniej sztywną.

Wady studni abisyńskiej są następujące:

 • Odwiert Abisyński jest skuteczny, gdy woda nie jest niższa niż 8-9 metrów. W przeciwnym razie pompa nie będzie mogła go pompować;
 • podczas jazdy igłą możesz przegapić warstwę wodonośną;
 • jeśli igła potknie się o kamień lub podłoże z twardej gliny w trakcie jazdy, będziesz musiał wybrać inne miejsce dla studni;
 • konstrukcja studni nie pozwala na wyposażenie jej w pompę głębinową.

Najłatwiejszym sposobem na wykonanie igły na piaszczystej glebie, przebicie warstwy gliny jest znacznie trudniejsze, a gleba skalista w ogóle nie nadaje się do tych celów.


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-5


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-6

Jak zrobić dobrze Abisyńczykom: etapy pracy

Przed rozpoczęciem budowy studni należy przygotować następujące narzędzia i materiały. Potrzebujemy:

 1. z narzędzi: bułgarski, wiertarka, spawarka, młot kowalski, ślimak ogrodowy o średnicy około 15 cm, klucz gazowy, młotek.
 2. z materiałów: odcinki rur o pożądanej średnicy, śruby i nakrętki, siatka ze stali nierdzewnej, drut, zaciski, zawór zwrotny, stacja pomp.

Jeśli w trakcie jazdy okaże się, że potrzebne są jakiekolwiek inne urządzenia, nie jest trudno znaleźć je wszystkie na rynkach komercyjnych lub w sklepach.

Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych rzeczy i wybraniu miejsca do studni konieczne jest wykonanie filtra igłowego.

Istnieją dwa sposoby aranżacji: jazda lub wiercenie.

Metoda młotkowania jest prostsza, łatwiej jest to zrobić samodzielnie. Zasada jazdy jest następująca: do napędzania igły używaj młota napędowego, aw trakcie pracy od czasu do czasu woda jest wlewana do rury. Podczas korzystania z tej metody należy zwrócić uwagę na następujące punkty: metoda młotkowania może złamać lub uszkodzić igłę, jeśli uderzy w przeszkodę lub pominie warstwę wodonośną. Ale ta metoda jest tańsza i nie wymaga zatrudniania specjalistów.

Druga metoda polega na użyciu specjalnego sprzętu i rzemieślników, ale znacznie łatwiej jest znaleźć warstwę wodonośną. Rozważ to bardziej szczegółowo.


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-9


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-10

Odwiert Abisyński

Do wiercenia stosuje się trzy metody:

 • z pomocą przesuwanej babci i podkładu;
 • nadziewanie doczołowe z wtyczką;
 • jazda ze sztangą

Po przejrzeniu wszystkich trzech metod możesz wybrać dla siebie najbardziej optymalny.

Zabivka za pomocą przesuwanego wrzeciona i rynny

Pierwsze pół metra lub metr jest wiercone zwykłym wiertłem ogrodowym. Następnie rurę z końcówką wkłada się do wywierconego otworu i dostosowuje do poziomu. Powinien iść pionowo. Następnie załóż dolny pierścień rury, aby naprawić babcię. Umieść babcię na końcówce i przymocuj do niej pierścień mocujący. Aby wbić rurę w ziemię, podnieś babcię za uchwyty i opuść ją siłą. Wystarczy kilka ciosów, aby rura miernika weszła w piasek. Następnie babcia i pierścień mocujący są usuwane, rura jest przedłużana i powtarzane są początkowe kroki prowadzące babcię. Pod koniec wiercenia wodę należy wlać do rury. Jeśli opuści rurę szybko, końcówka dotrze do warstwy wodonośnej. Po dotarciu do warstwy wodonośnej rura jest przedłużana o kolejne pół metra, pompa jest do niej przymocowana i zaczyna pompować wodę. Konieczne jest pompowanie wody przed pojawieniem się czystej, bez zanieczyszczeń i zmętnienia. Następnie należy wykonać betonową nawierzchnię: usunąć glebę z bagnetu łopaty, zalać piaskiem, ubić, włożyć siatkę wzmacniającą i wylać beton. Aby spuścić wodę, krawędzie są betonowane tuż poniżej środka ślepego obszaru.


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-12


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-13

Sekwencja blokowania wygląda następująco:

 • rura filtracyjna jest wkładana do wywierconego otworu;
 • gwintowane pręty są montowane w pręcie i wkładane do rury;
 • jazda odbywa się za pomocą pręta, aż prawie całkowicie wchodzi do rury;
 • pręt jest przedłużany przez następny pręt i proces jest powtarzany;
 • okresowo w rurze należy wylewać wodę, aby nie przegapić warstwy wodonośnej.

Należy zauważyć, że wszystkie połączenia muszą być uszczelnione. Jako szczeliwo można użyć lnu i taśmy FUM.

Wszystkie trzy metody są używane do prowadzenia Abisyńskiej studni. Ten ostatni jest wygodniejszy w użyciu na ulicy iw domu - babcia ze względu na limit wysokości sufitu.


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-14


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-15

Najłatwiejszą metodą jest wywiercenie otworu za pomocą jednego własnego wiertła. Szerokość wiertła powinna pokrywać się ze średnicą studni. Gdy siewnik spada, stopniowo zwiększają go nowe pręty przedłużające, a brama jest umieszczana na górnym końcu.

Wskazówki dotyczące korzystania ze studni abisyńskiej

Jeśli studnia jest używana regularnie, będzie trwać dłużej. Jednocześnie woda pozostaje stabilnie czysta, a natężenie przepływu studni nie zmienia się. Jeśli studnia nie jest używana zimą, należy ją odstawić do wiosny. Z rury zasilającej należy spuścić wodę i zakryć pompę wodoodpornym materiałem przed deszczem i śniegiem. Przed rozpoczęciem pracy w następnym sezonie należy wypompować szyb.


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-16


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-17

Zainstaluj komorę kesonową

Odwiert Abisyński może być wyposażony w keson. Jest potrzebny w przypadkach, gdy woda jest pompowana za pomocą pompy elektrycznej, a sama studnia znajduje się na ulicy. Aby zainstalować keson wokół studni wykop kopalnię o głębokości nieco poniżej poziomu zamarzania gleby. Szerokość studzienki powinna umożliwiać zejście i konserwację urządzeń pompujących. W tym samym czasie możesz wykopać wykop, aby dostać się do domu. Dno dołu i rowy są pokryte piaskiem i staranowane. Następnie pierścienie żelbetowe są instalowane w otworze, na poziomie wykopu w pierścieniu jest wycinany otwór do wyjęcia rury. Dno studzienki jest betonowane i pozostawione do stwardnienia przez kilka dni. Z góry założyć pokrywę z włazem, pokryć szwy zaprawą cementową lub specjalnym uszczelniaczem uszczelniającym. Następnie zamontuj sprzęt pompujący i akumulator wodny, podłącz studnię do pompy i sprawdź działanie. Pokrywa kesonu jest izolowana.


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-18


abissinskij-kolodec-svoimi-rukami-za-odin-den-20-foto-19

Aby dobrze stworzyć Abisyńczyka własnymi rękami, nie jest wymagana żadna papierkowa robota i zapewni on czystą wodę przez wiele lat. W dużym gospodarstwie prostota jego urządzenia umożliwi wiercenie 2-3 studzienek - w domu, do podlewania terenu, dla zwierząt. Woda uzyskana ze studni abisyńskiej wyróżnia się czystością i brakiem dużej ilości soli i minerałów, co jest typowe dla wody artezyjskiej. Nie wymaga specjalnego czyszczenia i nadaje się do wszystkich potrzeb.

Pin
Send
Share
Send
Send