Sufit w wannie Urządzenie ogrzewające Wykończenie własnych rąk, Jak prawidłowo wykonywać podłogi i okładziny w łaźni parowej, Poszycie z Clapboard i drewna - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak samodzielnie wykonać sufit w wannie: ważne punkty i cechy konstrukcyjne

Taka konstrukcja, podobnie jak wanna, wymaga od właściciela podejmowania przemyślanych decyzji, nie dopuszcza się tutaj błędów, ponieważ materiały użyte do budowy muszą spełniać specjalne parametry i wymagania. Muszą wytrzymywać wysokie temperatury, wilgoć, wodę, ale muszą również zatrzymywać ciepło, które jest tak ważne. Równie ważny jest sam projekt, od którego zależy żywotność i jego jakość. Możesz zrobić sufit w wannie własnymi rękami, ale w tym celu musisz wiedzieć o zasadach i cechach wykonywanej pracy.Wybór materiału

Jeśli zdecydujesz się zrobić sufit w wannie własnymi rękami, niezależnie od tego, czy budynek jest kamienny czy drewniany, powinieneś przygotować się na potrzebę starannego przygotowania. Sufit w wannie będzie wykonany z kilku warstw:

 • Dekoracja sufitowa;
 • Hydroizolacja;
 • Izolacja cieplna;
 • Paroizolacja;
 • Podłoga na poddaszu.

Każda z warstw wymaga wyboru poszczególnych materiałów, które mogą zapewnić wysokiej jakości powłokę.

Najbardziej odpowiednim materiałem do zgłoszenia jest deska drewniana. Aby schować sufit w wannie, można użyć lipy, ma piękny wygląd, złocisty brąz, z wyjątkiem tego, że ma delikatny przyjemny zapach. Ma wysoką wydajność, wysoka temperatura nie jest straszna, wysoka wilgotność nie wpływa na jego stan i nie ulega deformacji.

Również sufit w rosyjskiej łaźni może być wykonany z osiki lub modrzewia, zaletą tego materiału jest to, że szybko schnie i nie gnije, ale istnieje wada: materiał może ciemnieć z pary, jeśli strona wizualna nie jest bardzo ważna, można ją łatwo wybrać .

Drzewa iglaste lepiej nie używać. Faktem jest, że na skutek działania wysokiej temperatury z kłody zostanie uwolniona żywica, która może spowodować oparzenia u ludzi.

Wybierając materiał, upewnij się, że nie ma pęknięć, węzłów ani uszkodzeń. Deska, która ma wady, nie będzie działać, z wyjątkiem planowanej deski, można użyć kołka. Gdy planuje się budowę strychu, deska musi mieć co najmniej 50 mm. Przed rozpoczęciem pracy z deską musi ona zostać odpowiednio przetworzona, zgodnie z zaleceniami specjalistów, musi być zaimpregnowana specjalnymi środkami, które będą chronić przed zniszczeniem.Izolacja termiczna

Jednym z ważnych punktów kąpieli jest to, jak szybko się nagrzewa i jak długo utrzymuje ciepło, ponieważ zużycie materiałów zużywanych na ogrzewanie będzie od niej zależało, dlatego izolacja sufitu w wannie jest bardzo ważnym punktem, który wymaga szczególnej uwagi. Istnieje kilka opcji izolacji sufitu w wannie:

Doskonałą opcją do ocieplenia jest wełna mineralna, której głównymi zaletami są:

 • Izolacja cieplna;
 • Izolacja akustyczna;
 • Nie poddaje się spalaniu;
 • Nie ma szkodliwych substancji.

Przy wyborze tego materiału należy zwrócić uwagę na grubość: powinna wynosić 10 cm lub więcej, lepiej wybrać walcowany bazalt, ale niestety ma również wady, traci swoje właściwości przed wilgocią i wymagana jest dobra izolacja, poza tym ma wysoką koszt

Dość ciepły sufit okaże się, jeśli używasz penoizolu, z wyjątkiem tego, że jest całkiem przystępny. Praca z nim jest bardzo łatwa, ma wysoką izolację termiczną, ale jeśli chcesz naprawić sufit w wannie, nie możesz go ponownie zainstalować, więc jest po prostu wyrzucany.

Możesz użyć dostępnego materiału - gliny ekspandowanej. Jest to lekki materiał, który dobrze zatrzymuje ciepło, ale aby był dobrym izolatorem cieplnym do kąpieli, potrzebna będzie warstwa o grubości co najmniej 30 cm.

I inny izolowany materiał sufitowy - glina, piasek, trociny. Jest to niedroga opcja, która zapewni niezbędną izolację, ale sam proces jest dość czasochłonny. W pierwszym etapie glinę ugniata się, układając na boku poddasza, w przybliżeniu warstwę do 3 cm. Musisz poczekać, aż warstwa będzie całkowicie sucha, po czym glina pokryta zostanie trocinami i zalany zostanie piaskiem.Materiały ochrony pary

Równie ważne jest, aby wiedzieć, jak zrobić sufit w wannie, aby nie ulegał wpływowi pary, ponieważ może zniszczyć izolację. Jeśli nie zapewnisz właściwej ochrony, wilgoć gromadzi się w warstwie izolacji, a wcześniej czy później przestanie dostarczać niezbędnego ciepła.

Najlepszym materiałem ochronnym w tym przypadku jest folia. Przycina sufit w następujący sposób: konieczne jest pokrycie całej powierzchni i pozostawienie zakładki na ścianie, której długość musi wynosić co najmniej 10 cm, tak aby w kolejnym procesie ochrona ta była połączona z barierą parową.

Ponieważ folia nie jest bardzo tanim materiałem, można ją zastąpić tańszą. Na przykład folia plastikowa wykorzystuje również papier wstępnie nasączony woskiem. Natychmiast należy zauważyć, że materiały te nie są tak skuteczne i mają krótszą żywotność.

Materiały chroniące przed wilgocią

Ochrona przed wilgocią musi być trwała, niezawodna i wysokiej jakości, a materiał foliowy ma takie cechy: bardzo łatwo jest z nią pracować i jest w stanie zapewnić wszystkie niezbędne warunki. Podczas układania konieczne jest przymocowanie materiału za pomocą zszywacza.

Można go zastąpić tańszym materiałem ochronnym, takim jak folia, ale jakość ochrony będzie znacznie niższa. Jeśli ten materiał zostanie wybrany, powinien mieć wysoką wytrzymałość.

Zakończ

Po wybraniu wszystkich materiałów do pracy można przejść do takiego procesu, jak wykończenie sufitu w wannie. Istnieje kilka opcji schowania, a każdy właściciel wybiera najbardziej akceptowalny.

Szycie

Taka opcja, jako sufit podszyty w wannie, jest przede wszystkim praktyczna, ponieważ ma miejsce na strych, gdzie można przechowywać atrybuty do kąpieli.

Etapy pracy:

 1. Po zakończeniu montażu ramy belki, po wewnętrznej stronie konieczne jest obramowanie obrzeża.
 2. Dalsze prace będą miały miejsce na strychu. Pierwsza warstwa to bariera paroszczelna, która pasuje do kłód.
 3. Następna warstwa to izolacja, konieczne jest pokrycie całej powierzchni, aby nie było pustych przestrzeni.
 4. Następnie pojawia się warstwa hydroizolacji.
 5. Na górze wszystkie warstwy ochrony są pokryte promenadą.

Wszystkie warstwy ochrony są ułożone tak, że ostatnia hydroizolacja nie była wyższa niż belki. Jednocześnie konieczne jest przestrzeganie wymaganej grubości każdej warstwy, aby mogły pełnić swoje funkcje.

Mieszkanie

Jeśli sufit jest wykonany w wannie, właściciel może zaoszczędzić na kosztach użytych materiałów, a także jest to dość prosty sposób na jego zorganizowanie. W tym przypadku projekt nie ma poddasza, a jedyną wadą takiego sufitu jest to, że nie można go stosować w dużych wannach. Na przykład, jeśli jest łaźnia parowa, łaźnia i łazienka, ta opcja nie zadziała. Dzięki tej metodzie sufit urządzenia w rozpiętości wanny powinien być nie większy niż 250 cm, w przeciwnym razie projekt będzie delikatny.

Faktem jest, że dzięki tej metodzie obciążenie trafi na ściany, ponieważ płyty sufitowe trafią do korony domu z bali.

Etapy pracy:

 1. W pierwszym etapie konieczne jest ułożenie desek po wewnętrznej stronie krawędzi ściany, na koronie domu z bali. Płyty powinny mieć grubość około 40 cm, muszą być osadzone, aby nie pozostały żadne szczeliny ani pęknięcia.
 2. Następnie musisz pokryć płyty paroizolacją, łatwo jest je naprawić za pomocą zszywacza.
 3. Aby ogrzać sufit, potrzebujesz warstwy izolacji. W tym przypadku idealna wełna mineralna. Jeśli na przykład używana jest keramzyt, konieczne jest wykonanie krawędzi.

Jest to najłatwiejsza i najłatwiejsza metoda układania sufitu, ale pamiętaj, że nadaje się tylko do małych wanien. Ponadto, jeśli sufit zostanie naprawiony, bardzo łatwo jest uszkodzić warstwę izolacyjną, ponieważ po prostu nie ma warstwy ochronnej.

Płyty warstwowe

W wannie z cegły często montowane są płyty warstwowe, które mają wiele zalet, wśród których można zidentyfikować główne:

 • Tanie płyty warstwowe;
 • Raczej duże wymiary;
 • Nie różnią się dużą wagą;
 • Płyty warstwowe mają wysoki poziom izolacji termicznej;
 • Podczas montażu płyt warstwowych nie spędza się dużo czasu i wysiłku;
 • Zauważono doskonałą izolację akustyczną;
 • Dzięki specjalnym technikom produkcji płyty warstwowe charakteryzują się długą żywotnością;
 • Materiał odporny na niskie i wysokie temperatury;
 • Płyty warstwowe są całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzkiego, nietoksyczne.

Podstawą tego materiału jest płyta z drewna. Podczas produkcji stosuje się dwie płyty, między którymi umieszcza się warstwę termiczną.

Wśród rodzajów wypełniaczy, które są stosowane do płyt, producenci preferują:

 • Pianka poliuretanowa;
 • Wełna mineralna;
 • Piankowy plastik.

Podczas budowy możesz użyć dowolnych opcji, ale jeśli mówimy o zrównoważonym rozwoju, lepiej jest preferować wełnę mineralną. Reszta charakteryzuje się mniejszą przyjaznością dla środowiska, ale ma wysoką zdolność izolacji akustycznej, ochronę cieplną przy niskiej wadze. Jeśli zamierzasz użyć pianki poliuretanowej lub pianki, będziesz potrzebować izolacji komina. Jeśli jesteś zainteresowany, niż izolować sufit wanny na zewnątrz, ta opcja jest idealna.

W jaki sposób instalacja wanny za pomocą płyt warstwowych?

Kąpiel jest zbudowana w kilku krokach, które można podzielić na:

 1. Projektowanie kąpieli. Ten proces można przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy typowego. Dzięki znajomości wymiarów panelu obliczenie długości ścian dla minimalnej liczby sekcji materiałów jest prostą procedurą.
 2. Po zakupie niezbędnych materiałów możesz przejść do fundacji. Możesz wybrać konstrukcję typu kolumny lub taśmy. Wybór zależy nie tylko od złożoności konstrukcji, ale także od poziomu wód gruntowych.
 3. Następnym krokiem jest utworzenie pudełka. Podczas budowy zaleca się stosowanie płyt o grubości od 7,5 do 10 centymetrów.
 4. Konstrukcja dachu Ten element musi być zbudowany w formie pojedynczego nachylenia lub podwójnego nachylenia, ponieważ konstrukcja nie będzie w stanie wytrzymać dużych obciążeń.
 5. Końcowy etap - wykończenie na zewnątrz i wewnątrz. Tutaj możesz użyć dowolnego materiału, który Ci odpowiada. Najczęściej używane są teraz panele ścienne z wapna. Ponadto izolacja budynków nie jest wymagana.

Teraz każdy właściciel wie, jak prawidłowo wykonać sufit w wannie, który będzie wysokiej jakości i będzie miał długą żywotność. Jeśli pokój jest dużą łaźnią parową, powstaje pytanie, jak przyciąć sufit w toalecie i w pokoju wypoczynkowym, a także w wannie. Faktem jest, że w toalecie i łaźni temperatura wzrasta, silna wilgotność, para i ten sam efekt na suficie, jak w łaźni parowej, powierzchnia wymaga również ochrony, dlatego właściciel już wie, jak schować, zainstalować i uszczelnić sufit. i trudności nie powinny powstać.

Najważniejsze w aranżacji jest zwracanie należytej uwagi na jakość materiałów, które będą chronić, wtedy taka konstrukcja naprawdę zapewni niezawodność i jakość.

Obejrzyj film: Wnęka z płyt gipsowych z oświetleniem LED - Remont salonu #3 (Luty 2020).

Загрузка...