Nawozy do roślin domowych Mineralne organiczne z kawy w domu Warunki, jak zrobić wszechstronny opatrunek z bananów Ash na kwiaty - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Top dressing of houseplants: wybieramy nawozy

Życie domowych kwiatów zależy wyłącznie od działań ich właścicieli. Z niewłaściwej opieki rośliny domowe nie tylko nie kwitną, ale nawet umierają. Nawożenie nawozami to procedura, którą należy regularnie przeprowadzać, aby rośliny otrzymały potrzebne składniki odżywcze. Na półkach specjalistycznych sklepów można zobaczyć dziesiątki różnych nawozów. Zobaczmy, jak nie zgubić się wśród tej odmiany.

Nawozy mineralne

Nawozy mineralne do roślin domowych są wydobywane przemysłowo z osadów geologicznych i minerałów górskich. Takie opatrunki są bardzo łatwe w użyciu: wystarczy sprawdzić opakowanie i postępować zgodnie z instrukcjami. Wybierając ten nawóz, kieruj się działaniami pierwiastków chemicznych tworzących kompozycję.

Tak więc azot wspomaga wzrost łodyg i liści. Oznacza to, że nawóz azotowy należy pozyskać, gdy liście żółkną, zmienią kolor ciemnozielony na wyblakły lub odpadną. Z brakiem fosforu kwitnienie zaczyna się później niż się spodziewano, albo pąki marszczą się i w ogóle giną. Brak potasu prowadzi do powstawania brązowych plam na liściach. Niedobór magnezu prowadzi do chlorozy liści (stają się bardzo blade).

Jeśli nie wiesz na pewno nazwy swojej rośliny iz tego powodu nie możesz wybrać kompozycji odpowiedniej dla tego typu roślin, nie zniechęcaj się. Preferuj uniwersalny nawóz mineralny. Został stworzony specjalnie dla potrzeb większości gatunków. Oczywiście ta opcja będzie mniej skuteczna niż specjalnie opracowana kompozycja. Dlatego uważnie obserwuj reakcję kwiatu na górny opatrunek i zmieniaj ilość preparatu.

Nawóz organiczny

Nawozy organiczne do roślin domowych - stałe i płynne odchody zwierząt domowych i ptaków (zarówno w czystej postaci jak i zmieszane ze słomą), torfowiska, komposty. Substancje organiczne nie muszą być osobiście zbierane i zbierane, ponieważ w każdym specjalistycznym sklepie takie nawozy można kupić w postaci roztworów, proszków lub tabletek prasowanych. Związki pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego zawierają wszystkie makroskładniki odżywcze i mikroelementy, których potrzebują rośliny.

Obornik

Obornik - magazyn przydatnych elementów. Zawiera azot, potas, wapń, magnez, mangan, fosfor itp. Jest to jeden z najbardziej dostępnych i popularnych rodzajów opatrunków. Zastosuj go zarówno do ogrodu, jak i do roślin doniczkowych. Dla tego ostatniego odpowiednia dziewanna i koński obornik.

Ważne: odpadów domowych nie można używać do karmienia kwiatów!

Minus do użytku domowego - nieprzyjemny zapach. Wewnątrz lepiej jest odmówić śmierdzącego nawozu. Alternatywą może być obornik w postaci koncentratu organicznego.

Humus

Zawiera wiele cennych bakterii, co znacznie poprawia strukturę gleby. Istnieją dwa rodzaje próchnicy: liść i obornik. Pierwszy uzyskuje się po rozkładzie liści i chwastów. Druga to mieszanka obornika i ziemi. Uważa się, że bardziej odżywcze jest odchody, ale oba gatunki nadają się do karmienia roślin pokojowych. Humus jest dodawany do gleby podczas przeszczepu. Nie powinna być większa niż jedna trzecia całkowitej ilości mieszaniny gleby. Pamiętaj, że po tym okresie warto powstrzymać się od stosowania innych nawozów przez okres co najmniej jednego miesiąca.

Torf

Ten materiał jest produktem ubocznym bagien. W strukturze przypomina tytoń. Jest nasycony różnymi minerałami: potasem, wapniem, żelazem, magnezem, fosforem itp. W kompozycji występują także gumowane kwasy, które mają pozytywny wpływ na wzrost. Torf jest często obecny w składzie gotowych podłoży. dlatego przed dodaniem go do puli sprawdź skład zakupionej ziemi i upewnij się, że jej już nie ma.

Nawozy organiczne są zalecane dla szybko rosnących roślin.

Nawóz naturalny

Nawóz do roślin domowych w domu jest łatwy do przygotowania przy użyciu zwykłych produktów, które można znaleźć w każdej kuchni. Dowiedz się sprawdzonych receptur na najbardziej efektywne nawożenie.

Kawa

Kawa jako nawóz do roślin domowych jest używana przez wielu ogrodników. Uważa się, że śpiąca kawa sprawia, że ​​gleba jest bardziej krucha i pomaga wzbogacić podłoże w tlen. Jednocześnie mielona kawa, która jest używana jako nawóz, zwiększa kwasowość gleby, co ma negatywny wpływ na wiele kwiatów w pomieszczeniach, dlatego ten opatrunek należy wykonywać ostrożnie dla niektórych roślin: azalii, róż, hortensji i różnych gatunków zimozielonych. Zastosowanie: wysuszona gęstość jest mieszana z mieszanką gleby.

Łuk

Nie spiesz się, aby wyrzucić łuski cebuli, jeśli chcesz uratować swoje domowe rośliny przed chorobami i szkodnikami. Bardzo łatwo jest przygotować płynny nawóz z cebuli: zalać garścią łuski szklanką wody i pozostawić na 5 dni. Następnie wlej tę mieszankę do mieszkańców twoich doniczek. Ta opcja jest odpowiednia na zimną porę roku, ponieważ roztwór zawiera niewielką ilość składników odżywczych, więc niemożliwe jest przekarmienie.

Możesz także zrobić wywar z cebuli. Garść łuski jest pobierana na litr wody. Na małym ogniu kompozycję gotuje się przez 10 minut, a następnie pozostawia do ostygnięcia. Po filtrowaniu można je podlewać lub stosować do opryskiwania liści.

Należy pamiętać, że nawóz cebulowy należy zużyć natychmiast, a przed każdym użyciem przygotować świeżą nalewkę. Karmienie odbywa się nie częściej niż raz na dwa miesiące.

Banan

Skórka bananowa jest często stosowana jako nawóz do domowych kwiatów. Skórki bananów zawierają wiele składników odżywczych, ale są szczególnie bogate w potas.

Nawóz bananowy można zrobić na kilka sposobów. Porozmawiajmy o dwóch najpopularniejszych przepisach:

  • Skórka banana musi być wylana szklanką wody i odstawiona w ciemnym miejscu, aż na powierzchni pojawi się piana. Mieszanina jest podlewana 2 razy w miesiącu.
  • Świeża skóra bananowa dokładnie umyta i wysuszona. Następnie zmiel blender lub użyj młynka do kawy. Otrzymany proszek wylewa się na podłoże raz w miesiącu i podlewa.

Rośliny domowe dobrze reagują na najlepszy opatrunek z bananów. Zaleca się stosowanie go podczas przeszczepu.

Skorupka jaja

Skorupka jaja jako nawóz jest często używana przez gospodynie domowe nie tylko w ogrodzie, ale także w roślinach domowych. Jednak wielu ekspertów uważa, że ​​wapń, który jest bogaty w muszle, nie jest potrzebny w barwach domowych, a jego nadmiar może nawet przyczyniać się do występowania chlorozy.

Ten opatrunek należy stosować ostrożnie iw małych dawkach. Z skorupki jaj zrobić napar. Wysuszone muszle są mielone w mikserze i nalewane ciepłą wodą w stosunku 1 do 5. Mieszanina jest podawana przez co najmniej tydzień, mieszając od czasu do czasu. Raz w miesiącu napar ten jest używany podczas podlewania.

Muszle mogą być również używane jako drenaż i proszek do pieczenia. Podczas przeszczepu jest rozdrabniany i wylewany na dno doniczki z warstwą 2-3 cm, co zapewnia normalną cyrkulację wody, zapobiegając jej zastojowi.

Popiół

Popiół drzewny jako nawóz jest skutecznym środkiem do poprawy wzrostu i czasu kwitnienia. Prochy zawierają wiele korzystnych składników odżywczych, które nie tylko dają roślinom dodatkową energię do wzrostu, ale także chronią je przed chorobami.

Wykonanie tak wydajnego i bezpiecznego nawozu jest bardzo łatwe. W litrze ciepłej wody rozpuść 3 łyżeczki popiołu. Roztwór podaje się przez 5-7 dni. Następnie podlewają rośliny co 2 tygodnie. Zwłaszcza begonie, pelargonie, balsam i cyklamen, jak ten płynny opatrunek.

Drożdże

Drożdże - popularny nawóz dla roślin domowych. Zawierają hormony, które sprzyjają aktywnemu wzrostowi. Zaleca się stosowanie górnego opatrunku z drożdży 3 razy w roku: wiosną w celu aktywacji wzrostu lub podczas przeszczepu, w okresie letnim w celu poprawy kwitnienia, jesienią w celu nasycenia gleby przed hibernacją.

Na 1 gram suchych drożdży bierze się łyżeczkę cukru. Mieszaninę wlewa się litrem ciepłej wody i podaje przez 2-3 godziny. Przed podlaniem gotowego roztworu kwiatami dodaj do niego kolejne 5 litrów wody.

Zasady karmienia roślin wewnętrznych

Niektóre zalecenia, które powinna wiedzieć każda kwiaciarnia

  • Nadmiar składników odżywczych jest bardziej szkodliwy niż ich niedobory. Karmienie rośliny, nie przesadzaj, w przeciwnym razie doprowadzi to do jego śmierci.
  • Gleba musi być przygotowana z wyprzedzeniem do odbioru nawozów. Dwie godziny przed ubieraniem, zalać ziemię w temperaturze pokojowej aż do całkowitego nasycenia. Jeśli tego nie zrobisz, spalisz włosy na korzeniach.
  • Kwiatu, który niedawno przeniósł się do nowego garnka, nie można nawozić przez jeden lub dwa miesiące.
  • Rośliny paszowe mogą być tylko w aktywnej fazie wzrostu (wiosna, lato). Podczas kwitnienia nawożenie powinno rozpocząć się dopiero po pojawieniu się pąków. Zima to czas odpoczynku. Brak naturalnego światła utrudnia wchłanianie składników odżywczych, więc nawozy będą gromadzić się w podłożu, powodując uszkodzenie rośliny.
  • Najlepsze opatrunki dają wieczorem, po podlewaniu. Dodatkowe nawozy korzeniowe są rozpylane rano.
  • Chore i młode rośliny można nawozić tylko słabo stężonymi roztworami, aby korzenie mogły przyswoić pożyteczne substancje i nie cierpieć z powodu ich nadmiaru.
  • Tylko starannie przemyślane i wyważone opatrunki przyniosą korzyści i przedłużą życie twoich zielonych zwierząt.

Dowiedziałeś się o najbardziej znanych opatrunkach mineralnych, organicznych i domowych. Zdecyduj, który nawóz jest najlepszy dla twoich roślin domowych i ciesz się zdrowym wyglądem pięknych mieszkańców parapetów.

Obejrzyj film: How to Top Dress Plants (Październik 2019).

Загрузка...