Panele sufitowe Plastikowa płyta MDF odzwierciedlona w łazience, Jak osłonić sufit Drewniana wisząca pianka PVC Z rękami, wykończeniem korka i wzorem - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Panele sufitowe: instalacja „zrób to sam” (23 zdjęcia)

Jeśli zacząłeś remont w mieszkaniu, prawdopodobnie zastanawiałeś się, jak wybrać projekt sufitów w każdym pokoju. Na przykład sufit w pokoju z pianką lub sufit napinany w sypialni będą dobrze wyglądać, ale tutaj lepiej jest zbudować sufit w toalecie lub suficie na balkonie z paneli PVC.Lepiej schować sufity kuchenne za pomocą paneli z tworzywa sztucznego, ponieważ w tych pomieszczeniach często jest dużo wilgoci, sadzy i ognia, a plastikowe panele PCV, jeśli to konieczne, zawsze można przetrzeć szmatką zwilżoną, na przykład w roztworze myjącym. Sufit paneli PCV w łazience nie ulegnie pogorszeniu, nawet jeśli uderzą w niego strumienie wody, a plastikowe lustrzane panele sufitowe będą wyglądać wspaniale w tym pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli są to panele bez szwu.

Wykończenie sufitu panelami PCV, a także wykończenie sufitu płytami MDF, nie jest zbyt skomplikowane. (Dla tych, którzy nie wiedzą, informujemy, że MDF to płyta pilśniowa o średniej gęstości).

Panele PCV, podobnie jak większość rodzajów włókien drzewnych, w tym fornirowane lub zakorkowane, lub fornirowane, są łatwo cięte i łatwo mocowane za pomocą listew przy budowie sufitu z paneli własnymi rękami.

Sufit pianki w salonie lub suficie w korytarzu płyty wiórowej z powłoką fornirową jest piękny, ale w łazience lepiej jest zainstalować sufit podwieszany z paneli plastikowych. Należy również pamiętać, że panele PCV do sufitu w kuchni lub panele MDF do sufitu w korytarzu będą bardziej odpowiednim rozwiązaniem, jeśli zdecydujesz się na naprawę.Jak samodzielnie wykonać sufit z plastikowych paneli?

Dla tych, którzy nie wiedzą, jakie są takie panele do sufitu podwieszanego, informujemy, że są to plastikowe paski o długości zwykle 3 lub 6 metrów i szerokości 25 lub 30 centymetrów. Ich krótkie końce są cięte, a długie są wykonane w postaci zamków, które są rodzajem tych, które są w płytach laminowanych.

Montaż paneli z tworzywa sztucznego wykonuje się na drewnianej lub metalowej ramie profilu stosowanego przy montażu materiału, takiego jak płyta gipsowo-kartonowa.

Wszystkie rodzaje wykończeniowych paneli wewnątrz są puste z usztywnieniami. Dzięki temu posiadają takie cechy, jak odpowiednio wysoka wytrzymałość i niska waga. W celu pokrycia sufitu panelami z tworzywa sztucznego potrzebne są również specjalne profile, również wykonane z tworzywa sztucznego.

Rodzaje profili PCV do paneli plastikowych na suficie

Tak więc, w celu zainstalowania pokrycia sufitowego lub okładziny ściennej, należy również zakupić następujące profile:

 • „start” (konieczne, aby zamknąć koniec paneli);
 • „Profil F” (przeznaczony do zamykania końców paneli w rogach z przejściami do ściany);
 • „Profil H” (używany do budowy paneli PVC o długości);
 • „narożnik zewnętrzny” i „narożnik wewnętrzny” (są nieco podobne, ale konstrukcja jest zaprojektowana tak, że lepiej jest użyć do zamykania końców paneli na zewnętrznej i drugiej, na wewnętrznych narożnikach);
 • „cokół sufitowy” (jest stosowany, gdy sufit nie jest osłonięty, ale sufit jest panelami z tworzywa sztucznego i jest w rzeczywistości „wyrafinowanym profilem startowym”);
 • „uniwersalny narożnik” (rzadko używany, ponieważ chociaż może być używany pod dowolnym kątem, efekt estetyczny uzyskany z tego nie jest zbyt imponujący).

Następnie zastanawiamy się, jak wykonać sufit z paneli PCV w łazience lub suficie w toalecie w przypadku, gdy ściany tych pomieszczeń są już pokryte płytkami, które nie sięgają sufitu o 5-10 centymetrów.Montaż ramy

W przypadku zaproponowanym do rozważenia istnieją dwie opcje: możliwe jest przymocowanie ramek ramy powyżej kafelka lub możesz dołączyć ją bezpośrednio do niej. Drugą metodę należy natychmiast wyeliminować, jako potencjalnie niebezpieczną, co może prowadzić do uszkodzenia ceramicznej okładziny ściennej.

Jeśli chodzi o pierwszą opcję, ciekawym rozwiązaniem jest: zakup tynku gipsowego Knauf ROTBAND i nałożenie go na płytkę w postaci wąskiego paska o szerokości pięciu centymetrów, opartego na płytce gotowej powłoki. Może to osiągnąć zbieżność płaszczyzny, do której profil zostanie przymocowany do płaszczyzny powierzchni okładziny.

Prowadnice można przymocować do gwoździ kołkowych natychmiast po „ustawieniu” tynku, czyli gdzieś w ciągu kilku godzin. Jednocześnie, jeśli budujesz sufit w łazience z paneli lub sufitu na balkonie, użyj tylko ocynkowanych profili do ramy, ponieważ są to miejsca o dużej wilgotności.Montaż na panelu

Jak naprawić panele PCV? Oczywiście w różnych profilach. Najpierw musisz wziąć pierwszy panel i uczynić go nieco krótszym (od trzech do pięciu milimetrów) niż dostępna szerokość pomieszczenia. Plastikowe panele można ciąć za pomocą małej piły ręcznej lub wyrzynarki, a krawędzie można czyścić papierem ściernym lub pilnikiem, nie próbując zgnieść paneli. Nie zapomnij usunąć folii z plastikowych paneli przed instalacją, ponieważ po zmontowaniu, usunięcie cienkiej powłoki ochronnej z nich będzie dużym problemem.Następnie wchodzimy w wąski koniec pierwszego panelu w plastikowy profil początkowy i lekko zginając panel, zaczynamy drugi koniec na przeciwległej ścianie. Następnie musisz przesunąć ten panel do najbliższej ściany i włożyć go wzdłuż szerokiego boku w rowek profilu na tej ścianie. Jeśli to konieczne, możesz użyć wąskiej szpatułki lub noża, uważając, aby nie uszkodzić materiału.

Jak przymocować panel do profili? Używanie wkrętów samogwintujących z podkładkami. Konieczne jest również wykonanie tego bardzo ostrożnie, nie zapominając o tym, że montują sufit z paneli, które łatwo ulegają uszkodzeniu nawet przy niezbyt silnych efektach mechanicznych. Jeśli bit wyskoczy z łba śruby, może łatwo przebić panel, który najprawdopodobniej będzie musiał zostać zastąpiony nowym. Zaleca się najpierw wywiercić otwory w ścianie profilu i wkręcić w nie już śruby: pozwoli to na szybkie zmontowanie pokrycia sufitowego z paneli w kuchni, łazience i każdym innym pomieszczeniu bez uszkadzania materiału, niezależnie od tego, czy panele drewniane są stosowane do sufitu czy listew. lub panele PCV do sufitu.

Kiedy wszystkie panele na suficie z wyjątkiem jednego są zmontowane (połączone), pozostaje zdecydować, jak naprawić ten ostatni panel? Przecinaliśmy go tak długo, że był tylko kilka milimetrów mniejszy niż odległość między ścianami, zmniejszona o szerokość jednego profilu montażowego. Następnie włóż panel w jeden profil, aż się zatrzyma, i włóż swobodnie zwisający koniec bez problemów w drugi profil, lekko przesuwając panel w jego kierunku.

To wszystko. Czyn jest zrobiony. Sufit jest zmontowany. Jednak naprawa nie jest jeszcze zakończona, ponieważ niezależnie od tego, czy sufit jest montowany na balkonie lub suficie w sypialni, czy suficie w korytarzu, czy suficie w łazience, musisz także zdecydować, jak zrobić w nim otwory na lampy.

Można je wstępnie przyciąć „na ziemi”, uprzednio obliczając, w którym panelu, w którym miejscu jest potrzebne, lub wyciąć go już „na miejscu” za pomocą wierteł lub koron, a nawet prostego noża kuchennego, ponieważ materiał PVC paneli jest bardzo miękki i cięty bez wysiłku.Zalety sufitów PCV

Jeśli nie możesz zdecydować, jak schować sufit w kuchni lub w toalecie, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, co otrzymasz, jeśli użyjesz plastikowych paneli PCV jako materiału wykończeniowego do naprawy tych pomieszczeń:

 • możliwość wyrównywania sufitu z defektami jego powierzchni dowolnej natury bez konieczności zmiany kształtu starej powłoki
 • łatwość instalacji lamp dowolnego typu;
 • możliwość ukrywania różnych komunikatów pod plastikową osłoną;
 • łatwość konstrukcji (jest lżejsza zarówno pod względem wagi, jak i technologii montażu, w porównaniu do sufitów gipsowo-kartonowych);
 • poprawisz izolację akustyczną i izolację termiczną pomieszczenia;
 • nie musisz używać „mokrej” konstrukcji (np. nie potrzebujesz szpachli niezbędnej do sufitów gipsowo-kartonowych), nie musisz szlifować, malować itp.
 • a najważniejszą zaletą podczas naprawy sufitów przy użyciu paneli PVC jest to, że stworzysz najbardziej odporne na wilgoć pokrycie sufitowe;
 • Twój sufit nigdy nie stanie się spleśniały i nie zmieni się w żaden sposób przez lata, nawet po potopie zorganizowanym przez sąsiadów z góry;
 • Takie pokrycie sufitowe można wielokrotnie montować i demontować.Czy są jakieś wady?

 • Wielopoziomowe sufity z tworzyw sztucznych nigdy nie zbierają: nie imponujący estetycznie widok.
 • W większości przypadków panele plastikowe w każdym pomieszczeniu nie wyglądają jak elegancki wystrój i drogie dekoracje pokoju.
 • Między panelami, nawet gołym okiem, widać stawy.

Zakres stosowania płyt z tworzyw sztucznych jest z reguły ograniczony do łazienek, korytarzy, loggii i kuchni. Co więcej, w tych przypadkach można użyć sufitu z metalowego stropu z pianki lub listwy wykonanego z cienkiej taśmy na bazie stopu aluminium, zamontowanego z tak zwanych listew listewkowych.