Paroizolacja sufitu w wannie z drewnianą osłoną domu układającą się na poddaszu strychu, właściwe ocieplenie i montaż materiału - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Sufitowa bariera parowa: algorytm działania

Paroizolacja sufitu w drewnianym stropie to nie tylko gwarancja najwygodniejszego mikroklimatu w każdym pomieszczeniu, ale także rodzaj ocalenia w przypadku wanien i innych pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności. Niestety, gdy podstawowe elementy ulegną zamoczeniu, struktura może utracić nośność, przez co stanie się niebezpieczna. Ponadto pogorszą się właściwości izolacji termicznej, ponieważ może wystąpić znaczne odkształcenie, a nawet rozpocznie się proces rozpadu. Często taka powłoka podlega pełnej lub częściowej wymianie, co nie jest tanie.

Należy również zadbać o optymalny ruch mas powietrza, co przyczynia się do suszenia mokrych struktur. Układanie paroizolacji na suficie wymaga pewnych umiejętności. Jeśli chodzi o strych lub sufit, nawet nieznaczny wyciek ciepłego powietrza może prowadzić do zmniejszenia początkowych właściwości warstwy izolacyjnej, niezależnie od użytego materiału. Sugerujemy bardziej szczegółowe omówienie głównych właściwości paroizolacji, jej konieczności i podstawowych typów. Jak więc zrobić właściwą barierę paroszczelną?

Co to jest warstwa barierowa dla pary

Zagrożeniem dla dachu i sufitu wykonanego z drewna zawsze będzie para wodna. Niezależnie od jakości sufitu zanurzeniowego, para przeniknie z pomieszczeń mieszkalnych pod dachem, dzięki czemu izolacja i drewniane elementy dachu będą wilgotne. Bariera stropowa stropu stropowego może odkształcać się z czasem, prowadząc do częściowego zapadnięcia się konstrukcji. Aby uniknąć takich momentów, zaleca się stosowanie paroizolacji. Często stosowano konwencjonalną folię polietylenową lub polipropylenową o wystarczająco trwałej jakości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na materiał z powłoką aluminiową i produktami foliowymi. Będąc w grubości sufitu, nie tylko chronią konstrukcję przed wilgocią, ale także pomagają znacznie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, odgrywając rolę reflektora ciepła w zimie. Najważniejsze, aby nie mylić tego, po której stronie materiał powinien zostać naprawiony. Paroizolacja pasuje wystarczająco ciasno do warstwy izolacji. Jest on mocowany bezpośrednio do drewnianych podbudów lub krokwi. W tym celu można użyć zszywaczy lub gwoździ z szerokimi nakładkami.

Jak wybrać materiał?

Aby wybrać dobrą barierę parową, należy kierować się kilkoma głównymi czynnikami:

 • kategoria kosztów;
 • aspekt technologiczny i zgodność tego lub innego materiału;
 • przyjazność dla środowiska zastosowanych produktów.

Często stosowano konwencjonalną folię z tworzywa sztucznego, która radzi sobie ze swoimi funkcjami jako paroizolacja w pomieszczeniach takich jak wanna, łazienka, a nawet strych. Niezaprzeczalną zaletą jest więcej niż przystępny koszt takiego materiału, podczas gdy jego żywotność jest bardzo ograniczona. Dotyczy to zwłaszcza skrajnych temperatur, które łatwo uszkodzą folię. Jednak wcześniej używany asfalt trudno nazwać przyjaznym dla środowiska ze względu na istniejące opary asfaltu, które są dość szkodliwe dla ludzi.

Możesz użyć i wyspecjalizowanych produktów, które zostały stworzone specjalnie do produkcji wysokiej jakości warstwy paroizolacyjnej. W zależności od metody zastosowanej dla paroizolacji sufitu, materiał może być powlekany wiskozą, dwustronny, foliowany i wielowarstwowy. Do sufitu wanien i saun stosuje się zwykle papier z włókna szklanego lub papier pakowy, ponieważ inne materiały szybko ulegają deformacji pod wpływem wysokich temperatur. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie ma jednego materiału, który można by nazwać uniwersalnym dla wszystkich typów pomieszczeń.

Jeśli podjęto decyzję o utworzeniu warstwy paroizolacyjnej niezależnie, do tego potrzebne będą:

 • Taśma maskująca lub taśma budowlana, która jest niezbędna do klejenia między płótnami.
 • Nóż biurowy.
 • Drabina lub drabinka.
 • Próbka konstrukcji zszywacza.

Przy mocowaniu membran do ramy dozwolone jest lekkie zwisanie materiału podstawowego, ale nie więcej niż 0,2 cm. Bariera paroszczelna sufitu domu powinna się pokrywać, a wszystkie połączenia są sklejone bez wątpienia. Pozwala to na maksymalną szczelność. Jeśli jedna strona materiału jest chropowata, a druga gładka, to druga powinna być ułożona w kierunku izolacji. Jednocześnie materiał izolacyjny również musi się nakładać, przede wszystkim dotyczy to pomieszczenia na poddaszu i powierzchni betonowej. Następnie można przystąpić do instalacji listwy, do której następnie zostaną przymocowane tynki lub panele ścienne. Zamocuj paroizolację, która powinna być bardzo ostrożna, aby nie uszkodzić materiału.

Główne rodzaje paroizolacji dla sufitu

Dlaczego potrzebujesz paroizolacji i jakie są podstawowe wymagania, które mają do niej zastosowanie, określone w kodeksach budowlanych. Sam możesz wybrać barierę parową dla sufitu, ale lepiej szukać pomocy specjalistów. Tak więc, według obecnych gości, użyty materiał musi mieć następujące cechy:

 • Wskaźnik przepuszczalności pary. Im mniejsza ta liczba, tym lepsze właściwości użytkowe zastosowanych produktów. Sufitowa paroizolacja na zimnym strychu powinna mieć wskaźnik 1 g / m². i mniej.
 • Jego waga. Ten wskaźnik i gęstość są kluczem do siły, więc powinny być wprost proporcjonalne. Silna materia jest nie tylko łatwiejsza i wygodniejsza w pracy, ale także lepiej wytrzymuje skutki grawitacji. W przypadku instalacji ten aspekt również odgrywa ważną rolę.

Prawidłowo umieszczony paroizolacja nie będzie trudny, a nawet nowicjusz może, ale jej wybór jest bardzo ważną kwestią i zajmie trochę czasu. Warto zwrócić szczególną uwagę na kompozycję, ponieważ może ona obejmować różne polimery, stabilizatory, plastyfikatory i inne składniki, które przyczyniają się do gromadzenia substancji szkodliwych dla organizmu ludzkiego. Paroizolacja sufitu w drewnianym domu takich elementów pomocniczych nie powinna zawierać, ponieważ mówimy o zdrowiu rodziny. W ograniczonej przestrzeni te toksyny są szczególnie niebezpieczne. Unikaj również materiałów wykonanych z surowców o niskiej jakości.

Określenie stopnia toksyczności nie jest trudne, wystarczy rozłożyć izolację sufitu lub strychu na podłodze w pomieszczeniu. Jeśli produkty zawierają szkodliwe pierwiastki, natychmiast zaczną emitować specyficzny zapach, który jest trudny do zignorowania.

Jedną z często używanych i jednocześnie najlepszą opcją jest folia z tworzywa sztucznego, która przyczynia się do tworzenia wysokiej jakości paroizolacji. Bariera stropowa stropu poddasza jest często wykonywana właśnie z tego materiału. Jest łatwy w użyciu i skuteczny w tym samym czasie. Zaleca się wykonanie dodatkowego wzmocnienia, dla którego potrzebna będzie siatka wzmacniająca lub specjalna tkanina. Jaka bariera dla pary będzie leżała, zależy tylko od Ciebie.

Wykonywane są przez:

 • Folie foliowe. Ich wydajność jest wystarczająco wysoka, podczas gdy są w stanie odbijać ciepło.
 • Z gładką powierzchnią. W tym przypadku paroizolacja sufitu w wannie powinna mieć ciągłą warstwę, która będzie składać się z oddzielnych arkuszy, które zostaną przymocowane taśmą lub taśmą.
 • Perforowany materiał ma mikro otwory, które są w stanie zapewnić niezbędną przepuszczalność pary. Jednak lepiej go nie używać, ponieważ nie jest w pełni zgodny z obowiązującymi przepisami. W takim przypadku przestrzeganie szczeliny wentylacyjnej jest obowiązkowe. Sposób prawidłowego umieszczenia takiego materiału zostanie poproszony przez konsultanta.

Laminowany materiał jest stosowany jako bariera paroizolacyjna w wannie podczas budowania drewnianego domu i innych przypadków, jeśli chodzi o pokoje o wysokim poziomie wilgotności (wanna, sauna, basen). Jednocześnie nadal potrzebna jest bariera dla pary.

Odmiany folii paroizolacyjnych:

 • płynna guma (składa się z ciekłych polimerów, które są rozpylane na suficie za pomocą specjalnego sprzętu). Główne zalety to możliwość użycia materiału w postaci sufitu płynnego do konstrukcji dowolnego typu, kształtu i stopnia złożoności;
 • dyfuzja membrany (należy do kategorii włóknin syntetycznych). Jest to prawie najlepszy materiał oparty na wysokim poziomie wydajności w porównaniu z produktami polipropylenowymi i polietylenowymi;
 • materiał polipropylenowy. Posiada niesamowite wskaźniki odporności na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i trwałość. Ponieważ bardzo trudno jest położyć barierę parową na suficie, lepiej jest użyć tego materiału, ponieważ uszkodzenie go jest prawie niemożliwe. Niektóre modele mają oddzielną warstwę przeciwkondensacyjną, która składa się z celulozy i wiskozy, co pozwala na dobre zatrzymanie pary wodnej. Umieszczenie takiego materiału jest wygodne, a jego zalety są bardzo oczywiste. Jest w stanie całkowicie wchłonąć wilgoć, a jednocześnie wysycha w 100% w ciągu zaledwie kilku godzin. Jeśli zastosowana została właściwa izolacja termiczna, natychmiast po zniknięciu przyczyny pary kondensat opuści się sam.

Mały wniosek

To, która bariera parowa zostanie zastosowana, zależy nie tylko od Ciebie, ale także od rodzaju używanego pokoju. Paroizolacja jest często nazywana materiałem z polietylenu, który działa jako bariera, która zapobiega wchłanianiu wilgoci przez produkty z drewna. Bariera paroszczelna sufitu wanny powinna być dobrana na podstawie poziomu wilgotności i częstotliwości użytkowania pomieszczenia. Istnieje kilka niuansów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze podstawowych materiałów.Instalacja paroizolacji na suficie wymaga pewnych umiejętności, ale można to zrobić niezależnie, bez przyciągania osób trzecich. Sam proces może potrwać kilka dni. Słaba i cienka paroizolacja drewnianego sufitu w mokrym pomieszczeniu nie będzie w stanie ochronić pokoju przed grzybami, dlatego nie warto oszczędzać na materiałach. Nawet jeśli zbudowałeś strukturę o złożonym kształcie, zawsze istnieje możliwość zastosowania paroizolacji cieczowej, którą można ułożyć w kilku warstwach. Prawidłowo zainstalowana paroizolacja jest kluczem do suchego i wygodnego pomieszczenia.

Obejrzyj film: Rezydencja w Łomiankach-Dąbrowie (Luty 2020).

Загрузка...