Układ pokoju dziecięcego dla dziewczynki i chłopca, sypialnia dla dwóch nastolatków unisex w wieku 9 i 10 m², opcje projektowe dla wąskich prostokątnych Chruszczowka 16 m kw. - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Układ pokoju dziecięcego: prawidłowo urządzamy pokój (104 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Układ przedszkola powinien uwzględniać zainteresowania i potrzeby dzieci, które oczywiście ulegną zmianie wraz z wiekiem. W pokoju powinno być wystarczająco dużo miejsca dla małych dzieci na bezpieczne gry na świeżym powietrzu, a dla ucznia lub nastolatka należy zorganizować pełnowartościowe i wygodne miejsce treningowe.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-2


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-3


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-4


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-5

Podział szkółki na strefy

Jeśli ustawisz różne strefy w swoim pokoju osobistym, łatwiej będzie rozwinąć nawyk porządkowy dla dziecka, gdy będzie jasne, gdzie i co powinno leżeć. Szczególnie ważne jest podkreślenie obszaru roboczego dla ucznia, ponieważ tworzy wygodne środowisko nie tylko do wykonywania lekcji, ale także pomaga przyzwyczaić się do trybu dnia.

Miejsce do spania

Przy aranżacji strefy rekreacyjnej wiek dziecka ma ogromne znaczenie. Nie zaleca się, aby dzieci kupowały łóżko do wzrostu. Moda się zmienia, pojawiają się nowe materiały, a dziecko znudzi się spać cały czas na tym samym łóżku.

Dla dzieci kupowane są modele gier, które mają formę samochodów lub eleganckich łóżek z baldachimem. Miejsce do spania zaleca się wyposażyć w dobrze oświetlone miejsce (blisko okna), ale z dala od akumulatorów. Jest niebezpieczne, jeśli w pobliżu łóżka znajdują się gniazdka elektryczne lub urządzenia elektryczne (grzejniki elektryczne). Uważa się, że niemożliwe jest zainstalowanie łóżka naprzeciwko drzwi (lub w pobliżu). Pożądane jest jednak, aby dziecko weszło do pokoju.

Dla uczniów można zainstalować wielofunkcyjne łóżka (rozkładana sofa, łóżko na poddaszu). Ponieważ dziecko musi zwracać większą uwagę na zawody, obszar roboczy znajduje się w pobliżu otworu okiennego, a łóżko przesuwa się do wnętrza pomieszczenia. W kompaktowych pomieszczeniach zaleca się zainstalowanie funkcjonalnego transformatora do mebli. Takie produkty mogą zaoszczędzić miejsce, łącząc kilka stref w małej przestrzeni. Stolik nocny lepiej umieścić przy oknie, aby powierzchnia robocza była dobrze oświetlona w ciągu dnia.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-6


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-7


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-8


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-9


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-10


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-11


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-12


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-13


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-16


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-17


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-18


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-19


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-20


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-21


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-22


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto.jpeg">

Strefa gry

Obszar ten ma ogromne znaczenie w aranżacji pokoju, w którym mieszkają małe dzieci. Możesz wybrać strefę z jasnym dywanem lub niskim pudełkiem do przechowywania zabawek. Kiedy tworzysz obszar gry, ważne jest, aby odróżnić terytorium dla aktywnych gier i ćwiczyć kreatywność (mały okrągły lub kwadratowy stół i wysokie krzesełko). Przy ścianach zaleca się umieszczanie małych otwartych półek z jasnymi pudełkami. Dzieci będą łatwe i interesujące, aby uzyskać fantazyjne pudełka i umieścić tam zabawki, zestawy do kreatywności.

Dzieci lubią oddzielać obszar gry od pokoju z małymi ekranami. Takie konstrukcje są wykonane z lekkich paneli i mogą służyć jako dom lub chata.

Gdy dziecko dorasta, pole gry staje się mniej ważne. Dzieci mają nowe zainteresowania i hobby. W przypadku dzieci w ruchu konieczne jest zapewnienie miejsca do aranżacji kącika sportowego:

  • Standardowy zestaw zawiera pręty ścienne, pierścienie, linę. Dla przedszkola w Chruszczowie pasuje kompleks w kształcie litery L, który jest przymocowany do ściany. Takie projekty nie zajmują dużo miejsca i są najczęściej montowane w rogach pomieszczenia. Taki róg nie zajmuje więcej niż jednego metra kwadratowego;
  • Zaleca się zainstalowanie w pokoju dziecięcym sportowej struktury w kształcie litery U dla dwojga lub trójki dzieci. Takie kompleksy zajmują nieco więcej miejsca, ale ich zaletami są zwiększona funkcjonalność i możliwość jednoczesnego uprawiania sportu przez wszystkie dzieci.

Podczas instalowania sprzętu sportowego ważne jest, aby projekt nie przeszkadzał w swobodnym przemieszczaniu się innych osób lub umieszczaniu innych mebli w pokoju.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-23


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-24


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-25


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-26


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-27


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-28


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-30


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-31

Systemy pamięci masowej

Podczas układania systemów przechowywania w małym pokoju dziecięcym nie należy używać dużych, obszernych szaf. Niskie stojaki lub komody z szufladami:

  • do przechowywania ubrań instaluje się płytkie szafki (do 50 cm). W przypadku pokoju dziecięcego o powierzchni 10 metrów kwadratowych można wybrać modele z prostopadłościennymi stojakami, a następnie wąskie meble idealnie pasują do małego pokoju;
  • regały lub otwarte szafki z półkami o głębokości 15-20 cm nadają się do przechowywania książek i zabawek.

W przypadku mniejszych pomieszczeń lepiej zamówić pojedyncze modele mebli, ponieważ skromna głębokość szaf lub regałów znacznie zwiększy wolną przestrzeń w przedszkolu. Świetną opcją są niskie kątowe struktury, które wykorzystują „martwą” strefę narożną i minimalizują użyteczną powierzchnię przedszkola.

W pokoju ucznia można już umieścić szafę. Jeśli pokój ma wydłużony kształt, zaleca się zainstalowanie projektu na całej szerokości wąskiej ściany. W tym samym czasie będzie nieco poprawiona długość pomieszczenia. Jeśli skrzydła drzwi zostaną ozdobione kolorem ścian, system przechowywania stanie się niedostrzegalny wizualnie.

Świetny sposób na zorganizowanie ukrytych systemów przechowywania - podium instalacji. Opcje lokalizacji struktur i ich wielkości można zindywidualizować. Parametry podium zależą od wielkości i kształtu pokoju, liczby dzieci i ich preferencji. Najczęściej podium montowane jest przy oknie. W tym samym czasie na miejscu wyposażyć miejsce pracy lub plac zabaw, sypialnię.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-32


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto.png">


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-33


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-34


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-35

Techniki zagospodarowania przestrzennego

Przy aranżacji pokoju dziecięcego należy pamiętać, że dzieciom czasami trudno jest skoncentrować się na jednej lekcji, a zatem na głównym zadaniu planowania: przy dzieleniu pokoju na strefy dzieci powinny mieć przedmioty bezpośrednio związane z jednym polem aktywności (tylko studia / gry, sport).

Najczęstszą zasadą lokalizacji mebli - na całym obwodzie pokoju. Jeśli dzieci w tym samym wieku mieszkają w pokoju dziecięcym, zaleca się wizualnie podzielić pokój na części. Podkreśl potrzeby i życzenia dzieci mogą być kolorowe, meble:

  • na terytorium dziewiczym we wnętrzu wybierane są ciepłe kolory (brzoskwinia, jasnozielona, ​​piaszczysta, blady liliowy). Przy łóżku można zainstalować małe miękkie krzesło, schludny stolik nocny lub komodę;
  • zimniejsze odcienie (niebieski, szarawy) podkreślą połowę chłopca. Dla chłopca możesz podnieść torbę na krzesło w rogu, aby naprawić sportową ścianę.

Jeśli dzieci mają dużą różnicę wieku, to przy planowaniu pokoju dziecięcego dla dwóch osób konieczne jest uwzględnienie różnic w codziennej rutynie. Lepiej dla uczniów wyróżnić część pokoju znajdującą się przy oknie, aby zorganizować pełnoprawne miejsce pracy. Wysokie wąskie półki na książki zainstalowane w pobliżu stołu lub wiszące półki nad blatem pomogą zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Strefa małych dzieci wyróżnia się niskimi komodami na zabawki.

Układ pokoju dziecięcego z balkonem pozwala na korzystanie z balkonu do różnych celów dla małych dzieci i młodzieży. Najczęściej strefa zabaw lub sportu, kącik edukacyjny. Obowiązkowym wymogiem jest to, aby balkon był bezpieczny i ogrzewany.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-36


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-37


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-38


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-39


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-40


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-41

Czasami przy aranżacji pokoju dziecięcego rodzice używają starych mebli - obszernej komody z salonu lub dużego starego regału, fotela o imponujących wymiarach. Jednocześnie zapominają, że wszystkie te obiekty zajmują bardzo cenny obszar, którego dziecko potrzebuje do swobodnego przemieszczania się. Na każdym etapie życia dziecka stosuje się różne warianty układu dziecięcego, które uwzględniają określony minimalny zestaw mebli, prawidłowo umieszczony w pokoju.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-44


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-45


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-46


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-47


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-48

Pokój dziecka

W pokojach dla małych dzieci nie powinno być dodatkowych mebli. Samo pomieszczenie musi być zaplanowane w taki sposób, aby podczas gier lub przy aktywnych ruchach nie było żadnych poważnych przeszkód, które można potknąć lub przewrócić.

Małe dzieci potrzebują dużo czasu na spokojny sen. Ponieważ światło jest bardzo ważne dla dzieci, lepiej mieć miejsce do spania przy oknie, ale nie blisko akumulatora. Nie zaleca się również umieszczania łóżka na linii okna-drzwi, aby uniknąć przeciągów podczas wietrzenia pomieszczenia. Resztę mebli można zaaranżować w ramach bezpłatnego zamówienia - według uznania rodziców. Najczęściej w rogach stawia się wygodne krzesło / małe sofy, a ściany - skrzynie na rzeczy i zabawki.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-2.jpeg">


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-49


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-50


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-51


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-52


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-53


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-54


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-55

Dziecko dorasta, a łóżko staje się miejscem odpoczynku tylko na noc, więc łóżko można umieścić z dala od okna. W zależności od liczby dzieci i kształtu pokoju możesz wybrać różne łóżka i rozmieścić je na kilka sposobów:

  • W pokoju dziecięcym z dwoma dziećmi tej samej płci dwupiętrowe łóżko będzie idealnie pasować. Zazwyczaj starsze dziecko śpi na górnym łóżku, ale to pytanie jest już rozstrzygane indywidualnie;
  • jeśli chłopiec i dziewczynka mieszkają w pokoju, lepiej zorganizować wolnostojące miejsca do spania. W wąskim, wydłużonym pokoju łóżka można umieścić pod jedną ścianą, aw pokoju w kształcie kwadratu będą idealnie pasować do sąsiednich ścian;
  • czasami miejsca do spania są zainstalowane w pobliżu. W tym przypadku małe szafki nocne, ustawione pomiędzy łóżkami, pomogą wizualnie wyznaczyć miejsca do spania dla dzieci.

Obszar gry i obszar roboczy dziecka zbliżają się do otworu okna. Dzieci stają się bardziej wytrwałe i poświęcają coraz więcej czasu na składanie konstruktorów, składanie puzzli lub magazynowanie kolorowanek, więc dobre naturalne oświetlenie jest wymagane, aby zmniejszyć obciążenie wzroku. Dziecko nie potrzebuje jeszcze pełnowartościowego biurka, ale na zajęcia wskazane jest, aby wybrać wygodne meble. Mały stojak lub półki na książki zajmą niewiele miejsca w pokoju. Te dodatkowe meble są instalowane w miejscu pracy, dzięki czemu dziecko może szybko i wygodnie uzyskać książki.

Pamięć zajmuje już więcej miejsca. W przypadku pomieszczeń kompaktowych lepiej jest wybrać modułowe systemy meblowe, ukryte szuflady osadzone w łóżku lub w otworach ściennych. W pokoju z dwojgiem dzieci bardziej wskazane jest umieszczenie dwóch kompaktowych szaf niż jednej obszernej.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-57


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-58


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-59


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-60


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-61


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-62


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-63


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-64


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-65

Pokój dla nastolatka

Dzieci spędzają więcej czasu przy stole, dlatego zwracają szczególną uwagę na układ miejsca pracy. W przypadku badań pożądane jest przydzielenie miejsca przy oknie, tak aby powierzchnia robocza była maksymalnie oświetlona światłem naturalnym. W wąskim, długim pomieszczeniu rolę pulpitu może pełnić blat wbudowany w otwór okna. Jeśli po bokach okna wyposażysz półki na zawiasach lub wbudowane, nie będziesz musiał instalować specjalnej biblioteczki.

W pokoju z dwojgiem dzieci nie zawsze jest możliwe wyposażenie pełnoprawnych stanowisk pracy dla obu uczniów bezpośrednio przed oknem (wąskie okno). W takich przypadkach sensowne jest instalowanie konstrukcji łączących stół i regał. Takie meble są umieszczane wzdłuż jednej ściany lub przeciwległej, przylegającej. Czasami dla jednego dziecka można wyposażyć tradycyjny zestaw (łóżko i stół), a dla drugiego wybrać meble do przekształcania (stół / łóżko).

Układ pokoju dziecięcego o powierzchni 9 m² pozwala na racjonalne wykorzystanie powierzchni, jeśli wybierzesz łóżko na poddaszu do umeblowania pokoju (łóżko znajduje się nad miejscem pracy). Takie meble umożliwiają łączenie dwóch stref - pracy i spania. Opuszczony obszar służy do zainstalowania kącika sportowego lub do zorganizowania strefy rekreacyjnej.

Coraz częściej pokój dla nastolatków jest zaprojektowany w stylu minimalizmu, który wyróżnia się funkcjonalnością i prostotą. Do dekoracji ścian używają jasnych neutralnych odcieni, które wizualnie zwiększają przestrzeń. Ze względu na niewielką ilość mebli jest to łatwe do wykonania w permutacji pomieszczenia. Aby uzyskać wygodny układ, używa się minimum przedmiotów: stołu z fotelem, łóżka, małej wysokiej szafy. Dodatkowe miejsca do przechowywania (książki, wyposażenie) to zamontowane półki.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-66


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-67


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-68


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-69


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-70

Dla chłopca

Planując pokój, należy wziąć pod uwagę interesy każdego dziecka i jego preferencje. Dziecko z pewnością potrzebuje dużo miejsca na aktywne gry, dlatego pokój powinien mieć kącik sportowy. Miejsce na gry jest zorganizowane z uwzględnieniem życzeń dziecka. Dla miłośników projektantów i kolekcjonerów puzzli, musisz umieścić wygodny stolik w pobliżu okna, tak aby blat był w jak największym stopniu pokryty naturalnym światłem dziennym. Obok stołu wskazane jest umieszczenie stojaka na półkach, na których wygodnie będzie rozłożyć pudełka i ułożyć zmontowane modele.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-71


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-72


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-73


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-74


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-75


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-76


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-77


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-78


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-79

W pokoju nastolatka honorowe miejsce jest zwykle przekazywane do biurka komputerowego. Strefa gry z powodzeniem zamienia się w strefę rekreacyjną, w której zainstalowano sofę dla gości. Aby nie stracić pełnowartościowego miejsca do spania, możesz zainstalować łóżko na poddaszu lub zaaranżować podium przy oknie. W przedszkolu dla dwóch chłopców lepiej jest położyć łóżko piętrowe. Aby zaoszczędzić na stołach, sensowne jest przymocowanie długiego blatu przy oknie, na którym jest wystarczająco dużo miejsca na zorganizowanie dwóch miejsc pracy.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-80


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-81


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-82


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-83


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-84


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-85

Przy wyborze układu pokoju dla dziecka przestrzegane są wszystkie zasady projektowania pokoju dziecięcego. Wielu rodziców kojarzy pokój dla dziewczynki z łóżkiem z baldachimem, różowymi kokardkami i poduszkami. Rzeczywiście, niektóre dziewczyny marzą o pokoju dla księżniczki, którego styl obejmuje różową paletę i eleganckie meble. Te marzenia najczęściej ucieleśniają eleganckie materiały wykończeniowe, jasny wystrój.


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-87


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-88


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-89


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-90


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-91


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-92


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-94


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-95


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-96


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-97


planirovka-detskoj-obustraivaem-komnatu-pravilno-104-foto-98


Pin
Send
Share
Send
Send