Płytka do kuchni na podłodze i ścianie Ceramiczna szklana mozaika Wieprz na fartuchu, projekt i układanie błyszczącego pokrycia kafelkami - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Wybór płytek do kuchni: co doradzają profesjonaliści

Wykończenie kuchni nie jest łatwym zadaniem, ponieważ trzeba stworzyć nie tylko wygodną i przytulną atmosferę, ale także zapewnić łatwość czyszczenia. Płytki ceramiczne do kuchni pozwolą Ci ozdobić podłogę, fartuch i blat w oryginalny i piękny sposób. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jak wybrać płytkę w zależności od jej przeznaczenia, projektu i koloru we wnętrzu kuchni.Płytki podłogowe

Płytki podłogowe do kuchni - najbardziej udany sposób wykończenia podłogi. Mimo to wielu woli używać linoleum. Wybór na korzyść tego materiału wynika przede wszystkim z faktu, że jest to powłoka zimna. Ten problem rozwiązano za pomocą technologii ciepłej podłogi. Płytki podłogowe w tym przypadku najlepiej nadają się do tego ze względu na wysoką przewodność cieplną.

Kolejną wadą płytek podłogowych do kuchni jest śliska powierzchnia. W tym przypadku lepiej jest wybrać antypoślizgowe rodzaje płytek, na przykład matowe lub żebrowane.

Musisz także wiedzieć, jak wybrać płytki podłogowe do kuchni na podstawie charakterystyk. Podłoga w kuchni jest stale narażona na znaczne obciążenia. Ponadto jest szybko zanieczyszczony i wymaga regularnego mycia, więc płytki na podłodze w kuchni muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Wybór płytek zależy również od decyzji projektowych.

W takim przypadku należy przestrzegać następujących zasad:

 • Błyszczące płytki do kuchni mają nie tylko śliską powierzchnię, ale także wymagają starannej i regularnej konserwacji. Na nim nawet małe plamki i śmieci będą zauważalne. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest matowa płytka podłogowa do kuchni.
 • Matowa lub żebrowana powierzchnia płytek nadaje przytulnej atmosferze.
 • Płytki porcelanowe - doskonałe rozwiązanie do umieszczenia w dowolnym stylu.
 • Płytka do kuchni może mieć kwadratowy, prostokątny kształt, a także być w kształcie ośmiokąta lub z zaokrąglonymi krawędziami. Możesz eksperymentować z kształtami i kolorami, a także łączyć różne rodzaje pokrycia.
 • Małe płytki do kuchni najlepiej nadają się do małego pokoju. Płytki mozaikowe do kuchni można stosować tylko w małych kawałkach, w połączeniu ze zwykłymi płytkami. Płytka 60 nadaje się do średnich i dużych kuchni.

Połączenie stylowego wyglądu i dobrej wydajności pozwoli Ci cieszyć się schludną i wygodną podłogą w kuchni przez wiele lat.

Fartuch kuchenny z płytki

Płytka do kuchni na fartuchu - świetny sposób na zaprojektowanie miejsca pracy. Wykończenie płytek kuchennych pozwala zabezpieczyć ściany przed rozpryskiwaniem wody i tłuszczu, wystawieniem na wysoką temperaturę i powstawanie sadzy. A jeśli używasz jasnego szkła do fartucha, możesz stylowo udekorować nawet najbardziej skromną kuchnię.

Płytki ścienne do kuchni powinny być wysokiej jakości. Obszar roboczy wymaga regularnego i dokładnego czyszczenia detergentami, aby materiał był odporny na obciążenia mechaniczne i chemiczne. Ponadto nie powinien ulec pogorszeniu z powodu ekstremalnych temperatur i stałej wilgotności.

Wieprzowina na płytce kuchennej powinna mieć wysoki poziom odporności na substancje agresywne. Jednocześnie wytrzymałość materiału ściany nie jest tak ważna, ale płytka nie powinna być porysowana i uszkodzona w wyniku ekspozycji na wysokie temperatury. Wysokiej jakości płytki kuchenne wytrzymują długotrwałe ciągłe ogrzewanie.

Białe lub pastelowe płytki kuchenne najlepiej nadają się do wnętrz w klasycznym stylu. Płytka powinna być wybrana w zależności od projektu kolorystycznego pozostałych elementów pomieszczenia.

Biała płytka kwiatu jest idealna dla każdego koloru. Ciekawym rozwiązaniem będzie fartuch, wybrany w przeciwieństwie do kuchni. Na przykład wygląda dobrze na czarną płytkę z czerwonymi meblami lub kombinację zieleni i pomarańczy, ale nie zapominaj, że jasny wzór płytek w kuchni wymaga miejsca. Dotyczy to również zbyt dużych i różnorodnych ozdób. W małej kuchni lepiej jest używać spokojnych odcieni.

Na fartuchu nie należy używać złożonej płytki teksturowanej. W reliefie jego powierzchni zgromadzi się tłuszcz i brud.

Blaty

Płytki można również wykorzystać do produkcji blatów kuchennych. Dzięki wysokiej jakości blat jest równie piękny jak powierzchnia wyłożona kamieniem. Jednak w porównaniu z kamieniem lub marmurem ta opcja projektowa będzie tańsza. Trwałość i wytrzymałość blatu zależy od właściwego wyboru pokrycia płytek.

Jednak w tym przypadku dbanie o blat stołu stanie się nieco problematyczne. Liczne szwy będą wymagały specjalnego traktowania, aby fuga nie zmieniła koloru.

Opcje układania płytek w kuchni mogą być różne. Dobrym projektem jest połączenie tego samego ornamentu kafelkowego na blacie stołu i fartuchu. Pozwala to stworzyć iluzję pojedynczej przestrzeni, która wygląda harmonijnie i pięknie.

Wybór płytek do wnętrz kuchennych

Aby wnętrze kuchni wyglądało stylowo i pięknie, płytki muszą być dopasowane do koloru i wzoru z meblami, ścianami i akcesoriami. Nie oznacza to, że kolor elementów musi się zgadzać. Możesz użyć różnych udanych kombinacji kontrastowych kolorów.

Płytka musi być połączona i zaprojektowana. Na przykład kafelki pod drzewem nie pasują do kuchni w nowoczesnym stylu, jak również jasne mozaiki do kuchni w stylu klasycznym.

Spokojne kolory nadają się do kuchni klasycznej, a jasne płytki dekoracyjne z niezwykłą ornamentą nadają się do umieszczenia w nowoczesnym stylu.

Rodzaje płytek do kuchni

Układanie płytek w kuchni to najlepszy sposób na dekorację powierzchni roboczej i podłogi, dlatego należy zwrócić uwagę na trendy w dekorowaniu ścian i podłogi kuchni:

 • Płytki pod drzewem. Najlepsza opcja rejestracji podłogi. Duża płytka z imitacją drewna jest doskonale połączona z dowolnymi stylami we wnętrzu, wygląda poważnie i stylowo.
 • Płytki z cegły do ​​kuchni. Używany do stylu włoskiego lub śródziemnomorskiego. Ceglane płytki tworzą przytulną i ciepłą atmosferę. Takie płytki mogą ozdabiać niektóre części kuchni, tworzyć jasne akcenty lub wykorzystywać je do projektowania pojedynczej ściany.
 • Płytka pod kamieniem. Konstrukcja podłogi w kuchni może być wykonana przy użyciu kamiennych płytek podłogowych. Będzie świetnym dodatkiem do drewnianych mebli i elementów z kutego żelaza.
 • Imitacja skóry. Aby stworzyć atmosferę luksusu i bogactwa. Może być imitacją skóry węża, zebry lub tygrysa, która pasuje do afrykańskiego wnętrza.
 • Płytka PCV. Wytrzymała i trwała płytka PVC stosowana w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Płytka PCV zapobiega występowaniu pleśni i pleśni. Dodatkowo płytka PCV pozwala pokazać wyobraźnię przy użyciu różnych kolorów i wzorów. W nowoczesnej kuchni można układać płytki PCV w sposób rozłożony. Plastikowe jasne płytki podłogowe - najlepsze rozwiązanie dla miłośników nowoczesnych i jednocześnie niedrogich materiałów.
 • Szklana płytka do kuchni. Oryginalny sposób układania ścian i podłogi. Może to być połączenie szkła błyszczącego i matowego, płytek ze wzorem lub zwykłych materiałów przezroczystych. Jeśli chcesz uzyskać delikatny i jednocześnie jasny ornament, łączymy przezroczyste płytki i płytki, wewnątrz których znajdują się kamyczki, muszle lub trójwymiarowe rysunki.
 • Płytka teksturowana. Jasne płytki o skomplikowanych fakturach zatrzymują materiał w ekskluzywny sposób, aby ozdobić ściany. Jeśli chcesz, aby płytka miała mniej wypukłe części, możesz wybrać materiał, który będzie łączył matowe płytki z błyszczącym wzorem.
 • Mozaika kafelkowa. Doskonała płytka w stylu prowansalskim, która może być zarówno monofoniczna, jak i z wzorami. Może być używany w stylu klasycznym, łącząc kolory czarny, biały i pastelowy.

Wybierając materiały, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich koszt, ale także kolor, teksturę, rozmiar i inne cechy płytki.Układanie płytek

Aby uzyskać solidną, piękną i trwałą powierzchnię, musisz wiedzieć, jak układać płytki w kuchni. Jeśli rozumiesz, jak prawidłowo płytki, możesz łatwo wykonać wszystkie prace samodzielnie.Najpierw musisz przygotować powierzchnię, oczyszczając ją ze starej powłoki i poziomowania. Następnie należy nałożyć specjalny klej na powierzchnię. Umieszczamy pierwszą płytkę i stukamy ją gumowym młotkiem. Następnie układa wszystkie płytki po kolei. Płytki układu powinny być idealnie gładkie. Aby to sprawdzić, możesz użyć linijki. Pozostaje tylko w szwach zagugovat.

Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, jak umieścić płytki w kuchni, ale także jak wybrać odpowiedni materiał. Wszystkie elementy kuchni powinny być ze sobą połączone w stylu i kolorze.