Zasłony do okna wykuszowego z trzema oknami, projekt rzymskiego sufitu do salonu, elastyczne okapy do kuchni, jak powiesić rolkę do okna w pokoju - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak wybrać odpowiednie zasłony do wykuszu (24 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Okno wykuszowe jest wystającą przeszkloną częścią ściany, która wygląda jak strona lampy. Konstrukcje wnękowe mogą być prostokątne, półokrągłe, trójkątne lub wieloaspektowe.

Ten element architektoniczny powstał wiele wieków temu. Pojawił się jako wypukłość na fortecy, z której łatwiej strzelać do przeciwników, a po latach stał się znakomitą konstrukcją okien. Okresowo okno wykusza się z mody, ale zawsze powraca, ponieważ z jego pomocą łatwo jest nadać budynkowi niezwykły wygląd, aby odróżnić go od szarej masy. Również wykusze zapewniają doskonałe oświetlenie i wizualnie rozszerzają przestrzeń mieszkalną.


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-2

Wielu właścicieli wątpi: czy potrzebujesz kupić zasłony do wykuszu? Nie bój się zepsuć wyglądu tego niezwykłego projektu. Prawidłowo dobrane zasłony podkreślają tylko liczne zalety.

W oknie wykuszowym nie wytwarzaj specjalnych zasłon. Ozdabiają takie okna zwykłymi zasłonami z tkanin powietrznych, luksusowych zasłon i innych rodzajów „ubrań” okiennych. Istnieje jednak szereg uniwersalnych zasad, po których można zawiesić odpowiednie zasłony w oknie wykuszowym:

 • Przestrzegaj wybranego stylu wnętrza. Konstrukcja zasłon powinna pasować do ogólnego obrazu i nie wyróżniać się z niego.
 • Skup się na obszarze okien. Tak więc złożone wzory tkaniny jeszcze bardziej zmniejszają mały rozmiar okna wykuszowego. Natomiast wielowarstwowe płótna byłyby odpowiednie dla dużych okien sięgających od podłogi do sufitu.
 • Pamiętaj o jakości oświetlenia. Grube zasłony na wykuszu trzech okien mogą pozbawić pokój naturalnego światła, a zbyt przezroczysty tiul nie zapewni niezbędnej ochrony przed promieniami słonecznymi.

W procesie dekorowania konstrukcji zatokowych za pomocą zasłon należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, ale szczególnie ważny jest cel funkcjonalny pomieszczenia.


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-5


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto.jpeg">

W salonie

Projekt wykusza w tym pomieszczeniu powinien zaczynać się od studium pomieszczenia. W przestronnym pomieszczeniu, które nie jest przeładowane meblami, powinieneś wybrać klasyczne rozwiązanie - połączenie grubych zasłon z lambrekinami i przezroczystym tiulem. Ta opcja uzupełni tradycyjne wnętrze, nie czyniąc go cięższym. Do wykuszu w salonie, który jest pełen wystroju i wyposażenia, potrzebne są rolety. Będą wyglądać na zastrzeżone i surowe.

Zasłony w oknie wykuszowym do salonu pomogą ukryć nieestetyczny krajobraz za oknami. Jeśli mieszkasz w nudnym miejscu, gdzie oprócz podobnych budynków lub nudnych betonowych ścian, nie ma co podziwiać, jest to rozwiązanie dla Ciebie. Możesz ozdobić okno eleganckimi austriackimi zasłonami, które wyróżniają się obfitością ciężkich fałd, dzięki czemu będą wyglądać luksusowo, co podkreśli bogactwo i wyrafinowany smak właścicieli domów.

Zasłony w oknie wykuszowym sypialni powinny spełniać swoją główną funkcję: chronić pokój przed nadmiernym światłem, tworząc komfortową atmosferę do wypoczynku. W związku z tym do produkcji zasłon stosuje się trwałe, nieprzezroczyste materiały (na przykład jedwab, brokat i satyna). Aby stworzyć nowoczesne wnętrze, daj pierwszeństwo zasłonom z tych tkanin.

Często w sypialni wybiera się zasłony do wykuszu w postaci zasłon lub wielowarstwowych zasłon. Bądź ostrożny z tym ostatnim. Jeśli pomieszczenie nie ma dużych wymiarów, masywne płótno wizualnie czyni je jeszcze mniejszymi. Jeśli chodzi o kolory, do małych pomieszczeń wybierz pastelowe kolory. Jeśli rozmiar na to pozwala, możesz zatrzymać wybór zasłon w ciemnych odcieniach.


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-8


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-2.jpeg">

W kuchni

Wybór zasłon w tym pokoju zależy od strefy, w której znajduje się wykusz. W obszarze roboczym w kuchni należy preferować rolety do parapetu. Ponieważ procesowi gotowania towarzyszy uwalnianie pary i wilgoci, materiał musi być wybrany wodoodporny. Tylko to zapewnia trwałość zasłon kuchennych.

Jeśli w strefie z wykuszem znajduje się stół jadalny, możesz powiesić długie okna na oknach. Lepiej, żeby były białe lub beżowe. Spowoduje to dodanie miejsca. W przypadku niedostatecznego oświetlenia okno wykuszowe można ozdobić krótkimi zasłonami w kształcie łuku.


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-9


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-10

W biurze

Zasłony okna wykuszowego w tym pomieszczeniu roboczym nie mogą być wybierane w oderwaniu od funkcjonalności. Zasłony powinny być wykonane z gęstego materiału, który zapobiegnie przenikaniu promieni słonecznych. Biorąc pod uwagę ten niuans, aby udekorować nowoczesną szafkę, musisz wybrać rolety z tkaniny. Z ich pomocą łatwo jest kontrolować stopień oświetlenia.

Okna wykuszowe w przestronnym pokoju, urządzone w klasycznym stylu, ozdobione są wielowarstwowymi zasłonami z lambrekinami. Ten projekt dodaje elegancji do pomieszczenia, podkreślając delikatny smak i wysoki status właściciela szafki.


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-11


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-12

W ogrodzie zimowym

Konstrukcja zasłon w wykuszu w tym pokoju nie jest bardzo zróżnicowana. Eksperci zgadzają się, że w tym przypadku idealną opcją są rzymskie zasłony na wykuszu. Ich konstrukcja pozwala chronić rośliny wewnętrzne przed nadmiernym światłem bez ich uszkodzenia. Do tego pokoju są czasami używane proste zasłony, których długość jest od sufitu do parapetu. Ale jeśli pierwsza opcja projektu jest uniwersalna, druga jest odpowiednia tylko dla dużych okien.

Aby rozpocząć projektowanie okien, musisz wybrać karnisz do zasłon. Poprzeczka musi spełniać szereg wymagań nad oknem:

 • Aby pokój wyglądał harmonijnie, kształt gzymsu musi odpowiadać kształtowi wykusza.
 • Stylistyczny wygląd okapów na zasłony nie powinien różnić się od ogólnej koncepcji wnętrza.
 • System mocowania musi być trwały, w przeciwnym razie nie będzie w stanie utrzymać kilku warstw tkaniny.
 • Ponadto struktura nie powinna być deformowana przez ciężar zasłon.
 • Haczyki i bielizny nie powinny zakłócać swobodnego przemieszczania się tkanin, a ponadto pozostawiają na nich wady.


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-16


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-17

Okapy mogą mieć zarówno sufit, jak i mocowanie do ściany. Istnieje również różnorodność materiałów produkcyjnych. Najpopularniejsze opcje to:

 • Metaliczny. Są trwałe i niezawodne. Nie boją się wpływów zewnętrznych. Przez minusy można przypisać dość dużą wagę.
 • Drewno. Powszechne w tworzeniu klasycznych wnętrz. Łatwo jest wybrać odcień, który powtórzy kolor mebli lub kontrastuje z nim korzystnie. Wady tej opcji: drzewo poddawane jest obciążeniom mechanicznym, słabo toleruje spadki wilgotności i temperatury.
 • Aluminium. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą stworzyć wielowarstwową konstrukcję. Produkty są bardzo lekkie, ale jednocześnie trwałe. Są odporne na wilgoć i nie zmieniają się ze względu na ekstremalne temperatury. Również takie karnisze są elastyczne.


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-18


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-19

Oddzielnie należy powiedzieć o funkcjach projektowych.

 • Karnisze strunowe - nadające się tylko do przewiewnych tkanin, pod ciężarem gęstych materiałów zwisają. Na zewnątrz są prawie niewidoczne.
 • Profil - zwykłe modele, ale podzielone na sekcje, aby stworzyć pożądany kształt, a zatem używane do wykuszy, których ściany tworzą narożniki. Zasłony na pierścieniach mogą łatwo przemieszczać się wzdłuż takich okapów.
 • Round - ich przewaga w estetyce. Dzięki dekoracyjnym okładzinom połączenia segmentów są niewidoczne. Ta opcja jest odpowiednia dla zasłon na przelotce.
 • Rurowe - wykonane są z tworzywa sztucznego i metalu. Plastikowe krótkotrwałe, ponieważ z czasem się wyginają. Metal - lepsza opcja, ponieważ są łatwe do zginania.
 • Opona - posiada specjalne części obrotowe, dzięki którym można uzyskać pożądany poziom wygięcia. Może mieć kilka rzędów.
 • Podnoszenie - najczęściej montowane na suficie. Używany do zasłon rzymskich i austriackich.

Okna wykuszowe mogą stać się znakiem rozpoznawczym Twojego domu. Każdy, kto przychodzi odwiedzić, nie może powstrzymać podziwu. Wybierz odpowiednie zasłony, aby podkreślić wszystkie zalety tego eleganckiego elementu architektonicznego.


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-20


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-21


kak-vibrat-pravilnie-shtori-dlya-erkera-24-foto-22

Obejrzyj film: Firany, zasłony i dekoracje okienne - galeria zdjęć (Wrzesień 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send