Zasłony tapety własnymi rękami, instrukcje krok po kroku dotyczące tworzenia rzymskich zasłon na grubym papierze i kartonie - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Tapeta na zasłony: kilka prostych sposobów produkcji (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Dekoracja wnętrza mieszkania lub domu z reguły jest bardzo kosztowna, ale po naprawie zawsze są dodatkowe materiały, które można wykorzystać jako elementy dekoracyjne. Na przykład, z stylowych zasłon z papieru tapetowego. Ich utworzenie zajmie tylko kilka godzin i nie będzie żadnych dodatkowych kosztów materiałowych.

Jakie narzędzia są potrzebne?

Aby wykonać zasłony tapet własnymi rękami, konieczne jest przygotowanie następujących materiałów do pracy:

 • Płótno papierowe z wybranym wzorem lub wzorem;
 • Karton;
 • Świece woskowe. Z nich warto wcześniej wyjąć knot;
 • Zapiekanka;
 • Pędzel;
 • Nożyczki lub cios;
 • Trwała nić lub sznurek.

Jeśli jeden lub więcej materiałów nie jest dostępnych, możesz zastąpić je improwizowanymi środkami. Na przykład zamiast woskowych świec używaj parafiny.


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-2

Zejście do biznesu

Zasłony wykonane są z tapety w kilku etapach. Podajemy ich opis:

 1. Najpierw musisz rozłożyć na kartonowym stole, odpowiadającym szerokości i długości przyszłym zasłonom.
 2. Następnie podgrzej świecę woskową lub parafinową w rondlu i nałóż płynną konsystencję na tekturę szybkimi ruchami.
 3. Dołącz kartkę tapety do kartonu, aż wosk się stwardnieje.
 4. Podgrzać pozostałą parafinę i wyszczotkować tapetę na wierzchu.
 5. Weź drugi arkusz tapety i nałóż go na parafinę na pierwszej warstwie.
 6. Aby zmaksymalizować połączenie papieru na wszystkich warstwach, prasuj papier żelazkiem. Dzięki temu wosk nasiąka papierem i równomiernie rozprowadza się między nim.
 7. Z drugiej strony, gdy karton jest widoczny, konieczne jest wykonanie tych samych czynności. W związku z tym zasłony składają się z czterech warstw tapety i jednej wewnętrznej warstwy kartonu.
 8. Weź dziurkacz lub nożyczki. Zrób dziury w przyszłych zasłonach lub nici.

Liny mogą pełnić funkcję mocowania do kurtyny lub innej podstawy i być sposobem na podniesienie zasłon.

Jeśli po naprawie pojawi się tapeta winylowa, należy użyć innej metody produkcji zasłon. Jest bardziej akceptowalny dla ciężkich arkuszy. Będziesz potrzebował dwustronnej taśmy, kleju, żyłki i szydła, nożyczek i linijki.

Jak zrobić zasłony za pomocą tych narzędzi?

 • Złóż arkusz papieru za pomocą akordeonu, po umieszczeniu znaków ołówkiem w miejscach, gdzie będą fałdy. Użyj linijki, aby uniknąć zniekształceń.
 • Zasłony wymagają zapięć, więc sklej górne fałdy.
 • Zrób dziury w papierze na żyłkę lub koronkę, na której zostanie zebrana kurtyna.
 • Na dole zasłon musisz umieścić ogranicznik do koronki. Nie pozwoli, aby zebrane płótno spadło. Limiter może być zwykłym przyciskiem, który przekracza rozmiar otworu w papierze.

Ta opcja tworzenia zasłon jest znacznie prostsza i zajmuje mniej czasu niż pierwsza. Ręcznie wykonane zasłony można przymocować do gzymsu za pomocą haczyków.


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-5


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-6

Rodzaje zasłon papierowych

Obecnie wynaleziono kilka odmian zasłon tapetowych. Są wśród nich rolety, rolety rzymskie, rolki i panele.

Rolety papierowe

Żaluzje z tapet to najczęstszy przypadek zdobienia wnętrz mieszkań, biur i kawiarni. Dajemy instrukcje krok po kroku dotyczące tworzenia rolet.

 1. Zmierz szybę, na której zostaną umieszczone papierowe zasłony, i dodaj 25% długości okna. Ta kalkulacja pozwoli Ci dowiedzieć się, ile tapety będzie wymagane dla gotowych rolet.
 2. Wziąć koronkę lub wstążkę wzdłuż zasłon z dodatkiem węzłów lub kokard.
 3. Odetnij część tapety, aby złożyć akordeon. Jednocześnie odstęp od fałdy do fałdy nie powinien przekraczać 3-5 cm, ponieważ szersze opaski nie będą wyglądać estetycznie.
 4. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, używając dziurkacza lub szydła, konieczne jest wykonanie otworów i włożenie do nich sznurowadeł. Aby wydłużyć żywotność żaluzji, należy przykleić taśmę z tyłu miejsc, w których będzie trzymana nić lub żyłka, aby utrzymać zasłony.
 5. W górnym kroku rolet, które są przymocowane do okna, musisz przykleić taśmę dwustronną. Będzie trzymał nie tylko arkusz papieru, ale i sznurki do niego wkręcone.
 6. W dolnej części paska można w razie potrzeby przykleić dwustronną taśmę, aby ozdobić krawędź. W ramce u dołu użyj koronki lub plecionki.
 7. Aby otworzyć i zamknąć żaluzje, potrzebujesz zatrzasku z jednym otwarciem. Jako ozdoba na końcu koronki możesz powiesić duży koralik.

Zrób takie zasłony pod mocą każdej gospodyni. Najważniejsze jest, aby trzymać w magazynie kilka bezpłatnych godzin.


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-9


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-10


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-11

Rolety

Rolety mają wiele wspólnego z roletami rzymskimi i żaluzjami. Jednak ich cechą wyróżniającą jest mechanizm linowy, dzięki któremu płótno jest nawijane na pręt podczas podnoszenia.

Do produkcji rolowanych zasłon potrzebne będą dwa płótna tapetowe tego samego rozmiaru, 2 koronki, listwy, zszywacz do mebli, gzyms wykonany z drewna i wstążki do podwiązek. Żaluzje produkcyjne są nieco bardziej skomplikowane niż w poprzednich przypadkach.

Na początek powinieneś szyć lub kleić tkaniny tapetowe, aby otrzymać torbę. Ponadto tapetę wyłączono, a ich połączenia zostały dodane. Waga jest umieszczana w cięciu, które jest następnie uszczelniane lub zszywane. Górna część zasłon i podwiązek ze zszywaczem jest przymocowana do drewnianego gzymsu.


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-12


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-13

Panele zasłonowe

Ten rodzaj zasłony wymaga ramy z drewna. Zwykle pręty są pobierane o przekroju 3x3 cm, w ich połączeniu stosowane są metalowe narożniki i śruby. Wymiary ramy są określane niezależnie w zależności od parametrów okna.

Papier tapetowy jest cięty na taśmy, które są przymocowane do ram z odstępem 3-4 cm. Śruby są wkręcane w panel powyżej. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, że nie trzeba ich zbliżać do końca o około 5 cm, a następnie gzyms mocuje się do sufitu za pomocą wywierconych otworów w równych odległościach, skorelowanych z odstępami między śrubami. W ten sposób śruby utrzymują całą konstrukcję w oknie.


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-14


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-15

Zalety i wady zasłon tapetowych

Wśród zalet zasłon tapetowych należy wyróżnić główne:

 • Dostępność materiałów i łatwość projektowania. Do samodzielnego montażu w mieszkaniu nie muszą kupować specjalnych narzędzi.
 • Rolety papierowe świetnie nadają się do trzymania zarówno na powierzchniach plastikowych, jak i metalowych.
 • Zasłony wykonane z tapety dobrze wyglądają na oknach dowolnego rozmiaru, ponieważ ich szerokość i długość są łatwe do regulacji.
 • Staną się niezastąpione w okresach długich napraw lub podróży, ponieważ w przypadku uszkodzenia nie będą szkoda wyrzucić, a nowe nie będą trudne.
 • Nadaje się do stosowania w domkach letnich lub na balkonach wiosną i latem. Ze względu na jasne światło słoneczne drogie tkaniny zasłony mogą stracić piękno. Z tego powodu znacznie wygodniej jest zamknąć okna zasłonami z tapety.
 • Zasłony papierowe we wnętrzu świetnie wyglądają zarówno niezależnie, jak iw połączeniu z zasłonami i zasłonami z tkaniny.


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-16


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-17

Biorąc pod uwagę wady zasłon tapetowych, warto zwrócić uwagę na następujące wady ich stosowania:

 • Krótka żywotność. Szybko zanikają w słońcu i tracą swój kształt w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
 • Przy wysokiej lokalizacji lub dużej szerokości otworu okiennego dość trudno jest je wyregulować.
 • Nie da się usunąć z nagromadzonego pyłu bez uszkodzenia.

Opisując rodzaje, metody projektowania, zalety i wady zasłon papierowych należy powiedzieć, że można stworzyć stylowe wnętrze bez zbędnych kosztów materiałowych.


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-18


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-19


shtori-iz-oboev-neskolko-prostih-sposobov-izgotovleniya-20-foto-20

Pin
Send
Share
Send
Send