Kohia Sadzenie i pielęgnacja: letnie gatunki cyprysów w projektowaniu krajobrazu, uprawa wieloletnich kwiatów z nasion na otwartym terenie - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Kohia: jak rosnąć i dbać (21 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Dziś do dekoracji osobistych działek i terenów parku aktywnie używają koi. Roślina ta pojawiła się w Chinach i bardzo szybko stała się popularna. Obecnie uprawiana jest w Europie, Azji, Japonii, Australii i Ameryce Północnej. Światowa popularność letniego cyprysu wynika z jego bezpretensjonalności w warunkach klimatycznych i ciekawego wyglądu.

Jak wygląda roślina?

Wielu z nas zna kohii - krzew o bujnej koronie. Roślina jest formowana i nabiera wyglądu na początku czerwca i nie traci jej do pierwszych mrozów. Latem zmienia się kolor kohii. Po pierwsze, roślina jest ciemnozielona lub jasnozielona, ​​a jesienią uderza jasną paletą kolorów. Może to być:

 • żółty;
 • pomarańczowy;
 • czerwony;
 • ciemny szkarłat.

Nic dziwnego, że kohiyu nazywał się cyprysem letnim. Ma bardzo miękkie, cienkie, pozbawione pyłu, jedwabiste liście, które w dotyku przypominają igły cyprysowe. Kohiya mocno osadzona w ziemi - jej korzeń ma długość około trzech metrów. Dzięki zaawansowanemu systemowi korzeniowemu roślina łatwo toleruje czas wysychania i zapuszcza korzenie nawet w Afryce.


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto.jpeg">

W lipcu krzew zaczyna kwitnąć, ale kwiat kohii ma nieokreślony wygląd. Te kwiaty są trudne do zauważenia, ponieważ są ukryte pod liśćmi na wierzchołkach gałęzi. Po zakończeniu zapylania w miejscu kwiatów, małe orzechy dojrzewają z nasionami, które spadając w ziemię, produkują nowe uprawy już w przyszłym roku.

Dziś w naturze występuje ponad 80 gatunków i odmian tej rośliny. Następujące typy kohii są aktywnie wykorzystywane w ogrodnictwie ozdobnym:

 • wieloletnia koja;
 • Kohiya Venika;
 • koja gęsto kwitła;
 • włochate koi;
 • zapalenie nerek;
 • Kohya zwełniony kwiatami.

Venichnaya jest aktywnie wykorzystywana w projektowaniu krajobrazu i nadaje się do uprawy w centralnej Rosji. Ma kształt wolumetrycznej kuli, która jesienią nabiera szlachetnego ciemnoczerwonego odcienia. Ten typ koi łatwo toleruje małe przymrozki i cieszy właścicieli obszarów podmiejskich do pierwszych silnych mrozów i śniegu.


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-3


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-4

Bylina Kochia jest krzewem rozgałęzionym, ale niewielkim - o wysokości nie większej niż 50 cm. Wszystkie odmiany tej odmiany mogą pokrywać dużą powierzchnię ziemi - długość łodyg pełzających bylin koi osiąga 70 cm. Jeśli roślina jest właściwie utrzymana, pokryje ziemię zielonym jedwabistym miękkim dywanem.

Owłosienie Kochia jest również szeroko stosowane w projektowaniu krajobrazu. Krzew rośnie w postaci objętościowej kuli, która osiąga 70 cm średnicy i około metra wysokości. Na początku lata rośliny mają jasnozielony odcień, a jesienią zmieniają kolor na burgundowy.

Rośliny wełniane i kwitnące Kochii nie mają tak obszernej formy jak inne odmiany. Są one również wykorzystywane do projektowania krajobrazu, ale nie tak aktywnie, jak bardziej bujne gatunki. Do rzeźbiarskich fryzur idealnie nadają się jadeitowe rośliny i sułtan. Wysokość tych krzewów sięga jednego metra, a szerokość - 50 cm i więcej.


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-5


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-6

Uprawa Cochia

Kochia można kupić w postaci krzewu lub można go uprawiać w domu z nasion: po prostu umieszcza się go na otwartym terenie. Aby jednak roślina mogła się zakorzenić, muszą być dobre warunki pogodowe, a ludzie nie mogą jej zapewnić. Jeśli chcesz, aby nasiona dawały szybciej wkład, muszą być dalej traktowane stymulatorem wzrostu.

Najczęstszą opcją jest hodowanie sadzonek koi z nasion, które są następnie sadzone na otwartym terenie. Najpierw nie musisz zapisywać i kupować wysokiej jakości nasion.
Następnie w specjalnych skrzyniach torfowych lub plastikowych na sadzonki należy przygotować ziemię. Muszą mieszać torf, nawóz organiczny, piasek z ziemią z daczy. Kohia jest bezpretensjonalna i nadają się do niej wszelkie gleby, które są sprzedawane w sklepach ogrodniczych. Najważniejsze jest to, że gleba była neutralna pod względem składu.


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-9


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-10

Sadzonki wymagają odpowiedniej opieki. Jeśli podlewanie jest obfite, łodygi kiełków mogą stać się czarne. Jeśli na roślinach zaczęła pojawiać się czerń, chore sadzonki są usuwane, a trociny lub węgiel są umieszczane na ziemi w doniczkach, jak również w prażonym piasku. W profilaktyce bezpośrednio po posadzeniu w wodzie do nawadniania można dodać mangan lub nawozy, które zapobiegają tworzeniu się grzyba. Podlewanie tego roztworu nie wymaga bardzo sadzonek i gleby na krawędzi garnka. W przeciwnym razie nadmanganian potasu lub chemikalia mogą spalić wciąż słabe rośliny.

Zaleca się wysiewanie maksymalnie dwóch lub trzech kawałków natychmiast zasiej w doniczce torfowej. Jakiś czas po posadzeniu słabe kiełki są wyciągane, a doniczki torfowe wraz z roślinami są sadzone na otwartym terenie - w ten sposób koja dowolnego gatunku szybciej się zapuści. Następnie, rozkładając się na otwartym terenie, torf zapewnia dodatkowe odżywienie systemu korzeniowego rośliny.

Jeśli ty sam, bez pomocy projektanta krajobrazu, uszlachetnisz swój ogród, ostrożnie wybierz miejsce, w którym będzie wzrastał letni cyprys. Roślina ta nie lubi nadmiaru wilgoci i cienia, więc do sadzenia krzewów wybierz najbardziej otwarte obszary na osiedlu.

Konieczne jest również porzucenie idei sadzenia koi na nizinie lub w ziemi, pod którą ściśle leży woda gruntowa. Jeśli chcesz, aby krzaki były wysokie, wybierz na swojej stronie otwarte, zalane słońcem miejsca.

Nie wszyscy wiedzą, kiedy sadzić koię w otwartym terenie. Najważniejsze, żeby się nie spieszyć, ale poczekać na ostatnie wiosenne przymrozki i pozwolić tej wiosennej pogodzie się poprawić, ale też nie należy jej opóźniać.

Sadzonki kohii domowej są sadzone, gdy wszystkie sadzonki drzew owocowych i jagodowych są sadzone na przełomie marca i kwietnia. Wysokość sadzonek w czasie sadzenia powinna wynosić co najmniej 15 cm, a następnie dobrze się korzeń i nie umiera. Krzewy, zwłaszcza byliny, należy sadzić w odległości co najmniej 40 cm, wokół każdej sadzonki musi być wystarczająco dużo wolnego miejsca, aby mogła rosnąć i poruszać się.


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-12


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-13


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-14

Jak dbać o cochię

Główną zaletą tego krzewu jest jego bezpretensjonalność. Nawet jeśli w twoim miejscu występują przerwy w dostawie wody, nie musisz się martwić, ponieważ Kohiya łatwo znosi suszę, ale mimo to roślina wymaga systematycznej opieki.

Krzew zachwyci cię, jeśli:

 • woda;
 • karmić się;
 • chwast;
 • odciąć;
 • poluzować ziemię.

Kohiya nie lubi nadmiaru wilgoci, więc jest podlewana w suchą pogodę tylko wtedy, gdy liście zaczynają zanikać. Podlewanie krzewów z konewek, a nie z węża - to ważne. Latem słońce i wiatry osuszają ziemię, a na niej tworzy się skorupa, która zapobiega cyrkulacji wilgoci i powietrza. Można tego uniknąć, jeśli gleba jest regularnie rozluźniana.

Na działce należy zadeklarować walkę z chwastami. Trawa zatyka system korzeniowy krzewów i nie pozwala im rosnąć, dlatego pielenie należy przeprowadzać kilka razy w sezonie. Jeśli pogoda jest deszczowa, a trawa chwastów szybko rośnie, odstawienie od piersi będzie musiało być co najmniej raz w tygodniu. Lepiej jest nie czekać, aż ziemia wyschnie i stwardnieje, i trawi się i rozluźnia dzień po deszczu.

Kochia będzie szybko rosnąć i na pewno spodoba się wam późną jesienią z jasnym kolorem liści, jeśli będziecie ją regularnie karmić. Pierwsze nawożenie odbywa się w ciągu 14 dni po posadzeniu, a następnie dwa razy w miesiącu. Jeśli nie chcesz zatruwać gleby na swojej stronie chemią, używaj materii organicznej. Popiół, humus i obornik będą odpowiednie do karmienia. Kohiya doskonale zachowuje kształt, ale aby rosnąć w kształcie kuli lub stożka, musi być regularnie cięty - przynajmniej raz w miesiącu.

W przeciwieństwie do innych roślin, Kohiya nie boi się szkodników ogrodowych. Przy dużej wilgotności może gnić. Aby uniknąć zniszczenia wszystkich krzewów, chore rośliny są wyrwane z korzeniami, a zdrowe rośliny są traktowane słabym roztworem manganu. Do zwalczania przędziorków i mszyc stosować roztwory chemiczne.


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-15


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-16


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-17

Kohia w twoim ogrodzie

Te krzewy będą wyglądać ekologicznie w miejskim parku i na dziedzińcu wiejskiego domu. Można im nadać kształt kuli, piramidy, prostokąta i bardziej złożonych kształtów - lalek, kolumn, wazonów i można tworzyć oryginalne kompozycje, łącząc kilka rodzajów tego krzewu.

Z pomocą Kochii można nie tylko udekorować ogród, ale także strefę przestrzeni. Na przykład zaznacz ścieżki, basen, altanę, sadząc krzewy wzdłuż nich. Pełnią funkcję żywopłotu i dzielą przestrzeń na kilka stref jednocześnie. A nawet jeśli masz bardzo mało miejsca przed domem, znajdź kawałek ziemi dla kohii. Latem ten krzew zachwyci Cię szmaragdowym kolorem, a jesienią - czerwonym lub pomarańczowym.


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-18


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-19


kohiya-kak-virashivat-i-uhazhivat-21-foto-20

Kohiya będzie uniwersalnym rozwiązaniem do dekoracji każdej działki podwórkowej. Takie rośliny są bardzo poszukiwane, ponieważ nie wymagają specjalnej opieki i stałego podlewania. Przy minimalnym wysiłku możesz wyhodować tak piękny krzew, który zachwyci Cię jasnymi kolorami od samego początku lata i do pierwszych przymrozków.

Obejrzyj film: Moja Ciąża Tydzień po Tygodniu (Wrzesień 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send