Wieloletnia hodowla floksów w odmianach kwiatowych Ampliform Flower z nasion, jak zasadzić roślinę w jesiennej opiece i leczeniu chorób - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Wieloletni floks w ogrodzie - piękny i prosty (23 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Kwiaty floksowe - wieloletnie pachnące rośliny, które stały się popularne dzięki pięknu kwitnienia i łatwości uprawy i rozmnażania. Istnieje wiele rodzajów floksów, które różnią się wysokością i kolorem. Na żyznej glebie kwiaty te szybko rosną, tworząc kolorową warstwę dekoracyjną.

Sadzenie i pielęgnacja

Floks - bezpretensjonalne i odporne byliny. Dzięki dużej podaży witalności, sadzenie i pielęgnacja będą mogły być nawet dla początkującego ogrodnika.


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-2

Wybór miejsca

Floks wieloletni jest preferowany do uprawy w otwartym słonecznym terenie lub na obszarach o półcieniu. Niepożądane jest sadzenie tych roślin w gęstym cieniu, ponieważ tam szybko się degenerują. Uważaj przy wyborze miejsca w pobliżu dużych drzew i krzewów. Tam floksy będą musiały wejść w nierówną walkę o promienie słoneczne, wilgoć i składniki odżywcze. Podczas sadzenia należy unikać surowych, nisko położonych obszarów ogrodu. Idealny wybór na klomb - podniesione łóżka.

Pożądane jest, aby miejsce lądowania wieloletniego floksa było chronione przed wiatrem. Jeśli nie jest to możliwe, należy wesprzeć uprawiane krzewy (szczególnie wysokie). Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kolory roślin. Tak więc ciemny floks powinien współistnieć z jasnym kolorem, aby nie „zgubić się” w ciemności. Nisko rosnące odmiany powinny być sadzone w dobrze oświetlonych miejscach.


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-4


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-5

Gleba

Do uprawy floksa potrzebna jest luźna i żyzna gleba z wysoką zawartością pierwiastków organicznych. Floks roślinny najlepiej w glebie gliniastej zmieszanej z piaskiem. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, należy dodać wapno palone, co korzystnie wpłynie na wzrost sadzonek. Piaszczysta gleba z torfem nadaje się również do sadzenia.

Uprawa sadzonek zostanie skutecznie zakłócona przez dodanie naturalnych nawozów: humusu lub popiołu. Aby wyhodować zdrowy floks, musisz jesienią dobrze się wykopać. A jeśli sadzisz sadzonki karłowatych odmian, będziesz musiał pozbyć się korzeni chwastów.

Czas lądowania

Uprawę floksa można praktykować przez cały sezon wegetacyjny. Ponieważ możesz sadzić sadzonki tej rośliny w dowolnym momencie, gdy rośnie i rozwija się, możesz sam wybrać czas tego procesu. Do sadzenia tych krzewów wieloletnich konieczna jest pochmurna pogoda lub wieczór.

Wiosną pierwsza połowa maja jest preferowana do sadzenia, kiedy gleba wreszcie rozmroziła się po zimowych przymrozkach. Należy pamiętać, że okres kwitnienia w tym przypadku jest nieco opóźniony (około 2 tygodnie). Latem krzewy można sadzić tylko na kłączu. Pamiętaj, aby podlać i usunąć dużo kwiatostanów, aby kwiat mógł się zakorzenić. Jesienny sezon sadzenia rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia i trwa cały wrzesień. W tym przypadku im szybciej zasadzisz roślinę, tym większe szanse na zakorzenienie i przetrwanie zimy.


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-6


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-7


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-9


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-10


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-11

Przeszczep

Konieczne jest podzielenie i przeszczepienie floksa. Z biegiem lat kłącze rośnie i staje się jak garb, w którym gromadzi się wiele umierających tkanek. Nowe pędy roślin pojawiają się na peryferiach, a centrum słabnie z czasem i ledwo kwitnie. Przeszczep do odmładzania odbywa się co 5-7 lat, ale może być nieco częściej. Procedurę przeszczepu można przeprowadzić wiosną, latem lub jesienią.

W przypadku przeszczepów wiosennych (kwiecień-maj) gleba jest przygotowywana jesienią. W tym celu wykop otwory, odległość między nimi wynosi co najmniej 50 cm dla odmian wysokich i 20-30 cm dla gatunków karłowatych. Doły są wypełnione kompostem i nawozami, obniżają kwasowość gleby za pomocą wapna. Dodatki są mieszane i podlewane. Pędy o długości 10-15 cm umieszcza się w dołach do przesadzania. Jednocześnie pąki do odnowienia powinny być przykryte 4 cm, po czym nalewana jest warstwa kompostu, wszystko jest zagęszczone i pokryte warstwą ściółki 10 cm.

Możesz zasadzić floks w stanie kwitnienia. W takim przypadku sadzonka musi być ostrożnie wykopana, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Latem konieczne jest obfite podlewanie, aby korzenie nie wyschły i bezpiecznie się nie zapuściły. Doły należy przygotować z wyprzedzeniem: 2 tygodnie przed przeszczepem. Dywizje Plus o tej porze roku - błędy są wykluczane przy wyborze niektórych odmian.

Floks można przeszczepić jesienią do połowy września. Zazwyczaj górna część sadzonek jest odcinana w tym okresie, co przyczynia się do lepszego ukorzenienia. Jeśli floksy nie mają czasu na zakorzenienie się przed zimnem, umrą zimą.


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-12


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-13


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-14

Hodowla

Istnieje wiele sposobów hodowli wieloletnich floksów:

  • Nasiona;
  • Sadzonki łodyg, liści i korzeni;
  • Podział;
  • Warstwowanie.

Uprawa z nasion jest zwykle stosowana dla gatunków pełzających. Gęste ciemnozielone nasiona zbiera się jesienią przed otwarciem strąków nasion i obieraniem. Następnie są wysiewane w przygotowanej glebie, rozłożone w odległości 5 cm i posypane warstwą ziemi. Po stopieniu śniegu nasiona zaczynają kiełkować. Wzmocnione pędy można sadzić.

Wspólnym i skutecznym sposobem jest szczepienie. Pędy od 5 do 15 cm są oddzielone wraz z częścią kłącza, umieszczone w wilgotnej glebie i pozostawione w szklarni. Trzy tygodnie łodygi spędzają w ciepłym zaciemnionym pokoju, aby zakorzenić się.

Jednym z najprostszych sposobów reprodukcji jest podział. W ten sposób często rozmnaża się popularny gatunek - floks w kształcie szydła. W tym celu wykopuje się krzew i dzieli na części, które są sadzone w różnych dołach, ostrożnie zanurzając korzenie w glebie.

Floks w kształcie szydła można rozmnażać przez nakładanie warstw. Aby to zrobić, łodygi pochylają się do ziemi. Po rośliny ottsvetet naprawić i spud torfu. Jesienią kiełkujący pęd staje się pełnoprawnym kwiatem, który można przesadzić.


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-16


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-17

Przygotowania do zimy

Wraz z nadejściem jesieni nadszedł czas, aby ogrodnicy przygotowali się na nadejście mrozu. Wśród wieloletnich floksów istnieje wiele odmian, które nie boją się długich zim. Strefowe odmiany są uważane za najbardziej odporne, ale obce odmiany nie będą w stanie przetrwać bez dodatkowej izolacji.

Niektórzy ogrodnicy w ciepłe jesienne dni zajmują się kopaniem krzewów. Następnie rośliny są pakowane w wiadra, doniczki lub pudełka i przenoszone do piwnicy, gdzie muszą spędzać czas do wiosny. Proces ten nie usprawiedliwia się z powodu nadmiernej złożoności i złożoności. Ta opcja powinna być stosowana w przypadku, gdy nasiona nie miały czasu dojrzeć przed nadejściem mrozu.

Floksy mogą bezpiecznie spędzić zimę w ogrodzie, jeśli są przygotowane z wyprzedzeniem. Robi się to w ten sposób:

  • Od połowy października do początku listopada odcięta jest naziemna część krzewów. Niektórzy ogrodnicy opuszczają konopie (10-15 cm wysokości), inni przecinają kwiat prawie równo z ziemią. W pierwszym przypadku możliwe jest zabezpieczenie odnowienia nerek (dają nowe pędy), ale istnieje ryzyko, że pnie zimują z chorobami na pniach. W drugim wariancie jest to niemożliwe.
  • Konieczne jest zapobiegawcze leczenie gleby i podstawy rośliny. Zwłaszcza jeśli floksy były narażone na choroby grzybowe lub wirusowe.
  • Po 10 dniach miejsce sadzenia jest mulczowane torfem, ziemią ogrodową lub warstwą obornika i próchnicy. Ostrożnie przykryj sadzonki, które zostały posadzone w tym roku.

Przed pojawieniem się pędów kopiec należy usunąć z buszu, wypoziomowane slajdy.


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-18


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-19


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-20

Choroby i szkodniki

Choroby mogą występować nie tylko w roślinach, które są źle pielęgnowane, ale przy złej opiece i niewłaściwym miejscu sadzenia choroby występują znacznie częściej. A bez terminowego leczenia jasni i pachnący „mieszkańcy” kwietników szybko zmienią się w suszone kwiaty.

Najczęstszą chorobą plagi jest mączniak prawdziwy. Ta choroba zaczyna infekować łodygi i liście rośliny pod koniec lipca - sierpnia. Atrakcyjny wygląd floksów szybko się pogarsza: powierzchnia kwiatu stopniowo pokrywa się białym nalotem. Po pierwsze, grzyb pojawia się na dolnych liściach. Następnie pajęczyny pojawiają się na łodygach i górnych liściach. Z czasem choroba postępuje, a liście dotknięte grzybem zwijają się i wysychają. Tak więc wieloletnia roślina słabnie i może umrzeć.

Leczenie wieloletniego floksa należy rozpocząć natychmiast, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy choroby. Usunięcie dotkniętych liści pomaga tylko częściowo, wkrótce na sąsiednich liściach pojawi się mączna rosa. Głównym zabiegiem jest obróbka powierzchni rośliny roztworem sody i mydła (rozcieńczyć 2 łyżeczki sody i 40 g mydła w 10 litrach wody). Można pozbyć się choroby tylko za pomocą regularnego (raz na 7-10 dni) oprysku tym roztworem.


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-21


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-22


mnogoletnie-floksi-v-sadu-krasivo-i-prosto-23-foto-23

Szkodniki również szkodzą tym kolorowym kwiatom: robakom, skorupom i nicieniom. Drutowate uszkadzają system korzeniowy floksa, dlatego rośliny nie tylko cierpią z powodu różnych chorób, ale także umierają. Pozbądź się tego szkodliwego szkodnika pomoże plasterkom ziemniaków i marchwi. Muszą być zakopane w kwietniku na głębokości 10 cm. Raz na 5 dni, przynęta jest wykopywana i niszczona wraz z drutowcami, które dostały się do środka. Skorki wywołują choroby liści i psują pąki, pozbywają się ich preparatami na bazie diazynonu. I możesz zwalczać nicienie przez sadzenie nagietka, nagietka lub nasturcji obok floksa.

Aby nie poświęcać dużo czasu na traktowanie roślin, należy je okresowo dokładnie badać. Konieczne jest terminowe wykrycie choroby, zwróć szczególną uwagę na nowo nabyte sadzonki. Jeśli pędy są zakrzywione, najprawdopodobniej są podatne na choroby. Leczenie młodych krzewów nie jest tego warte, trzeba je zniszczyć, aby nie zarazić zdrowych roślin.

Floks - piękne i niezbyt wymagające rośliny. Hodowcy przynieśli ogromną różnorodność odmian o różnych kolorach. Ta różnorodność ułatwia tworzenie wyjątkowej kompozycji krajobrazu w ogrodzie.

Obejrzyj film: Poradnik Ogrodowy #6 - Byliny skalniakowe żagwin , rogownica, floks. (Wrzesień 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send