Eremurus Breeding Planting and Care in Open Ground at a Cottage, Hybrydowe odmiany kwiatów, jak rozkopać i rozpropagować kwitnącą roślinę - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Eremurus: cechy uprawy, reprodukcji, wykorzystania na zewnątrz (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Kwitnący eremur jest często porównywany z dużymi delikatnymi świecami. Te atrakcyjne kwiaty mają długą historię, ale do dziś nie straciły na popularności wśród miłośników pięknych roślin. Mają niezwykły wygląd. Wysokie kwiatostany składają się z małych kwiatów. Długość łodygi osiąga wysokość 2 metrów. Chociaż roślina jest uważana za egzotyczną, w wyspecjalizowanych sklepach zawsze można kupić materiał do sadzenia. Wstępnie ważne jest zapoznanie się ze specyfiką rozmnażania, sadzenia i dbania o kwiat.


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-2

Główne cechy

Eremurus jest członkiem rodziny lilii lub asfodeli. Rodzaj tych bylin obejmuje ponad 50 odmian. Kwiat jest szeroko rozpowszechniony w Azji Środkowej i Zachodniej. W dzikiej formie znajduje się na Krymie.

Eremuruses nazywane są inaczej: „strzały Kleopatry”, „ogony pustyni” itp. Rośliny wieloletnie mają krótki okres wegetacji. Kwiat ma krótki kłącze o długości 3 - 4 cm, mięsiste korzenie odchodzą od niego w różnych kierunkach. Ogólnie kłącze w wyglądzie przypomina gwiazdę.

Wysokość rośliny waha się w zakresie 0,5-2 metrów. Liście podstawowe są zbierane w wylocie i mają trójkątny kształt. Liczne kwiaty charakteryzują się małymi lub średnimi rozmiarami. Są sześciopłatkowe, są różowe, żółte, białe, są zbierane w wiechy w kształcie stożka. Okres kwitnienia trwa od końca maja do sierpnia. Na jednym kwiatostanie kwiaty otwarte na 30-55 dni. Dzięki prawidłowemu doborowi odmian można osiągnąć kwitnienie przez 2 lub nawet 2,5 miesiąca. Owoce to małe okrągłe pudełka.

Kwiat Eremurus ma wiele odmian. Rozważ najpopularniejsze.

Himalajski

Roślina ma swoją nazwę w miejscu wzrostu. Wysokość szypułek sięga 1,2 - 2 m. Krzew rośnie prawie 60 cm, Eremurus ma pasiaste liście o jasnozielonym kolorze. Ich długość wynosi 30 cm, białe kwiaty o średnicy 2,5 cm zebrane są w zgrabne piramidalne kwiatostany, których długość sięga 90 cm.

Cudownie

Ukazuje się w Libanie, północnym Pakistanie, Turcji, Iraku. Szypułka tej byliny ma wysokość 1,2 - 2 m, rośnie 60 cm, długość pasiasto-szaro-zielonych liści sięga 30 - 40 cm, okres kwitnienia obserwuje się nieco później niż w przypadku innych odpowiedników. Liczne kwiaty o średnicy 2 cm szaro-żółtego koloru z czerwono-pomarańczowymi pręcikami.

Eremurus Isabella

Luksusowy kwiat osiąga 1,5 m wysokości, rośnie do szerokości 90 cm, wśród odmian uprawnych są głównie formy hybrydowe. Liście włóczni osiągają długość 15–30 cm Małe kwiaty o średnicy 2–3 cm wyróżniają się szeroką gamą kolorów.


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-5


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-6

Krymski

Wieloletni rodak z Krymu można zobaczyć w rezerwatach Jałta, Krym i Karadag. Wysokość rośliny sięga 1,5 m, białe kwiaty.

Potężny

Ten atrakcyjny Eremurus rośnie na terytorium Azji Środkowej, w górach Pamir i Tien Shan. Wysokość krzewu wynosi 3 m, szerokość - 1,2 m. Liście szaroniebieskie osiągają długość 1,2 m. Średnica jasnoróżowych kwiatów z żółtymi i brązowymi pręcikami wynosi 4 cm, zbiera się je w kwiatostanie o wysokości do 120 cm.

Istnieją inne odmiany kwiatu, które są aktywnie wykorzystywane przez nowoczesnych hodowców. Dzisiaj możesz wybrać dowolny Eremurus, który z należytą starannością zachwyci się swoim atrakcyjnym wyglądem przez wiele lat.

Doświadczeni eksperci zalecają sadzenie kwiatów wczesną jesienią. Odpowiednie miejsce powinno być otwarte, dobrze oświetlone światłem słonecznym i mieć dobry drenaż.

Zastąpienie rośliny może odbywać się tylko w neutralnej glebie o niskiej kwasowości. Kwietnik należy chronić przed wiatrem. Niektóre odmiany Eremurusa, na przykład, mleczne kwiaty i Ałtaj całkowicie bezpretensjonalne dla gleby. Przesadzane są nawet na glinie, wystarczy dodać do niej dowolny proszek do pieczenia. Do sadzenia dowolnych odmian roślin nie nadają się miejsca o wysokiej lokalizacji wód podziemnych.

Wcześniej konieczne jest odpowiednie przygotowanie odpowiedniej mieszanki gleby. Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności:

  1. Żwir lub kamyki układa się u podstawy złoża przed sadzeniem, na wierzchu umieszcza się warstwę mieszanki gleby o grubości 0,2-0,4 m. Idealną opcją jest szklarnia lub gleba darniowa z dodatkiem próchnicy, grubego piasku i małych kamieni.
  2. Aby przesadzić roślinę, konieczne jest wykopanie dziury do głębokości 15 cm, której średnica powinna odpowiadać wielkości kłącza. Transplantacja mieszańców na otwartym terenie odbywa się w odległości od siebie - 0,3-0,6 m. Wskaźnik ten zależy od wysokości kwiatu.
  3. Przed sadzeniem utrzymuj kłącza w słabym roztworze nadmanganianu potasu przez co najmniej 2 godziny.
  4. Zastępujące odmiany hybrydowe rośliny powinny być uważnie monitorowane, tak aby ich końcówka wznosiła się ponad ziemię w zakresie 10-15 cm.

Przy zakupie sadzonek należy je dokładnie przestudiować. Z reguły Kornedonets ma nieco wysuszony wygląd. Kilka pąków musi być na nim obecnych. Nie powinieneś kupować rośliny o złamanych korzeniach, ponieważ nowe nie będą rosły, aw otwartym polu po prostu umrze. Usunięcie cienkich wierzchołków korzenia jest uważane za normalne.


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-9


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-10


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-11

Hodowla

Eremurus można rozmnażać wegetatywnie lub za pomocą nasion. Pierwsza metoda jest uważana za prostszą.

Metoda wegetatywna

Po upadku dojrzałych nasion wierzchołek rośliny wysycha. W tym czasie rozmnażanie eremurusa powinno się odbywać poprzez podział kłącza. Odbywa się to na dwa sposoby:

  1. Początkowo kopać część rośliny, która znajduje się pod ziemią. Kornedontsa ostrożnie oddziela się i umieszcza w ciepłym, suchym miejscu do wyschnięcia. Możesz je sadzić na początku lub w środku jesieni.
  2. Kłącze Eremurusa starannie odkopano. Bez usuwania ich z ziemi, są one podzielone na 4 części ostrym nożem. Nacięcia wykonane na odmianach hybrydowych są pokryte kruszonym węglem, a następnie ponownie zamykane ziemią. W przyszłym roku zakład da wiele nowych rynków zbytu, które zostaną oddzielone i przesadzone.


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-12


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-13

Rozmnażanie nasion

Niektórzy hodowcy rozmnażają eremurus za pomocą nasion, które są natychmiast wysiewane na rabatach. Zdarza się to w następujący sposób:

  • W sierpniu łodygi kwiatów są cięte i układane pod baldachimem w celu pełnego dojrzewania. Następnie nasiona są oddzielane i czyszczone.
  • W tym czasie łóżko jest przygotowywane, nasiona są sadzone w wykopanym rowku o głębokości 15 mm.
  • Wiosną pojawiają się pierwsze pędy, które wymagają nieskomplikowanej pielęgnacji. Trzeba chwastów chwastów, podlewać rośliny, karmić, rozluźniać glebę. Hybrydowe sadzonki rosną raczej powoli, będą kwitnąć tylko przez 4-5 lat.

Kwiat rozmnaża się, sadząc nasiona w specjalnych pojemnikach. Sadzonki nie przechodzą przeszczepu przez 2-3 lata. Suszenie odbywa się za pomocą naczyń, dopiero po tym, jak hybrydy są sadzone na łóżku ogrodowym. Często hodowcy, którzy decydują się na rozmnażanie rośliny w ten sposób, wyrastają zupełnie nowe kwiaty, zupełnie niepodobne do matki.
Eremuruses mnożą się na różne sposoby, więc każdy ogrodnik samodzielnie decyduje, którą drogę najlepiej wybrać dla siebie. Równie ważna jest prawidłowa pielęgnacja kwiatu.


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-14


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-15

Przeszczep Eremurusa na klomb jest doskonałym rozwiązaniem dla pełnej dekoracji miejsca. Oryginalne wiechy malowane w różnych kolorach z dumą wznoszą się ponad inne rośliny. Żółte, żółte, jasnoróżowe, pomarańczowe, śnieżnobiałe kwiaty o odpowiedniej pielęgnacji zachwycą otaczających ich egzotycznym pięknem.

„Strzały Kleopatry” świetnie wyglądają na trawnikach, zjeżdżalniach alpejskich, w nasadzeniach grupowych i na tle łóżek. Przeszczepione rośliny pomogą Ci prawidłowo umieścić jasne akcenty, dzięki czemu projekt podwórka będzie wyjątkowy i uroczy.

Eremurus - wysokie kwiaty, więc trudno je zobaczyć w kwietniku. Podczas przesadzania roślin zaleca się łączenie ich z odmianami bulwiastymi: leszczyny, żonkile i tulipany. Eremuruses harmonijnie wyglądają w połączeniu z brodatymi irysami i innymi roślinami jednorocznymi i bylinami, które nie należą do kochających wilgoć: jukki, ślazu, płatków, cortaderii.


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-17


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-18


eremurus-osobennosti-virashivaniya-razmnozheniya-primeneniya-v-eksterere-20-foto-19

Pustynne ogony wyglądają szczególnie atrakcyjnie na tle drewnianych ścian lub ogrodzeń. Są niezbędne do projektowania dużych kamiennych ogrodów. Podczas przesadzania konieczne jest obserwowanie odległości 30 - 90 cm, w zależności od wielkości odmian, które lubisz.

Obejrzyj film: How to Plant Eremurus: SpringSummer Guide (Lipiec 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send