Koupena Multiflowered Broadleaf Garden in Landscape Design, przesadzające rośliny na otwartym terenie w Summer Cottage Care z kwiatem - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Kochający cień w ogrodzie: wypełnij wszystkie rogi strony (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Wypełniając ogród różnymi kwiatami, możesz wybrać wytrzymałą, odporną roślinę o nazwie kupena. Jako członek rodziny lilii roślina ta jest podobna do konwalii. Ze względu na charakterystyczne właściwości tego kwiatu można go wykorzystać nie tylko do dekoracji miejsca, ale do leczenia wielu chorób.

Opis

Pod kąpielą rozumie się wieloletni kwiat o zakrzywionym pniu i jasnych owalnych zielonych liściach. Liście rośliny tworzą równe rzędy na łodydze. Kwiaty kupeny są białe, zmieniając się w zielonkawą bazę. Znajdują się w kątach liści.

Kłącze rośliny ma wyraźną formę i gęste, sękate procesy.

Kupeny ma około 50 gatunków. Najbardziej popularna jest kupena o wielu kwiatach. Ten kwiat jest ceniony za zdolność do dobrego wzrostu na otwartym terenie.


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-2

Funkcje

Ogród kupena ma takie wyróżniające cechy:

 • Przeważnie rośnie w miejscu, w którym przeważa cień;
 • Podczas sadzenia w dobrze przygotowanej glebie roślina nie wymaga nawozu przez kilka lat;
 • Wysoka szybkość wzrostu (aby zmniejszyć wzrost kwiatu, wykopuje się kłącze i dzieli go w tym samym miejscu);
 • Kwiat nie boi się szkodników, z wyjątkiem ślimaków i gąsienic;
 • Przestrzeganie wszelkich zasad dotyczących opieki nie jest konieczne;
 • W ogrodzie nie powinno być zastoju wody, aby uniknąć śmierci kwiatu;
 • Roślina nie pozwala się otaczać chwastami, a zatem nie wymaga ich usuwania.

Obecność tych cech przyczynia się do wykorzystania tej rośliny w rozwoju pomysłów na projektowanie krajobrazu ogrodowego.

Przeszczep można wykonać o każdej porze roku, ale najlepiej zrobić to na początku maja-czerwca. Dla lepszego wzrostu, gleba jest wykopywana do głębokości 25 cm Zaleca się stosowanie niektórych rodzajów nawozów mineralnych do gleby (10-15 g na krzew). Dalsze sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu wymaga zasypiania gruzem i piaskiem, a także zasypywania kompostu.

Po przygotowaniu wnęk wybiera się metodę hodowli. Jest ich dwóch. Wybiera najbardziej odpowiednią do istniejącej witryny.


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-5


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-6

Podział kłączy

Metoda ta polega na podziale kłącza rośliny ogrodowej na duże części. Proces lądowania składa się z następujących kroków:

 • Element kłącza z łodygą umieszcza się w przygotowanym otworze na głębokość 10 cm;
 • Zagęszczenie gleby nad rośliną;
 • Nawilżyć glebę.

Po wylądowaniu kupen zacznie się powoli rozwijać w ciągu dwóch lat. Dalsze przetrwanie korzeni zwiększy szybkość rozwoju w ogrodzie. Nie zapominaj, że raz na kilka lat konieczne jest wykonanie podziału kłącza, aby wykluczyć aktywny wzrost.

Ten rodzaj sadzenia rzadko wynika z rzadkiego tworzenia nasion kupenu. Roślina jest zapylana tylko przez trzmiele o długich pniach. Oczywiście istnieje wyjątek dla gatunków liściastych, które regularnie wytwarzają dużą liczbę owoców z nasionami.

Wady tej metody to:

 • Zestaw kolorów występuje po 3-5 latach od posadzenia;
 • Prawdopodobieństwo strzelania jest małe;
 • Pierwsze pędy w przypadku pojawienia się pojawiają się po roku.

Wybierając tę ​​metodę hodowli w ogrodach, proces sadzenia powinien rozpocząć się, gdy nastanie zimna pogoda.


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-9


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-10


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-11

Dbaj o młode rośliny

W zależności od gatunku uprawnego wymagane jest opiekowanie się rośliną na różne sposoby. Kąpiel wielokolorowa wymaga regularnego podlewania, które należy wykonywać przy umiarkowanej ilości wody. Nie jest konieczne zalewanie kwiatu, ponieważ roślina nie lubi stojącej wody.

Dla odmian liściastych, leczniczych i różowych charakteryzujących się długim pobytem bez utraty siły w suszy. Podlewanie tych kwiatów jest konieczne w sytuacji, gdy gleba wysycha z powodu braku opadów.

Po podlewaniu młode rośliny nie muszą rozluźniać gleby w pobliżu łodygi. Taka procedura może spowodować uszkodzenie kłącza, który jest delikatny i znajduje się blisko powierzchni. Zamiast poluzowania, wykonuje się mulczowanie.

Pielęgnacja kwiatów po raz pierwszy po posadzeniu ma również swoje własne niuanse dotyczące usuwania chwastów. Pędy na początkowym etapie są pod wpływem wspinania się pasożytów z powodu słabości, więc są one oczyszczane z chwastów przed sadzeniem. Innym sposobem ratowania przed chwastami jest mycie kłączy przed posadzeniem w ziemi.

Kupene nie boi się szkodników, ale podczas suchej pogody roślina może zostać zaatakowana przez ślimaki lub ślimaki. Zdarza się, że można spotkać motyle na kwiatku. Te gąsienice niszczą liście w krótkim czasie. Jeśli owady pojawiają się na roślinie, konieczne jest podjęcie odpowiednich środków.


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-12


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-13


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-14

Okres zimowania

Od początku zimowych mrozów nadchodzi, odpowiednio, konieczne jest przygotowanie rośliny na ten okres. Na obszarach o klimacie umiarkowanym nie są konieczne żadne operacje. Łodyga ogrodu po prostu wymiera. Na kłączu rozpoczyna się okres zimowania w ziemi.

Na obszarach, gdzie występują silne mrozy, roślina musi być osłonięta. Można to zrobić wypełniając warstwę trocin, torfu, lapnika.

Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

Obecność ozdobnych zarośli w przesadzaniu tego kwiatu sprzyja wzrostowi popularności wśród wielu ogrodników i projektantów. Koupena w projektowaniu krajobrazu pozwala ukryć pustkę i brzydotę obszarów ogrodowych. Niektóre rodzaje roślin wykorzystywane przez florystów do tworzenia unikalnych kompozycji i bukietów.

Często projektanci krajobrazu używają takiej rośliny do sadzenia pni drzew rosnących w ogrodzie. Jeśli chcesz zorganizować skaliste góry, w centrum nisko rosnących roślin możesz zaaranżować kopułę o wielu kwiatach. Uzupełni ogólny wygląd stokrotek i astry.

W ogrodach, gdzie rosną liliowce i tęczówki, można posadzić ten kwiat. Będzie służyć jako tło dla wszystkich innych. Lokalizacja obok tulipanów pomoże odwrócić wzrok od wyblakłych procesów wiosennych.


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-16


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-17

Przy projektowaniu krajobrazu ogrodu wraz z kąpielą można użyć innych roślin rosnących w cieniu:

 • Paproć;
 • Dicentre;
 • Frostberry.

Przesadzanie rośliny wzdłuż żywopłotu z różnych krzewów pomaga ukryć nagie łodygi krzewów. Taka technika kształtowania krajobrazu jest często stosowana przez zapalonych ogrodników na ich własnych poletkach, ponieważ wysokie pędy kwiatowe rosną w cieniu, który pojawia się zza krzewów.

Rozwijając układ krajobrazu ogrodu, należy wziąć pod uwagę, że liściasta kupena daje trujące owoce, więc nie należy go sadzić, jeśli dzieci chodzą po terytorium, ponieważ jasne owoce przyciągają uwagę.

Możliwość dopasowania do każdego ogrodu sprawia, że ​​jest to filiżanka herbaty używana przez wielu ogrodników i projektantów. Kwiaty mogą służyć do tworzenia pięknych bukietów na biurko. Bez konieczności stosowania się do specjalnych niuansów pielęgnacyjnych, roślina ozdobi zacieniony zakątek witryny.


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-18


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-19


tenelyubivaya-kupena-v-sadu-zapolnyaem-vse-ugolki-uchastka-20-foto-20

Obejrzyj film: AKCENT - ZACZAROWANA WYSPA - Official Video 2018 (Może 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send