Zwykłe odmiany kory rycynowej i sadzenie właściwości sadzonek i stosowanie roślin zielnych w ogrodach i domach, rycynowy na kwiatowym dnie - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Rycynowy w ogrodzie: jak uprawiać zimozieloną roślinę (23 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Uwaga wielu fanów egzotycznych roślin przyciąga niezwykłą południową kulturę z dużymi, jasnymi liśćmi, w kształcie palmy. Ten rolnik, którego sadzenie i kultywacja nie wymaga wiele wysiłku i czasu.

Charakterystyka i cechy zakładu

Fasola rycynowa (druga nazwa Kastor) to coroczna, trująca roślina z rodziny Euphorbia. Jej ojczyzną jest Afryka. W klimacie subtropikalnym i tropikalnym rycynowy jest uprawiany jako wiecznie zielona roślina.

Zewnętrznie roślina rycynowa przypomina tropikalną palmę o wysokości do 3 m. Łodygi są puste, rozgałęzione, ułożone pionowo. Kolor jest czerwony lub purpurowy z lekkim niebieskawym nalotem.
Liście rycynowe są głęboko cięte, nierówno zębate, czasem spiczaste. Kolor od zielonego do bordowego. Długość arkusza może sięgać 80 cm wraz z trzonem - ponad metr.


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-2

Latem na oleju rycynowym pojawiają się kwiatostany w postaci zieleni z czerwonym odcieniem pędzli. Kwiaty męskie i żeńskie są na tej samej roślinie: samice - na szczycie kwiatostanów, a męskie - na dole.

Później w miejsce kwiatów pojawiają się owoce. Są to okrągłe lub wydłużone strąki nasion, mogą być gładkie lub z kolcami. Każde pudełko zawiera 2-3 nasiona, zewnętrznie podobne do fasoli.

Aby zebrać nasiona, na początku września wycinane są największe i najpiękniejsze pudełka. Następnie osuszają domy w dobrze wentylowanym miejscu, aw listopadzie i grudniu pobiera się z nich nasiona. Na skalę przemysłową olej rycynowy (olej rycynowy, racinowy) jest produkowany z nasion.

Fasola rycynowa jest często uprawiana w ogrodach, ale mimo atrakcyjnego wyglądu niektórzy ogrodnicy obawiają się jej sadzenia na podwórku. Korzeń, łodyga, liście i nasiona tej rośliny zawierają rycynę, białko trujące dla ludzi i zwierząt. Wprowadzenie go do ciała powoduje nieodwracalne szkody dla zdrowia i może być śmiertelne. Najwyższe stężenie rycyny w nasionach rośliny. W przypadku przypadkowego połknięcia ich do ciała, należy przepłukać żołądek i skonsultować się z lekarzem.


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-4


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-5

Odmiany i rodzaje

Dla środkowej Rosji olej rycynowy jest egzotyczną kulturą dekoracyjną. Od XIX wieku. te trawiaste rośliny na otwartym terenie są aktywnie wykorzystywane w projektowaniu krajobrazu.
Wieloletnia praca hodowców pozwoliła uzyskać wiele odmian różniących się wielkością, kolorem i kształtem liści. Do tej pory popularne jest kilka rodzajów fasoli rycynowej:

 • Borbonskaya. Roślina podobna do drzewa, której wysokość sięga 3 m. Różni się kolorem czerwonym pnia i dużymi błyszczącymi liśćmi.
 • Kozak. Dekoracyjna różnorodność wyboru domowego. Wysokość rośliny do 2 m. Łodyga jest czerwonobrązowa, liście zmieniają kolor z fioletowo-czerwonego na ciemnozielony z czerwonymi żyłami w miarę wzrostu. Kwiaty są zbierane w czerwonym kolorze bogatym w pędzel.
 • Zanzibar. Rozciągająca się roślina do 3 m. Ma duże zielone liście z białymi żyłami. Kwiaty są krwistoczerwone.
 • Indyjski (lub kambodżański). Roślina o ciemnozielonych liściach i prawie czarnym pniu. Średnia wysokość nie przekracza 1,2 m.
 • Impala Roślina z brązowymi liśćmi i czerwonymi kwiatami. Wysokość nie przekracza 1,3 m.

Pomimo różnic zewnętrznych wszystkie odmiany należą do tego samego typu „fasoli rycynowej”.


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-6


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-7

Na całym świecie olej rycynowy jest znany nie tylko jako trujący, ale także jako cenna kultura przemysłowa i medyczna. Właściwości lecznicze oleju rycynowego ekstrahowanego z nasion rycynowych były znane w starożytności. Jest nadal używany:

 • jako środek przeczyszczający i moczopędny;
 • w leczeniu przewlekłego zapalenia przewodu pokarmowego;
 • neutralizować toksyny w przypadku zatrucia (z wyjątkiem zatrucia alkoholem);
 • w razie potrzeby stymulować aktywność zawodową;
 • w leczeniu chorób skóry (stosowane zewnętrznie);
 • jako podstawa do produkcji maści i emulsji.

Użyteczne właściwości oleju rycynowego są szeroko stosowane w kosmetologii domowej. Jest częścią masek i balsamów do włosów i skóry.


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-9


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-10


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-12


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-13


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-14

Dorastanie

Uprawa sadzonek

Uprawa oleju rycynowego zaczyna się od sadzenia nasion na sadzonki na przełomie marca i kwietnia.

Aby zapewnić najlepsze kiełkowanie sadzonek, konieczne jest przygotowanie nasion, aby je skaryfikować - częściowo zniszczyć trwałą wodoodporną powłokę. Możesz to zrobić bez skaryfikacji. Aby to zrobić, namocz nasiona przez 24 godziny w czystej, ciepłej wodzie lub roztworze stymulującym wzrost.

Ziarno rącznika nie toleruje przeszczepu, dlatego lepiej jest wysiać nasiona do sadzonek w doniczkach torfowych. Ponieważ pędy są dość duże i rosną szybko, doniczki do ich sadzenia muszą być odpowiedniej wielkości. Glebę można kupić już przygotowaną lub przygotowaną samodzielnie, mieszając równą ilość torfu, ziemi ogrodowej, piasku i próchnicy.

Ziarno rycynowe jest obsadzone 2-3 nasionami w każdym pojemniku, pogłębiając się o 2-4 cm Gleba powinna być lekko wilgotna. Po posadzeniu nasiona są obficie podlewane.

Pojemniki z przyszłymi kiełkami należy umieścić w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu w domu. Wilgoć w pojemnikach torfowych szybko odparowuje, więc należy upewnić się, że roślina nie jest sucha. Raz na 2 tygodnie sadzonki fasoli rycynowej wymagają nawożenia nawozami mineralnymi.

Pierwsze pędy pojawiają się zwykle po 3-6 dniach. Kiedy dorośnieją, pozostawiają po jednym kiełku w każdej doniczce, resztę ostrożnie usuwa.

Jeśli pozwalają na to warunki klimatyczne w regionie, nasiona można wysiewać bezpośrednio na otwartym terenie. Aby to zrobić, temperatura powietrza w nocy nie powinna spaść poniżej 12-15 ° C.


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-16


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-17

Sadzenie w otwartym terenie

Rycynowy posadzony jest na stałym miejscu na otwartym terenie pod koniec maja - na początku czerwca, kiedy mija groźba nocnych przymrozków i zapada ciepła pogoda. Podobnie jak inne rośliny trawiaste na otwartym terenie, olej rycynowy nie toleruje mrozu i długotrwałego chłodzenia.

Castor rośnie dobrze na otwartym, słonecznym terenie z luźną i wilgotną glebą. Czasami, w celu ochrony przed przeciągami, sadzi się go w pobliżu ogrodzenia lub w pobliżu południowej ściany domu.

Jeśli ziemia na terenie jest ciężka, to do sadzenia egzotycznej rośliny należy ją przygotować: dodać piasek, próchnicę, torf. Następnie kopiuj jak najgłębiej.

Sadzenie sadzonek w otwartym terenie w następujący sposób:

 1. Zgodnie z rozmiarem korzeń jest dobrze przygotowany.
 2. Kiełki sadzi się w pojemnikach torfowych, które później rozkładają się w ziemi lub grudą ziemi.
 3. 2-3 cm drzewko łodygi osadzone w ziemi i posypane ziemią.
 4. Obficie podlewane. Aby woda nie rozprzestrzeniała się, należy wylać mały wałek wokół otworu.
 5. Kiedy woda jest wchłaniana, ziemia w otworze może być mulczowana torfem.

Podczas sadzenia na otwartym terenie ważne jest zachowanie integralności systemu korzeniowego roślin.


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-18


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-19

Funkcje opieki

Sadzenie i pielęgnacja ziaren rycynowych nie sprawia trudności nawet początkującym ogrodnikom.

Gdy roślina jest sadzona na otwartym terenie, pozostaje tylko:

 1. Woda co najmniej raz na 5 dni, 10 litrów na krzew.
 2. Chwast i poluzuj klomby. Aby zapewnić dostęp tlenu do systemu korzeniowego.
 3. Nakarm co najmniej 1 raz w ciągu 2 tygodni. Używaj do tego płynnego nawozu, na przemian mineralnych i organicznych.
 4. Umieść podporę w pobliżu młodej rośliny, aż będzie mocna. Aby nie popsuć wyglądu za pomocą rekwizytów, czasami rycynowy posadzony jest w pobliżu ogrodzeń z siatki. Dobrze pasuje do kultur wspinaczkowych.

W celu zachowania pełnej ostrożności olej rycynowy należy traktować specjalnymi preparatami. Chronią go przed uszkodzeniem przez choroby grzybowe i szkodliwe owady, którym podlegają wszystkie rodzaje roślin trawiastych na otwartym terenie.


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-20


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-21

Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

Specjaliści od projektowania krajobrazu doceniają olej rycynowy ze względu na jego egzotyczny wygląd i szybki wzrost. Jest sadzony w ogrodzie jako pojedyncze sadzenie lub w kwietniku wraz z innymi roślinami ozdobnymi.

Fasola rycynowa przypisywana jest właściwościom odstraszających much i innych owadów, dlatego często sadzi się ją w pobliżu altany lub w domu.

Po posadzeniu fasoli oleju rycynowego wzdłuż ogrodzenia, można szybko wyhodować piękny żywopłot, który nie wymaga skomplikowanej konserwacji, stałego przycinania i kształtowania. Przy projektowaniu ogrodu ta egzotyczna roślina jest używana do podziału swojego terytorium na różne strefy.


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-22


kleshevina-v-sadu-kak-virastit-vechnozelenoe-rastenie-23-foto-23

W łóżkach olej rycynowy jest umieszczony w tle, więc nie pokrywa innych roślin. Takie jednoroczne rośliny zielne na otwartym terenie jako nagietki, nasturcja, petunia, powojnik, groszek są dobrze połączone z olejem rycynowym. Wśród bylin rycynowy jest pięknie uzupełniony: monards, lilie, gospodarz, gerbery.

Na otwartej werandzie domu rolka może być uprawiana w dużych donicach. Umieszczając go w pokoju w okresie jesienno-zimowym, zmienia się z rośliny sezonowej w wieloletni, kryty kwiat.

Rycynowy jest dekoracyjną rośliną zielną na otwartym terenie, która może ozdobić każdą osobistą fabułę. Nie bój się zawartej w nim trucizny. Pracując z nasionami w rękawiczkach, przestrzegając podstawowych środków ostrożności, uprawa fasoli rycynowej nie staje się bardziej niebezpieczna niż inne uprawy traw.

Obejrzyj film: NEEM - pozbądź się mszycy, BEZ CHEMI (Październik 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send