Lobularia Sadzenie i pielęgnacja kwiatów rosnących Sadzonki z nasion, wieloletnia roślina kwitnąca w domku i projektowanie ogrodu - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Lobularia w ogrodzie: pachnący „dywan” własnymi rękami (25 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Lobularia roślin okrywowych podbiła serca wielu ogrodników. Jest bezpretensjonalny, kwitnie bardzo mróz, reprodukuje się przez klejnot i ma przyjemny aromat. Skromne, ale wykwintne piękno kwiatów doskonale łączy się z żywymi przedstawicielami flory, a mixborders i granice ozdobione lobularią wyglądają niesamowicie. Jak prawidłowo sadzić i pielęgnować te wspaniałe kwiaty?


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-2

Projektowanie ogrodów

Projektanci ogrodów wolą używać fioletowych, białych i mieszanych kolorów tej kultury krawężników dla graniczących trawników, ścieżek i mixborders. Mają neutralny koloryt, więc inne kwiaty jednoroczne i wieloletnie na ich tle wyglądają niesamowicie. Ulgi kwiatowe: arie skalne i ogrody skalne zdobędą zadbane i kompletne, jeśli zostaną uzupełnione miniaturowymi krzewami, gęsto obsypanymi kwiatami. Duet lobularia z kwiatami ciepłych, nasyconych odcieni: nagietek, cynia i nasturcja wygląda imponująco.

Najlepsze odmiany roślin rozpoznały:

 • Paletta. Wysokość rośliny sięga 10 cm, różni się w różnych kolorach kwiatostanów: karmazynowy, różowy, brązowo-czerwony, liliowy, biały.
 • Tini-Tim. Karłowata roślina o białych kwiatach.
 • Vise Riesen. Duże śnieżnobiałe kwiatostany.
 • Wielkanoc Głęboka Róża. Charakteryzuje się obfitym kwitnieniem, kolor płatków jest intensywnie różowy.
 • Wilet Konigin. Duże fioletowe kwiaty.
 • Rosie O'Day. Wysokość krzewu wynosi do 10 cm, kolor płatków jest jasnoróżowy.
 • Easter Bonnet Pink. Kompaktowe krzewy, pokryte jasnofioletowymi kwiatami.
 • Księżniczka w Perple. Pędy są długie, osiągają 35 cm, kwiaty są liliowe, odmiana świetnie wygląda w koszach i wiszących doniczkach.

Na pierwszy rzut oka kwiatostany mogą wydawać się zbyt skromne, ale niesamowity aromat otaczający tę roślinę sprawi, że wszyscy się w niej zakochają.


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-5


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-6

Jak uprawiać sadzonki w domu?

Piękny, gruby dywan lobularii jest uzyskiwany, gdy gotowe sadzonki są sadzone w ziemi, i trzeba użyć więcej niż tuzina roślin. Roczny jest rozmnażany przez nasiona, są wysiewane wiosną lub jesienią. Dlaczego doświadczeni hodowcy wolą sadzić sadzonki, jakie są zalety tej metody? Więc to:

 • możliwość jednolitego sadzenia, eliminując występowanie łysych obszarów, jeśli nasiona nie wykiełkowały;
 • wczesne i długie kwitnienie, pierwsze kwiaty pojawiają się już w maju;
 • wpływ wiosennych przymrozków jest wykluczony.

Uprawa sadzonek z nasion jest najskuteczniejszym sposobem produkcji pięknych i zdrowych roślin. Co musisz zrobić

Do siewu stosuje się nasiona, które w odpowiednich warunkach przechowywane są nie dłużej niż 3 lata, są to te, które mają największe kiełkowanie. Pierwsze pędy pojawiają się po 10-15 dniach, jeśli pojemnik z glebą jest przechowywany w odpowiednich warunkach. Jako pojemniki do uprawy sadzonek można używać plastikowych pojemników, są to mini-szklarnie, które powodują efekt cieplarniany. Gleba jest odpowiednim światłem przy dobrej wymianie powietrza, właściwości te mogą nadać mu piasek rzeczny lub torf. Uprawa lobularii z nasion wymaga pewnej wiedzy. Na przykład przed siewem glebę należy zwilżyć i wprowadzić roztwór manganu do dezynfekcji.

Dopiero potem rysuje się płytkie rowki, wysiewa się nasiona na powierzchnię gleby, rozsypuje się na niej mała warstwa (nie więcej niż 0,5 mm) piasku. Z góry pojemnik jest przykryty przezroczystą pokrywą i wysyłany w jasne, ciepłe miejsce. Dbanie o sadzonki to codzienne wietrzenie, spryskiwanie gleby sprayem w przypadku wysuszenia. Należy unikać zalewania wodą.

Najlepszym momentem siewu jest pierwsza połowa marca, ponieważ w tym czasie dzień świetlny rośnie i prawdopodobnie sadzonki staną się zdrowe i silne.

Możesz zasiać nasiona na powierzchni śniegu, on, roztapiając, przyciągnie nasiona do gleby na pożądaną głębokość, a w wyniku krótkotrwałego chłodzenia nastąpi rozwarstwienie, które zapewni szybki wzrost nasion.


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-9


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-10

Pielęgnacja sadzonek

Po pierwszych pędach sadzonki potrzebują stałej opieki. Jeśli jest zbyt wiele pędów, można je rozrzedzić, pozostawiając 2-3 kawałki. Odległość między sadzonkami wynosi około 10 cm. Innym sposobem jest nurkowanie - przesadzanie każdej sadzonki do oddzielnego kubka lub garnka, można wziąć kilka kawałków w przypadku, gdy nie zapuści się korzenia. Cóż, aby uprawiać rośliny wieloletnie przyniosło przyjemność, lepiej jest posadzić je na otwartym terenie po 10 maja, kiedy ryzyko wystąpienia porannych przymrozków wiosennych jest minimalne.

Lądowanie w ziemi

Sadzenie lobiliariya prowadzone w grupach w celu utworzenia jednolitej pokrywy kwiatowej; troska o wieloletnią roślinę przyniesie tylko przyjemność, jeśli wybierzesz słoneczną działkę, nie zasłoniętą koronami drzew, z suchą nawożoną glebą. Kwiaty dobrze reagują na ciepło emanujące z rozgrzanych cegieł i kamieni, więc rosną dobrze w pobliżu utwardzonej ścieżki lub krawężnika.


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-11


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-12


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-13

Przed posadzeniem wykopać ziemię, włożyć do niej torf lub kompost, a następnie postępować zgodnie z następującą procedurą:

 1. Kopiemy dziury, obserwując odstęp 40-50 cm, kwiat rośnie dobrze, więc nie należy go sadzić bliżej.
 2. Wyciągamy każdą roślinę z kubka, starając się nie uszkodzić ziemistego grudki, i sadzimy jedną w każdej studzience.
 3. Pokrywamy ją ziemią i obficie podlewamy.
 4. Mulczujemy torfem lub humusem. Ściółka zapobiega wzrostowi chwastów i chroni glebę przed nadmiernym wysuszeniem.

Po 6-7 tygodniach od posadzenia, ostrożnie, pierwsze rośliny pojawią się na roślinie.


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-14


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-15

Niektórzy hodowcy wolą siać nasiona w ziemi. Ta metoda uprawy roślin wieloletnich jest prostsza, ale w tym przypadku krzewy mogą cierpieć z powodu różnych chorób. Nasiona wysiewa się pod koniec kwietnia lub w listopadzie. Wcześniej ziemia się wykopuje, rozluźnia, wprowadzane są do niej nawozy.

Pielęgnacja lobularii

Roślina nie jest zbyt wybredna, więc uprawianie jej i dbanie o nią nie sprawia większych kłopotów. Dbałość o wieczne piękno sprowadza się do najczęstszych środków.

Podlewanie

Podlewaj roślinę w razie potrzeby, obfite podlewanie jest mu potrzebne tylko w okresie suszy. Kultura nie toleruje nadmiaru wilgoci w glebie, więc należy zwilżyć teren, jeśli wierzchnia warstwa jest sucha 3-4 cm, co można łatwo sprawdzić, podważając łopatą grudę ziemi.

Rozluźnienie i opatrunek

Aby uzyskać najlepszą penetrację powietrza i wilgoci do gleby, należy zadbać o systematyczne poluzowywanie. Opieka nad rośliną jest nie do pomyślenia bez nawozu. W okresie wzrostu stosuje się nawóz azotowy, a przed kwitnieniem - kompleks. Optymalna liczba karmień - 2-3 razy w sezonie.


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-17


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-18


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-19

Fryzura

Odcięcie pędów 5-6 cm następuje po pierwszej fali kwitnienia. Zapewni nie tylko zadbany wygląd, ale także dalsze tworzenie nowych pąków. Jest to jedna z zasad pielęgnacji, której nie można stosować do wszystkich kultur, dobrze i lobularii po skróceniu pędów będzie zachwycać bujnym kwitnieniem aż do mrozu.

Zimowanie

Nawet w przypadku właściwej opieki lobularia nie przetrwa ostrej zimy w regionach, w których temperatura powietrza spada poniżej -15 ° C, dlatego w celu zachowania plonów zaleca się zbieranie nasion jesienią. Odrywając suche kwiatostany, należy je przetrzeć szmatką lub papierem, a nasiona oddzielić od grubego pyłu. Przechowuje się je przez kilka dni w suchym pomieszczeniu z wentylacją, następnie pakuje się je w papierowe torby i przechowuje do wiosny.

Jeśli w regionie temperatura w zimie nie spada poniżej granicy, to jesienią krzewy są pokryte warstwą suchych liści, a zimą - liście dryfują nad liśćmi. Przed zimowaniem krzew nie jest cięty, ponieważ może to doprowadzić do śmierci rośliny. Z suszonych liści i zeszłorocznych kwiatostanów na wiosnę pozbywają się delikatne pędy.


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-20


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-21


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-22

Co jest chore na lobularię?

Pchła krzyżowa jest najbardziej podstępnym wrogiem, który jest niebezpieczny dla całej rodziny kapusty, aw szczególności dla lobulurii. Wapno jest bardzo trudne, a po przetworzeniu przetrwają tylko zdrowe dorosłe rośliny. Środek odstraszający owady składa się z esencji octu i wody w proporcji 1 łyżka na 10 litrów.

Kwiaciarnie często spotykają się z innym uciążliwością: jedząc liście i kwiaty za pomocą gąsienicy. Przeciwko temu, używaj naparu tytoniowego, który dodaje mydło lub rumianku aptecznego bulionu.

Następujące leki są skuteczne przeciwko siei, moli kapusty: Lepidotsid, Entobakterin.

Choroby takie jak brązowa zgnilizna, mączniak prawdziwy lub wirusowa mozaika mogą wystąpić z powodu nadmiernego podlewania. Rozwój zakażeń grzybiczych zapobiegnie następującym lekom:

 • Ordan;
 • Topaz;
 • Oxy;
 • tlenochlorek miedzi.

Należy zauważyć, że jeśli roślina jest zainfekowana mozaiką wirusa, należy ją natychmiast usunąć, ponieważ choroba ta jest nieuleczalna.

Lobularia rośnie bujny dywan i tworzy niezwykłe kuliste krzewy. Plantatorzy kwiatów doceniają nie tylko walory dekoracyjne rośliny, na przykład morską loburię stosuje się w medycynie ludowej jako środek przeczyszczający i moczopędny. Bukiety z suszonych kwiatów mogą być używane jako odświeżacze powietrza, a poduszka wypełniona płatkami łagodzi bezsenność. Aby wyhodować ten uroczy kwiatek w klombie, powinieneś uczyć się od hodowców kwiatów i korzystać z ich cennych wskazówek.


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-23


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-24


lobulyariya-v-sadu-aromatnij-kover-svoimi-rukami-25-foto-25

Obejrzyj film: Smagliczka skalna (Sierpień 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send