Pielęgnacja ogrodu dla wieloletnich roślin kwiatowych w domu wiejskim, karmienie i podlewanie myśliwca Klobuchkov - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Akonit - piękna roślina z historią mitologiczną (23 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Akonit (wspólny - korzeń wilka, jaskier, zapaśnik) należy do rodziny jaskierów. W języku greckim nazwa kwiatu oznacza „skała, klif”. Roślina stała się sławna w czasach starożytnych (historia pochodzenia jest opisana w mitologii starożytnej Grecji i Skandynawii). Istnieje około 330 gatunków akonitów, z około 70-75 zachowanych w naturalnej i naturalnej postaci. Rośliny są bylinami i są w stanie rosnąć na wysokości do 260 cm, kwiaty mają nieregularny kształt i są zbierane w kwiatostanach (niektóre osiągają długość około 50 cm).


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-2

Rodzaje akonitów

Do dekoracji strefy podmiejskiej i tworzenia malowniczych łóżek używa się wielu gatunków tej rośliny. Najbardziej popularne są różne odmiany.

Klobuchkovy akonitów można przypisać złożonej formie, ponieważ łączy kilka małych podgatunków. Odmiana ogrodowa (A.napellus) z niebieskimi kwiatami jest najbardziej popularna w środkowej części Europy. Stałe akonity (A. firmum) i niskie (A. namum) są sadzone w Karpatach i gęste (A. compactum) w Alpach. Zapaśnik „A.napellus L” jest bardzo popularny, którego łodygi osiągają wysokość do 1,3 m. Roślina jest uformowana w formie piramidalnego krzewu, który ma gęste liście o bogatym ciemnozielonym odcieniu. Kwiaty tworzą gęste niebiesko-fioletowe lub rozmyte niebieskie kwiatostany o długości około 10 cm. Czas kwitnienia rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa 30-40 dni. Ważną zaletą odmiany ogrodowej jest to, że nie wymaga ona schronienia na zimę. Bogata gama gatunków z kwiatami o szerokiej gamie odcieni pozwala na wykorzystanie tych nasadzeń do wielobarwnej dekoracji obszarów ogrodowych. Można wyróżnić „Carneum” - kwiaty o różowo-beżowych odcieniach, „Eleonora” - krawędzie białych płatków mają brzeg czerwonego odcienia, „Rubelum” wyróżnia się paletą różowawych odcieni, „Schneewitchen” wyróżnia się śnieżnobiałymi kwiatami.


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-4


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-5

Pstrokat akonitowy dystrybuowany w europejskiej części Rosji, w Europie Północnej. Ta wieloletnia roślina może dorastać do 150 cm, kwiaty w luźnych kwiatostanach racemozy mają niebieski lub ciemny niebieski kolor. Okres kwitnienia rozpoczyna się w połowie lipca i trwa około 30 dni.

Akonit Fisher rośnie w środowisku naturalnym w lasach liściastych i mieszanych Dalekiego Wschodu. Ta wieloletnia roślina może osiągnąć wysokość 1,6 m. Jesienią powstają dodatkowe bulwy. Łodyga rośliny jest mocna, okrągła i prosta. Kwiatostan rozpuszcza się od lipca do października, tworząc rzadki pędzel o nasyconych niebieskich, czasem białych odcieniach.

Wspinaczka akonitowa powinna być przydzielana oddzielnie. Ta odmiana znana jest z malowniczego i dekoracyjnego wyglądu. Wspinaczka macierzysta może rosnąć na wysokość o ponad 2 m, opierając się na sąsiadach w okolicy. Lśniące liście rozciętych form rosną 3-10 cm długości i 5-15 cm szerokości. Kwiaty mają ciemny liliowy lub liliowozielony kolor i mają długość 2-3.5 cm. Kwiatostan kwitnie od końca lipca i tworzy szczotkę lub miotłę 13 -20 cm Eleganckie kwiaty zdobią miejsce przez cały sierpień.

Funkcje hodowli, zasady opieki

Podczas pracy z nasadzeniami należy używać rękawic, ponieważ roślina ta jest trująca (zwłaszcza bulwy, kwiaty i nasiona). Po kontakcie z akonitem zaleca się mycie rąk wodą z mydłem.

Metody hodowlane

Przed sadzeniem roślin na nowym miejscu zaleca się przygotowanie podłoża. W tym celu gleba jest rozluźniona. Na ciężkich glebach glinnych pożądane jest zapewnienie naturalnego odwodnienia poprzez dodanie piasku. Aby stworzyć warunki dla lepszego wzrostu, dodaje się humus.


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-6


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-7


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-9


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-10


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-11

Zalecenia dotyczące uprawy

Sadzenie i konserwacja nie zajmują dużo czasu, ponieważ akonit nie wymaga stałej uwagi ani specjalnych zasad obsługi i raczej pewnie znosi zimy, chociaż dla bezpieczeństwa można je pokryć lapnikom. Gdy kwiaty otwierają się na przemian, zwiędłe płatki są cięte, aby zachować piękny i zadbany ogólny wygląd plantacji. Najbardziej poszukiwane są dwie odmiany roślin:

Płaszcz akonitowy

Ta odmiana pielęgnacji nie powoduje trudności - konieczne jest lekkie okresowe nawożenie nawozami (mineralnymi i organicznymi), spulchnianie gleby i mulczowanie.
W suchym okresie letnim wymagane jest bardziej aktywne podlewanie nasadzeń, ponieważ nie należy pozwolić na silne wysychanie gleby.

Zapaśnik dorasta corocznie na powiązanych bulwach (od trzech do czterech sztuk), dlatego, aby zapobiec tłoczeniu, roślina jest sadzona i zaleca się wyrzucić stare bulwy. Zaleca się przeprowadzenie podobnego audytu co cztery lata.


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-12


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-13


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-14

Uzwojenie akonitowe

Do normalnego rozwoju i wzrostu tej rośliny nie wystarczy prosty sznurek, wiązany pionowo. Optymalnym rozwiązaniem jest gruba siatka lub pergola kratowa, która jest przeznaczona dla potężnych wspinaczy.

Podczas wzrostu, akonit nie wykazuje silnej aktywności, więc jeśli nie ma ochoty wyposażyć specjalnych urządzeń, można sadzić go obok jakiegoś wysokiego krzewu. Roślina ta nie wyrządza szkody bliźniemu. Ale dzięki długiemu okresowi kwitnienia (około miesiąca) powstaje naturalny efekt stale kwitnącego krzewu.

Roślina nie jest wybredna w wyborze gleby, dobrze rośnie w zacienionych obszarach, więc łatwo jest zakorzenić się w cieniu drzew. Sadzenie w miejscach o stałym świetle może powodować oparzenia liści w jasne, bezchmurne letnie dni.

Zasady podlewania i karmienia

Do normalnego wzrostu roślin odpowiednich dla każdej gleby, z wyjątkiem kamienistych i piaszczystych. Głównym wymogiem dla podłoża - dobra oddychalność i zdolność do utrzymywania wody. Aby zachować wilgoć i luźność gleby, sensowne jest wlewanie ziemi do bulw rośliny lub stosowanie specjalnej kompozycji mulczowej (torf z trocinami).


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-16


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-17

Podczas kwitnienia lub w okresie suchego lata, wymagane jest bardziej aktywne podlewanie nasadzeń, nie powinno się pozwolić, aby silnie wyschło. Musimy jednak starać się unikać zastoju płynu w pobliżu korzeni. Ponieważ nadmierna wilgoć może zaczernić liście, co doprowadzi do śmierci rośliny.

Podczas uprawy akonitów na otwartym terenie gleba jest nawożona w kilku etapach:

  • na początku wiosny stosuje się roztwory organiczne: 2 litry zawiesiny rozpuszcza się w 10 litrach wody;
  • podczas tworzenia kwiatostanów używać nitroammofoskoy - 40 g leku rozpuszcza się w 10 litrach wody;
  • bezpośrednio w okresie kwitnienia stosować nawóz fosforowo-potasowy.

Jeśli nawożenie zostanie wprowadzone do gleby w postaci suchej, wówczas obszar w pobliżu korzeni będzie podlewany.


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-18


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-19


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-20

Choroby roślin

Ten kwiat jest wystarczająco odporny na choroby. Jednak trudne warunki pogodowe lub naruszenia zasad zalotów (nadmierne nawożenie związkami azotu) mogą powodować mączniaka prawdziwego. Metodą leczenia jest eliminacja uszkodzonych liści i leczenie obszaru środkami grzybobójczymi. Jeśli nie chcesz uciekać się do chemii, możesz spróbować spryskać rośliny wyciągiem z serwatki lub popiołu drzewnego, dojrzewającym przez trzy dni.

Jako środek zapobiegawczy należy podlewać teren wczesnym rankiem, aby gleba miała czas wyschnąć w ciągu dnia, a bulwy nie pozostały mokre w zimną noc.

Od owadów - strajk roślin szkodników: mszyca, przędziorek, chrząszcz rzepakowy. Odstraszyć mszyce i przędziorki przez spryskanie roślin ekstraktem z cebuli.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się rzepaku, tsvetoeda może wykorzystywać mieszaniny ze związkami fosforoorganicznymi.

Jako środek zapobiegawczy zaleca się regularne spulchnianie gleby, ponieważ szkodniki wychodzą na otwartą glebę. Te środki zapobiegawcze są szczególnie ważne do przeprowadzenia jesienią (aby wykluczyć hibernację owadów) i wiosną (aby powstrzymać rozwój larw).


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-21


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-22


akonit-krasivoe-rastenie-s-mifologicheskoj-istoriej-23-foto-23

Akonit będzie odpowiednio dekorował każdy ogród dzięki nie tylko wspaniałym kwiatom, ale także dużym rzeźbionym liściom. Jego sadzenie obok bylin, które mają inne formy pąków i odcieni (piwonie, liliowce) podkreśli wyjątkowe piękno kwiatów akonitów.

Wysokie odmiany roślin można wykorzystywać na różne sposoby w dekoracji ogrodu:

  • akonit doskonale urządzone centra okrągłych łóżek. Ta wieloletnia roślina będzie również służyć jako fantazyjne tło dla niewymiarowych kwiatów w nasadzeniach w pobliżu żywopłotów, ścian, ogrodzeń;
  • bogate zielone i rzeźbione liście są w stanie ozdobić ściany budynków gospodarczych lub starych budowli. Ta technika wprowadzi na miejsce urok wiejskiej naturalności.

Kręcone odmiany tego wieloletniego ogrodu harmonijnie zdobią ściany altan i tarasów. Możliwe jest strefowanie obszaru niekonwencjonalnie i twórczo za pomocą akonitów za pomocą zielonego ekranu utworzonego na kratownicy.

Połączenie bezpretensjonalności rośliny i prawidłowego opuszczenia zapewni długie sadzenie sadzonek. Wykorzystanie kreatywnych pomysłów pomoże stworzyć unikalny projekt strony, który zadowoli właścicieli i mile zaskoczy gości.

Pin
Send
Share
Send
Send