Primula Room Care i uprawa nasion w warunkach domowych, sadzenie wieloletnich kwiatów w doniczkach, odmianach i hodowli pierwiosnków - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Pierwiosnek pokojowy - malownicza dekoracja parapetów (23 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Primula (od łacińskiego primus - pierwszy) należy do rodziny pierwiosnków. Znanych jest około 390 gatunków roślin, a hodowcy kwiatów z całego świata biorą w nich udział. Środowisko naturalne uważane jest za Europę Środkową.

Te rośliny zielne są jednoroczne lub wieloletnie. Ponadto uważa się, że do hodowli w warunkach pokojowych bardziej odpowiedni roczny kwiat. Jego wzrost jest dość skromny - do 25 cm, a liście są zwykle nasycone, zielone i mają kształt owalny lub podłużny. Powierzchnia liścia charakteryzuje się „pomarszczoną” strukturą.


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-2

Podczas długiego okresu kwitnienia zieleni kochankowie lubili roślinę. Jeśli przestrzegasz zasad opieki, pierwiosnek w pokoju może kwitnąć dwa razy w roku. Z reguły kwiaty są tworzone z pięciu płatków biało-różowego, żółtego, bordowego i niebieskiego.

W lecie ogrodnicy sadzą rośliny na miejscu.

Niektóre hybrydowe gatunki roślin mogą ozdabiać zarówno parapety, jak i klomby w kraju, co wyjaśnia popularność tego kwiatu. Główne gatunki roślin mają kilka odmian, dlatego dla każdego miłośnika flory jest odpowiednia opcja.

Miękka Primula

Jest to roślina wieloletnia, która ma średnio około 30 cm wysokości. Wszystkie liście rosną z jednego wylotu. Wydłużony liść charakteryzuje się owalnym kształtem i kolorem jasnozielonej gamy. Kwitnienie rozpoczyna się wiosną i trwa około trzech miesięcy. Kwiatostany tworzą kwiaty od 10 do 20 sztuk. Każdy kwiat jest przymocowany do pionowo położonej wydłużonej szypułki. Naturalny kolor płatków jest fiołkoworóżowy. Rośliny uprawne mają już bardziej zróżnicowaną gamę kolorów: biały, biały i różowy, czerwony. Typowe odmiany obejmują:

  • „Królowa Śniegu” i „Białe Perły” - w kolorach bieli i perły;
  • „Mars” - kwiatostany różnią się odcieniami bzu;
  • „Juliet mixet” - wyróżnia się podwójnymi kwiatami z płatkami, pomalowanymi kolorami stonowanych liliowo-różowych odcieni;
  • „Zaklęcie” - ma eleganckie kwiaty nasycone jasnoniebieskim kolorem.

Primula odwrotnie

Jest to wieloletni gatunek zielny, który nie rośnie powyżej 20 cm. Pierwiosnek kwitnie wiosną i zimą, ale przy odpowiedniej i uważnej opiece może prawie regularnie zachwycać oko jasnymi kwiatami. Ta umiejętność sprawia, że ​​jest bardzo popularna. Dzięki krótkim szypułkom kwiatostany tworzą wygląd kapelusza, noszonego na liściach.


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-6


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-7

Zasady hodowli roślin i opieki

Aby propagować pokój z pierwiosnkiem, użyj trzech metod: nasion, podziału krzewu i sadzonek. Używany do sadzenia mieszanki gleby. Skład zawiera równe części ziemi, torfu i piasku rzecznego. Co najważniejsze, roślina czuje się w płytkiej i szerokiej doniczce, na dnie której znajduje się drenaż.

Rosnące nasiona pierwiosnku

Sezon siewu zależy od odmiany rośliny. Primula pokój obratkonicheskaya zasiane na wiosnę (w środku lub na końcu), i miękkie liście - w lecie.

Zaleca się przygotowanie gleby do siewu z mieszanki gleby i piasku, a nie należy wykonywać specjalnych otworów lub bruzd. Nasiona delikatnie posypują ziemię, a cała powierzchnia jest lekko nawilżona. Pojemnik jest pokryty przezroczystym materiałem i przechowywany w jasnym miejscu. Pierwsze zdjęcia pojawiają się po około trzech miesiącach. Kiełki z liśćmi nurkują w osobnych filiżankach. Sadzonki kwitną pięć do sześciu miesięcy po wysianiu nasion.


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-8


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-9

Hodowla poprzez podzielenie buszu

Użyj tej metody tylko po kwitnieniu. Trudno jest określić konkretną porę roku, ponieważ poszczególne odmiany kwitną na różne sposoby. Na etapie przygotowawczym rośliny są przenoszone do zaciemnionego pokoju i obficie podlewane, aż pojawią się pędy. Następnie pokój Primula kopie i dzieli na części. Aby nie zniszczyć systemu korzeniowego, ruchy powinny być miękkie i ostrożne. Pędy dobrze się zakorzenią, jeśli kubki pozostaną w jasnym miejscu. Silne młode rośliny powinny być sadzone w dużych doniczkach. W tym czasie powinno być karmienie i odciąć stare liście.

Uprawy sadzonek

W ten sposób posadzimy roślinę o słabym systemie korzeniowym. U podstawy kwiatu znajduje się ogonek liściowy z pączkiem. Jest starannie oddzielony i posadzony w ziemi na głębokość około jednego centymetra. Konieczne jest posiadanie łodygi ze spadkiem. Aby rośliny mogły się rozpocząć, zapewniają odpowiednie warunki: dobre oświetlenie, umiarkowanie wilgotna gleba i temperatura około 16-18 ° C. Jak tylko 3-4 nowe liście wyrosną na rękojeści, mogą zostać przeniesione na stałe miejsce w doniczce o średnicy 15-20 cm.


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-10


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-11

Opieka domowa

Oczywiste jest, że dla pełnego rozwoju i bujnych roślin kwiatowych należy stale się angażować. W warunkach pokojowych roślina rośnie przez rok, ale w tym okresie konieczne jest odpowiednie dbanie o nią.

Gleba w doniczce powinna być zawsze mokra, dlatego należy natychmiast wybrać dogodny sposób podlewania. Po kwitnieniu roślina nie wymaga obfitego podlewania. Odpowiednia metoda nawadniania - umieść garnek na patelni z wodą. Aby zapobiec przedostaniu się płynu na liście (z tego powodu mogą się gnić, można po prostu okresowo wlewać wodę na stojak). Przed podlaniem powinien osiąść i uzyskać temperaturę pokojową.

Roślina potrzebuje wilgotnego powietrza, w przeciwnym razie liście zaczynają więdnąć, a okres kwitnienia jest znacznie skrócony. W warunkach miejskich trudno jest stworzyć takie warunki, dlatego optymalnym rozwiązaniem problemu jest okresowe opryskiwanie roślin. I musimy starać się rozpylać wodę nie spadać na kwiatostany. Wymóg ten jest łatwiejszy do spełnienia, jeśli nawadnisz spód liści.


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-12


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-13


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-14

Optymalna temperatura powietrza dla normalnego wzrostu roślin wynosi 16-20 ° C. Przy wyborze oświetlenia pożądane jest wykluczenie skrajnych opcji - jasnego światła słonecznego (liście mogą się palić) lub stałego cienia (obfitującego w krótkie i słabe kwitnienie). Dla komfortowego wzrostu roślin lepiej umieścić doniczki na parapetach okien, których okna wychodzą na zachód lub wschód.

Słabego roztworu nawozów mineralnych używa się jako opatrunku. Zacznij karmić rośliny od momentu ustawienia pąków. Przeprowadzaj karmienie dwa razy w miesiącu przez cały okres kwitnienia.
Wyblakłe kwiaty powinny być cięte wraz z szypułką. Przyczyni się to do pojawienia się nowych pąków i zachowania estetycznego wyglądu rośliny, a żółte wysuszone liście zostaną usunięte.


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-16


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-17

Kontrola szkodników i chorób

Niewłaściwa pielęgnacja może powodować choroby roślin. Z suchym powietrzem i rzadkim nawilżaniem gleby mszyce, roztocza pająka mogą pojawić się na zieleni. Wizualnie objawi się to żółknięciem i więdnięciem liści. Możesz neutralizować szkodniki za pomocą specjalnych środków chemicznych (Karbofos, Aktara).


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-18


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-19


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-20

Choroby grzybicze objawiają się gniciem korzeni i szyjki korzeniowej. Szary rozkład prowadzi do pojawienia się brązowych plam na liściach, pokrytych nalotem szarości. Aby wyleczyć roślinę, konieczne jest określenie przyczyny pojawienia się chorób. Nadmiar wilgoci może być podstawą rozwoju grzybów. Podczas leczenia bardzo ważne jest, aby usunąć uszkodzone części i ustalić prawidłowe podlewanie. Do leczenia pierwiosnka użyj płynu Bordeaux, Oxy, Cupupat.


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-21


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-22


primula-komnatnaya-zhivopisnoe-ukrashenie-podokonnikov-23-foto-23

Główną cechą pierwiosnka - wczesne kwitnienie. Połóż go na parapecie w mieszkaniu, a potem roślina zacznie zachwycać okolicznych eleganckich świeżych kwiatów, zanim śnieg całkowicie się rozpuści. Ze względu na kontrast zieleni i kwiatów roślina przypomina bukiet, więc zawsze jest przyjemnością dawać i otrzymywać taki „żywy” prezent.

Pin
Send
Share
Send
Send