Szklarnia z poliwęglanu z otwieranym dachem Jak zrobić i zainstalować mini ślimak i skorupkę szklarniową, małe łóżka ogrodowe w ogrodzie pod baldachimem - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak zrobić szklarnię z poliwęglanu komórkowego? (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Nic dziwnego, że lekki materiał budowlany - poliwęglan komórkowy, sprzedawany w arkuszach - jest używany do produkcji szklarni, dlatego struktury szklarniowe mogą mieć różne parametry i kształty. Ich fundamentem jest koniecznie mocna rama, która jest wykonana ze stalowej rury profilowanej o przekroju 20x20 mm. Można również stosować profile metalowe lub aluminiowe z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Rama jest osłonięta arkuszami, których optymalna grubość wynosi 4-6 mm. W porównaniu ze szkłem materiał jest elastyczny, prosty i łatwy w użyciu, nie ma kruchości.


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-2

Cechy szklarni z materiału komórkowego

Głównym wymogiem dla szklarni poliwęglanowych - obecność dobrej wentylacji w czasie upałów. Jest to konieczne, aby zapewnić, że wykładzina nie przegrzeje się, ponieważ geometria arkuszy komórkowych zmieni się pod wpływem wysokich temperatur. Aby uniknąć zwiększenia lub zmniejszenia rozmiaru skóry, najlepiej jest zainstalować ją późną jesienią lub wczesną wiosną. Odkształcenia występują, gdy arkusz jest powiększony, a przerwy powstają, gdy ich parametry zmniejszają się. Optymalna temperatura powietrza do prac instalacyjnych wynosi + 10 ° C

Szklarnie produkowane w fabryce różnią się między sobą parametrami, formami i decyzjami konstrukcyjnymi. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na zakup takich urządzeń, a następnie podejmuje śmiałą decyzję - „Zrobię to sam”. Jaki rozmiar powinien mieć mini-szklarnia, zależy od powierzchni działki ogrodowej i planowanej liczby sadzonych roślin. Projekty ogrodowe w wersji lekkiej stały się niezastąpione w ogrodach przydomowych, ponieważ kilkadziesiąt łóżek będzie chronionych przed pogodą i zimnem, co oznacza, że ​​można uzyskać wczesne zbiory.

Do uprawy sadzonek, ziół lub przypraw w małych ilościach odpowiednie małe szklarnie typu gruntowego, które można łatwo podnosić i przenosić do pożądanego miejsca, aby nie stwarzały problemów podczas sadzenia roślin w ziemi. Jeśli jest wiele sadzonek lub ma wysokie łodygi, to projekt powinien zostać zakopany, a optymalne parametry powinny być obserwowane, które nie powinny przekraczać 150 cm szerokości i wysokości.

Podczas tworzenia szklarni z poliwęglanu z otwieranym dachem można zastosować trzy proste i wygodne modele:

 • Jedno nachylenie;
 • Gable;
 • Ślimak w kształcie szklarni.

Niezależnie od kształtu geometrycznego, poliwęglanowa szklarnia z otwieranym blatem jest wygodna i praktyczna. Taka struktura ogrodu wymaga poprawnego obliczenia materiałów i jest przeprowadzana na podstawie wcześniej przygotowanego rysunku technicznego. Najbardziej praktycznym sposobem wyboru parametrów są wymiary arkusza komórkowego, którego szerokość waha się od 600 do 2100 mm.


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-5


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-6

Aby uniknąć dużej ilości odpadów, co prowadzi do niepotrzebnych kosztów, projekt powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem parametrów arkusza.

Obecność otwieranego dachu pozwala na regulację temperatury wewnątrz konstrukcji, co wyklucza przegrzanie nie tylko roślin, ale także arkuszy poliwęglanowych. Technologia tworzenia struktur szklarniowych zależy od kształtu i cech konstrukcyjnych górnej części konstrukcji przeznaczonej do otwierania. Istnieje kilka powszechnych rodzajów szklarni, a wykonanie ich samodzielnie nie będzie trudne.

Aby stworzyć poliwęglanową szklarnię z otwieraną górą, należy najpierw zmontować ramę.

Najprostsze i najtańsze modele obejmują konstrukcję z pochylonym dachem, który jest zwykłym pudełkiem, który jest osłonięty materiałem komórkowym z czterech stron, a górna część otwierająca jest przechylona. Główną wadą tej konstrukcji jest niewielkie nachylenie wznoszącego się dachu, co powoduje niedogodności podczas pracy, a rośliny mają ujemne punkty. W przypadku niedostatecznego nachylenia śnieg jest opóźniony, dlatego góra powinna być czyszczona sama. A rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego, co wpływa na ich aktywność i rozwój.

Opcja szopy odpowiednia dla małych szklarni, ponieważ tylko w tym przypadku ruchoma rama górnej części może być niezawodna i trwała. Gdy zwiększysz rozmiar, będziesz musiał użyć grubszych arkuszy, które są gorsze, aby pozwolić na światło.

Bardziej wygodna w użyciu jest wersja szklarniowa o podwójnym nachyleniu, która jest małą szklarnią o małych wymiarach. Dach dwuspadowy ma wystarczające nachylenie i dlatego dobrze radzi sobie z obciążeniami mechanicznymi. Jest to idealna opcja do tworzenia szklarni typu wpuszczanego. Ten projekt pozwala na hodowlę karłowatą i wysoką.


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-9


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-10

Bez względu na dokładność instalacji ruchomej blachy, naturalna wentylacja będzie zapewne obecna, co jest niezbędne dla struktur szklarniowych. Za cenę modelu z podwójnym nachyleniem jest znacznie droższy niż model z pojedynczym nachyleniem, ale jeśli instalacja zostanie przeprowadzona samodzielnie, wówczas szklarnia będzie tańsza. Możesz zrobić wierzch z jednym i dwoma bokami, druga opcja wpłynie na koszt budowy.

Poliwęglan komórkowy jest przymocowany do ramy za pomocą specjalnych śrub.


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-11


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-12


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-13

Łukowy model skorupy

„Ślimaki” szklarniowe typu „open-top” są powszechnie stosowanymi wariantami do produkcji elastycznych poliwęglanów z pustymi komórkami. Półkolisty łuk szklarni skorupy nie ulega kondensacji. Nagromadzona wilgoć opuszcza ściany i nie wpływa na zasadzone uprawy. Wysokość mini-łukowatej szklarni powinna odpowiadać odmianom roślin, w których ma rosnąć.

Ten model może być dwojakiego rodzaju:

 • Dolna część ma kształt pudełka, górna część to łukowy dach, ruchomy z jednej lub dwóch stron.
 • Bez pudełka z łukowatymi bokami do dołu z jednostronnym lub dwukierunkowym otwarciem.

Łuki są wygięte z rury profilowej za pomocą specjalnego narzędzia. Wszystkie przygotowane elementy na dole (ramie) i na górze są łączone przez spawanie. Należy wcześniej zdecydować, które części boczne zostaną podniesione, aby wyposażyć je w paski osiowe uprzednio wycięte pod kątem 45 stopni. W celu zapewnienia mobilności górnej części zawiasy są ustalone.

Całkowicie wykonany projekt powstaje na przygotowanej podstawie. Wadą jest mała wysokość, która nie pozwala na sadzenie wysokich roślin.

Konstrukcja szklarni z łukowym dachem jest prosta, więc każdy może poradzić sobie z jej produkcją.


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-14


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-15

Zanim zainstalujesz poliwęglanową szklarnię, musisz zbudować fundament:

 • W zależności od wielkości szklarni wykopuje się wykop na głębokości 10-25 cm.
 • Dno jest pokryte piaskiem (około 1/3 części) i zagęszczone.
 • Do podstawy użyto cegły, betonu z szalunkiem lub zamontowano gotowe pudełko drewnianych belek, poddanych działaniu antyseptycznym.
 • Pozostała przestrzeń w wykopie jest pokryta żwirem i zagęszczona.

Na ostatnim etapie jest montaż ramy szklarni. Jako łączniki zastosowano długie metalowe kołki lub śruby.

Lokalizacja szklarni na miejscu

Przed zainstalowaniem fundamentu należy wybrać lokalizację poliwęglanu mini szklarni. Struktura musi być w takim położeniu, aby słońce było obecne przez cały dzień. Jeśli miejsce jest małe, a znalezienie takiego miejsca jest trudne, warto z grubsza uporządkować strukturę i łóżka w szklarni z zachodu na wschód.


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-17


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-18


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-19

Zalety i wady

Mini-szklarnia ogrodowa stara się pozyskać wyłącznie w celu - zapewnienia najlepszych warunków do uprawy roślin. Taka prosta struktura pomaga uzyskać wczesne zbiory, a nie w sezonie, aby służyć warzywom i jagodom. W przypadku materiałów komórkowych struktury mają szereg niezaprzeczalnych zalet:

 • Wewnątrz jest dobrze utrzymany w cieple;
 • Wystarczający przepływ światła;
 • Wytrzymała podszewka wytrzymuje duże obciążenia spowodowane przez zaspy śnieżne, a także uderzenia z małego gradu;
 • Wysoka estetyka;
 • Wydajność i praktyczność podczas używania określonego obszaru do sadzenia i sadzenia;
 • Łatwość konserwacji.
 • Małe parametry pozwalające zamontować na małych witrynach;
 • Prosta instalacja - jedna osoba może obsługiwać.

Z wad można wybrać tylko krótki okres użytkowania, który jest całkowicie zależny od właściwej instalacji. Jeśli nie zostaną naruszone mocowania blach komórkowych i wymagania dotyczące instalacji konstrukcji, nie będzie żadnych wad, a lekka konstrukcja przetrwa kilkanaście lat. Wiedząc, jak zrobić szklarnię z poliwęglanu, możliwe będzie uprawianie wczesnych odmian warzyw, kopru, pietruszki, sałaty, sałaty, szczawiu, cebuli na łóżkach ukrytych przed pogodą. Po zainstalowaniu w konstrukcji kratowej można uzyskać wczesne truskawki i truskawki. Optymalne wymiary konstrukcji wynoszą od 200 do 300 cm długości - pojedyncze nachylenie, od 150 do 400 cm - podwójne nachylenie.


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-20


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-21


kak-sdelat-parnik-iz-sotovogo-polikarbonata-22-foto-22

Pin
Send
Share
Send
Send