Roczna hodowla i pielęgnacja krzewów w werbenie, sadzenie żółtego kwiatu na otwartej przestrzeni, uprawa wieloletnia w domu - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Verbena: rodzaje, opieka, wykorzystanie w projektowaniu krajobrazu (24 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Werbena jest bezpretensjonalnym ziołem. Nawet wieloletni hodowcy często uprawiają byliny na rabatach. Krzew ma dość długi okres kwitnienia i atrakcyjny wygląd. Kwiaty będą przyjemne dla oka przed rozpoczęciem mrozu, jeśli zwiędłe pąki zostaną usunięte w odpowiednim czasie. W regionach o zimnym klimacie roślina często rośnie jako roślina jednoroczna. Wynika to z faktu, że werbena nie toleruje mrozów. W otwartym terenie krzew zwykle rozwija się i kwitnie tylko na południu.


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-2

Cechy zakładu

Verbena to wieloletnia, bardzo rozgałęziona roślina rodziny Verben. Miejscem narodzin kwiatu jest Ameryka Południowa. Jego wysokość zmienia się w zależności od wybranej odmiany w zakresie 20-100 cm. Pędy mogą być pełzające lub proste, jak również bezlistne. Liście mają zaokrąglony lub owalny kształt, pomalowane na jasnozielony odcień. Kłącze krzewu jest małe, niewielkie. Kwiaty są małe, zebrane w złożone kwiatostany w postaci parasoli. Istnieje wiele kolorów: fioletowy, różowy, biały, żółty, fioletowy.

Kwiaty ogrodowe pojawiają się w czerwcu i nie tracą piękna aż do późnej jesieni. Na jednej roślinie może jednocześnie kwitnąć około 30 kwiatostanów. Krzew może wytrzymać małe przymrozki, nieprzekraczające -3 ° C

Dzisiaj werbena jest popularną rośliną, często uprawianą na działkach ogrodowych i domowych. Kwiat nie wymaga specjalnej troski, kwitnie przez długi czas, pozwala zrealizować oryginalne pomysły z zakresu projektowania krajobrazu. Rozważmy najczęstsze gatunki roślin.

Kanadyjska werbena

Różni ażurowe wydłużone liście i kwiaty. Te ostatnie są malowane w atrakcyjnych delikatnych kolorach: fioletowym, białym, fioletowym, różowym. Maksymalna wysokość krzewu wynosi 20 cm.
Kanadyjska werbena jest rośliną wieloletnią, ale w Rosji uprawiana jest tylko jako roślina jednoroczna. Kwitnienie trwa przez całe lato i 2 jesienne miesiące w ciepłych regionach.

Twarda werbena

Podobnie jak poprzednie gatunki, twarda werbena rośnie jako roślina jednoroczna. Łodygi proste lub pełzające wyróżniają się silnym rozgałęzieniem. Liście są wydłużone, twarde, o spiczastych krawędziach. W dolnej części znajduje się krawędź. Małe fioletowe kwiaty są zbierane w pięknym kwiatostanie.

Hybryda Verbena

Grupa takich roślin obejmuje dużą liczbę różnych hybryd i odmian. Wszystkie zostały wycofane w XIX wieku. Te krzewy mają pędy stojące lub pełzające z aktywnym rozgałęzieniem. Wysokość kiełków sięga 50 cm, są trójkątne lub owalne. Złożone kwiatostany składają się z 30 - 50 małych kwiatów. Kolory wahają się od czystej bieli do głębokiej purpury.


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-5


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-6

Verbena Buenos Airesca

Ta odmiana jest uważana za jedną z najwyższych. Kiełki osiągają wysokość 120 cm, wieloletnia roślina różni się wyraźną łodygą, z której odchodzi wiele pędów. Cienkie liście mają wydłużony kształt i zęby na krawędziach. Małe, fioletowe kwiaty są zbierane w uszach, które łączą się w duże bujne kwiatostany.

Wszystkie odmiany werbeny łączą długoterminowe kwitnienie. W niektórych obszarach trwa od czerwca do końca października. Owoce są reprezentowane przez orzechy, w których są nasiona. Zachowują swoje właściwości przez 2 lata.


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-8


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-9

Sadzenie rośliny

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce do uprawy. Verbena poczuje się świetnie w każdym zakątku działki ogrodowej. Nadaje się więc do sadzenia w kwietnikach, które pozostają puste po kwitnieniu wczesnych roślin. Najbardziej atrakcyjne bujne krzewy werbeny wciąż rosną w łóżkach, które są dobrze oświetlone przez słońce. Nawet po trafieniu bezpośrednimi promieniami liście i pąki przez długi czas zachowują swój pierwotny wygląd.

Sadzenie werbeny można przeprowadzić w doniczkach i wieszać doniczkę. Kwiat ma zwarty kłącze, więc wyrastanie z nasion werbeny nie spowoduje żadnych problemów.

Żyzna gleba gliniasta jest idealna do sadzenia. Ta reguła jest opcjonalna. Możesz uprawiać kwiaty w innych rodzajach gleby. Najważniejsze jest to, że ziemia powinna być luźna i dobrze wpuszczona w wilgoć. Odpowiednie warunki są zapewnione na ciężkiej glebie, wystarczy tylko zmieszać ją z piaskiem.

Rośliny wieloletnie wymagają drenażu wysokiej jakości. Okruchy kamienia, połamane cegły lub porowata glina są używane do jego tworzenia. Warstwa tych materiałów niezawodnie chroni korzenie przed nadmiarem wody, co niekorzystnie wpływa na stan werbeny.


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-10


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-11


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-12

Siew odbywa się na otwartym terenie. Ważne jest tylko uwzględnienie pewnych niuansów:

  1. Lądowanie jest możliwe tylko ze stabilnymi wskaźnikami temperatury. Jeśli istnieje szansa na przymrozek, poczekaj chwilę. Chłodzenie powyżej -3 ° C natychmiast zniszczy wieloletnią roślinę. Jeśli chcesz szybko udekorować łóżka i łóżka krzewami kwitnącej werbeny, musisz sadzić sadzonki w szklarni lub w domu.
  2. Możesz wyhodować kwiat z nasion w domu. Równomiernie rozpraszają się na powierzchni gleby bez penetracji. Po dwóch dniach pojawiają się pierwsze pędy, jeśli temperatura powietrza osiągnie + 25 °. Następnie pojemnik z kiełkami jest umieszczany w chłodnym miejscu, ponieważ nadmiar ciepła ma negatywny wpływ na roślinę.
  3. Nie wymagają specjalnych kwiatów pielęgnacyjnych. Wystarczy je podlewać, ale powoli. W przeciwnym razie młode pędy umrą.

15 dni po posadzeniu pędy wypełnią pojemnik smukłymi zielonymi rzędami.


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-13


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-14


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-15

Hodowla

Werbena propagowana przez sadzonki. Przy wyborze tej metody konieczne jest przygotowanie materiału do sadzenia jesienią. W przeddzień pierwszych przymrozków odkopuje się wieloletnią roślinę i przenosi ją do chłodnego pomieszczenia wraz z obszerną bryłą ziemi. Odpowiednią przestrzenią do przechowywania będzie piwnica, balkon lub budynki gospodarcze. Ważne jest, aby temperatura nie była wyższa niż + 10 ° C

Reprodukcja Czerenkowa odbywa się za pomocą następujących funkcji:

  • Sadzonki są często przeprowadzane wiosną. Każdy inny okres będzie miał miejsce, jeśli roczny kwiat zostanie posadzony nie w otwartej glebie, ale w doniczce lub w ciepłej szklarni.
  • Do reprodukcji werbeny stosuje się cięte wierzchołki roślin. Na każdym kiełku musi być 4 - 6 par liści. Kawałki pokryte są kruszonym węglem. Dolne liście są usuwane.
  • Sadzonki zakorzenione w glebie, która jest przygotowana z torfu i piasku. Hodowla werbeny nie musi ich zbytnio chować. Ziemia znajduje się na poziomie niższych liści. Pojemność, w której przeprowadzane jest ukorzenienie, jest pokryta folią w celu utrzymania stabilnej wilgotności.

Jeśli zastosujesz się do tych zasad, reprodukcja roślin zawsze odniesie sukces. Wieloletni kwiat po 3-4 tygodniach utworzy pełny kłącze.


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-16


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-17


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-18

Troska

Uprawa i opieka nad werbeną jest dość prosta i nie wymaga specjalnych umiejętności. Coroczne krzewy dobrze rosną w obecności intensywnego oświetlenia, nie boją się bezpośredniego światła słonecznego.

Po posadzeniu kwiaty wymagają umiarkowanego, ale systematycznego podlewania. Wiosną, po posadzeniu w ziemi, niedojrzałe pędy najbardziej potrzebują wilgoci. Podlewanie jest stopniowo zmniejszane i zatrzymuje się całkowicie po nadejściu jesieni.

Sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu zwykle nie powodują problemów ogrodnikom. Coroczne krzewy są karmione nawozami mineralnymi kilka razy w ciągu sezonu. Obornik w tym przypadku nie jest odpowiedni, ponieważ prowadzi do aktywnego wzrostu zieleni bez kwitnienia. Nadmiar składników odżywczych hamuje intensywność kwitnienia.

Na pierwszych etapach uprawy werbeny konieczne jest rozluźnienie gleby. Po ekspansji roślina nie potrzebuje pielenia. Zamiast tego stosowana jest procedura mulczowania. W roli ściółki służy zgniłe liście.

Ważne jest, aby odpowiednio dbać o werbenę, aby osiągnąć długoterminowe kwitnienie. Powinien natychmiast usuwać zwiędłe kwiaty. Rośliny wieloletnie są odporne na różne choroby i szkodniki. Gdy inwazja mszyc wystarczy, by leczyć werbenę środkami owadobójczymi.


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-19


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-20


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-21

Zewnętrzna aplikacja

Nisko rosnące odmiany byliny rosną na otwartym polu, aby stworzyć zielone granice. W połączeniu z kameliami i pączkami, te kwiaty będą doskonałym elementem dekoracyjnym działki ogrodowej. Ponadto zadbane rośliny pozwalają podzielić przestrzeń na obszary funkcjonalne.

Werbena jest również uprawiana w celu wypełnienia frontowego ogrodu lub ogrodu kwiatowego jasnymi kolorami: fioletowym, żółtym, białym, fioletowym i fioletowym. Największy efekt można osiągnąć dzięki masowym nasadzeniom kwiatu.


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-22


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-23


verbena-raznovidnosti-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-24-foto-24

Możesz rozcieńczyć kwitnący ogród astrami, zbożami, echinaceą lub nagietkami. Odmiany Ampel są szeroko stosowane do kształtowania tarasów, balkonów i altanek. Z odpowiednią ostrożnością werbena rośnie szybko w doniczkach, tworząc uroczą, bujną piłkę.

Rosnąca werbena w klombach nie jest kompletna bez połączenia z mącznym szałwią lub heliotropem.

Werbena to atrakcyjna roślina, którą często można znaleźć na działkach ogrodowych. Różnorodność odmian, odporność na choroby i szkodniki, piękno - główne zalety kwiatu. Ogrodnicy uwielbiają werbenę, ponieważ kwitną przez długi czas i nie wymagają kompleksowej opieki. Uprawa i rozmnażanie rośliny nie sprawia trudności nawet początkującym hodowcom kwiatów.

Obejrzyj film: Novedades Carminha - Verbena (Październik 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send