Uszczelniacz do prac na zewnątrz Wodoodporny poliuretan do granitu, Jak wybrać odporny na mróz klej silikonowy do szwów na metalowym drewnie i betonie - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Zewnętrzny uszczelniacz: wszystko, co musisz wiedzieć

Pin
Send
Share
Send
Send


Uszczelniacz do prac zewnętrznych jest niezbędnym materiałem do uszczelniania połączeń i szwów, otworów okiennych (w tym do okien PCV), pracujących systemów wentylacyjnych, kopuł, szklarni. Do zewnętrznych prac zewnętrznych nadają się tylko te szczeliwa, które są odporne na zmiany wilgotności i temperatury. Sklepy budowlane oferują wybór wielu różnych rodzajów materiałów uszczelniających.


germetik-dlya-naruzhnih-rabot-vse-o-chem-nuzhno-znat


germetik-dlya-naruzhnih-rabot-vse-o-chem-nuzhno-znat.jpeg">

Główne typy

Wszystkie rodzaje uszczelniaczy, niezależnie od wydajności, spełniają jedną ważną misję: uszczelniają połączenia, chroniąc konstrukcję przed wilgocią „pod szwem”. W zależności od wyznaczonych celów konstrukcyjnych wybierany jest konkretny rodzaj materiału uszczelniającego:

 • Akrylowy uszczelniacz do drewna i innych powierzchni kontaktowych;
 • Uszczelniacz silikonowy do prac zewnętrznych;
 • Dwuskładnikowy materiał do spoin i szwów;
 • Szczeliwo poliuretanowe do zastosowań zewnętrznych.

Wybór masy uszczelniającej jest ważnym procesem. Wybrany uszczelniacz budowlany musi być nie tylko wysokiej jakości, ale także spełniać określone wymagania:

 • Elastyczność materiałów budowlanych i wykończeniowych;
 • Optymalna przyczepność do powierzchni, sprzyjająca dobremu kontaktowi szczeliwa z materiałami elewacyjnymi;
 • Przyjazność dla środowiska i bezpieczeństwo konstrukcji;
 • Prostota i wygoda w pracy, możliwość szybkiego przeprowadzenia wszystkich właściwych manipulacji;
 • Dostępność pod względem ceny, możliwość wyboru szczeliwa do okien, ścian, połączeń, z uwzględnieniem koloru elewacji;
 • Konserwacja materiałów budowlanych;
 • Specyficzny wygląd (na przykład przezroczysty dla delikatnej pracy);
 • Niezawodność

Dobry uszczelniacz przedni pozwoli na pracę w każdych warunkach klimatycznych. Po zakończeniu prac wykończeniowych elementy elewacji nie powinny obawiać się wilgoci, a także reagować na zmiany temperatury.

Właściwości uszczelnienia silikonowego

Silikonowe szczeliwa są wygodne do wykonywania najtrudniejszych lub najbardziej delikatnych prac. Szczeliwa wypełnione silikonem składają się z plastyfikatorów, barwników i różnych dodatków. Mimo to produkt jest bezpieczny.

Warto zwrócić uwagę na szereg cech silikonu stosowanych jako podstawa uszczelniaczy:

 • Wysoki stopień elastyczności niezbędny do dobrego i szybkiego wypełniania luk i szwów;
 • Doskonałe właściwości wytrzymałościowe pozwalające na prowadzenie najtrudniejszych prac zewnętrznych w warunkach szczególnie intensywnej pracy;
 • Wysokiej jakości silikony nie boją się nagłej zmiany temperatury;
 • Wysokiej jakości uszczelniacze budowlane o dobrym składzie mają wysoki stopień przyczepności;
 • Szczeliwo silikonowe jest mrozoodporne.

Należy zauważyć, że wysokiej jakości szczeliwo - wodoodporne. Wybierając materiał do projektowania zewnętrznego, nie możesz się martwić o możliwe trudności związane z kompatybilnością wykończeniowych obrazów. Odpowiednie szczeliwo silikonowe do granitu, dobrze radzi sobie z wykończeniem spoin na betonie, służy do uszczelniania metalu lub kamieni, jest wygodne do pracy z plastikowymi oknami.


germetik-dlya-naruzhnih-rabot-vse-o-chem-nuzhno-znat-3


germetik-dlya-naruzhnih-rabot-vse-o-chem-nuzhno-znat-4

Specyficzne funkcje

W przypadku uszczelniaczy silikonowych niektóre cechy charakterystyczne. Istnieją gatunki neutralne i kwaśne. Lepiej jest stosować neutralne szczeliwo do prac restauracyjnych w basenach, łazienkach lub kuchni. Do naprawy instalacji wodociągowej może być potrzebna niewielka ilość związku silikonowego.

Do stosowania na zewnątrz należy kwaśne gatunki. Dobrze pasują do kamienia i oddziałują z metalowymi konstrukcjami. Możesz również użyć kwaśnych odpowiedników do pracy z drewnem.

Drzewo charakteryzuje się cechami, które nie są związane z żadnym innym rodzajem materiałów. Dlatego związki silikonowe nie tylko uszczelniają, ale również impregnują tkaninę. Pozwala to na zachowanie wyglądu i właściwości drewna tak długo, jak to możliwe.

Warto również zauważyć, że odporny na mróz materiał silikonowy nie jest podatny na malowanie lub odbudowę. Z tego powodu producenci produkują uszczelniacze do projektowania fasad w różnych kolorach. Kupujący może wybrać kolor materiału, który najbardziej mu odpowiada. Na przykład brązowy kolor nadaje się do powierzchni drewnianych. Biały lub przezroczysty wygląd dobrze sprawdza się w przypadku okien PCV. Możesz znaleźć kolorowe kompozycje „pod kamieniem”.

Uszczelnienie akrylowe

Akrylowe szczeliwa są zwolennikami materiałów przyjaznych dla środowiska. Istnieją gatunki odporne na wodę i nieodporne na wodę. Odporny na wilgoć akrylowy uszczelniacz do drewna i innych powierzchni jest stosowany w pracy z otworami dachowymi i okiennymi. Materiał jest mrozoodporny, odporny na obciążenia o niskiej temperaturze (do 30 stopni). Materiały nieprzemakalne są używane do mocowania siedzących struktur.


germetik-dlya-naruzhnih-rabot-vse-o-chem-nuzhno-znat-7


germetik-dlya-naruzhnih-rabot-vse-o-chem-nuzhno-znat-8

Uszczelnienie poliuretanowe

Materiały poliuretanowe są idealne do użytku na zewnątrz. Wybierając uszczelniacz, który ma być łączony z różnymi powierzchniami, należy zwrócić szczególną uwagę na materiały z kompozycją poliuretanową.

Pracując z nim, można nie tylko pracować ze złączami lub nadawać szczelność szerokim szwom, ale także używać materiału jako niezawodnego kleju, który utrzymuje wszystkie części razem. Wyjątkowość szczeliwa poliuretanowego polega na tym, że nie tylko nie boi się wilgoci, ale także staje się silniejszy, gdy wchodzi w kontakt z nim. Dziś jest to najlepszy uniwersalny materiał do użytku zewnętrznego w szczególnie wilgotnych regionach.

Szczególne zasługi

Klej poliuretanowy jest jednoskładnikowym poliuretanem o specjalnej elastyczności. Może być wybrany jako pianka zastępcza. Jeden materiał jest w stanie zastąpić co najmniej trzy rodzaje mieszanek budowlanych do wykonywania różnych prac.

Kleje uszczelniające na bazie poliuretanu wyróżniają się następującymi wyjątkowymi cechami:

 • Elastyczność;
 • Wzmocniona przyczepność, szczególnie ważna dla zewnętrznej wstęgi;
 • Materiał jest wodoodporny, a kontakt z wilgocią staje się jeszcze lepszy;
 • Masa do zewnętrznego uszczelnienia szybko twardnieje;
 • Poliuretan nie boi się promieniowania UV;
 • Nie emituje toksyn i innych szkodliwych składników;
 • Długa żywotność.

Odporny na mróz uszczelniacz do betonu, ceramiki, tworzyw sztucznych, drewno dobrze reaguje na przebarwienia. Nawet jeśli używasz poliuretanu wyłącznie jako kleju, elewacja nadal będzie musiała być pomalowana, dostosowując niuanse zewnętrzne. Odporna na wilgoć obudowa doskonale współgra z każdym rodzajem farby.

Możesz wybrać odpowiedni ton i wykonać wykończenie w kolorze poliuretanu lub wybrać kontrastujący odcień, który będzie dobrze połączony z granitem, kamieniem, drewnem, nada szczególny urok powierzchniom metalowym lub plastikowym. Najpopularniejszymi opcjami są ciemnobrązowy, ton biały lub beżowy lub całkowicie przezroczysty szczeliwo.

Silikonizowane preparaty (akrylan)

Jeśli potrzebujesz kompozycji odpornej na mróz i solidnej wodoodpornej podstawy, powinieneś wybrać silikonowane związki. W rzeczywistości uszczelniacz do kamienia, gipsu, szkła, drewna i siding ma takie same właściwości jak akryl.

Silna i niezawodna struktura doskonale przenosi różnice temperatur, wilgotność, długi wpływ promieni ultrafioletowych. Uszczelniacze z gumy akrylowej nadają się do wszystkich rodzajów uszczelnień: zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Szczególna zaleta, dlaczego warto wybrać silikonowane związki - zdolność kompozycji do dostosowania się do deformacji. Podstawa szwu pozostaje ciasna, ale raczej elastyczna. Po zestaleniu masy powierzchnia może zostać pomalowana. Lepiej jest używać farb lateksowych. Aby stworzyć kolorowe płótno z głębokim intensywnym tonem, lepiej wybrać lateksową kompozycję barwiącą.

Jak zwykle rzeczywiste kolory to: ciemnobrązowy, jasnobrązowy, zbliżony do palety beżowej, biały, czarny. Wielu wolałoby przejrzystą opcję, która jest odpowiednia na wszystkie okazje.


germetik-dlya-naruzhnih-rabot-vse-o-chem-nuzhno-znat-10


germetik-dlya-naruzhnih-rabot-vse-o-chem-nuzhno-znat-11

Bitumiczny uszczelniacz: specjalny wygląd

Aby naprawić dach, lepiej wybrać brązowe szczeliwo asfaltowe. Oparty jest na gumie i asfalcie. Można powiedzieć, że jest to założyciel wszystkich uszczelniaczy, pierwszego produktu używanego do izolowania i uszczelniania zewnętrznych fundamentów, dachów i systemów odwadniających.

Oczywiście możesz wybrać droższy przezroczysty szczeliwo. Jednak nie zawsze jest to uzasadnione. Proste brązowe uszczelniacze na bazie bitumu mogą uszczelnić każdą sieć. Kompozycja nie boi się wytrącania, agregaty nie rozpuszczają się w cieczy.

Obejrzyj film: Jak położyć silikon między parapetem i oknem? Silikonowanie (Wrzesień 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send