Linoleum na podłodze betonowej układane z podłożem Jak układać i kleić w mieszkaniu, wyrównanie powierzchni pod materiałem walcowanym polimerowo - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak położyć linoleum na betonowej podłodze: główne trudności

Popularność linoleum opiera się na przystępnej cenie i łatwości instalacji. Możesz to sam pokryć bez przyciągania wykwalifikowanych specjalistów. Podstawą może być dowolna płaska powierzchnia, ale najczęściej używa się jastrychu betonowego. Ten rodzaj podłoża jest stosowany przy budowie kompleksów mieszkalnych, budynków biurowych, instytucji publicznych i centrów handlowych. W każdym przypadku wybierz własny rodzaj podłogi, ale w większości przypadków układanie linoleum na betonowej podłodze odbywa się według tych samych zasad. Mieszkanie może składać się z podłóg domowych i pół-komercyjnych, w budynkach użyteczności publicznej z dużą liczbą odwiedzających - tylko komercyjne linoleum.

Przygotowanie fundacji

Przygotowanie podłogi pod linoleum rozpoczyna się od oczyszczenia gruzu i analizy stanu powierzchni. Ważne jest, aby nie było różnic wysokości: dziury, wypukłości, głębokie pęknięcia. Linoleum nie można położyć na nierównej podłodze - doprowadzi to do przedwczesnego zużycia. Wnęki betonowej podłogi o grubości 1-2 mm na metr bieżący są uważane za nieistotne, są one uszczelnione kitem. Małe występy są usuwane za pomocą specjalnego narzędzia. Jeśli krople są bardziej znaczące, warto wyrównać bazę za pomocą mieszanek samopoziomujących. Można to zrobić ręcznie, ponieważ kompozycje nie są bardzo skomplikowane w pracy.Wśród zalet podłóg samopoziomujących:

 • możliwość wyboru mieszanki do wylewania jastrychu o optymalnej grubości;
 • nie ma potrzeby korzystania z profesjonalnych narzędzi i sprzętu;
 • krótkie terminy wytrzymałości i suszenia;
 • doskonałe wykończenie powierzchni;
 • wysokie właściwości wytrzymałościowe.

Układanie podłogi odbywa się po wysuszeniu i utwardzeniu jastrychu.

Wybór technologii układania linoleum

Ułóż linoleum na betonowej podłodze w normalnej wilgotności i temperaturze nie niższej niż + 18ºС. Przed rozpoczęciem pracy rolki zwijają się i pozwalają podłodze położyć się do wyrównania.

Jak położyć linoleum? Jeśli nie ma połączeń, lokalizacja sieci może być dowolna. W dużym pomieszczeniu trzeba będzie zadokować elementy, w tym przypadku szew powinien znajdować się w kierunku światła padającego z okien.

Po zakończeniu procesu wyrównywania zaczynają ciąć, ten etap jest szczególnie ważny w przypadku pomieszczeń o złożonym planowaniu. Zalecane jest wstępne przycinanie, w którym po każdej stronie wstęgi pozostaje co najmniej 10 cm materiału. Wykonaj wstępnie wzór dopasowania, jeśli zamierzasz zadokować obrazy. Do wykonania tych prac potrzebny jest nóż na linoleum i taśma miernicza, a do klejenia potrzebny jest pędzel, klej lub masa uszczelniająca.

Istnieje kilka technologii, które opisują, jak układać linoleum na betonowej podłodze, wszystkie mają wysoką jakość końcową. Możesz wybrać jedną z następujących metod:

 • bez mocowania do podstawy;
 • instalacja za pomocą taśmy dwustronnej;
 • stylizacja z mastyksem;
 • klejenie specjalnym klejem.

Najprostszą technologią jest układanie wykładziny podłogowej bez mocowania specjalnymi związkami. Użyj tej techniki w ekstremalnych przypadkach i tylko w tych obszarach, w których minimalne obciążenie linoleum. W takich przypadkach fałdy mogą występować w korytarzach, salonach i kuchni, co może prowadzić do niedogodności i szybkiej awarii powłoki.

Taśma dwustronna jest zalecana do mocowania linoleum w małych pomieszczeniach. Zastosowanie tego materiału minimalizuje możliwość marszczenia i przedłuża żywotność linoleum. Najbardziej efektywna technologia polega na nakładaniu kleju lub masy uszczelniającej. Metody te można stosować w obszarach o dużym natężeniu ruchu.

Co wybrać: klej lub masa uszczelniająca?

Właściciele nieruchomości, którzy myślą o tym, jak położyć linoleum na betonowej podłodze, muszą jakościowo i niezawodnie wybierać między klejem a masą uszczelniającą. Związki te można stosować zarówno do częściowego mocowania, jak i do całkowitego przyklejenia wykładziny podłogowej do podstawy. Wśród zalet mastyksu - wysokiej jakości hydroizolacji, ponieważ tworzą one kleje na bazie bitumu, gumy syntetycznej lub żywicy. Zaleca się układanie jednowarstwowego linoleum bez podłoża, taki materiał jest stosowany w korytarzach, łazienkach, łazienkach, miejscach publicznych. Wśród ich wad - niska przyjazność dla środowiska, szczególnie cecha masy uszczelniającej na bazie asfaltu. Wśród zalet jest niskie zużycie masy uszczelniającej, ponieważ w celu przyklejenia linoleum konieczne jest nałożenie tylko 0,4 mm kompozycji.

Klej do układania wymaga 1,5-2 razy więcej, ale ma swoje zalety. Wśród głównych zalet:

 • szeroka gama produktów do podłóg różnych typów;
 • wysoka przyjazność dla środowiska kompozycji zdyspergowanych w wodzie;
 • atrakcyjna wartość;
 • prostota w pracy.

Ponieważ większość rodzajów linoleum jest dostarczana na podstawie izolacji cieplnej, trudno będzie to zrobić bez użycia kleju.

Układanie taśmą dwustronną

Podczas pracy z rękami najczęściej pojawia się pytanie, jak umieścić linoleum na betonowej podłodze za pomocą taśmy dwustronnej. Ten materiał jest używany do częściowego mocowania wykładziny podłogowej. Po zakończeniu prac przygotowawczych konieczne jest usunięcie taśmy ochronnej z jednej strony taśmy klejącej i przyklejenie jej na obwodzie. Jeśli pomieszczenie ma wystarczająco duży rozmiar, konieczne jest nałożenie taśmy na środek iw najbardziej obciążonych miejscach. Po zakończeniu tego etapu pracy linoleum powinno być rozłożone, fiksacja zaczyna się od środka do krawędzi płótna. Pierwsza jedna strona pasuje, a druga połowa. Poziomowanie odbywa się od środka - ważne jest, aby robić wszystko ostrożnie, bez utraty dużych obszarów taśmy klejącej.Układanie na mastyksie lub kleju

Po zakończeniu wyboru - jak przykleić linoleum do betonowej podłogi, musisz przygotować narzędzia do pracy. Technologia pracy jest taka sama, więc potrzebujesz tego samego rodzaju urządzeń, które mogą znacznie ułatwić pracę. W zależności od konsystencji kompozycji klejowej wybierana jest rolka lub zębata paca. Łatwo jest wykonać pracę własnymi rękami, po pracach przygotowawczych linoleum skrada się i wyrównuje. Jeśli używany jest jeden panel, to jego połowa jest owinięta i klej jest nakładany na podstawę. Linoleum rozkłada się na ułożonej kompozycji i wyrównywało się od środka, po czym druga połowa jest zwinięta i praca jest powtarzana.

Więcej pytań od domowego rzemieślnika brzmi: położyć linoleum na betonowej podłodze, jeśli trzeba zadokować dwa płótna. Aby to zrobić, musisz położyć je z niewielkim nakładaniem i przeciąć oba kawałki nożem. Potem możesz idealnie połączyć dwa płótna. Złącze jest koniecznie klejone specjalną krawędzią do szwów spawalniczych. Wcześniej na krawędziach linoleum nakładana jest taśma konstrukcyjna, aby nie wytrzeć podłogi klejem. Po zakończeniu pracy taśma jest usuwana i pozostaje prawie niezauważalny szew. Możliwe jest użycie spawarki do zgrzewania linoleum na gorąco do łączenia, ale na podłodze gospodarstwa domowego pokrycie z niej będzie wyraźnie zaznaczone. Sprzęt ten jest zalecany podczas układania komercyjnego linoleum.

Po ułożeniu linoleum na betonowej podłodze jest cięty wzdłuż obwodu. Zaleca się pozostawienie niewielkiej szczeliny między materiałem a ścianą, co jest konieczne do skompensowania rozszerzalności cieplnej. Jest on zamknięty cokołem, który jest przymocowany do ściany.

Podłoże do linoleum na betonowej podłodze

Podczas układania takich popularnych materiałów, jak laminaty i podłogi drewniane, wszyscy producenci zdecydowanie zalecają stosowanie podłoża. Powstaje pytanie - jak umieścić linoleum na betonowej podłodze - z podłożem lub bez? Podłogi rolowane są dostępne z izolacją termiczną, która w rzeczywistości odgrywa rolę podłoża. Jeśli to nie wystarczy, podłoga wydaje się zimna, a podłoga jest twarda, wtedy można użyć podkładu korkowego. Jego montaż odbywa się na zagruntowanej podłodze betonowej, stosuje się kompozycje klejowe zalecane przez producenta. Nie zaleca się stosowania jako podłoża z płyty wiórowej lub płyty pilśniowej, płyty te mogą pęcznieć przy wysokiej wilgotności, co spowoduje deformację linoleum.

Rozumiem pytanie: jak położyć linoleum na betonowej podłodze nie jest trudne, cała praca może być wykonana jakościowo własnymi rękami bez zaangażowania wykwalifikowanych specjalistów. Konieczne jest prawidłowe dobranie wykładziny i, zgodnie z jej cechami, składu kleju. Zaleca się zakup kleju i linoleum od jednego dostawcy, który sprzedaje te dodatkowe materiały zalecane przez producenta podłogi. Konieczne jest dokładne przestrzeganie instrukcji - jak przykleić linoleum, zaczynając od przygotowania podstawy, a kończąc na formowaniu szczelin dylatacyjnych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię sposobu układania linoleum w dużych pomieszczeniach. Tutaj będziesz potrzebował ciągłego nakładania kompozycji kleju i dokowania płótna, klejenia szwów spawaniem na zimno. Operacje te wymagają doświadczenia lub dokładniejszego zbadania technologii opracowanych pod kątem jakościowego łączenia linoleum. Jeśli masz wątpliwości i wielką chęć robienia wszystkiego własnymi rękami, zaleca się wybrać linoleum do układania bez wzoru. Będzie można nauczyć się łączyć szwy na częściach wykładziny podłogowej po cięciu. Trochę praktyki pomoże położyć linoleum na betonowej podłodze w domu, mieszkaniu lub biurze.