Linoleum na podłodze betonowej układane z podłożem Jak układać i kleić w mieszkaniu, wyrównanie powierzchni pod materiałem walcowanym polimerowo - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Jak położyć linoleum na betonowej podłodze: główne trudności

Pin
Send
Share
Send
Send


Popularność linoleum opiera się na przystępnej cenie i łatwości instalacji. Możesz to sam pokryć bez przyciągania wykwalifikowanych specjalistów. Podstawą może być dowolna płaska powierzchnia, ale najczęściej używa się jastrychu betonowego. Ten rodzaj podłoża jest stosowany przy budowie kompleksów mieszkalnych, budynków biurowych, instytucji publicznych i centrów handlowych. W każdym przypadku wybierz własny rodzaj podłogi, ale w większości przypadków układanie linoleum na betonowej podłodze odbywa się według tych samych zasad. Mieszkanie może składać się z podłóg domowych i pół-komercyjnych, w budynkach użyteczności publicznej z dużą liczbą odwiedzających - tylko komercyjne linoleum.

Przygotowanie podłogi pod linoleum rozpoczyna się od oczyszczenia gruzu i analizy stanu powierzchni. Ważne jest, aby nie było różnic wysokości: dziury, wypukłości, głębokie pęknięcia. Linoleum nie można położyć na nierównej podłodze - doprowadzi to do przedwczesnego zużycia. Wnęki betonowej podłogi o grubości 1-2 mm na metr bieżący są uważane za nieistotne, są one uszczelnione kitem. Małe występy są usuwane za pomocą specjalnego narzędzia. Jeśli krople są bardziej znaczące, warto wyrównać bazę za pomocą mieszanek samopoziomujących. Można to zrobić ręcznie, ponieważ kompozycje nie są bardzo skomplikowane w pracy.


kak-postelit-linoleum-na-betonnij-pol-osnovnie-trudnosti-2


kak-postelit-linoleum-na-betonnij-pol-osnovnie-trudnosti-3

Wśród zalet podłóg samopoziomujących:

  • możliwość wyboru mieszanki do wylewania jastrychu o optymalnej grubości;
  • nie ma potrzeby korzystania z profesjonalnych narzędzi i sprzętu;
  • krótkie terminy wytrzymałości i suszenia;
  • doskonałe wykończenie powierzchni;
  • wysokie właściwości wytrzymałościowe.

Układanie podłogi odbywa się po wysuszeniu i utwardzeniu jastrychu.

Ułóż linoleum na betonowej podłodze w normalnej wilgotności i temperaturze nie niższej niż + 18ºС. Przed rozpoczęciem pracy rolki zwijają się i pozwalają podłodze położyć się do wyrównania.

Jak położyć linoleum? Jeśli nie ma połączeń, lokalizacja sieci może być dowolna. W dużym pomieszczeniu trzeba będzie zadokować elementy, w tym przypadku szew powinien znajdować się w kierunku światła padającego z okien.

Po zakończeniu procesu wyrównywania zaczynają ciąć, ten etap jest szczególnie ważny w przypadku pomieszczeń o złożonym planowaniu. Zalecane jest wstępne przycinanie, w którym po każdej stronie wstęgi pozostaje co najmniej 10 cm materiału. Wykonaj wstępnie wzór dopasowania, jeśli zamierzasz zadokować obrazy. Do wykonania tych prac potrzebny jest nóż na linoleum i taśma miernicza, a do klejenia potrzebny jest pędzel, klej lub masa uszczelniająca.

Właściciele nieruchomości, którzy myślą o tym, jak położyć linoleum na betonowej podłodze, muszą jakościowo i niezawodnie wybierać między klejem a masą uszczelniającą. Związki te można stosować zarówno do częściowego mocowania, jak i do całkowitego przyklejenia wykładziny podłogowej do podstawy. Wśród zalet mastyksu - wysokiej jakości hydroizolacji, ponieważ tworzą one kleje na bazie bitumu, gumy syntetycznej lub żywicy. Zaleca się układanie jednowarstwowego linoleum bez podłoża, taki materiał jest stosowany w korytarzach, łazienkach, łazienkach, miejscach publicznych. Wśród ich wad - niska przyjazność dla środowiska, szczególnie cecha masy uszczelniającej na bazie asfaltu. Wśród zalet jest niskie zużycie masy uszczelniającej, ponieważ w celu przyklejenia linoleum konieczne jest nałożenie tylko 0,4 mm kompozycji.

Podczas pracy z rękami najczęściej pojawia się pytanie, jak umieścić linoleum na betonowej podłodze za pomocą taśmy dwustronnej. Ten materiał jest używany do częściowego mocowania wykładziny podłogowej. Po zakończeniu prac przygotowawczych konieczne jest usunięcie taśmy ochronnej z jednej strony taśmy klejącej i przyklejenie jej na obwodzie. Jeśli pomieszczenie ma wystarczająco duży rozmiar, konieczne jest nałożenie taśmy na środek iw najbardziej obciążonych miejscach. Po zakończeniu tego etapu pracy linoleum powinno być rozłożone, fiksacja zaczyna się od środka do krawędzi płótna. Pierwsza jedna strona pasuje, a druga połowa. Poziomowanie odbywa się od środka - ważne jest, aby robić wszystko ostrożnie, bez utraty dużych obszarów taśmy klejącej.


kak-postelit-linoleum-na-betonnij-pol-osnovnie-trudnosti-9


kak-postelit-linoleum-na-betonnij-pol-osnovnie-trudnosti-10

Układanie na mastyksie lub kleju

Po zakończeniu wyboru - jak przykleić linoleum do betonowej podłogi, musisz przygotować narzędzia do pracy. Technologia pracy jest taka sama, więc potrzebujesz tego samego rodzaju urządzeń, które mogą znacznie ułatwić pracę. W zależności od konsystencji kompozycji klejowej wybierana jest rolka lub zębata paca. Łatwo jest wykonać pracę własnymi rękami, po pracach przygotowawczych linoleum skrada się i wyrównuje. Jeśli używany jest jeden panel, to jego połowa jest owinięta i klej jest nakładany na podstawę. Linoleum rozkłada się na ułożonej kompozycji i wyrównywało się od środka, po czym druga połowa jest zwinięta i praca jest powtarzana.

Podczas układania takich popularnych materiałów, jak laminaty i podłogi drewniane, wszyscy producenci zdecydowanie zalecają stosowanie podłoża. Powstaje pytanie - jak umieścić linoleum na betonowej podłodze - z podłożem lub bez? Podłogi rolowane są dostępne z izolacją termiczną, która w rzeczywistości odgrywa rolę podłoża. Jeśli to nie wystarczy, podłoga wydaje się zimna, a podłoga jest twarda, wtedy można użyć podkładu korkowego. Jego montaż odbywa się na zagruntowanej podłodze betonowej, stosuje się kompozycje klejowe zalecane przez producenta. Nie zaleca się stosowania jako podłoża z płyty wiórowej lub płyty pilśniowej, płyty te mogą pęcznieć przy wysokiej wilgotności, co spowoduje deformację linoleum.

Pin
Send
Share
Send
Send