Zinia bylina nisko rosnąca karłowata Terry czerwona z nasion, pielęgnacji i uprawy sadzonek, odmian kwiatowych, sadzenia na kwietniku - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Cynia: rodzaje, sadzenie, niuanse opieki (25 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Zinia to bezpretensjonalna roślina, dobrze przystosowana do klimatu środkowego pasa i posiadająca ogromną różnorodność odmian i gatunków. Jest to najbardziej powszechne w Ameryce, gdzie jest cenione przez ogrodników za szczególne zalety:

 • Ogromna różnorodność kształtów i kolorów. Możesz znaleźć odmianę, która pasuje do każdej decyzji projektowej i ozdobi każdy ogród, bez względu na to, jak wygląda.
 • Dowolna wysokość do wyboru. Rodzaje cyni są tak różnorodne, że wśród nich występują nisko rosnące zinia, ledwo sięgające dwudziestu centymetrów, a wysokie rośliny rosnące w bujne krzaki o wysokości prawie metra. Tak więc w dowolnym celu istnieje odpowiednia opcja.
 • Bezpretensjonalność. Prawie nie wymaga kultywacji, a opieka nad cynią w domu jest dość prosta. Okresowe nawadnianie i rzadki nawóz wystarczą, aby wywołać burzę kolorów przez całe lato na łóżku z qiniahs.
 • Długi kwiat. Aromat kwitnącej cynium wypełni ogród przez całe lato - kwitnienie na początku czerwca, tsini rozkwitnie dopiero w połowie jesieni, kiedy uderzą pierwsze przymrozki. Jeśli hodujesz je w mieszkaniu w doniczkach, kwitnienie będzie trwało przez cały rok.
 • Odporność na suszę i wiatr. Nawet dla najwyższych odmian cyny, dodatkowe podwiązki nie są potrzebne - ich mocne łodygi są w stanie wytrzymać nawet najpotężniejsze impulsy. To samo dotyczy ciepła - nawet w najbardziej dotkliwej suszy termofilne tsini nie umrze.

Jedyną rzeczą, która może naprawdę zagrozić kwiatom, są nagłe przymrozki. Jeśli temperatura spadnie poniżej zera, a tsiniya umrze, jeśli doniczki nie przenoszą go do domu. Mróz jest straszny dla wszystkich gatunków - wśród wszystkich dziesiątek nie można znaleźć ani jednego mrozoodpornego.


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-2


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-3

Rodzaje tsiniya

W domu zwykle uprawiano dwie główne odmiany ziniya, które z kolei dzieli się na wiele podgatunków, czasem radykalnie różniących się od siebie. Podobną różnorodność osiągnięto przez długie lata hodowli: na całym świecie ogrodnicy pracują nad hodowlą nowych odmian i gatunków.


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-4


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-5


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-6

Pierwszą wspólną odmianą jest pełen wdzięku zine. Przybyłem do świata ogrodnictwa z południowego Meksyku, jest bardzo zróżnicowany w podgatunkach. Osiąga do 90 centymetrów wysokości, liście są spiczaste, z krawędzią bez ząbków, znajdują się naprzeciwko siebie i na łodydze. Wydłużone kwiaty, różne odcienie. Kwitnie bardzo obficie, od czerwca do pierwszych mrozów. Nasiona wdzięku tsinii pozostają żywe do czterech lat - ale wymagają nasączenia przed siewem. Istnieją osobne grupy gatunków cyny pełne wdzięku.


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-8


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-9

Kwiaty George'a

Cynie tej grupy rosną rozłożyste krzewy, osiągając wysokość dziewięćdziesięciu centymetrów. Ich kwiaty mają kształt pół kuli, do piętnastu centymetrów średnicy, płatki są frotte, ich krawędzie są lekko wygięte do wewnątrz. Wyodrębniono osobne gatunki:

 • fioletowo - fioletowe kwiaty o różnych odcieniach;
 • karmazynowy monarcha - gęste ciemnoczerwone kwiaty;
 • Lawendowa Królowa - kwiaty lawendy o odcieniu fioletu;
 • pomarańczowy król - pomarańczowe lub czerwono-pomarańczowe kwiaty;
 • niedźwiedź polarny - kwiaty o białym kolorze z zielonkawym odcieniem;
 • fioletowy książę - bardzo efektowne fioletowe kwiaty;
 • różowe - różowe kwiaty o różnych odcieniach;
 • tango - kruche, czerwono-pomarańczowe kwiaty;
 • Envy to najbardziej oryginalny i odpowiedni do niestandardowych rozwiązań projektowych z bujną zielenią.


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-11


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-12

Pompon

Zinnie tej grupy rosną w zwartych, niewymiarowych krzakach, prawie nie osiągających nawet pół metra wysokości. Ich liście są małe, spiczaste, kwiaty są bardzo gęste, zaokrąglone i frotte. Mały - ledwo osiąga cztery centymetry średnicy. Kwitnie obficie, nie konsekwentnie, ale jednocześnie. Wyodrębniono osobne gatunki:

 • czerwona czapka jest prawie okrągłym krzakiem z jasnoczerwonymi kwiatami, które nawet w słońcu nie tracą nasycenia kolorów;
 • tam-tambas są jasnoczerwonymi kwiatami, bardziej płaskimi niż czerwone;
 • Brzuch - bardzo gęste kwiatostany od różowego do czerwonego.

Fantazja

Kuliste krzewy sięgające do sześćdziesięciu centymetrów wysokości. Liście są duże, kwiatostany luźne, kręcone. Płatki są zwinięte i rozbiegają się w różnych kierunkach, czasami dzielone na końcach. Różne odcienie kwiatów - od łososia do jasnej czerwieni.


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-13


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-14


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-15

Drugą najczęstszą odmianą jest cynium wąskolistne. Przyjechała do świata ogrodnictwa z Meksyku. Rocznie rośnie rozłożyste krzewy o wysokości do czterdziestu centymetrów. Liście są przymocowane bezpośrednio do łodygi, zwykle wydłużone, do sześciu centymetrów długości. Kwiaty są małe, do czterech centymetrów średnicy, monofoniczne, luźne. Istnieją typy:

 • słoneczny okrąg - kwiaty z ciemnopomarańczowym środkiem i czerwono-brązową krawędzią, na krzaku, który ledwo osiąga wysokość dwudziestu pięciu centymetrów;
 • Perski dywan - półpełne czerwone kwiaty o różnych odcieniach, od białego do żółtego, co pozwala im patrzeć w ogrodzie kwiatowym jako pojedynczy kolorowy orientalny dywan;
 • klasyki to kwiaty białych, żółtych i pomarańczowych kwiatów z cienką, słabą łodygą, dzięki której okazuje się, że nie są to rośliny krzewów, ale raczej rośliny okrywowe;
 • sombrero - kwiaty czerwono-brązowego odcienia z jasnym pomarańczowym obrzeżem.

Każdy rodzaj - czerwona cynia, podwójna cynja, karzeł tsiniya - kwitnie od początku czerwca do pierwszych poważnych mrozów, więc powinieneś wybrać na podstawie preferencji estetycznych. Wysokie krzewy? Niskie krzaki? Biały, pomarańczowy, fioletowy, a nawet zielony? To, które nasiona tsiniya kupić, zależy wyłącznie od rozwiązania projektowego dla danej strony, ponieważ metoda kiełkowania i pielęgnacji domowej jest zawsze taka sama.


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-16


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-17


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-18

Jak sadzić tsinii?

Na pytanie, jak rozwijać Zinia, są dwie możliwe odpowiedzi.

Sadzenie tsiniya w ziemi

Nasiona tsiniya będą dobrze kiełkować, jeśli posadzisz je w otwartej glebie - ale wybierając tę ​​metodę, powinieneś pamiętać, że najmniejsze mrozy zabiją wciąż słabą roślinę. Zinia jest sadzona na otwartym terenie, zwykle w marcu i kwietniu, i jest to możliwe tylko w ciepłym, łagodnym klimacie. Proces przebiega w kilku etapach:

 • Wybór Aby oddzielić nasiona tsiniya od nieżywotnych nasion, należy je zawinąć w wilgotną gazę i pozostawić na kilka dni. Te, które uwolnią kiełki po tym okresie, nadają się do sadzenia.
 • Przygotuj miejsce. Gleba powinna być wykopana tak, aby była nasycona tlenem i wykopać w niej płytkie rowki.
 • Siew Nasiona należy wlać do rowków i delikatnie posypać wierzch piaskiem.
 • Tworzenie warunków i czekanie. Zasiane łóżko powinno być pokryte nieprzezroczystą folią, aby stworzyć warunki szklarniowe dla nasion. Temperatura wewnątrz nie powinna spaść poniżej dwudziestu stopni. Kiedy nasiona tsiniya kiełkują, możesz usunąć film i zadbać o nie, tak jak w przypadku sadzonych sadzonek - rozpylonej wody i bardzo ostrożnie rozluźnij ziemię.


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-21


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-22

Opieka Cynia

Aby długoterminowa Zinia dobrze rosła i kwitła obficie, musisz monitorować następujące ważne parametry:

 • Zakwaterowanie Kwiaty tiniya, sadzenie i pielęgnacja, które wymagają pewnej opieki, kochają światło. Miejsce skąpane w rozproszonym świetle słonecznym na pewno im odpowiada. Ponadto należy go chronić przed przeciągami, a najlepiej na wzgórzu, ponieważ tsini nie stoi w miejscu.
 • Gleba Musi być dobrze osuszony i płodny. Przed sadzeniem tsinii należy wykopać je na głębokość pół metra, zabijając chwasty i nasycając je tlenem. Jeśli zakłada się, że kwiaty na nim będą wieloletnie, można zrobić opatrunek ekologiczny.
 • Podlewanie Zinia, której troska wymaga raczej umiarkowania niż nadmiaru, preferuje przestrzeganie tej zasady podczas podlewania. Powinien być regularny i umiarkowany - mniej wody jest lepsze niż więcej. Podlewanie powinno być u nasady, aby woda nie spadła na kwiatostany - w przeciwnym razie kwiat może zacząć cierpieć na jedną ze specyficznych chorób spowodowanych nadmierną wilgocią.
 • Rozluźnienie. Powinien być przeprowadzany regularnie, aby zinia nie była zakłócana przez choroby i szkodniki, a także brak tlenu. Upewnij się, że robisz to jak najdokładniej.
 • Top dressing. Nakarm tsiniya miesiąc po posadzeniu w ziemi i natychmiast po utworzeniu pąków. Jako nawóz stosuje się złożony roztwór mineralny lub obornika.
 • Szczypanie. Każda cynia, której odmiany mogą być dowolne, nie wymaga szczypania. Wystarczy usunąć wyblakłe pąki - wtedy jego kwitnienie będzie bardziej obfite.

Wieloletnia cynia, sadzenie i pielęgnacja, która nie jest tak trudna, zakwitnie, zachwycając każdego, kto odwiedza stronę każdego lata. Minimalne podlewanie, dwukrotne nawożenie oraz transfer do domu na zimę - to wszystko to bezpretensjonalne zapotrzebowanie roślin.


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-23


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-24


ciniya-vidi-posadka-nyuansi-uhoda-25-foto-25

Obejrzyj film: Cynie w moim ogrodzie . (Sierpień 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send