Quarantus Pink in Open Ground Growing from Seeds in Home Conditions, Care and Planting Indoor Flower Disease Treatment - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Quarantus: rodzaje, reprodukcja i niuanse opieki w zależności od warunków (23 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Quarantus (zwany także różowym barwinkiem) to roślina o tropikalnych korzeniach. W naturze występuje w wielu miejscach: na Madagaskarze, w Indiach i Chinach, na Kubie, w Indonezji i na Filipinach. Tam wygląda o wiele bardziej imponująco, jego rozłożyste krzewy osiągają półtora metra wysokości. W środkowym pasie ich rozmiar jest jednak skromniejszy - rzadka odmiana rośnie do wysokości metra. Ale zamieszki kolorów zawsze pozostają takie same. Bez względu na kolor liści rośliny lub jej płatków, zawsze pozostają jasne i przyciągają wzrok.

Kwitnienie kwarantanny jest długie, najczęściej od początku wiosny do połowy jesieni. W tym przypadku roślina może przetrwać zimę wyłącznie w warunkach wewnętrznych. W otwartym terenie jest skazany na śmierć.


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-2

Dlatego istnieje kilka opcji, w których odbywa się hodowla kwarantanny:

 • Roczek W tym przypadku kwiaty są sadzone co roku, przy użyciu pędów z imprezy z poprzedniego roku.
 • Wieloletnia. W tym przypadku kwiaty są przesadzane przy każdym upadku do przestronnych doniczek, a każda wiosna wraca na otwarty teren.
 • Domowej roboty. Quarantus w domu może żyć przez wiele lat, ciesząc się długim kwitnieniem i prawie całkowitym brakiem trudności w opiece.

W zależności od wybranej metody, różnią się niuanse opieki nad kwiatem i warunki niezbędne do jego normalnego wzrostu. Różnią się również w zależności od wybranych gatunków.

Do sadzenia dekoracyjnego zazwyczaj używają różowego kwarantu, najbardziej rozpowszechnionej odmiany odmian. Różni się w przepychu kwitnienia, z należytą starannością może żyć przez wiele lat i wyrosnąć na duży krzak. Jego liście są wąskie, błyszczące, spiczaste na końcu.

Kwiaty mają pięć płatków zebranych w gęstą filiżankę, z której żółte pręciki ledwo się zerkają. Pąki otwierają się na przemian, kwitną kolejno i naprzemiennie.

Wewnątrz może kwitnąć przez cały rok, nawet zimą. Główna odmiana obejmuje podgatunki.


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto.jpeg">


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-6

Cooler

Może rosnąć na ulicy, rosnąć do pół metra. Silnie rozgałęzione, kwitną obficie i długo. Kwiaty są okrągłe, duże. Oko jest jasne. Obejmuje:

 • Winogrono, którego płatki są pomalowane na liliowy, a środek na różowo;
 • Mięta pieprzowa, której płatki są białe, a środkowa czerwona;
 • Czerwony, z odpowiednią nazwą jasne czerwone kwiaty;
 • Pierwszy pocałunek, z dużymi aksamitnymi kwiatami o szerokiej gamie kolorów, jest najpopularniejszym odcieniem niebiesko-fioletowym;
 • Albus o białych płatkach, żółtym centrum i delikatnych białych żyłach na spiczastych, wąskich liściach;
 • Kaskada, która jest jedyną spośród wszystkich kwitnących kwiatów kwarantanny, ma długie pędy wiszące, zdolne osiągnąć długość do półtora metra i ma szeroką gamę kolorów.

Aby kwarantanna, sadzenie i pielęgnacja wymagały czasu i wysiłku, aby przynieść radość, należy podejść do wyboru poważnie - pożądana odmiana musi wyglądać atrakcyjnie i nie wymagać zbyt skomplikowanych manipulacji, aby utrzymać w niej życie.

Jednak wszystkie kwarantanny są dość bezpretensjonalne. Powinien zacząć się od hodowli - ponieważ przed opieką nad rośliną należy ją rozpocząć.


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-7


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-8

Metody reprodukcji kwarantanny

Jak każda roślina, kwarantanna może się rozmnażać na więcej niż jeden sposób. Nasiona, szczepienie, podział wegetatywny - wybór zależy wyłącznie od tego, którą opcję lubisz najbardziej i jest w zasięgu dorosłej rośliny.

W każdym razie podejście do uprawy nowej kwarantanny powinno być traktowane poważnie.


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-9


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-10

Nasiona

Proces sadzenia nasion jest najtrudniejszy ze wszystkich, ale jeśli nie ma gotowej dorosłej rośliny, którą można rozmnażać, nie ma alternatywy.

 1. Przygotowanie Zwykle rozpoczynają proces na samym początku wiosny, przygotowując nasiona - owijając je gazą i mocząc je w słabym roztworze nadmanganianu potasu przez trzydzieści minut, aby zabić wszystkie możliwe szkodniki. Ponadto gleba jest mieszana, biorąc równe udziały torfu, piasku i gleby ogrodowej i parując ją również ze szkodnikami.
 2. Siew Uzyskana gleba jest wlewana do pojemnika na sadzonki - może to być specjalnie zakupione pudełko lub proste plastikowe kubki - tak, że istnieje pewna odległość do krawędzi. Po zwilżeniu trochę ziemi, czekając, aż wyschnie i wysiewając nasiona, przykrywając je z góry co najmniej dwoma centymetrami ziemi.
 3. Tworzenie odpowiednich warunków i czekanie. Pojemnik jest pokryty nieprzezroczystym polietylenem lub czyszczony w ciemnym miejscu, upewniając się, że temperatura nie była niższa niż 25 stopni i nie wyższa niż 30. Należy poczekać na kiełkowanie w ciągu tygodnia. Maksymalnie - dziesięć dni.
 4. Opieka nad sadzonkami. Kiedy sadzonki rosną, należy je przenieść w jasne miejsce (ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym), obniżając temperaturę do osiemnastu stopni. Każdego dnia ziemia wokół sadzonek musi być bardzo ostrożnie rozluźniona i nawadniana z opryskiwacza.
 5. Sadzenie sadzonek. Kiedy na liściach pojawiają się trzy liście, możesz je ostrożnie wykopać z ziemi i umieścić w pudełku w odległości trzydziestu centymetrów od siebie. Po tym sadzonki powinny stać się silniejsze, powinny mieć system korzeniowy. Jeśli część gruntowa nie zwiększa wzrostu przez długi czas, jest to normalne - korzenie rosną w tym czasie. Jeśli liście nie żółkną, wszystko jest w porządku.
 6. Sadzenie sadzonek w ziemi lub doniczkach. Odbywa się w maju, kiedy sadzonki są dość silne, a ich system korzeniowy jest wystarczająco uformowany. Przed przesadzeniem ziemię wylewa się obficie, aby łatwiej było ją oddzielić od garnka, a następnie przesadza się ją w pojedynczej bryle w przygotowanej studzience. Nie można podzielić kiełków znajdujących się w tym samym pudełku od momentu kiełkowania - ich systemy korzeniowe są mocno splecione, a próba ich oddzielenia doprowadzi do śmierci.


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-11


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-12


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-13

Dzielący się krzew

Wiosną, w okresie od marca do maja, w obecności dorosłej rośliny, kwarantus mnoży się łatwiej. Przy pomocy dość ostrej łopaty system korzeniowy dorosłego krzewu jest cięty na dwie części, a dwie powstałe rośliny, posypane świeżym węglem drzewnym, sadzone są w ziemi - w doniczce lub na świeżym powietrzu.

Sadzonki

Wczesną wiosną można przyciąć wierzchołki dorosłych krzewów, usunąć z nich dolne liście i zasadzić w doniczkach przykrytych szklanym słoikiem. W doniczkach powinna być żyzna gleba zmieszana z piaskiem w równych proporcjach, a wewnątrz słoików wilgotność i temperatura nie powinny być niższe niż dwadzieścia stopni. Raz na kilka dni słoik należy podnieść, spryskać i przewietrzyć. Po trzech tygodniach słoik można wyjąć na dobre i albo zostawić kwarantannę w garnku, albo przenieść na otwarty teren.

Przesadzanie kwarantanny jest prostą procedurą. Wystarczy wykopać dziurę na tyle głęboko, aby cały grudka ziemi z systemem korzeniowym do niej pasowała i przekazać roślinę do niej z poprzedniego garnka. Dokładnie również przeszczepianie odbywa się w doniczce - po prostu działa jak dziura.


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-15


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-16

Specyfika opieki nad kataraktami w domu

Jeśli catarantus został uruchomiony, uprawa i pielęgnacja będą wymagały czasu i wysiłku. Ale w domu opłaci się sowicie - roślina zakwitnie przez cały rok jasnymi dużymi kwiatami. Aby było to możliwe, należy zwrócić uwagę na:

 • Oświetlenie Quarantus jest rośliną tropikalną, ale bezpośrednie światło słoneczne jest jednak przeciwwskazane. Garnki z nim należy umieścić na parapecie wschodnim lub zachodnim, w południe osłonić zasłonami, aby żółknięcie liści nie zaczęło się - reakcja na oparzenie słoneczne.
 • Temperatura Być może jedyny naprawdę trudny artykuł w opiece nad kwarantanną - wymaga stałej temperatury od dwudziestu do dwudziestu pięciu stopni w lecie i od dwunastu do osiemnastu w zimie. Jeśli niemożliwe jest zapewnienie zimowej temperatury (i trudno jest wytrzymać takie zimno w pomieszczeniu, w którym przechodzi aktywne życie danej osoby), kwiatowi należy zapewnić dodatkowe światło. W przeciwnym razie jego gałęzie rozciągną się i będą miały bolesny wygląd.
 • Wilgotność W lasach tropikalnych powietrze jest zawsze wypełnione wodą - takie warunki powinny być zapewnione domowej roślinie. Raz dziennie należy spryskiwać pistoletem natryskowym i dobrze jest, gdy obok niego znajduje się zbiornik, specjalna fontanna do nawilżania powietrza lub taca z mokrymi kamykami morskimi. W upalne dni opryski powinny być wykonywane do trzech razy, obserwując stan rośliny - suchość i kruche gałęzie wskazują na brak wody w powietrzu.
 • Podlewanie W lasach tropikalnych gleba jest zawsze dość mokra - dlatego podlewanie kwarantanny powinno być takie, aby gleba zawsze pozostawała wilgotna. Jednocześnie nie można pozwolić na zastój wody, a tacę spod garnka należy opróżniać wieczorami. Sama woda musi być dobrze oczyszczona (lub dobrze osadzona) i ciepła.
 • Nawóz. Dwa razy w miesiącu, stosując suplementy mineralne o wysokiej zawartości fosforu i potasu, roślina jest nawożona od kwietnia do września - lub, jeśli okres kwitnienia trwa dłużej, aż do jej końca.
 • Przycinanie gałęzi. Przeprowadza się go raz na dwa tygodnie z młodymi krzewami - dodatkowe pędy są szczypane, aby inne rozgałęziały się i rosły grubsze. Wiosną wszystkie krzewy, od młodego do starego, są cięte o jedną trzecią - dzięki temu mogą dłużej wyglądać schludnie.
 • Przeszczep Każdego roku kwarantanna musi zostać przeszczepiona, przechodząc z jednego naczynia do drugiego. Jest to konieczne, ponieważ system korzeniowy rośliny stale rośnie i przestaje pasować do starego pojemnika. Doniczki muszą być głębokie i wąskie.

Czasami w kwarantannie występują nieprzyjemne choroby. Może być pod wpływem szkodników, może zmienić kolor na żółty z powodu zbyt dużej ilości światła lub zgnilizny z powodu nadmiernego podlewania. Aby temu zapobiec, postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi opieki.


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-17


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-18


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-19

Specyfika opieki nad quarantusem w otwartym terenie

Quarantus na otwartym terenie jest jeszcze mniej kapryśny niż jego krewny dorastający na parapecie. Weź pod uwagę następujące kwestie:

 • Oświetlenie Roślinę należy sadzić w miejscach, w których nie ma za dużo lub za mało światła słonecznego. W cieniu jego gałęzi będzie za długo, bolesnie, w jasnym słońcu zmienią się w żółte liście.
 • Szczypanie. Raz w tygodniu po posadzeniu karantusa na otwartym terenie, uprawa z nasion została zakończona, powinieneś uszczypnąć jej wierzch. To sprawia, że ​​pień jest bardziej rozgałęziony, a sam krzew jest bardziej soczysty.
 • Podlewanie Quarantus należy podlewać tak często, że gleba u jego korzeni pozostaje wilgotna. Podczas deszczu powinieneś upewnić się, że woda nie zastygnie - możesz zorganizować odpływ. Od czasu do czasu roślina może być rozpylana - jej gałęzie reagują na nią w najbardziej korzystny sposób.
 • Nawóz. Co 10 dni w grządce należy stosować nawozy bogate w wapń i fosfor.

Dbałość o kwarantannę nie wymaga dużego wysiłku, ale musi być przeprowadzana ostrożnie i regularnie. Następnie roślina zakwitnie i zachwyci jasność pąków przez cały czas, od kwietnia do września - i przez cały rok w domu.


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-20


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-21


katarantus-vidi-razmnozhenie-i-nyuansi-uhoda-v-zavisimosti-ot-uslovij-23-foto-22

Pin
Send
Share
Send
Send