Hybrydowa czerwień Aquilegia podczas sadzenia i wzrostu w warunkach domowych, pielęgnacji hodowli i kwitnienia kolombiny w projektowaniu krajobrazu - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Aquilegia w domu i na stronie (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Aquilegia (łac. Aquilegia, prawdopodobnie z aqua - wody, legere - do zbierania) - roślina z rodziny jaskierów. Ludzie nazywają to zlewnią, kolombiną, orlikiem, czapką babci. W przyrodzie istnieje wiele odmian orlika od 60 do 120. Wszystkie są roślinami trawiastymi na otwartym terenie i rosnącymi w domu.


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-2

Wygląd

Ubarwienie szypułek kolumbijskich: ciemnoniebieski lub ciemnoniebieski. Orlik to czerwony, szkarłatny, śnieżnobiały, liliowy, a także dwukolorowy gatunek orła. Pąki rośliny przypominają dzwony o złożonej strukturze:

 • 5 działek;
 • 5 płatków;
 • długi tłuczek.

W zależności od rodzaju orlika, łodygi kwiatowe mogą mieć ostrogi o długości do 2 cm, krzywe lub zakrzywione w okręgu. Liście mają kształt klonu. Pień jest wysoki średnio 38-51 cm, może dorastać do 80 cm, łodyga jest wyprostowana, rozgałęziona. Kwiatostan opadający, pojedynczy, w zależności od rodzaju orlika występuje w różnych rozmiarach, ale średnio 5-6 cm średnicy. Nasiona - 5 listków o długości 2-3 cm.

Spośród wszystkich odmian Orlika uprawia się 35. Najczęściej hybryda Orlik (Aquilegia hybrida) jest symbiozą odmian europejskich i amerykańskich. Gatunki alpejskie Orlik (łac. Aquilégia alpína) często znajdują się w sprzedaży z pięknymi niebieskawymi łodygami kwiatów.

Najzimniejsza zimna kolombina nazywa się Common Aquilegia (Aquilegia vulgaris). Roślina toleruje zimno do -35 ° C, ma kwiatostany o fioletowym i niebieskim odcieniu. W domu uprawia się tylko jeden rodzaj kwiatu - mglisty orlik w rozmiarze pokoju o bogatym kolorze i zwartych krzewach (Aquilegia Winky Mixed).

Cechy zakładu

Piękna i optymistyczna paleta eleganckich kwiatostanów przyciąga hodowców kwiatów. Podobne trawiaste rośliny na otwartym terenie - prezent dla ogrodnika. Łatwo jest dbać o orlika, jest jeszcze łatwiejszy do rozmnażania - mnoży się przez samosiew. Cykl rozwojowy Orlika dwa lata. Dobrze znosi suche dni dzięki systemowi korzeniowemu, który biegnie daleko w głąb lądu, co pozwala zlewni na wydobywanie wody nawet w trudnych warunkach pogodowych.


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-5


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-6

Aplikacja

Jeden z popularnych obszarów, w których wykorzystuje się projekt krajobrazu aquilegii. Bezpretensjonalny kwiat rośnie w trudnych miejscach, gdzie inne rośliny rzadko przeżywają. Czapka babci może współistnieć ze świerkiem, który nie pozwala innym sąsiadom. Potężny system korzeniowy drewna iglastego zajmuje górne warstwy ziemi, podczas gdy orliki w kwietnikach pędzi głęboko w ziemię. Wygląda dobrze Kolombina z floksem, skalnicą, kaszą, zbożem, paprociami, irysem, makiem.

Rosnące warunki i troska

Orlik rośnie dobrze na otwartym słońcu, ale woli półcień. Na jasno oświetlonych obszarach kwitnie szybciej, a pąki są słabsze i mniejsze. Roślina preferuje dobrze odwodnioną glebę, może rosnąć na suchej glebie. Dla mrozoodporności rośliny trawiaste na otwartym terenie należą do strefy 3 i mogą wytrzymać temperatury od -34,4º do 37,2º C. Ponadto Orlik nie wymaga specjalnego mulczowania trocinami, słomą lub piaskiem, aby chronić go przed zimnem, jeśli jego system korzeniowy jest ukryty pod ziemią.


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-9


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-10

Dlaczego nie kwitnie?

Pąki rośliny kwitną przez 2-3 lata po wylądowaniu w ziemi. Istnieją odmiany młodych osobników, w których okres kwitnienia może się po prostu skończyć. Być może użyłeś opatrunku z wysokim stężeniem azotu i poszedłeś za daleko. Aby roślina mogła się prawidłowo rozwijać, potrzebna jest odpowiednia opieka. Główne procedury wymagające aquilegii:

 • Podlewanie - roślina kocha wodę. Jego system korzeniowy schodzi głęboko pod ziemię, ponieważ Orlik może przetrwać nawet w ciężkiej suszy, pochłaniając wilgoć z niższych warstw gleby. Niemniej jednak ogród kwiatowy powinien być monitorowany i podlewany okresowo zgodnie z harmonogramem.
 • Top dressing - odbywa się 2 razy w lecie. Na początku aktywnego wzrostu stosuje się mieszaninę soli potasowej, superfosfatu i azotanu. Na wiosnę próchnicę lub kompost układa się pod krzakiem w proporcji: 1 wiadro na 11 metrów kwadratowych. m
 • Pielenie - chwasty są usuwane, gdy ich pędy są jeszcze młode i niskie.
 • Po tym, jak wyhodowana orlika osiągnie wysokość około 80 cm, podwiązka rośliny wykonywana jest na kołku, bambusie i trzcinie w celu wsparcia.
 • Rozluźnienie - okresowo trzymane po deszczu lub podlewaniu.

Uprawiając Colombine, ogrodnicy stają przed problemem samosiewu. Gdy aquilegia zaczyna rozrzucać wokół niego nasiona, młode pędy nie muszą być odchwaszczane do końca. Doświadczeni ogrodnicy zalecają pozostawienie kilku pędów materiału siewnego. Po 5-6 latach, kiedy nadejdzie czas na zmianę starych krzewów, łatwo będzie zastąpić je młodymi pędami.


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-11


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-12


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-13

Przygotowania do zimy

Gdy otaksy z kolombiny, ich łodygi są cięte na rozetę liści. Ściółkowanie przeprowadza się w wieku 4-5 lat, kiedy korzenie Orlika zaczynają wystawać z ziemi. Aby je ochronić, torf, obornik lub inne mieszaniny dodaje się pod krzew po usunięciu łodyg. W ten sposób roślina otrzymuje pokarm przed zimą i jest chroniona przed zimnem.

Uprawa

Najlepszym rozwiązaniem dla rosnących ogrodników roślin jest wybór według własnego uznania. Reprodukcja aquilegii odbywa się na kilka sposobów:

 • siew nasion w otwartym terenie;
 • sadzonki;
 • wegetatywny: cięcie lub dzielenie buszu.

Aby zebrać nasiona, używa się torebek z gazy, które nakłada się na kwiaty. Idealnie, siew odbywa się natychmiast po zebraniu materiału sadzeniowego, ponieważ jego kiełkowanie pogarsza się z upływem czasu. Najlepiej jest sadzić nasiona. Podczas lądowania natychmiast w otwartym terenie kiełkowanie pogarsza się.


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-14


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-15

Kiedy sadzić akvilegiyu?

Nasiona wysiewa się na otwartym terenie jesienią lub wiosną. Przesadzanie sadzonek orlika odbywa się w maju lub później. Czas wybierany jest w taki sposób, aby uniknąć ochłodzenia gleby z nocnych mrozów.

Jak uprawiać aquilegię z nasion?

Lądujemy natychmiast na ziemię

Przed siewem przeprowadza się stratyfikację. Procedurę przeprowadza się dwoma metodami:

 • Materiał do sadzenia na zimno odkażony w 0,5% roztworze nadmanganianu potasu zanurza się w mokrym podłożu i utrzymuje przez 1 miesiąc. w lodówce.
 • Termiczne - nasiona są przechowywane przez 30 dni w pokoju t w bawełnie lub piasku. Okresowo materiał jest zwilżany.

Miejsce jest tak dobrane, aby chronić młode pędy przed palącym słońcem.

Sadzenie przez sadzonkę

Nasiona są moczone przez 24 godziny w wodzie, a następnie zanurzane w glebie odżywczej, która zawiera lekkie podłoże z próchnicy, ziemi sodowej i piasku w równych proporcjach. Na górze umieszczona jest gazeta lub tkanina. Pojemniki z sadzonkami są przechowywane w zaciemnionym pomieszczeniu. Okresowo ziemia jest zwilżana atomizerem. Po 7-14 dniach pojawiają się pędy.


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-18


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-19

Sadzonki

Procedurę przeprowadza się wiosną, gdy na orlikach nie ma liści. Sprout wycięty z pąków. Jego dolna część jest traktowana stymulatorem korzenia. Następnie łodyga jest sadzona w zacienionym miejscu.

Odpowiednia szklarnia, jeśli nie jest to możliwe, można sadzić Orlik na otwartym terenie i przykryć drzewko plastikową butelką. Okresowo roślina jest podlewana i zdejmowana jest osłona w celu wentylacji. Zakorzenienie powinno nastąpić w ciągu 21-28 dni. Następnie należy ostrożnie przeszczepić roślinę do stałego miejsca.

Szkodniki i choroby

Rośliny zielne na otwartym terenie - pożywka dla licznych szkodników i bakterii:

 • mol;
 • gąsienice;
 • pająk;
 • nicienie;
 • Bumblebee species Bombus hortorum;
 • rdza;
 • szara zgnilizna;
 • mączniak prawdziwy.

Mole, roztocza i mszyce byliny spryskane środkami owadobójczymi lub naparami ziołowymi. Aby odeprzeć nicienie, obok nich sadzi się czosnek lub cebulę. Szara zgnilizna nie jest traktowana. Rdza jest traktowana preparatami o zawartości siarki lub roztworem mydła i siarczanu miedzi. Z mączniaka prawdziwego roślina jest spryskiwana mieszaniną koloidalnej siarki i zielonego mydła.


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-20


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-21


akvilegiya-doma-i-na-uchastke-22-foto-22

Delikatne orliki z eleganckimi łodygami kwiatów, przypominające kryształowe dzwony, ozdobią ogród i wnętrze domu. Kultura hardy to świetny sposób na posadzenie działki z bezpretensjonalnymi, a jednocześnie pięknymi roślinami, które wymagają minimalnej opieki.

Obejrzyj film: Real Life Ukrainian Barbie Full Length (Lipiec 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send