Parkiet ogrodowy Z drzewa modrzewiowego Układanie i instalacja na balkonie z własnymi rękami, Podłoga tarasowa w loggii i werandzie - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Podłogi ogrodowe: rodzaje i funkcje, układanie i pielęgnacja (26 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Zadbane ścieżki na terenach letniskowych dla wielu mistrzów. Dekorowanie i uszlachetnianie ogrodu własnymi rękami jest łatwe, w tym celu w sprzedaży jest wiele różnych materiałów. A jeśli wcześniej popularne były płytki betonowe, teraz coraz częściej ludzie wybierają parkiety ogrodowe do projektowania ogrodów przydomowych.

Czym jest podłoga ogrodowa i gdzie jest używana?

Parkiet ogrodowy (lub taras) jest materiałem wykończeniowym, który wygląda jak moduły kafelkowe o kształcie kwadratowym lub prostokątnym. Sekcje mają miękkie lub sztywne zapięcie, są wykonane z drzewa, tworzywa sztucznego lub ich kombinacji. Listwy są przymocowane do specjalnego profilu i ułożone we wzór lub równolegle do siebie. Pomiędzy listwami znajdują się małe otwory, dzięki czemu unika się zastoju wody na powierzchni płytek. Również ta powłoka ma inną nazwę - antypoślizgową lub antypoślizgową. Pojawiło się, ponieważ nawet na mokrej podłodze w ogrodzie niemożliwe jest poślizgnięcie się i upadek.


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-2

Słowo „decking” jest tłumaczone jako „deck”. Ta nazwa została zastosowana do parkietu w ogrodzie ze względu na jego pochodzenie. Decking przez wiele lat był używany jako powłoka na okrętach amerykańskich iz czasem przeniósł się do domów Amerykanów, z których wielu mieszka na wybrzeżu. Nieco później, a Kanadyjczycy docenili ten materiał wykończeniowy. W tym czasie płytki wykonano z naturalnych desek drewnianych, często wykorzystywanych z drewna sosnowego, dębowego i cedrowego. Jednak drzewo wymaga starannej konserwacji, a metoda smoły, która została użyta we flocie do długowieczności, była nie do przyjęcia w życiu codziennym.

Wybór płytki bezpośrednio decyduje o czasie jej użytkowania, więc porozmawiajmy o tym, jakie rodzaje parkietu ogrodowego istnieją i jak się od siebie różnią.


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-5


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-6

Drewno parkietowe

Parkiet ogrodowy wykonany z drewna jest ekologicznym materiałem, który harmonijnie łączy się z domkami letnimi i drewnianymi budynkami na miejscu. Często używany do pokrycia płytek sosnowych. To drewno ma wysoką wytrzymałość i stosunkowo przystępną cenę. Materiał różni się bogatą gamą kolorów i jest łatwo przyciemniany i malowany.

Dużą popularnością cieszą się również modrzewiowe podłogi ogrodowe. Jest trwały, odporny na gnicie, wilgoć, zmiany temperatury i uszkodzenia mechaniczne, a naturalny wzór modrzewia jest nie tylko piękny, ale także funkcjonalny: zapobiega ślizganiu się.

Często używano drewna brzozowego, cedru i drewna tekowego. Drewno egzotyczne zawiera to ostatnie w składzie oleju, co ma korzystny wpływ na czas działania. Do produkcji desek z niektórych gatunków drzew (dąb, buk i jesion) należy przeprowadzić procedurę obróbki cieplnej. Trwałość drewnianych płytek zwiększa się zatem 20 razy.


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-9


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-10

Podłogi plastikowe

Plastikowe podłogi ogrodowe są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą posprzątać swoją daczy, wydając niewielką ilość pieniędzy. Możesz ozdobić utwory tym materiałem własnymi rękami w bardzo krótkim czasie, a to nie wpłynie na wygląd. Listwy mogą być połączone wzdłużnie i równolegle, można opcjonalnie stworzyć określony wzór. Im wyższa wilgotność w miejscu instalacji, szczeliny między listwami powinny być szersze.


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-11


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-12


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-13

Parkiet ogrodowy wykonany z tworzywa sztucznego ma następujące zalety:

 • Jest to materiał bezpieczny dla środowiska.
 • Waży mało, więc nie ma trudności z transportem.
 • Minimalne prace przygotowawcze do instalacji.
 • Różni się w długiej żywotności.
 • Powierzchnia reliefowa wyklucza przesuwanie.
 • Szeroki zakres zastosowania: można używać nie tylko w letniej rezydencji, ale także na balkonie lub w piwnicy.
 • Powłoka jest trwała, wysoce odporna na odkształcenia.
 • Nie bój się gnicia lub pleśni.
 • Owady są obojętne na odkształcenia plastyczne.
 • Wióry i pęknięcia nie powstają na powierzchni z powodu wahań temperatury lub efektów mechanicznych.
 • Nie nagrzewa się na słońcu, ale utrzymuje przez długi czas ciepło nagromadzone w ciągu dnia.

Nie zaleca się mycia środkami chemicznymi, ponieważ mogą odkształcać powierzchnię. Pod wpływem długiej ekspozycji słońca kolor płytki zanika.


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-14


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-15

Parkiet WPC

Rezerwy drewna nie są nieskończone, sensowne jest użycie nie czystego drzewa na pokrycie daczy, ale materiały na jego podstawie. Parkiet ogrodowy z WPC (kompozyt drewno-polimer) wykonany jest z trocin i polimeru. Kwadratowe płytki są przymocowane do podłoża. Ta opcja przypadnie do gustu osobom, które oczekują tego samego pięknego pokrycia co zwykłe drewno, ale w bardziej atrakcyjnej cenie. Producenci gwarantują 10-15 lat używania płyt z tworzywa sztucznego bez deformacji.


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-16


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-17


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto.jpeg">

Zalety parkietu z tego materiału to:

 • Jest przyjazny dla środowiska, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.
 • Wygląd atrakcyjny. WPC może wyglądać jak najdroższe gatunki drewna. Ma bogatą gamę kolorów.
 • Brak zainteresowania owadami, chroniony przed grzybami.
 • Długotrwała gwarancja jakości.
 • Odporny na wilgoć, nie gnije.
 • Ma wysoką siłę, znacznie większą niż prawdziwe drzewo.
 • Łatwa instalacja. Płytkę można umieścić bezpośrednio na ziemi lub betonie, zależy to od wyboru podstawy.
 • Powierzchnia jest przyjemna w dotyku i chroniona przed poślizgnięciem.
 • Ze względu na plastyczność materiału podczas produkcji można nadać mu inny kształt.
 • Łatwy do czyszczenia wodą i miękką szczotką.
 • Nie boisz się zmian temperatury, deszczu lub śniegu.
 • Nie przegrzewa się i nie blaknie na słońcu.
 • Możesz łatwo zdemontować przed okresem zimowym, a następnie ponownie rozłożyć na wiosnę.

Ponadto parkiet ogrodowy WPC zapuści korzenie w miejscach o dużej wilgotności. I chociaż płytka wygląda jak drewno, nie wymaga leczenia zapobiegawczego.


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-18


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-19

Układanie parkietu ogrodowego

Po wybraniu parkietu ogrodowego musisz nauczyć się go układać. Rozpoczynając pracę, należy określić granice obliczania ilości materiału. Po zakupie płytki można przystąpić do instalacji.

Układanie parkietu ogrodowego rękami zaczyna się od wyrównania powierzchni. Decking można położyć na podłożu z piasku lub żwiru, uprzednio je ubijając. Najszybszym sposobem jest otwarty teren. Ziemia musi być traktowana, aby nie pojawiły się chwasty. Możesz zrobić betonowy jastrych. Nie zapomnij wyposażyć kanalizacji, aby uniknąć gromadzenia się wody. Ten element jest najważniejszy, ponieważ sama instalacja przypomina montaż projektanta. W zależności od osobistych preferencji musisz ułożyć szczegóły w postaci choinek, plecionek itp.


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-20


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-21


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-22

Pielęgnacja materiału

Dbałość o parkiet ogrodowy nie wymaga specjalnych umiejętności. Decking jest łatwy do czyszczenia wodą. W przypadku silnego zabrudzenia można używać szczotek lub detergentów. W przypadku produktów wykonanych z drewna w tym przypadku należy uważać, przeczytaj instrukcje, aby nie popsuć drewna. Z wypalonego parkietu, który znajduje się na ulicy, musisz pokryć specjalnym olejem. Płytki drewniane muszą być również traktowane szkodnikami owadzimi.

Pod koniec sezonu letniego pokrywę ogrodu należy oczyścić z brudu i zdemontować. Po wysuszeniu i przechowywaniu w suchym miejscu do następnej wiosny. Parkiet z tworzywa sztucznego przetrwa zimę, można go zostawić na miejscu.


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-23


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-24


sadovij-parket-raznovidnosti-i-osobennosti-ukladka-i-uhod-26-foto-25

Podłogi ogrodowe to doskonały materiał na podłogi, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Będzie to dobry element projektowania krajobrazu, a dzięki eleganckiej palecie kolorów możesz być pewien, że istnieje odpowiedni odcień.

Obejrzyj film: Podłoga RUNNEN IKEA. TUTORIAL. Mój balkon #1 (Lipiec 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send