Kratki wentylacyjne Zewnętrzna regulowana elewacja Aluminium z zaworem zwrotnym do cokołu, Instalacja i rodzaje luków dekoracyjnych Metalowe otwory wentylacyjne do drzwi z zaworami - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Kratki wentylacyjne: możliwe widoki i ich zalety

Pin
Send
Share
Send
Send


Brak dopływu świeżego powietrza do domu może prowadzić do pogorszenia samopoczucia najemców, ponieważ w niewentylowanym pomieszczeniu przez długi czas dochodzi do akumulacji dwutlenku węgla i różnych toksyn uwalnianych zarówno przez chemikalia domowe, jak i wiele materiałów wykończeniowych.

Jeśli chodzi o potrzebę wentylacji łazienki, sytuacja jest jeszcze poważniejsza. W stałym, wilgotnym środowisku powietrza różne bakterie, drobnoustroje i grzyby rozmnażają się bardzo dobrze, gromadząc się na ścianach, drzwiach i na meblach, psując ich wygląd i niszcząc oraz stwarzając zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.


ventilyacionnie-reshetki-vozmozhnie-vidi-i-ih-preimushestva


ventilyacionnie-reshetki-vozmozhnie-vidi-i-ih-preimushestva-2

Wymaga to również zainstalowania kratek wentylacyjnych w obszarach takich jak wanny i sauny. Wentylacja jest również niezwykle ważna dla kuchni, piwnic, strychów. Dziś można znaleźć wiele rodzajów kratek wentylacyjnych, które znacznie się różnią:

 • Do miejsca przeznaczenia. Są zewnętrzne, wewnętrzne, kratki wentylacyjne drzwi itp.
 • Według projektu. Kratka wentylacyjna może być okrągła, kwadratowa, prostokątna, z żaluzjami do regulacji natężenia przepływu powietrza lub z zaworem, który zapobiega przepływowi powietrza z ulicy w systemie wentylacji wyciągowej. Dostępne są kratki wlotowe i wpuszczane, z kołnierzami i bez kołnierzy, a nawet ze specjalnymi wbudowanymi siatkami, które zapobiegają przedostawaniu się owadów do pomieszczenia z zewnątrz do wewnątrz.
 • Na materiale produkcyjnym. Zarówno przednie kraty wentylacyjne, jak i kraty wentylacyjne do drzwi oraz projekty kratowe połączone z kanałami powietrznymi, zarówno z drzewa, jak iz tworzywa sztucznego, są w sprzedaży. Są metalowe kratki wentylacyjne (na przykład bardzo popularne są kratki z ocynkowanej stali i aluminium).
 • Kolor i wygląd. Wśród wielu odmian produktów uwzględnionych w tym artykule można znaleźć dostępne w handlu kratki i odcienie bieli i brązu oraz inne odcienie oraz wzorzyste dekoracyjne kratki wentylacyjne.

Może być także inny i rozmiar kratek wentylacyjnych, ich szerokość i wysokość.

Najpopularniejsze są następujące opcje:

 • Szczelna kratka wentylacyjna z zapadką lub rastrem. Zapewnia wentylację przestrzeni na poddaszu z możliwością zmniejszenia przepływu powietrza w zimie. Często takie kraty na zewnątrz są zamknięte pokrywami PVC, które są również regulatorami prędkości powietrza w obszarze pod dachem, chociaż bardzo prostego typu.
 • Przednia metalowa kratka wentylacyjna lub PCV. Występuje w różnych konfiguracjach i kolorach. Są zarówno prostokątne, jak i okrągłe, białe i brązowe. Taka kratka wentylacyjna naścienna jest produkowana w szerokim zakresie, aby zapewnić kompatybilność tych produktów z fasadą każdego domu, w tym na przykład osłoniętą osłonę z polichlorku winylu (PVC) lub zwykłą drewnianą płytę. Często spotykane na fasadach i wentylowanej regulowanej kratce oraz zamykające pokrywę. Jednocześnie zewnętrzne metalowe kratki elewacyjne (zwłaszcza aluminiowe kratki wentylacyjne) są bardziej pożądane niż podobne produkty z PVC.
 • Zewnętrzna kratka wentylacyjna. Naturalna wentylacja fundamentu jest zapewniona, gdy jest wzniesiona przez urządzenie wentylacyjne, które można utworzyć po zakończeniu budowy. Produkty nazywane są specjalnymi otworami, które zapewniają przepływ powietrza do fundamentu, na których, aby zapobiec przedostawaniu się brudu i małych zwierząt, w tym gryzoni, do kratki wentylacyjnej. Mogą to być również pokrywy zamykane na metal lub PCV w kolorze białym lub brązowym lub w innych kolorach oraz regulowane kratki żaluzjowe.

Jeśli w jakimkolwiek pomieszczeniu (na przykład w kuchni) zainstalowano okap wyciągowy, który nie zamyka się szczelnie po wyłączeniu metalową lub plastikową osłoną, wtedy bardzo zimne powietrze (w zimie) lub bardzo ciepłe powietrze może dostać się do pomieszczenia z zewnątrz. (w upalne dni lata) lub zawierające różne zapachy.

Aby zapobiec takim nieprzyjemnym skutkom, zaleca się zainstalowanie kratek wentylacyjnych wyposażonych w specjalny zawór zwrotny, który jest okrągłą lub prostokątną płytką z otworami i ich zamknięciami. Pod ciśnieniem przepływu powietrza wymuszonego płatki są odchylane i pozwalają powietrzu poruszać się tylko w jednym kierunku. Gdy tylko wentylator przestanie działać, płatki powrócą do swojej pierwotnej pozycji, a dostęp mas powietrza zewnętrznego do wnętrza wentylowanego pomieszczenia zostanie zamknięty.

Obecnie systemy wentylacyjne z kratkami, które mają zawory zwrotne, są coraz częściej spotykane w biurach i obszarach mieszkalnych. Ich zdolność do automatycznego zamykania się podczas zatrzymywania pracy wentylatora wyciągowego lub wentylacji wlotowej nie tylko tworzy bardziej komfortowe warunki dla życia lub pracy ludzi, ale także zapewnia oszczędności energii elektrycznej zużywanej przez klimatyzatory i grzejniki.


ventilyacionnie-reshetki-vozmozhnie-vidi-i-ih-preimushestva-8


ventilyacionnie-reshetki-vozmozhnie-vidi-i-ih-preimushestva-9

Jak zainstalować kratkę wentylacyjną?

Instalacja takich produktów jest zwykle prosta i może być wykonana niezależnie. Ale aby odpowiedzieć na pytanie, jak prawidłowo zainstalować kratkę wentylacyjną, musisz dokładnie wiedzieć, co to jest i do czego jest przeznaczony? Ponieważ istnieją pewne funkcje podczas montażu różnych typów siatek. Rozważ kilka opcji.

 • Instalacja kratki wentylacyjnej w kanale, na przykład w kuchni, toalecie lub łazience. W tym przypadku rama może być przymocowana do ściany lub kołków, lub kleju montażowego, lub kleju, takiego jak „płynne gwoździe”. Możliwe jest również zamocowanie kratki (na przykład metalowej zewnętrznej) za pomocą sprężynowych części dystansowych (jeśli są zawarte w zestawie). W tym drugim przypadku możliwe jest wyjęcie i umycie zainstalowanej kratki wentylacyjnej.
 • Montaż kratki wentylacyjnej ze zintegrowanym zaworem zwrotnym. Najlepiej jest przymocować go bliżej kaptura, ponieważ jeśli zainstalujesz taki grill na zewnątrz, jego płatki, blokujące drogę do powietrza zewnętrznego, w zimie mogą zamarznąć do podstawy i przestać wykonywać swoją funkcję. Istnieją podobne produkty, które można zainstalować w kanale wentylacyjnym, ale istnieje problem z dostępem do takiego rusztu.
 • Jeśli pomieszczenie (na przykład w łazience), cyrkulacja powietrza nie jest wystarczająco intensywna, kratka wentylacyjna może być zainstalowana bezpośrednio na drzwiach tego pomieszczenia. W tym przypadku wymiary sieci, które zależą zarówno od wymiarów pomieszczenia, jak i jego przeznaczenia, powinny być obliczane zgodnie ze standardami budowlanymi. W każdym przypadku konieczne będzie wykonanie otworu w drzwiach o wymaganej wielkości i zamocowanie kratki za pomocą śrub lub kleju.


ventilyacionnie-reshetki-vozmozhnie-vidi-i-ih-preimushestva-10


ventilyacionnie-reshetki-vozmozhnie-vidi-i-ih-preimushestva-11

Są to przede wszystkim:

 • Metalowe kratki wlotowe i wylotowe serii MVM, które są wykonane w różnych kolorach, w tym mogą być: beżowe, brązowe, białe, szare, czarne i niebieskie.
 • Kratki wentylacyjne RV, składające się w rzeczywistości z samej kratki i oddzielnej ramy montażowej. Jednocześnie, ze względu na fakt, że do mocowania stosowane są specjalne zaciski sprężynowe, takie kratki wentylacyjne można łatwo usunąć z otworu, oczyścić i wyprać.
 • Żaluzje mają 1-rzędowe kratki ścienne AMR, które mogą być używane zarówno jako część systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej.
 • Kratki ścienne 2-rzędowe typu ADR, zapewniające dokładniejszą kontrolę przepływu powietrza dzięki ich obecności oprócz pionowych, bardziej poziomych rzędów żaluzji.

Wybór lokalizacji urządzenia do dystrybucji powietrza, jak również jego rodzaju, decyduje o charakterze ruchu strumieni powietrza w pomieszczeniu. W budynkach mieszkalnych i budynkach cywilnych zwykle stosuje się wentylację mieszającą, dostarczaną przez odprowadzanie powietrza przez kratki wentylacyjne sufitowe i ścienne. Poprawę mikroklimatu w mieszkaniu lub biurze można również ułatwić dzięki obecności żaluzji, zasuw i zaworów zwrotnych w takich produktach.


ventilyacionnie-reshetki-vozmozhnie-vidi-i-ih-preimushestva-13


ventilyacionnie-reshetki-vozmozhnie-vidi-i-ih-preimushestva-14


ventilyacionnie-reshetki-vozmozhnie-vidi-i-ih-preimushestva-15

Obejrzyj film: Brudna szyba w kominku - szybkie czyszczenie specjalną gąbką (Lipiec 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send