Cement Putty White Finishing Facestone Limestone do prac wewnętrznych, aplikacja piasku na podłogę z rękami - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Co lepiej wybrać do prac wykończeniowych: tynk lub kit i jakiego typu?

Pin
Send
Share
Send
Send


Zarówno kit, jak i tynk są szeroko stosowane w budownictwie i stosowane do wykańczania powierzchni. Chociaż istnieje wiele podobieństw między nimi, ale problemy rozwiązane z ich pomocą nadal się różnią, podobnie jak ich właściwości fizyczne.

Kit

Jest to masa plastyczna produkowana w przedsiębiorstwach przemysłowych i sprzedawana zarówno w postaci suchych mieszanek, jak i gotowych do użycia. W porównaniu z tynkiem, kitem, ani początkiem, ani wykończeniem nie przygotowujemy się: z jednej strony jest to niedogodne, az drugiej jest prawie niemożliwe. Ich ściągającymi składnikami są:

 • cement;
 • materiały polimerowe;
 • gips.


chto-luchshe-vibrat-dlya-otdelochnih-rabot-shtukaturku-ili-shpaklevku-i-kakogo-tipa-2


chto-luchshe-vibrat-dlya-otdelochnih-rabot-shtukaturku-ili-shpaklevku-i-kakogo-tipa-3

Tynk

Ta zaprawa może być używana do wyrównania powierzchni z różnicą poziomów do 15 centymetrów! Ponadto stosowanie tynku jest czasami stosowane w celu poprawy izolacji termicznej konstrukcji, a także do pewnego stopnia jej odporności na wilgoć.

Kompozycje tynkarskie wytwarza się na różnych podstawach:

 • cement;
 • wapienny;
 • tynk;
 • cement gipsowy.

Zarówno tynk, jak i kit nakładane są kilkoma warstwami, jednak podczas tynkowania stosowana jest zupełnie inna technologia, składająca się z tych trzech różnych etapów nakładania materiału budowlanego, takich jak:

 1. zraszanie (tworzy się warstwa mocująca, ukrywa wady powierzchni i zapewnia z nią silną przyczepność kolejnych warstw);
 2. warstwa środkowa (lub gruntowanie, jej zadaniem jest wyrównanie poziomu i zapewnienie wymaganej grubości powłoki);
 3. nakryvka (jest górne wykończenie, czyli ostatnia warstwa tynku).

Tynk i kit wyróżnia również fakt, że:

 • czas całkowitego suszenia podczas obróbki powierzchni przy użyciu pierwszej technologii z reguły przekracza 48 godzin, podczas gdy w przypadku szpachlowania szlifowanie można rozpocząć po 24 godzinach;
 • Powierzchnie otynkowane nie są na ogół obrabiane środkami ściernymi.

Oprócz zwykłych tynków budowlanych, które mają taki składnik piasku jak piasek kwarcowy, istnieje więcej nietypowych rodzajów. Na przykład dzisiaj projektanci mogą pracować z naturalnie białą, o wysokich właściwościach dyfuzyjnych, uniwersalnymi tynkami z granulkami marmurowymi. Mają zastosowanie zarówno do prac wewnętrznych, jak i do prac elewacyjnych. Z ich pomocą można tworzyć szlachetne powierzchnie, zarówno ścian, jak i sufitów, przypominające wygląd marmuru, które są łatwe w obróbce i posiadają właściwości antybakteryjne.

Najczęściej w pracach wykończeniowych związanych z przygotowaniem ścian do malowania lub wklejaniem ich tapetą, należy zastosować kit cementowy. Służy również do osadzania pęknięć, eliminując niewielkie różnice w nierównościach powierzchni. Stosowanie szpachli jest możliwe nie tylko w suchych, ale także w mokrych pomieszczeniach, a także podczas wykonywania prac elewacyjnych. W tym drugim przypadku zaleca się stosowanie specjalnych wypełniaczy fasadowych z cementu.

Szpachlówka cementowa może, biorąc pod uwagę zawarte w niej spoiwa, być uważana za wapno i gips, i może być innego rodzaju, na przykład może być nazywana szpachlą białego cementu, jeśli jest wykonana z białego cementu.

Ponadto szpachlówki na bazie cementu dzielą się na dwie główne kategorie tego materiału budowlanego, takie jak szpachlówka do wykańczania cementu i wyjściowa szpachlówka cementowa.

Jeśli chodzi o wyjściową szpachlę cementową, jest ona stosowana w początkowych etapach prac wykończeniowych w celu pokrycia otworów lub dużych pęknięć za pomocą jej zastosowania. W tym przypadku kit musi być dość grubą warstwą, ale nie przekraczającą półtora centymetra. Wartość żwiru składnika piasku (w postaci piasku kwarcowego) takiej szpachli zwykle nie przekracza 0,8 milimetra. Jednocześnie, z reguły, powierzchnia traktowana początkową kitą wygląda na równą, ale nieco szorstką z powodu obecności wtrąceń piaszczystych.

Wykończenie szpachlówki stosuje się na ostatnim (w rzeczywistości ostatnim) etapie prac wykończeniowych. Rozmiar ziaren piasku, które są jego częścią, nie powinien przekraczać 0,2 milimetra, ponieważ tylko w tym przypadku można uzyskać wystarczająco gładką powierzchnię. Przy stosowaniu szpachlówki cementowej nie można dobrze zamaskować nieregularności, pęknięć, pęknięć.


chto-luchshe-vibrat-dlya-otdelochnih-rabot-shtukaturku-ili-shpaklevku-i-kakogo-tipa-5


chto-luchshe-vibrat-dlya-otdelochnih-rabot-shtukaturku-ili-shpaklevku-i-kakogo-tipa-6

Szpachlówka, utworzona na bazie konwencjonalnego cementu, ma z reguły kolor szary, więc w przypadkach, w których jest to niedopuszczalne, stosuje się wykończającą białą szpachlę zawierającą biały cement, która zapewnia ten materiał budowlany podczas jego stosowania, na przykład przy wykańczaniu elewacji. wymagany biały kolor.

Oprócz wyżej wymienionej białej szpachlówki, dodatkowo dodano również egzotyczne, wysokiej jakości rodzaje szpachli, na przykład szpachlówkę wapienną na bazie wapna z mąką marmurową. Z ich pomocą można tworzyć wysokiej jakości powierzchnie dekoracyjne, przypominające marmur i zawierające opalizujące błyszczące elementy. Taka szpachla wapienna, gdy jest stosowana, jest często nazywana tynkiem weneckim.

Szpachlówka cementowa do prac wewnętrznych, jak również elewacji, dostępna jest w dwóch wersjach.


chto-luchshe-vibrat-dlya-otdelochnih-rabot-shtukaturku-ili-shpaklevku-i-kakogo-tipa-9


chto-luchshe-vibrat-dlya-otdelochnih-rabot-shtukaturku-ili-shpaklevku-i-kakogo-tipa-10

Ciekły kit

Do pakowania używa się wiader z tworzywa sztucznego, po otwarciu których mieszanina kitów może być natychmiast użyta zgodnie z jej przeznaczeniem. Jego wady w porównaniu z suchą szpachlą to:

 • krótszy okres przydatności do użycia;
 • szybsze zamrażanie;
 • duży skurcz po końcowym suszeniu;
 • pojawienie się pęknięć podczas nakładania grubej warstwy po pewnym czasie po wyschnięciu;
 • wyższy koszt takiej szpachlówki.

Zaleca się stosowanie gotowej do użycia szpachli cementowej przy niewielkich nakładach pracy, w tym w przypadku niewielkiej długości i płytkich pęknięć.


chto-luchshe-vibrat-dlya-otdelochnih-rabot-shtukaturku-ili-shpaklevku-i-kakogo-tipa-11


chto-luchshe-vibrat-dlya-otdelochnih-rabot-shtukaturku-ili-shpaklevku-i-kakogo-tipa-12


chto-luchshe-vibrat-dlya-otdelochnih-rabot-shtukaturku-ili-shpaklevku-i-kakogo-tipa-13

Próbując zdecydować, który kit cementowy będzie preferował wapno, czy nie, przy rozpoczynaniu napraw w mieszkaniu lub przygotowywaniu wykończenia elewacji domu, zawsze należy rozważyć, po pierwsze, warunki, w których używana jest obrabiana powierzchnia, po drugie, jak gruba ma być nakładana warstwa. Jakość rezultatów pracy i to, jak długo pozostaną niezmienione, w dużej mierze zależy od poprawności wyboru. Dokładnie zbadaj swój problem, aby dokładnie określić, czy w twoim przypadku potrzebujesz szpachlówki, lub lepiej rozpocząć tynkowanie.

Obejrzyj film: Tynk Mozaikowy MARMURIT BOLIX Jak Nałożyć na Ścianę? (Może 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send