Grzejniki wodne Grzejniki Stal nierdzewna Bimetaliczna, Konstrukcja baterii ściennych i podłogowych, Urządzenia podłączeniowe typu pionowego - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Grzejniki wodne: jakość i niezawodność są sprawdzane nie tylko przez czas (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Grzejniki wodne mają prostą zasadę działania: woda podgrzana do żądanej temperatury jest dostarczana przewodami z kotła do budynku. Poprzez system grzewczy woda jest rozprowadzana po całym obiekcie.

Rodzaje grzejników do podgrzewania wody

Produkty mogą być wykonane w postaci sekcji lub paneli. Do produkcji stali, aluminium, żeliwa. Funkcje projektowe i technologia produkcji modeli wykonanych z tego samego materiału mogą się różnić.

Grzejniki stalowe

Te urządzenia grzewcze są dostępne w dwóch typach - panelowym i rurowym.

Panel to konstrukcja kilku elementów grzejnych i żeber konwektorowych. Takie produkty mają niski koszt i dobrą wydajność - dlatego około 75% jest bardzo popularne.


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-2

Zalety to:

 • niska bezwładność i wysoka wymiana ciepła;
 • mała objętość nośnika ciepła;
 • przyjazność dla środowiska urządzenia, dlatego często instalowane w instytucjach publicznych (szkoły, szpitale, przedszkola);
 • rozsądna cena.

Spośród minusów można zidentyfikować:

 • korozja na wewnętrznych powierzchniach chłodnicy po zejściu wody;
 • konwekcja powoduje rozprzestrzenianie się drobnego pyłu i może powodować małe przeciągi;
 • Nie zaleca się instalowania w wysokich budynkach, ponieważ stalowe grzejniki są bardzo wrażliwe na przypadkowe nagłe skoki ciśnienia wody i mogą się zapaść.

Grzejniki rurowe mają wygląd połączonych rur stalowych, wzdłuż których przepływa gorąca woda. Wytwarzanie takich konstrukcji jest droższe niż panel, co wpływa na cenę.


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-5


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-6

Aluminiowe grzejniki wodne

Przy produkcji produktów stosuje się dwie metody produkcji: formowanie i wytłaczanie.

W technologii pierwszego typu zastosowano metodę wtrysku. W tym przypadku bateria jest uzyskiwana z szerokimi kanałami do gorącej wody i ma silne grube ściany. System sekcji umożliwia dodawanie lub usuwanie elementów.

W metodzie wytłaczania pionowe części struktury są wytłaczane ze stopu aluminium na wytłaczarce. Okazuje się, że jest to solidny produkt, w którym nie można zmienić liczby sekcji.

Zalety grzejników aluminiowych:

 • niska waga ułatwia montaż. Do prac instalacyjnych nie są wymagane żadne specjalne urządzenia;
 • wysoka szybkość wymiany ciepła zapewnia wiodące miejsce w ocenie baterii;
 • pokój rozgrzewa się przez krótki okres;
 • wyposażenie produktu w termostat zwiększa jego wydajność;
 • grzejniki wodne wyglądają bardzo oryginalnie dzięki nowoczesnemu wzornictwu.


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-9


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-10

Grzejniki żeliwne

Modele te można uznać za przodków systemów grzewczych. Różni się estetycznym wyglądem. Z reguły konstrukcja grzejników jest skromna. Charakteryzują się niezawodnością, długą żywotnością (około 50 lat) i demokratycznymi cenami.

Zalety żeliwa:

 • nie ulega korozji;
 • pokoje doskonale się rozgrzewają;
 • metal utrzymuje ciepło przez długi czas, co jest ważne, gdy możliwe jest wyłączenie ogrzewania.

Wśród niedociągnięć można wskazać:

 • potrzeba czasu, aby rozgrzać ściany grzejnika;
 • solidna waga utrudnia dostarczanie produktów, należy upewnić się, że są one bezpiecznie zamocowane podczas instalacji;
 • wysoka czułość na uderzenia wodne (występuje, gdy zmienia się ciśnienie wody).

Wskaźniki wydajności: ciśnienie robocze - od 9 do 12 bar, pojemność cieplna sekcji do 160 W, maksymalna temperatura wody - 110 ° C

Wzory wykonane w stylu „retro” wyglądają nietypowo. Wyrafinowane odlewy artystyczne mogą zmienić grzejnik wodny w prawdziwą dekorację pokoju. Jednak te modele są bardzo drogie.


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-11


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-12


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-13

Bimetaliczne ogrzewanie grzejnikowe

Przy produkcji podobnych modeli stosuje się dwa metale. Konstrukcja produktu zawiera stalowy rdzeń rurowy i aluminiową osłonę. Dostępne grzejniki sekcyjne i stałe.

Główną zaletą modeli monolitycznych jest możliwość wytrzymania ciśnienia do 100 atmosfer. Konstrukcja jest mocna stalowa podstawa, pokryta aluminiową osłoną.

Produkowane są dwa rodzaje grzejników: z rurowym rdzeniem wzdłuż całej długości kanałów i baterią, gdzie kanały są wykonane ze stali tylko w odcinkach pionowych. Pierwszy model jest wysoce niezawodny, ale trzeba za to odpowiednio zapłacić. Drugi jest o 20 procent tańszy, lepiej oddaje ciepło, ale jest bardziej podatny na korozję.

Zalety produktu:

 • wysoka emisja ciepła;
 • zdolność do utrzymywania uderzeń hydraulicznych i skoków ciśnienia;
 • prosta instalacja i ładny wygląd;
 • odporność na korozję.

Wady:

 • emisja ciepła jest mniejsza w porównaniu z modelami aluminiowymi;
 • wysoka cena.

Budynki mieszkalne i biura na wysokim piętrze są optymalnie dostosowane do instalacji takich grzejników.


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-14


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-15

Decydując się na materiał i rodzaj grzejnika, należy upewnić się, że moc produktu jest wystarczająca do ogrzania pomieszczenia. Parametr ten zależy od kilku czynników: wielkości pomieszczenia, liczby ścian zewnętrznych i otworów okiennych, rodzaju domu (cegła, panel), materiału ramy okiennej (plastik, drewno).

Jeśli za podstawę przyjmiemy pokój z 3-metrowym sufitem i otworami okiennymi do 1,5 x 1,8 metra kwadratowego, możemy kierować się następującymi liczbami:

 • dla pomieszczeń z jednym oknem wymagana jest moc 100 W / m kw. przy jednej ścianie zewnętrznej i 120 W / m 2 przy dwóch ścianach zewnętrznych. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się dwa okna, wskaźniki mocy będą odpowiednio 120 i 130 W / m2.
 • jeśli okna pokoi „patrzą” na północ, północny wschód, wtedy poziom mocy powinien być wyższy o 10%.
 • w przypadku montowania baterii w głębokiej otwartej niszy pojemność powinna być o 5% wyższa. A jeśli grzejnik zamyka solidny panel z dwoma poziomymi szczelinami, to parametr powinien być o 15% większy.

Gdy nie ma ochoty zawracać sobie głowy, możesz po prostu zauważyć, że do ogrzewania 1,5-2 mkw. Lokal potrzebuje jednej sekcji baterii. W tym przypadku musimy oczywiście pamiętać, że pojemności baterii różnych materiałów są również różne.

Przybliżona moc jednej sekcji: żeliwo - 80-150 W, aluminium - 190 W, bimetal - 200 W.

Dokładniejsi producenci informacji zwykle wskazują w specyfikacjach technicznych.


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-17


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-18


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-19

Podłączanie grzejników

Wartości opcji łączności nie można lekceważyć. Jest to ten czynnik, który wpływa na moc wymiany ciepła każdego modelu. Istnieją dwa sposoby łączenia rur: jednokierunkowe i dwukierunkowe.

 1. Najczęstszym porządkiem jest łączenie rur z jednej strony (typowe dla wysokich budynków). Używa różnych schematów. Jeśli woda jest dostarczana w górnej części produktu i jest wyświetlana na dole, to zdolność przenoszenia ciepła wynosi 97%. W przeciwnym przypadku (woda pochodzi z dołu i wyświetlana od góry) moc wynosi około 78%.
 2. W przypadku połączenia dwukierunkowego używane są dwa układy rur. Gdy woda jest dostarczana przez rurę podłączoną na górze i jest wyświetlana na dole drugiej strony, zapewnione jest stuprocentowe przenoszenie ciepła. Jeśli woda jest dostarczana od dołu i wyprowadzana z góry, wówczas traci się 20% mocy.

Ta opcja jest najbardziej racjonalna w przypadku długich modeli, ponieważ zapewnia równomierny przepływ ciepła na całej długości grzejnika.

Być może dolne połączenie obu rur. W tym przypadku, przy jednostronnym rozmieszczeniu rur, moc jest osiągnięta w 78%, a przy połączeniu dwukierunkowym - 88%. Taka instalacja jest uzasadniona przy instalowaniu konstrukcji zainstalowanych pod podłogą.


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-20


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-21


vodyanie-radiatori-kachestvo-i-nadezhnost-proveryayutsya-ne-tolko-vremenem-22-foto-22

Zasady montażu grzejnika

Głównym wymogiem dla instalacji dowolnego rodzaju jest zapewnienie właściwej cyrkulacji ogrzanego powietrza. Dlatego podczas instalacji muszą być spełnione następujące warunki:

 • Odległość od progu / dna wnęki do akumulatora powinna wynosić co najmniej 10 cm. Jednocześnie szczelina między ścianą a akumulatorem nie powinna być mniejsza niż trzy czwarte głębokości chłodnicy. Nieprzestrzeganie tych norm utrudnia przepływ ciepłego powietrza do pomieszczenia;
 • podczas prac instalacyjnych ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu w stosunku do podłogi. Przy umieszczaniu akumulatora bliżej podłogi niż 10 cm, odpływ ciepłego powietrza zostanie obniżony (ogrzewanie pomieszczenia pogorszy się). Jeśli odległość jest większa niż 15 cm, będzie duża różnica temperatur poniżej i powyżej pomieszczenia. Optymalna jest przerwa między podłogą a baterią 12 cm;
 • w przypadku montażu ściennego grzejnika wody (nie w niszy pod oknem, ale obok niego), produkt powinien być zamocowany nie bliżej niż 20 cm, w przeciwnym razie powietrze będzie krążyć gorzej i za strukturą gromadzi się pył;
 • Nie zawsze jest możliwe zamocowanie baterii na ścianie (panoramiczne okna lub delikatne ściany). W takich przypadkach instalowane są grzejniki podłogowe. Jeśli to możliwe, zaleca się stosowanie dodatkowych uchwytów ściennych, ponieważ zmniejszy to obciążenie podłogi.

Ze względu na różnorodność systemów grzewczych można wybrać model, który najlepiej pasuje do każdego pomieszczenia. Jeśli istnieją trudności z wyborem, pożądane jest zwrócenie się do specjalistów. Aby nie zamrozić się w zimnej porze roku i nie otrzymywać niespodzianek w postaci płynnych sekcji, lepiej jest „odmierzyć siedem razy”, zanim kupisz raz.

Obejrzyj film: Jak zamontować grzejnik Terma Warp T Bold z podłączeniem Z1 50 mm oraz grzałką KTX 3 (Lipiec 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send