Projektowanie dziecka dla dziecka 6-8 lat z przykładami Zdjęcia - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Umów pokój dla dziecka w wieku 6-8 lat

Pin
Send
Share
Send
Send


Pokój dziecięcy to nie tylko strefa rekreacyjna dla dzieci. To jego pierwsza osobista przestrzeń, pierwsza dziedzina kreatywności i realizacji, główny plac zabaw i mały świat. W wieku 6-8 lat dzieci dokonują ważnych odkryć - czy warto powiedzieć, że projekt tego pomieszczenia powinien być szczegółowo przemyślany?

Niezależnie od płci dziecka, podstawowe zasady powinny zawsze mieć zastosowanie do układu i projektu przedszkola:

 • materiały użyte na każdym etapie, od malowania ścian po umieszczanie elementów dekoracyjnych, muszą ściśle spełniać normy sanitarne i być przyjazne dla środowiska;
 • maksymalny komfort i minimalny uraz we wszystkim to gwarancja niezliczonych szczęśliwych godzin spędzonych przez dziecko w przedszkolu;
 • im więcej światła jest w pokoju, tym bardziej pozytywne i radosne będzie dziecko - dotyczy to zarówno światła naturalnego, jak i planowania rozmieszczenia źródeł sztucznego światła;
 • Projekt pokoju dla dziecka w wieku 6-8 lat zakłada użycie jasnych i nasyconych kolorów we wnętrzu - będzie to miało korzystny wpływ na rozwój wyobraźni i zdolności twórczych dziecka, pod warunkiem, że użyte kolory nie będą agresywne ani żrące.

Wiek pierwszej wizyty klasowej, pierwsze poważne hobby, aktywny rozwój umiejętności czytania i pisania determinuje sam układ - strefa odpoczynku i miejsce pracy / zabawy powinny być wyraźnie wyznaczone i możliwie funkcjonalne. Oto kilka praktycznych wskazówek:

 1. Część robocza pokoju dziecięcego powinna być w pełni oświetlona i uwzględniać indywidualne cechy dziecka: wysokość (a tym samym wysokość stołu i krzesła), dłoń robocza (praworęczna lub leworęczna) itp.
 2. W wieku 6-8 lat dziecko otoczone jest masą własnych przedmiotów: podręczników i podręczników, zabawek i materiałów na kreatywność, ulubionych książek i pierwszych kolekcji. Wszystko to wymaga przestrzeni dyskowej. Zamiast zaśmiecać wolną przestrzeń półkami i szafkami, lepiej jest kupić złożoną strukturę, która obejmuje miejsce pracy i miejsce na kreatywne działania oraz ergonomiczne nisze do przechowywania.
 3. Jeśli powierzchnia przedszkola jest bardzo ograniczona, jego konstrukcja powinna opierać się na chęci korzystania z każdego pół metra przestrzeni: można zamontować szafkę w niszy pod parapetem, w szczelinie między łóżeczkiem a komodą można umieścić jasne pudełko do przechowywania zabawek itp.

Pediatrzy i psycholodzy dziecięcy podkreślają, że projektowanie przestrzeni, w której dziecko rośnie, wpływa bezpośrednio na tempo i jakość rozwoju jego zdolności, kształtowania psychiki i inteligencji emocjonalnej. Dlatego ich zalecenia powinny być brane pod uwagę przy naprawie i projektowaniu przedszkola:

 1. Dla chłopca w wieku 6-8 lat najczystsze naturalne kolory zimnych odcieni - tradycyjny niebieski i niebieski, odmiany szarości i bieli, zieleni, fioletu i ultramaryny - są najbardziej ekologiczne. Harmonijne połączenie wykorzystania tych kolorów w projektowaniu ścian, okien i podłóg, a także mebli dobranych zgodnie z tym, przyczynia się do korzystnego rozwoju małego mężczyzny.
 2. Dziewczęta w wieku 6-8 lat w ciepłych odcieniach (cała gama różowożółtych i beżowych) i dyskretne nadruki (małe kwiaty, motywy kwiatowe, tradycyjne „dziewczęce” obrazy) - pokój urządzony zgodnie z tymi zasadami stanie się podstawą pełnego rozwoju małej księżniczki.
 3. Uwzględnienie zainteresowań, predyspozycji i preferencji dziecka w planowaniu i projektowaniu pokoju jest dosłownym sposobem na kształtowanie harmonijnej osobowości. Zachęcanie dziecka do podjęcia interesujących działań ujawni potencjał dziecka, zróżnicuje jego światopogląd, a może nawet zdecyduje o przyczynie życia! Dlatego w dziewczynie, która lubi tańczyć, warto umieścić duże lustro i centrum muzyczne; wytrwałe dziecko, które uwielbia spędzać wolny czas na opanowywaniu rękodzieła, powinno z pewnością stworzyć funkcjonalne i ergonomiczne miejsce pracy dla kreatywności; Wszystko, czego potrzeba od dziecka, wymaga wygodnych sposobów przechowywania książek i filmów, aby mógł do nich dotrzeć i łatwo uporządkować kolekcje.

Jeśli wszystko jest w porządku z funkcjonalnością i rozwiązaniami kolorystycznymi, nadszedł czas, aby przejść do najciekawszego etapu prac projektowych w przedszkolu - dekoracji. Wypełnienie pokoju dziecka dobrze dobranymi detalami doda kompletności wnętrzu i zapewni komfort.

 • jasne dywany - nie tylko świetne akcesoria, ale także sposób na uczynienie pokoju bardziej miękkim w sensie bezpośrednim i przenośnym;
 • malowanie ścian bezpiecznymi farbami akrylowymi jest okazją do podkreślenia indywidualności dziecięcego, stosowania pożądanych motywów, wzorów lub napisów;
 • wiszące elementy dekoracyjne (figury, gwiazdy, kwiaty, transport itp.) zawieszone na żyłce i zwisające z sufitu sprawiają, że pomieszczenie jest objętościowe i „żywe” - dzieci uwielbiają te akcesoria!

Pin
Send
Share
Send
Send