Alarm pożarowy w mieszkaniu w prywatnym domu mieszkalnym, instalacja czujnika wyposażenia i przycisku przeciwpożarowego w willi własnymi rękami - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Cechy wyboru i instalacji alarmu pożarowego w mieszkaniu

Pin
Send
Share
Send
Send


Instalacja alarmu pożarowego w dzielnicy mieszkalnej staje się coraz bardziej popularną usługą. Liczba pożarów w mieszkaniach wzrasta rocznie, a aby chronić siebie i swoje mienie przed ogniem, eksperci zalecają umieszczenie wysokiej jakości systemu przeciwpożarowego. Konieczne jest jednak zrozumienie, że system sygnalizacji pożaru w mieszkaniu ma swoją własną charakterystykę instalacji i działania, a tylko ich przestrzeganie gwarantuje bezpieczeństwo budynku mieszkalnego.


osobennosti-vibora-i-ustanovki-pozharnoj-signalizacii-v-kvartire


osobennosti-vibora-i-ustanovki-pozharnoj-signalizacii-v-kvartire-2

Cechy systemu przeciwpożarowego

Sprzęt przeciwpożarowy, który jest zainstalowany w budynku mieszkalnym, działa prawie tak samo, jak urządzenia przemysłowe:

 • W całym mieszkaniu instalowane są czujniki, które próbują określić wzrost temperatury, zmętnienie powietrza lub wzrost promieniowania cieplnego.
 • Po wykryciu potencjalnego zagrożenia dane są przesyłane do konsoli centralnej, która wydaje polecenia do jednostki alarmowej i systemu komunikacyjnego.
 • Następnie włącza się system ostrzegawczy światła i dźwięku. Pozwala obudzić lokatorów domu, aby jak najszybciej rozpocząć proces ewakuacji.
 • Czujnik może również przesyłać informacje o pożarze do straży pożarnej lub aktywować sprzęt przeciwpożarowy w domu.

Najskuteczniejszy sprzęt łączy w sobie zarówno czujnik dymu, jak i jednostkę alarmową. W budynkach mieszkalnych zaleca się instalowanie systemów integrujących wszystkie mieszkania. Zwiększy to szansę na ewakuację do mieszkańców wyższych pięter.

Instalacja alarmu w mieszkaniu powinna być wykonana w taki sposób, aby skutecznie naprawić pożar, i natychmiast zgłosić niebezpieczną sytuację zarówno mieszkańcom, jak i strażakom, więc tylko doświadczeni specjaliści, którzy mogą uwzględnić wszystkie niuanse, powinni zaprojektować alarm. W przypadku instalacji sprzętu przeciwpożarowego w mieszkaniach należy skontaktować się z organizacją, która ma certyfikat dla takiej pracy, wydany przez odpowiednie organy regulacyjne.

Projekt alarmów rozpoczyna się od obliczenia objętości i powierzchni mieszkania. Informacje muszą być uzupełniane przez temperaturę i wilgotność. Następnie opracowywany jest plan instalacji czujników, tak aby obejmowały one wszystkie pomieszczenia.

Efektem projektu alarmu mieszkania jest schemat, który zawiera dokładne wskazanie lokalizacji czujników, sieci zasilającej oraz lokalizację instalacji panelu sterowania. Korzystanie z tego schematu pozwoli na szybką i sprawną instalację systemu.

Przy wyborze czujek pożarowych należy wziąć pod uwagę następujące cechy:

 • Szybkość reakcji Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyposażenie, które łapie nie tylko ogień, ale także dym.
 • Wygląd sprawy. Podczas instalowania systemu alarmowego w budynkach mieszkalnych ważna jest nie tylko jego funkcjonalność, ale także reprezentacyjny wygląd obudowy. Powinien pasować do ogólnego wnętrza pokoju.
 • Serwis. Alarm nie będzie używany przez profesjonalnych elektryków, ale przez zwykłych mieszkańców domu, więc jego konserwacja nie powinna być trudna. W razie potrzeby powinna istnieć możliwość samodzielnej wymiany baterii w czujniku lub oczyszczenia obudowy z zanieczyszczeń.
 • Wydajność. Najważniejszym wymogiem dla alarmów jest ich zdolność do monitorowania określonego obszaru. Wskaźnik ten powinien pokrywać się z wielkością obudowy.

Zaleca się obecność przycisku połączenia alarmowego. To znacznie zwiększa skuteczność alarmu pożarowego.


osobennosti-vibora-i-ustanovki-pozharnoj-signalizacii-v-kvartire-8


osobennosti-vibora-i-ustanovki-pozharnoj-signalizacii-v-kvartire-9

Do instalacji w budynkach mieszkalnych zalecane są następujące czujniki:

 • ciepło sufitu, które rejestruje wzrost temperatury otoczenia;
 • podczerwień sufitowa i ścienna, wykrywająca obecność dymu na odbitym sygnale;
 • sufit, który rejestruje wzrost dymu i temperatury, a jednocześnie jest wyposażony w system ostrzegania przed światłem i dźwiękiem.

W prywatnym domu lub mieszkaniu najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie połączonych czujników. W tym przypadku urządzenia przewodowe mogą być instalowane tylko podczas naprawy, dzięki czemu możliwe jest ukrycie przewodów pod kątem zasilania i komunikacji. Czujniki bezprzewodowe są montowane w dowolnym dogodnym czasie. Są w stanie złapać różnego rodzaju zagrożenia i potrzebują tylko okresowej wymiany baterii.


osobennosti-vibora-i-ustanovki-pozharnoj-signalizacii-v-kvartire-10


osobennosti-vibora-i-ustanovki-pozharnoj-signalizacii-v-kvartire-11

Funkcje instalacji alarmu pożarowego

Instalacja alarmu pożarowego w mieszkaniu lub domach prywatnych obejmuje wyposażenie wszystkich obszarów pomieszczenia w oddzielne czujniki, więc czujnik należy zainstalować w kuchni, łazience, na korytarzu i we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest zamknięcie kilku stref za pomocą jednego instrumentu.

Podczas instalowania alarmu pożarowego należy nalegać na jego naturalne źródła ciepła. W tym przypadku mówimy o bateriach, grzejnikach elektrycznych, kuchence gazowej i piekarniku. Sprzęt musi ignorować ciepło z tych urządzeń, aby dokładnie wykryć pożar.


osobennosti-vibora-i-ustanovki-pozharnoj-signalizacii-v-kvartire.jpeg">


osobennosti-vibora-i-ustanovki-pozharnoj-signalizacii-v-kvartire-12

Czujniki podczerwieni mogą reagować na promieniowanie elektromagnetyczne z routerów, głośników, mikrofal i innych nowoczesnych urządzeń, więc kalibracja czujników powinna być zaufana tylko przez profesjonalistów. W przeciwnym razie możliwe są prywatne fałszywe alarmy.

Dodatkowo zaleca się zainstalowanie przycisku połączenia alarmowego. Taki przycisk sygnalizuje pożar w przypadku, gdy system alarmowy nie działa.

W przypadku mieszkań i domów prywatnych zaleca się umieszczenie czujników na etapie naprawy. Przed instalacją należy uruchomić przewody zasilające i przesyłać dane. Spowoduje to przesłanie danych do służby ratowniczej. W przypadku zasilania lepiej jest użyć linii niskiego napięcia. Po zainstalowaniu przewodów należy je pogłębić i wykończyć ściany i sufit.

Jeśli decyzja o zainstalowaniu systemu sygnalizacji pożaru pojawiła się po naprawie, lepiej ograniczyć się do czujników bezprzewodowych. Są one mocowane za pomocą śrub, kołków i śrub. Komunikacja z bazą odbywa się za pomocą sygnału radiowego, a baterie służą do zasilania. Okresowo właściciel będzie musiał wymienić baterie w urządzeniu i przetestować jakość radia.

Obejrzyj film: Nie daj się 3 - film edukacyjny - w domu (Lipiec 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send