Tynk dekoracyjny z gładkiej szpachelki z rolkami, teksturowane wykończenie ściany i sufit we wnętrzu, imitacja marmuru i drewna - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Tynk dekoracyjny ze zwykłej szpachli: metody wykonania i zalety

Jedną ze spektakularnych metod zdobienia ścian różnych pomieszczeń jest dekoracyjny tynk. Ta metoda wykańczania pozwala uzyskać piękną i niezwykłą powierzchnię ścian. Do wykańczania najczęściej używanych specjalnych materiałów i narzędzi. Możesz jednak zaoszczędzić na materiałach wykończeniowych, jeśli używasz zwykłej szpachli budowlanej. Tynk dekoracyjny własnymi rękami ze zwykłej szpachlówki pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty, pokazać swoją wyobraźnię i dużo zaoszczędzić.

Zalety stosowania szpachli do tynków dekoracyjnych

Wykonanie tynku dekoracyjnego z konwencjonalnej masy szpachlowej ma wiele istotnych zalet. Obejmują one:

 • Dobra plastyczność. Tynk ma wysoką plastyczność, więc praca z nim jest łatwa nawet dla niedoświadczonego mistrza.
 • Różnorodne tekstury. Używając tego materiału, możesz uzyskać oryginalne i wykwintne tekstury według własnych upodobań.
 • Dobry wskaźnik przyczepności do wszelkich materiałów, w tym bloków piankowych, cegieł, płyt kartonowo-gipsowych.
 • Wysoki współczynnik przyczepności. Skład plastyfikatorów kitowych, które stanowią doskonały wskaźnik przyczepności. Upraszcza to pracę z materiałem i pozwala łatwo tworzyć dowolne tekstury.
 • Doskonałe właściwości wykończonej powłoki dekoracyjnej. Wykończona powierzchnia ma dobre właściwości izolacyjne cieplne i dźwiękowe, nie pochłania obcych zapachów.
 • Trwałość Powstała powierzchnia przez długi czas zachowuje reprezentacyjny wygląd i podstawowe osiągi.
 • Bezpieczeństwo Skład materiału nie zawiera toksycznych składników, więc jest całkowicie bezpieczny i może być używany do wykończenia sypialni, pokoju dziecięcego, kuchni i innych pomieszczeń.
 • Pozytywne emocje związane z wykonywaniem pracy. Ci, którzy zdecydują się samodzielnie ozdobić ścianę tynkiem, będą mieli dużo przyjemności z tworzenia fantazyjnych tekstur i realizacji ich kreatywnego potencjału.

Dzięki temu wykończenie ścian zwykłym tynkiem pozwoli Ci szybko i bezproblemowo zdobyć piękną, schludną i niezwykłą powierzchnię.

Rodzaje szpachli do tynków dekoracyjnych

Przed rozpoczęciem pracy powinieneś wybrać najlepsze materiały szpachlowe. Istnieje kilka rodzajów kitów, które można wykorzystać do stworzenia oryginalnego tynku dekoracyjnego na różnych powierzchniach.

Typy:

 • Zaczynam Ten materiał służy do wyrównania ścian. Ma szarawy odcień i szorstką teksturę. Koszt takiej szpachli jest niski, ale nie nadaje się do tworzenia tynków dekoracyjnych.
 • Zakończ Ma miękką i gładką teksturę. Może być stosowany do tworzenia tynków dekoracyjnych. Wykonany jest z różnych materiałów.

Rodzaje składu materiału i cechy aplikacji:

 • Gips. Ma bogaty biały kolor. Może być stosowany do pomieszczeń o dużej wilgotności. Jego cechą jest kontrola wilgotności w pomieszczeniu: na wysokim poziomie może pochłaniać nadmiar wilgoci, aw suchym - dawać.
 • Cement. Na jego podstawie możliwe jest tworzenie tynków dekoracyjnych w każdym pomieszczeniu, a także prowadzenie wysokiej jakości prac zewnętrznych. Może być nakładany bezpośrednio na cegłę. Służy do wykończenia balkonu, w tym nie przeszklonego, jak również łazienki.
 • Polimer Z reguły służy do uszczelniania połączeń i nierówności.
 • Wodoodporny. Ten rodzaj szpachlówki można stosować do tynków dekoracyjnych na różnych podłożach. Może być stosowany w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności lub ekstremalnych temperaturach. Różni się w dobrym wskaźniku trwałości i trwałości.
 • Uniwersalny. Uniwersalna twarda szpachlówka jest dostępna w szerokiej gamie kolorów. Jest łatwy do szlifowania i jest używany do obróbki różnych powierzchni.

Niezależnie od wyboru masy szpachlowej, aby uzyskać dobry wynik, należy przestrzegać zaleceń i zasad tworzenia tynków dekoracyjnych.Cechy pracy

Aby uzyskać wynik jakości, musisz wiedzieć, jak wykonać tynk dekoracyjny ze zwykłej masy szpachlowej, jakich materiałów i narzędzi użyć. Ważne jest, aby śledzić kolejność prac i poświęcić trochę czasu na przygotowanie powierzchni dla dobrej jakości.

Przygotowanie powierzchni

Do przygotowania powierzchni potrzebna jest szpatułka, kielnia, poziom, pion i kielnia. Proces przygotowania powierzchni obejmuje następujące etapy:

 • Czyszczenie powierzchni ze śladów starej tapety, farby lub szpachlówki.
 • Jeśli na powierzchni znajdują się wióry lub pęknięcia, należy je szpachlować.
 • Sprawdź ściany pod kątem równości za pomocą poziomu i linii pionu. Jeśli występują silne krople, konieczne jest wyrównanie powierzchni.
 • Nakładanie podkładu na ścianę.

Po zakończeniu ostatniego etapu przygotowania powierzchni konieczne jest całkowite wyschnięcie.

Lakier bazowy

Tynk dekoracyjny ze zwykłej szpachlówki - świetny sposób na zaprojektowanie dowolnej powierzchni.

Aby jednak uzyskać przyzwoity wynik, należy przestrzegać zasad stosowania warstwy podstawowej.

Etapy nakładania warstwy podstawowej:

 1. Rozcieńczyć mieszaninę wodą zgodnie z instrukcjami. Konieczne jest przygotowanie takiej ilości roztworu, aby mieć czas na jego jednorazowe zastosowanie.
 2. Rysowanie pierwszej warstwy podstawowej. Warstwa mieszanki powinna wynosić około 1,5 mm, aby pasowała do warstwy teksturowanej.
 3. Dystrybucja szpachli.

Po nałożeniu warstwy bazowej można przystąpić do tworzenia dekoracyjnej powierzchni.

Tworzenie powierzchni teksturowanej

Aby utworzyć dekoracyjną powierzchnię, możesz użyć następujących narzędzi:

 • Roller. Podczas pracy z wałkiem najłatwiej jest uzyskać teksturowaną powierzchnię. Najpiękniej okazuje się, jeśli chodzisz po całej długości powierzchni, bez odrywania rolki.
 • Pędzle i kręcone szpatułki. Łopatka wystarczająca do trzymania kitu, pozostawiając połamane lub faliste linie. Pędzle pozwalają uzyskać delikatną lub grubą teksturę.
 • Szablony. Muszą być wciśnięte w warstwę podstawową, aby rysunek pozostał. Istnieją specjalne szablony do płaskich powierzchni i narożników.

Wybór narzędzia do tworzenia teksturowanej powierzchni zależy od pożądanego efektu, a także od dostępności umiejętności ich stosowania.Wykończenie

Aby tynk dekoracyjny zachował piękny wygląd przez długi czas, tekstura powinna być chroniona. Zaleca się stosowanie farby w dwóch warstwach. Ponadto użycie farby podkreśli piękno i głębię tekstury.

Warto zauważyć inne cechy wykończenia:

 1. Przed wykończeniem powierzchni należy poczekać, aż całkowicie wyschnie. Jeśli się pośpieszysz, malując ścianę, możesz zepsuć integralność tekstury, więc lepiej jest wykonać pracę kilka dni po utworzeniu tekstury.
 2. Konieczne jest wybranie dwóch kolorów, które różnią się kolorem o 2-3 tony.
 3. Najpierw musisz nałożyć ciemną warstwę farby. Prace najlepiej wykonywać za pomocą wałka na długiej drzemce.
 4. Drugą warstwę farby należy nanieść dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej. Druga farba powinna być lżejsza. W przypadku drugiej warstwy użyj krótkiego wałka napinającego.Jeśli nie ma specjalnego wałka do nakładania farby, możesz użyć zwykłych pędzli. W tym przypadku lepiej wybrać najszersze szczotki, aby farba płynęła bardziej płynnie. Kroki barwienia pędzlem:

 1. Wlej trochę farby do wygodnego pojemnika, który można stale trzymać w dłoni. Namocz w nim pędzel, usuwając nadmiar farby z pojemnika.
 2. Dodatkowo można wytrzeć szczotkę na kawałku papieru lub kartonu.
 3. Pomaluj powierzchnię szerokimi ruchami, aby malować równomiernie. Aby malować dekoracyjny tynk z kitów, rozmazy muszą być wykonane w poprzek, lekko dotykając ściany.
 4. Całkowicie pomaluj ścianę nie jest wymagana. Ważne jest, aby smarować jego wypukłą powierzchnię, aby wizualnie uczynić teksturę jeszcze większą.

Inną metodą barwienia jest wymywanie. Konieczne jest nałożenie ciemniejszego koloru na powierzchnię i natychmiast umyć go mokrą szmatką. W zagłębieniach pozostaną ciemne odcienie, a na fakturze - jasne.
Niezależnie od metody malowania powierzchni, ostatnim etapem projektowania powierzchni jest zastosowanie czystego lakieru na bazie wody. W celu lepszego wniknięcia lakieru w tynk dekoracyjny zaleca się rozcieńczenie go wodą. Lakier należy również nakładać w dwóch warstwach.

Wykonywanie tynków dekoracyjnych z kitów to proste zadanie. W takim przypadku można nawet użyć złomu. Najważniejsze - nie bój się eksperymentować i pokazać swoje zdolności twórcze.

Obejrzyj film: Jak położyć tynk mozaikowy na ścianie (Listopad 2019).

Загрузка...