Wiktoriański styl wnętrza, wystrój salonu, kuchnia i sypialnia, charakterystyczne cechy stylu - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Wiktoriański styl we wnętrzu (20 zdjęć): historia i funkcje

Pin
Send
Share
Send
Send


Współcześni ludzie mają tendencję do eksperymentowania, a wnętrze domu nie jest wyjątkiem. Luksus starożytnych pałaców, szacunek rodzinnych zamków, stwarza chęć pokazania części każdego z nich w ich domu. W połowie XIX wieku styl wiktoriański narodził się we wnętrzach domów, oddając się pragnieniu łączenia elementów egzotycznych i klasycznych, gotyku i rokoka. Zakorzeniony za panowania królowej Wiktorii, jest teraz związany ze stabilnością i estetycznym smakiem szlachetnych Brytyjczyków tamtej epoki.

Brytyjska burżuazja, która aktywnie się wzbogaca dzięki szybkiemu rozwojowi przemysłu w kraju, rozpoczęła styl wiktoriański. Możliwość podróży pozwoliła nam zapoznać się z różnymi kulturami, sztukami, tradycjami innych narodów. Ulubione elementy wyposażenia wnętrz, Brytyjczycy chętnie wprowadzili do swoich domów. Z biegiem czasu te nowe przejęcia stały się oznaką solidności i szacunku ich właścicieli. W rezultacie projekt z charakterystycznym eklektyzmem zrodził nowy styl - wiktoriański.

Stylizowany wiktoriański dom ma wiele charakterystycznych cech. Podstawą jest dekonstrukcjonizm. Pozwala ozdobić każdy pokój z naciskiem na określony kierunek stylu. Na przykład dekoracja sypialni może zawierać elementy rokoko, kuchnię - klasykę i szafkę - gotyk. Ważną rolę odgrywa demonstracja bogactwa właściciela: wykorzystanie cennego drewna, antycznych akcesoriów, drogich tkanin.


viktorianskij-stil-v-interere-20-foto-istoriya-i-osobennosti-6


viktorianskij-stil-v-interere-20-foto-istoriya-i-osobennosti-7

Paleta kolorów

Pomimo obfitości rozkoszy, wnętrze epoki wiktoriańskiej jest przesiąknięte harmonią i poczuciem proporcji. Gama kolorów wszystkich elementów składowych odgrywa w tym istotną rolę. Dominującym drzewem w dekoracji pokoju są głównie jasnobrązowe lub ciemnoczerwone odcienie. Stąd i kolory dekoracji, które są z nimi w harmonii:

  • jasnoróżowy, lawendowy do lekkich mebli;
  • czerwono-brązowy, migdałowy, purpurowy, borówkowy tylko do dekoracji z dębu lub mahoniu.


viktorianskij-stil-v-interere-20-foto-istoriya-i-osobennosti-9


viktorianskij-stil-v-interere-20-foto-istoriya-i-osobennosti-10

Dekoracja ścienna

Specyfika epoki dekoracji ściennej Queen Victoria pozwala na użycie tylko tkaniny i drewna. Ponadto jako rysunki dominowały znaki heraldyczne, realistyczne kwiaty, ptaki, pionowe pasy o różnych szerokościach. Z czasem tekstylia na ścianach zostały zastąpione tapetą ze złożonymi wzorami i imitacjami płaskorzeźb. Pierwsza tapeta została częściowo pomalowana ręcznie złotymi paciorkami lub rajskimi ptakami. Nowoczesny design w stylu wiktoriańskim pozwala na ręcznie malowane ściany gipsowe, symulując trójwymiarowy rysunek.


viktorianskij-stil-v-interere-20-foto-istoriya-i-osobennosti-12


viktorianskij-stil-v-interere-20-foto-istoriya-i-osobennosti-13

Dekoracja podłogi

Klasyczny akcent w ogólnym stylu wiktoriańskim domu przynosi podłogi. Podstawą jest parkiet z naturalnego drewna, pokryty orientalnymi dywanami.

Podobnie jak wszystkie elementy wnętrza w dobie panowania królowej Wiktorii, meble wyróżniały się dyskretnym luksusem. Najczęściej wykonane z ciemnego drewna i ozdobione misternymi rzeźbami, meble były duże. Każdy pokój w domu jest powiązany z pewnym zestawem mebli:

  • pokój dzienny przeznaczony na przyjazne spotkania z pewnością zawiera stół z krzesłami, miękkie sofy;
  • inkrustowany kredens i szafka są niekwestionowanymi towarzyszami kuchni;
  • wysokie łóżko pod baldachimem lub rzeźbione wezgłowie, masywna komoda, kanapa z owalnym tyłem to niezmienne atrybuty sypialni.


viktorianskij-stil-v-interere-20-foto-istoriya-i-osobennosti-19


viktorianskij-stil-v-interere-20-foto-istoriya-i-osobennosti.jpeg">

Obejrzyj film: WIKTORIAŃSKI PRZEPYCH- Atelier Red Carpet (Sierpień 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send