Jak zorganizować oświetlenie łazienki, pomysły na sufit i opcje lokalizacji lampy - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Oświetlenie w łazience (20 zdjęć): projekt sufitu i układ lamp

Komfort w domu - jeden z ważnych warunków bezpiecznego pobytu. Nie można sobie wyobrazić bez przytulnej łazienki. W sprzedaży są różne urządzenia, które sprawiają, że oświetlenie w domu i łazience jest przytulne, piękne. Zdając sobie sprawę z chęci uczynienia wnętrza nowoczesnym, stosuje się rozwiązania projektowe do rozmieszczenia źródeł światła.

Specyficzne oświetlenie łazienki

Na pierwszy rzut oka nie jest trudno wybrać urządzenie oświetleniowe. Wiadomo, że w większości apartamentów oświetlenie w łazience jest specyficzne - prawie całkowity brak naturalnego światła. Dlatego - używamy lamp i tworzymy sztuczne światło. Tylko jedna żarówka nie zapewnia odpowiedniego komfortu dla wszystkich rzeczy, które zwykle występują w łazience. Golenie, makijaż, mycie i pranie wymagają intensywniejszego światła, ukierunkowanego lub zlokalizowanego w określonym obszarze.

Jak zorganizować oświetlenie w łazience za pomocą lamp, najlepiej wybierając ich lokalizację? Design oferuje wiele rozwiązań, ale ważne jest, aby wybrać ten, który bardziej pasuje do konkretnego pomieszczenia. Zatem oświetlenie małej łazienki różni się znacznie pod względem intensywności i lokalizacji źródeł niż to, które wymaga przestronnego wnętrza.

Wykorzystanie oświetlenia na działkach

Wszystko powinno być obecne w przestrzeni nowej łazienki: zarówno piękno, jak i wygoda, niezależnie od tego, jakie pomysły zostaną zastosowane. Wybór urządzeń powinien mieć odpowiedni rozmiar. Niezależnie od organizacji przestrzeni w łazience wskazane jest podzielenie pokoju na obszary z własnym oświetleniem. Strefy te są w przybliżeniu następujące:

  • wanna lub prysznic do zabiegów wodnych;
  • umywalka i lustro nad nim;
  • szafki, półki;
  • AGD: pralka i inne.

Nie każda łazienka jest podzielona na powyższe obszary. Na przykład planowanie Chruszczowa nie zawsze pozwala na umieszczenie sprzętu gospodarstwa domowego lub mebli w małym pokoju.

Kąpiel

Jeśli chodzi o pierwszą strefę, oryginalne oświetlenie można wyposażyć wokół obwodu wanny. Przy wyciszonej jasności takiego podświetlenia główne oświetlenie sufitu lub ściany powinno być bardziej intensywne. Stosowane są lampy halogenowe, które znajdują się w odstępie od siebie, a także oświetlenie LED. Pojedyncza lampa jest używana na suficie (ścianie). Nie ma potrzeby samodzielnego instalowania podświetlenia, ponieważ sprzedawane są gotowe wanny z wbudowanymi małymi lampami.

Jeśli kąpiel jest używana do mycia, kąpieli dzieci, a nie do zabiegów relaksacyjnych, potrzebujesz oświetlenia w łazience, intensywnie działającego w wybranym obszarze. Jest to kinkiet, mocne lampy ścienne lub sufitowe z możliwością zmiany kierunku światła. Funkcjonalność obrotu urządzenia oświetleniowego pozwala oświetlić kilka części pomieszczenia.



Przestrzeń w pobliżu zlewu

Każda łazienka ma umywalkę z lustrem nad nią. Ta strefa jest prawie główną, wymagającą wystarczającego oświetlenia. Przykładaj światła wokół lustra, na przykład wbudowane w niego. Używaj lamp fluorescencyjnych, sprzętu LED. W tym przypadku możliwe jest, że światło oślepi, tworząc odblask w odbiciu. Właściwe oświetlenie powinno spaść płasko na twarz. Nad lustrem i po bokach zamontuj lampy z matowego szkła lub kinkiety pod kloszem.

Oświetlenie innych obszarów

Półki, szafki, ręczniki niekoniecznie wymagają oświetlenia o ograniczonej liczbie metrów kwadratowych. Rozwiązanie LED przy stosowaniu haków oświetleniowych, półki mają piękny design, radzą sobie z funkcjami. W przypadku sprzętu gospodarstwa domowego dodaje się niewielką oprawę oświetleniową, aby kontrolować procesy (pranie, suszenie), nie uwzględniając światła wspólnego. Czasami są wnętrza łazienki, które zawierają przestrzenie dla toalet. Następnie dodaje się jeszcze jedną strefę i oświetlenie funkcjonalne.



Oświetlenie w małej łazience - funkcje

Korzystając z projektu i jego technik, wybierz kolor ścian, wyposażenia, wystroju, specjalnie zaprojektowanego dla małej łazienki. Ale także dekoruje, sprawia, że ​​najmniejsze wnętrza są wygodne w wyborze systemu oświetlenia i urządzeń do niego. Aby zwiększyć przestrzeń, nie można zrobić 12 metrów kwadratowych o powierzchni 5 metrów kwadratowych, ale można to zrobić wizualnie. Ważniejsze jest zapewnienie wystarczającego oświetlenia, aby w małym pokoju nie było cienia. Przede wszystkim to wybór mocy oprawy, a także lampy, dzięki czemu światło jest jasne, ale nie oślepiające.

Nie jest trudno zainstalować pojedynczą lampę, ale pomieszczenie nie będzie oświetlone równomiernie. Lepiej jest odpowiednio oświetlić łazienkę, używając sufitu lub układu ścian kilku źródeł. Wybór i pomysły na to mogą być różne: oświetlenie LED lub punktowe, lampy fluorescencyjne i zwykłe, lampy halogenowe. Sumujący strumień zapewni pożądaną jasność. Wskazane jest użycie regulatora do zwiększenia lub zmniejszenia oświetlenia w małej łazience.

Wdrażanie toalet porannych i wieczornych przed lustrem wymaga diody LED lub innego oświetlenia. Różne pomysły są wdrażane przy użyciu lokalnego oświetlenia LED. Jest funkcjonalny, dekoracyjny, stylowy, nadaje pomieszczeniu piękna, ma zastosowanie na każdym obszarze. Różnorodne lustra o różnych kształtach, umieszczone na ścianach i szafkach, wizualnie powiększają przestrzeń łazienki i poprawiają oświetlenie, odbijając i rozpraszając światło.



Oświetlenie podłogi i sufitu

Oprócz lekkich odcieni sufitu w łazience o niewielkich rozmiarach, można użyć materiałów odblaskowych: błyszczących, ale nie do końca lustrzanych, co pogarsza małe rozmiary. Zdolność odbijania takiego sufitu byłaby odpowiednio oświetlona przez źródła ścian lub wykorzystano sprzęt do oświetlania sufitu, który jest nieco wystający. W dużej łazience jest również wiele opcji. Wnętrza zdobią duży żyrandol pośrodku lub zamieniają sufit w „halogenowe niebo z gwiazdami”. Kilka urządzeń będzie praktycznych do umieszczenia na podłodze, zamontowanych w kafelkach.



Wymagania przy instalacji sprzętu oświetleniowego

Realizując takie pomysły, należy wziąć pod uwagę, że wymagany jest określony i wcześniej obliczony schemat sprzętu oświetleniowego. Wykonujemy instalację i podłączenie, przestrzegając zasad, co oznacza - zapewniamy nasze bezpieczeństwo podczas pracy. Wybór sprzętu, zakup materiałów wymaga podstawowej wiedzy, bez której niemożliwe jest naprawienie lub zainstalowanie elementów oświetleniowych. Wnętrze łazienki narażone jest na warunki o dużej wilgotności. Para lub przypadkowe krople wody nie mogą dostać się do połączeń elektrycznych, aby uniknąć zwarcia, porażenia prądem. Najbardziej niebezpieczny obszar - sama kąpiel z wodą. Rozpryski są możliwe w pobliżu zlewu.

Aby doprowadzić okablowanie do określonych miejsc, zainstaluj oświetlenie i wkręć je w lampę. Ale jeśli nie ma wystarczających umiejętności, lepiej zwrócić się do profesjonalnych elektryków.

Wystarczające oświetlenie zapewnia maksymalny komfort w łazience i zwiększa funkcjonalność różnych stref. Powyższe techniki, zasady i przykłady instalacji lamp pomogą zaktualizować wnętrze tego pomieszczenia.




Obejrzyj film: Sufit podwieszany z płyt kartonowo gipsowych w łazience (Luty 2020).

Загрузка...