Jak zrobić saunę w mieszkaniu, domową wannę, projekt wnętrz z małą sauną - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Sauna w mieszkaniu (50 zdjęć): zaprojektuj pokoje na tradycyjne wakacje

Jeśli pozwala na to przestrzeń i wnętrze mieszkania, dlaczego nie zorganizować w nim prywatnej sauny, w której można odpocząć samemu lub z rodziną i przyjaciółmi. Przecież korzyści płynące z zabiegów kąpieli i leczniczej pary są niezaprzeczalne, a przy pomocy użytecznej pary i ciepła można leczyć wiele poważnych chorób. Dlatego w artykule rozważymy, w jaki sposób wyposażona jest sauna w mieszkaniu, a także wszystkie zalety i wady takiego kroku.
Pluses sauny

Rozważ korzyści z naszej domowej sauny:

 • Organizm z każdą wizytą w łaźni parowej jest oczyszczany, leczy się, staje się silniejszy, mniej narażony na choroby i infekcje. Ta okoliczność w nowoczesnych warunkach środowiska miejskiego jest bardzo ważna. Nawet mini wersja sauny, która z łatwością wpasuje się w każdy projekt, będzie odpowiednia do regeneracji.
 • Masaż, który wykonuje się za pomocą naturalnych mioteł liściastych i iglastych, pomaga poprawić krążenie krwi. Dzięki temu nawet niektóre choroby są leczone. Ponadto masaż ten jest przydatny dla skóry - kobiet i mężczyzn po wizycie w mini saunie lub kąpieli młodszych w oczach.
 • Procedury kąpielowe łagodzą stres, wzmacniają układ nerwowy i przyczyniają się do ogólnego stwardnienia ciała. Wyobraź sobie - wróciłeś do domu z pracy, wyczerpany problemami z drogami i pracą - a będziesz miał własną saunę w mieszkaniu, gdzie możesz całkowicie się zrelaksować i posprzątać, odpocząć od palących problemów. Już sama ta świadomość ułatwi stawienie czoła codziennym przeciążeniom miejskim.
 • W przypadku przeziębienia, co nie jest rzadkością w naszym klimacie, sauna lub kąpiel jest świetnym lekarzem. Nawet w małej saunie można pozbyć się przeziębienia, wyzdrowieć z bólu gardła, ogrzać nogi itp.
 • Sauna w mieszkaniu jest często wyposażona w specjalne drzwi, które szczelnie się zamykają - nie wypuszczaj chłodnego powietrza z pomieszczenia zewnętrznego i nie wypuszczaj ciepłego wnętrza.
 • Niektóre modele saun są wyposażone w prysznic. Takie opcje są zaprojektowane dla wystarczających wymiarów mieszkania. Mini-modele, nie mogą już być brane pod uwagę.
 • Istnieją również sauny z funkcją hydromasażu. Ta opcja jest bardzo praktyczna i użyteczna, ale będzie droższa. Taka funkcja ozdobi wnętrze sauny, sprawi, że jej wystrój będzie bardziej nowoczesny.Wady

Jakie są wady sauny w mieszkaniu w mieście:

 • Wystarczająco wysokie koszty. Aranżacja takiej sauny, nawet niewielkiej, jest daleka od przystępności dla każdego. Czasem bardziej dostępna jest kąpiel raz w tygodniu lub miesiącu.
 • Układ klasycznej sauny wymaga wystarczająco dużo wolnego miejsca, na które nie może sobie pozwolić każde wnętrze. Jednocześnie spędzając miejsce na aranżacji, nie możesz znaleźć czasu na regularne korzystanie z niego.
 • Zwiększenie zużycia energii elektrycznej. Grzejniki w saunie, nawet jeśli są mini, „zjadają” dużo kilowatów.
 • Nie każde mieszkanie może być wyposażone w taką strukturę - potrzebujemy odpowiedniego układu, odpowiednich parametrów i projektu.Dlaczego sauna, a nie kąpiel?

Jako Rosjanie uważamy naszą łaźnię za nasze tradycyjne miejsce prania. Ale eksperci nadal zalecają instalację sauny w mieszkaniu. Jakie są jego zalety:

 • Sauna łatwiejsza do zamontowania. Istnieje możliwość zainstalowania gotowej konstrukcji nawet własnymi rękami w odpowiednim do tego miejscu, co znacznie upraszcza i upraszcza sprawę. Możesz dostosować instalację do każdego wnętrza i projektu. Mini sauna nie wymaga nawet instalacji - przenośna kabina jest ruchoma i lekka.
 • Nie musisz myśleć o odprowadzaniu wody i innych niuansach domowych, w tym o braku konieczności instalowania dodatkowego urządzenia wentylacyjnego w pokoju. W rezultacie pomieszczenie, w którym znajduje się sauna i całe mieszkanie, nie będzie narażone na wilgoć. Sucha para z sauny jest nie mniej użyteczna niż kąpiel, mokra, ale jednocześnie nie psuje wnętrza i wyglądu pomieszczenia.
 • Sauna może być zainstalowana w wersji mini. Taka kabina konstrukcyjna jest wygodnym wyjściem, jeśli chcesz mieć saunę w małym mieszkaniu.Gatunki

Zastanów się, jakie rodzaje sauny domowej mogą oferować nowoczesną technologię nauki i konstrukcji.

Fitobochka

Funkcje:

 • Ten rodzaj - najbardziej kompaktowy, odpowiedni do małego mieszkania.
 • Wykonana jest w formie mini-beczki, w której zamontowane są grzejniki.
 • Wewnątrz znajduje się mała ławka dla jednej osoby, gdzie w rzeczywistości osoba siedzi, chcąc cieszyć się procedurami kąpieli. Jednocześnie głowa pozostaje na zewnątrz, a całe ciało, w tym ręce, pozostaje w środku.
 • Fitobochka domowa pozwala sprawić, by skóra była świeża i młoda, odpowiednia ogólnie dla osób, które chcą uleczyć twoje ciało.
 • Działa ze zwykłego gniazdka, nie psuje wyglądu i stylowego wnętrza - po użyciu łatwo go złożyć i zdjąć.Podczerwień

Funkcje:

 • Jeśli zwykła wersja sauny może rozgrzać ciało do głębokości 5 mm, wpływając w rzeczywistości tylko na górną skórę, podczerwień nagrzewa się do 4 cm - jest to dość poważny wskaźnik.
 • Wraz z przyzwoitą głębokością ogrzewania kabina na podczerwień jest interesująca, ponieważ specjalne promienie utrzymują komfortową temperaturę powietrza. W takiej saunie możesz cieszyć się komfortowym odpoczynkiem w temperaturze 40-60 stopni, uzyskując wszystkie korzyści wynikające z ekspozycji na podczerwień.
 • Ze względu na niski poziom ogrzewania kabina na podczerwień może być odwiedzana nawet przez osoby, dla których zwykła kąpiel jest przeciwwskazana - do rdzeni, epileptyków, cierpiących na choroby skóry itp. To ciepło na podczerwień przyniesie im korzyści.
 • Domowa kabina na podczerwień przyczynia się do wydalania szkodliwych toksyn, potu, toksyn, tłustych oddziałów i innych „śmieci” w ilości około 20%, podczas gdy zwykła kąpiel, pomimo intensywnego pocenia się - tylko 5%.Sauna fińska

 • Ta klasyczna opcja nadaje się tylko do mieszkań o przyzwoitych rozmiarach, ponieważ dla prawidłowego ułożenia klasycznej sauny będzie wymagać sporo. W mini-wersji nie występuje, więc dla małego mieszkania - nierealna opcja.
 • Dużym plusem tej opcji jest to, że taki pokój może wygodnie pomieścić kilka osób. Oznacza to, że właściciel domu może przyjmować gości tutaj, nawet prowadzić negocjacje biznesowe, relaksować się z przyjaciółmi. Oczywiście będzie to wymagało odpowiedniego projektu wnętrza, nowoczesnego lub tradycyjnego.
 • Gatunek ten jest w stanie wytworzyć najsuchsze powietrze, dlatego jest najkorzystniejszy dla chorych i dzieci. W pomieszczeniu z bardzo suchym powietrzem najłatwiej jest pozostać przez długi czas.

Turecka łaźnia parowa

Inną nazwą takiej łaźni parowej jest Hammam. Jest całkiem możliwe zbudowanie we własnym mieszkaniu, ale tylko wtedy, gdy ma ono niezbędne parametry: wysokość 3 metrów, połączenie przewodów kanalizacyjnych i wentylację. Musi to być wyciąg, izolacja pary i hydroizolacja. Nie wszystkie apartamenty mogą spełnić takie wymagania - niezbędna jest mini-opcja. Może kombinowana łaźnia parowa z podczerwienią. Ale ta opcja będzie kosztować więcej.
Gdzie zainstalować

Odpowiadając na pytanie - jak zrobić saunę w mieszkaniu - pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego dla niej miejsca. Jakie wymagania należy wziąć pod uwagę - przydatne wskazówki:

 • Jeśli konieczna jest przebudowa, kontakt z odpowiednimi usługami jest nieunikniony. Lepiej od razu się dostroić - życie w budynku mieszkalnym nakłada na najemcę jego obowiązki i wymagania.
 • Zastanów się, w jaki sposób instalacja sauny będzie pasować do wnętrza i projektu mieszkania. Oczywiście najlepszą rzeczą jest sauna w łazience lub obok łazienki. Jest to najlepszy wybór, ale nie zawsze jest odpowiedni, jeśli łazienka jest mała lub niedogodnie usytuowana - na przykład przy samym wejściu do mieszkania.
 • Łazienka w połączeniu z toaletą pozwala na wyposażenie jednego z wolnych pomieszczeń w saunę.
 • Istnieją przypadki, gdy oddzielna sauna jest rozmieszczona w przestronnej kuchni. Jednocześnie jest zamknięta i całkowicie niewidoczna - tylko drzwi są widoczne, a za nimi jest małe pomieszczenie. Ten projekt nie psuje wnętrza, jeśli kuchnia jest wystarczająco duża.
 • Jeśli loggia jest izolowana i nie mieszkasz na Dalekiej Północy, dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie mini-sauny w loggię. Wentylacja w tym przypadku odbywa się bezpośrednio na ulicy.
 • Pamiętaj o tym, jak przeprowadzić wentylację. Jeśli ta kwestia nie jest przewidziana, para będzie osiadać tam, gdzie jest to konieczne - na meblach, półkach, lustrach, ścianach, prowadząc do ich stopniowego niszczenia i powstawania pleśni i pleśni. Wszystko to może zepsuć wnętrze i piękny wystrój mieszkania.Jak schować

Zastanów się, jakie materiały najlepiej nadają się do aranżacji wnętrz sauny domowej:

 • Najlepszą opcją jest drewno z obróbką cieplną. Najlepszym drewnem do sauny jest lipa lub osika. Ogrzewają najgorsze i nie są smoliste, co sprawia, że ​​pobyt w saunie jest wygodniejszy. Co więcej, drzewa te mają, zgodnie z tradycyjną medycyną, właściwości lecznicze. Tradycyjna rosyjska kąpiel jest również często robiona z tych drzew.
 • Ustaw tapicerkę w pionowe paski - to optycznie powiększa pomieszczenie, co jest szczególnie ważne w przypadku mini-sauny.
 • Gwoździ podszewkę sekretnym przyjęciem - w rowku. Dzięki temu pomieszczenie stanie się bardziej estetyczne.
 • Najpierw musisz schować sufit w pokoju, a potem - ściany.
 • Podłoga jest również wykonana z drewna - ta opcja jest najlepsza. Czasami kładą podłogę wyłożoną kafelkami lub ceramiką, ale w tym przypadku nadal umieszcza się drewnianą kratownicę, aby nie poparzyć nóg.
 • Drzwi są drewniane. Nowoczesna wersja matowego lub przyciemnianego projektu również będzie wyglądać bardzo interesująco i atrakcyjnie.