Czcionka do kąpieli i sauny Plastikowy kompozyt cedrowy z polipropylenu Instalacja własnymi rękami, jak zrobić drewnianą owalną narożną miskę z betonu z ogrzewaniem - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Basen kąpielowy: typy, kluczowe cechy i funkcje instalacji (24 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Po łaźni parowej tradycyjnie odbywa się procedura zanurzania w zimnej wodzie. Idealnie, zbiornik na chłodny i orzeźwiający płyn powinien być jeziorem lub rzeką. Jeśli w pobliżu nie ma zbiorników, odpowiednia jest również sztuczna lokalizacja do pływania.

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na stworzenie stawu w ich domku letniskowym, nawet jeśli łaźnia jest ulubionym miejscem wypoczynku w kraju. Alternatywna wersja sztucznego stawu „pod wanną” - mały basen. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest praktyczna czcionka do kąpieli „zrób to sam”.


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-2


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-3

Co to jest czcionka?

Początkowo wanna była rodzajem naczynia. Znajdował się w świątyniach i katedrach, był używany w procesie chrztu. Po wielu latach termin zaczął być postrzegany szerzej. Dzisiaj, zgodnie z definicją czcionki oznacza zdolność do zimnej wody, znajduje się bezpośrednio obok sauny lub wanny.

Większość projektów jest szczególnie praktyczna i kompaktowa. Mogą być swobodnie umieszczane nawet w małych pomieszczeniach, co jest idealne na kąpiel w kraju, chociaż są też fani ulicznej wanny lub sauny.

Warto wspomnieć, że drewniane konstrukcje (tradycyjna wersja takich urządzeń) same wyglądają imponująco. Oznacza to, że zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, będą wyglądać kolorowo i efektownie, podkreślając wyjątkowy charakterystyczny urok rodzimej łaźni rosyjskiej.


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-4


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-5


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-6

Czcionki według rodzaju zakwaterowania

Z jakiego rodzaju czcionki wybrano, zależą bezpośrednio cechy operacyjne i cechy funkcjonalne modelu. Wszystkie nowoczesne opcje można podzielić na trzy globalne kategorie:

 • Wpuszczony typ;
 • Otwarty;
 • Wylany

Różnią się od siebie przede wszystkim niuansami wzornictwa. Ma to bezpośredni wpływ na sposób instalacji każdej konkretnej struktury.

Szczegółowy model

Ten typ jest reprezentowany przez dość kompaktowy basen, uzupełniony o stałą lub ruchomą drabinę. Podobny plan budowy w procesie projektowania sauny lub wanny.

Wykonanie czcionki tego typu do kąpieli własnymi rękami jest dość trudne. Konieczna jest dobra nawigacja w głównych punktach konstrukcyjnych.

Idealnym miejscem dla dogłębnych modeli 0150 jest garderoba lub inny oddzielny pokój sąsiadujący z samą sauną. Alternatywnie, tradycyjna owalna czcionka jest umieszczona na ganku przy wannie.


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto.jpeg">


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-8

Czcionka typu Oblive

Najłatwiejsza opcja - typ oblivnogo. Instalacja czcionek w wannie nie zajmuje dużo czasu. Konstrukcja jest wbudowana w sufit lub jedną ze ścian wanny.

Mechanizm pozwala każdemu zanurzyć się w zimnej wodzie natychmiast po wizycie w łaźni parowej. Bo ta wanna z wodą właśnie się przewróciła. Następnie wiadro powraca do swojej pierwotnej pozycji, pojemnik jest ponownie napełniany wodą.

Z punktu widzenia praktyczności, ergonomii i kosztów ta opcja jest uniwersalna i akceptowalna dla każdego. Możesz użyć najtańszych opcji (na przykład plastikowej wanny) lub dać pierwszeństwo kompaktowym, ale bardziej elitarnym produktom (z drogich odmian drzew o spektakularnym wystroju).

Modele typu otwartego

Niezależnie od tego, który rozmiar wanny jest najkorzystniejszy, najczęściej preferuje się stosowanie struktur typu otwartego. Są to zbiorniki umieszczone bezpośrednio na ziemi i podłączone do kanalizacji.

Otwarta zewnętrzna betonowa czcionka jest tworzona, jeśli w tym konkretnym przypadku nie można wykonać bardziej złożonych struktur. Zapasy są kupowane w sklepie, a instalacja jest przeprowadzana niezależnie lub eksperci proszeni są o pomoc.

Obecnie firmy oferują modele o różnych rozmiarach, kształtach, konfiguracjach, ogrzewanych i bez. Wanna może być drewniana, plastikowa, żelazna.


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-9


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-10


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-11

Modele według produkcji materiałów

W sumie nie ma wielu rodzajów materiałów budowlanych, które można by wykorzystać przy projektowaniu czcionki. W rzeczywistości każdy model ma wiele specyficznych zalet, ale może również mieć istotne wady. Wybór modelu zależy od wielu czynników, więc musisz wybrać projekt, biorąc pod uwagę indywidualne cechy miejsca, samą wannę lub saunę, a także inne ważne parametry.

Zbiorniki metalowe

Z mocnego metalu możesz stworzyć naprawdę mocną i trwałą czcionkę (z ogrzewaniem lub bez). Jednak takich struktur nie można nazwać bardzo popularnymi. Produkty trudne do transportu, stosunkowo trudne do zainstalowania. Co więcej, projekt jest zawsze dość lakoniczny. Tylko miłośnicy skromnego minimalizmu docenią zimny połysk metalowego zbiornika.

Warto jednak zauważyć pewne zalety takich modeli. Pojemniki metalowe są w stanie utrzymać temperaturę wody przez długi czas, czego wymaga „ceremonia kąpieli”.


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-12


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-13


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-14

Betonowe analogi

Zbiorniki betonowe są w stanie utrzymać pożądaną temperaturę wody przez długi czas. Konstrukcje są bardzo trwałe, niezawodne, ale ich podstawowe parametry muszą być brane pod uwagę nawet na etapie budowy samej łaźni i pobliskich budynków. Jedyna istotna wada: dość znaczne koszty pracy w procesie bezpośredniego montażu zbiornika betonowego.

Opcje polipropylenowe

Czcionka narożna lub dowolny inny kształt i konfiguracja polipropylenu stają się coraz bardziej popularne każdego dnia. Polipropylen jest materiałem syntetycznym na bazie poliolefin. Surowce są całkowicie bezpieczne i odporne na ciepło.

Jeśli przyszły projekt jest podgrzewany, można również bezpiecznie stosować tworzywa sztuczne, ponieważ polipropylen może wytrzymać obciążenia termiczne do +130 stopni Celsjusza. Materiał zaczyna topić się tylko w temperaturze przekraczającej znak +180 stopni.

Do ujemnych temperatur plastikowa wanna jest znacznie bardziej wrażliwa. Istnieje możliwość obsługi dużej miski w temperaturze nie niższej niż -15 stopni Celsjusza. Zanim zrobisz czcionkę, musisz pamiętać o tej funkcji. Lepiej jest umieścić miskę z polipropylenu w pokoju.


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-15


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-16


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-17

Wśród głównych cech, które mają czcionki kąpielowe wykonane z polipropylenu, warto wspomnieć:

 • Projekt można łatwo zamontować w dowolnym wybranym miejscu;
 • Miska może być instalowana na dowolnym etapie budowy, rozmontowywana i przenoszona w przestrzeni zgodnie z życzeniem klienta;
 • Modele plastikowe są sprzedawane po wyjątkowo niskiej cenie.

Modele są bezpretensjonalne w obsłudze, łatwe do czyszczenia. Życie jest po prostu przytłaczające - ponad 50 lat.

Czcionki kompozytowe

Kąpiel kompozytowa do kąpieli to konstrukcja z materiałów polimerowych ze związkami z włókna szklanego. Kompozyt jest mocniejszy niż beton. Ma niezbędną elastyczność, aby zamontować konstrukcję w dowolnym miejscu w każdych warunkach klimatycznych.

Funkcje:

 • Wysoka żywotność - ponad 30 lat;
 • Wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne;
 • Wysokie walory estetyczne (świetne kolory, efektowna tekstura, śmiała imitacja);
 • Miska nie ma szwów, ponieważ jest wytwarzana metodą formowania.

Jest pewna wada: za cenę taki model będzie dość drogi. Nawet elitarna czcionka do kąpieli cedrowej lub wysokiej klasy metalowe zbiorniki mogą być znacznie tańsze.


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-18


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-19


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-20

Drewniane czcionki do kąpieli

Drewniane czcionki są klasycznym wariantem na wszystkie czasy. Drewno wygląda bogato, luksusowo, oryginalnie. Możesz ozdobić miskę, jak chcesz.

Samodzielne konstruowanie konstrukcji bez umiejętności cieśli jest bardzo trudne. Jednak dość solidne modele można kupić w gotowej formie. Drewniana czcionka nadaje się jako zbiornik na zimną wodę i może być również używana jako kolorowa kąpiel. Podgrzewany będzie musiał majstrować, ale pomysł jest tego wart.

Aby stworzyć miski, użyj tych rodzajów drewna:

 • Cedr;
 • Dąb;
 • Linden;
 • Buk;
 • Modrzew.

Każda opcja jest na swój sposób piękna. Nie należy jednak zapominać, że każda drewniana konstrukcja wymaga starannej opieki. Jeśli miska nie zostanie umyta, od czasu do czasu nie będzie obsługiwać odpowiednich kompozycji, produkt szybko straci swój spektakularny wygląd i bardzo funkcjonalny cel. Nawiasem mówiąc, drewniana czcionka, nawet z doskonałą opieką, działa średnio nie dłużej niż 7 do 9 lat (wszystko zależy od częstotliwości używania urządzenia, lokalizacji zbiornika i rodzaju drewna).


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-21


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-2.jpeg">


kupel-dlya-bani-vidi-klyuchevie-harakteristiki-i-osobennosti-montazha-24-foto-22

Akcesoria i akcesoria

Nowoczesne czcionki high-tech mogą być ogrzewane, podświetlane, system pomiaru temperatury wody. Jednak w poszukiwaniu modnych nowości, które nie zawsze są tak potrzebne, jak się na pierwszy rzut oka wydaje, nie powinniśmy zapominać o prostych, ale naprawdę wartościowych urządzeniach.

Po pierwsze, czcionka powinna być wyposażona w następujące urządzenia:

 • Ławki do siedzenia lub umieszczania różnych akcesoriów do kąpieli;
 • Kroki zapewniające płynne zejście do wody i wygodne wyjście ze zbiornika;
 • System zaopatrzenia w wodę i rozładowania;
 • Obecność niezbędnych urządzeń do lokalnego ogrzewania.

Dla osób starszych, dzieci i każdego, kto ceni sobie wygodę, lepiej jest wyposażyć miejsca zejścia i wejścia w dodatkowe poręcze schodów. Napełnianie wodą można wykonać na kilka sposobów:

 1. Korzystanie z elastycznego węża lub prysznica;
 2. Za pomocą stacjonarnego mieszalnika ściennego;
 3. Za pomocą wbudowanej dyszy można w razie potrzeby podłączyć do niej dodatkowy wąż.

Ogólnie rzecz biorąc, niezbędne akcesoria i możliwe dodatki można uzyskać od sprzedawców, jeśli czcionka została zakupiona w gotowej formie. Jeśli produkt zostanie wykonany osobiście lub przy pomocy specjalistów, będzie można dowiedzieć się o niezbędnych urządzeniach bezpośrednio podczas pracy.

Obejrzyj film: 8. PoolsFACTORY GROUP Basen ogrodowy, kąpielowy - montaż basenu - prace budowlane, budowa basenu (Lipiec 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send