Jak zrobić dyni na Halloween własnymi rękami, wytwarzając papierową lampę krok po kroku - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Jak zrobić dynie na Halloween i lampkę z papieru własnymi rękami (54 zdjęcia)

Najstarsza celtycka uczta dla Halloween zaskakuje w wielu krajach. Ta uroczystość ma swoją niezwykłą historię, ugruntowane tradycje i rozpoznawalne akcesoria. Co ciekawe, święto opiera się na kontrowersyjnym znaczeniu: czci świętych i gloryfikacji złych duchów.Tradycyjnie w Halloween każdy przygotowuje dla siebie kostium złego ducha, czarownicy, wampira i innych niesamowitych stworzeń. Ale głównym atrybutem święta jest zawsze lampa dyni - Jack-lantern. Zostaje umieszczony na oknach, powieszony nad progiem, by odstraszyć złe duchy. Jak zrobić dynie Halloween własnymi rękami - przeczytaj poniżej.

Dlaczego wśród wszystkich odmian owoców jest dynia?

Halloweenowa dynia to dojrzały owoc z rzeźbionymi dziurami w kształcie złowieszczych twarzy z ostrymi kłami. Świeca jest umieszczona wewnątrz takiej dyni, dlatego nazywa się ją lampą. Lampy warzywne były pierwotnie produkowane w Anglii i Irlandii i nie odnosiły się do Halloween, ale w XIX wieku Ameryka Północna przyjęła tę tradycję i wprowadziła ją do uroczystości. Dynia została wybrana jako symbol żniwa, a Amerykanie nazywali swoją lampę warzywną lampionem lub lampionem.
Istnieje również legenda o lampionie Jacka - złodzieju, bezwartościowym rolniku i znanym pijaku. Po raz kolejny, po odebraniu skradzionych towarów, Jack uciekł od chłopów i spotkał diabła. Powiedział mu, że teraz nadszedł czas, aby umarł, ale Jack poprosił go, aby odroczył jego śmierć, aw zamian za zrobienie jakiejś brudnej sztuczki - zniesławienie dobrych imion chłopów. Zgodnie z umową diabeł stał się złotą monetą, którą Jack zapłacił za skradzione przedmioty. Ale w momencie przekazania monety powinien zniknąć, a chłopi zorganizować walkę, zastanawiając się, kto ją ukradł. Pomysł spodobał się diabłu i wszedł do kieszeni Jacka złotą monetą.
Ale tak się złożyło, że krzyż był skradzioną rzeczą, więc diabeł natychmiast stracił władzę, a Jack pozwolił mu odejść pod warunkiem, że nie pociągnie go do piekła. Jednak po śmierci dusza Jacka nie została przyjęta ani w piekle, ani w raju. Po drodze, w całkowitej ciemności, Jack szukał latarni, ale diabeł rzucił mu tylko kilka żar. Potem wyciął lampę z dyni, włożył do niej węgle i kontynuował wieczną wędrówkę między niebem a ziemią.Halloweenowa dynia zrób to sam - łatwo i przyjemnie.

Najpierw musisz wybrać najświeższą dynię - ma miękką skorupę, która ułatwia cięcie. Kształt dyni według własnego uznania może być wydłużoną dynią lub tradycyjną dynią. Przykryj powierzchnię roboczą papierem lub ceratą, ponieważ w procesie cięcia najprawdopodobniej jest dość brudna.

Będziesz potrzebował:

 • świeża dynia;
 • deska do produktów;
 • dobrze naostrzone długie i krótkie noże;
 • łyżka o ostrych krawędziach;
 • marker, pisak i szablon z twarzą (można rysować bez szablonu);
 • świeca.Jeśli to zrozumiesz, wycięcie dyni na Halloween będzie całkiem proste:

 1. Na szczycie dyni, za pomocą markera, narysuj otwór o odpowiedniej średnicy, aby pozwolić twojej ręce wkraść się do niego, a miazga i nasiona zostaną usunięte przez nią łyżką.
 2. Za pomocą ostrego długiego noża odetnij otwór, trzymając nóż pod niewielkim kątem, aby później móc odłożyć pokrywę i zamknąć lampę od góry.
 3. Usuń całą miazgę i nasiona łyżką, szczególnie z przodu, gdzie będzie twarz. Konieczne jest oczyszczenie, aby grubość ściany wynosiła około 2 centymetry. Pozostałe nasiona można piec w piekarniku.
 4. Narysuj wybraną twarz na przyszłym urządzeniu za pomocą markera. Tradycyjnie - trójkątny nos i oczy oraz uśmiech w kształcie półksiężyca z ostrymi zębami. Lub dołącz szablon do dyni i prześlij zdjęcie. Wskazane jest rysowanie elementów wystarczająco dużych, ponieważ trudno będzie wyciąć małe elementy.
 5. Za pomocą krótkiego noża zaznacz kontury i zacznij powoli ciąć, kawałki dyni można wsunąć do środka lub zaczepić i wyciągnąć. Aby uzyskać wyraźniejszy obraz, możesz użyć wyrzynarki.
 6. Wyciągnij dodatkowe kawałki i miazgę, włóż świecę do dyni i przykryj wyciętą pokrywką - lampa jest gotowa, a teraz wiesz, jak wyciąć dynię na Halloween.


Oszczędzaj lampę dyniową przez długi czas

Naturalnie lampa dyniowa wkrótce zacznie się pogarszać, wpływa na nią tlen i różne mikroorganizmy. Aby Jack mógł żyć dłużej, możesz zastosować kilka prostych środków. Musisz przygotować roztwór do dezynfekcji dyni i zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii:

 1. Wziąć litr wody i rozcieńczyć łyżką wybielacza chlorowego, starannie mieszając wszystko.
 2. Wlać otrzymany roztwór do opryskiwacza i całkowicie spryskać już pociętą lampę: od zewnątrz, od wewnątrz, w miejscach cięcia. Sprawdź, czy mieszanka jest rozprowadzona na powierzchni dyni i pozostaw ją do wyschnięcia na 20-30 minut.
 3. Jest to możliwe i bez pomocy opryskiwacza do dezynfekcji lampy przez zanurzenie jej w roztworze wybielacza. W tej pozycji powinien pozostać przez kilka godzin po zdjęciu lampy i odwróceniu jej do góry nogami, tak aby płyn był szklany, i wyschnie. Po tej procedurze latarnię należy zamoczyć papierowymi ręcznikami.
 4. Można również okresowo spryskiwać lampę roztworem chloru, zwilżając ją i zabijając bakterie.
 5. Kolejną sztuczką jest traktowanie kawałków dyni wazeliną. Zapobiega szybkiemu wysychaniu i zapobiega rozwojowi pleśni i bakterii.
 6. Najlepiej jest trzymać latarkę z dala od promieni słonecznych w chłodnym miejscu.

Jak zrobić dynie Halloween za pomocą papieru

Nie zawsze jest możliwe uzyskanie świeżej i pięknej dyni do produkcji lampy, w tym przypadku można użyć papieru. Przygotuj:

 • arkusz pomarańczowego i zielonego papieru A4;
 • taśma klejąca;
 • długopis lub ołówek;
 • nożyczki lub nóż biurowy.


Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych narzędzi i materiałów przystępujemy do produkcji dyni papierowych:

 1. Od pomarańczowych wyciętych pasków papieru o grubości około 2,5 cm.
 2. Wszystkie paski składają się na pół i tym samym zaznaczają środek.
 3. Dwa paski składają się w poprzek na środku.
 4. Następny krzyż jest połączony z pierwszym, obracając się o 45 stopni.
 5. W ten sposób łączymy części dyni z papieru, zabezpieczając je taśmą klejącą.
 6. Możesz umieścić słodki prezent w takiej dyni, a następnie połączyć końce pasków w okrągły kształt.
 7. Z zielonego papieru robimy ogon dla dyni, kręcąc go na ołówku, a także wycinamy dwa płatki;
 8. Następnie możesz przykleić zęby do trójkątnych czarnych oczu i ust.
Używając dojrzałej dyni lub kolorowego papieru, możesz stworzyć niepowtarzalną atmosferę w swoim domu, świętując tajemniczy Halloween.