Rodzaje ekranów na baterii, opcje dekoracyjne we wnętrzu, właściwości ochronne materiałów, metal, drewno lite, MDF, HDF, płyty gipsowo-kartonowe, tworzywa sztuczne i inne - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Ekran na baterii (20 zdjęć): przykłady wydajności we wnętrzu

Pin
Send
Share
Send
Send


Stare radzieckie grzejniki mają dość długą żywotność, a nawet kiedy się kończą, grzejniki nadal całkiem dobrze spełniają zamierzone cele. Jedynym nieprzyjemnym momentem jest zauważalnie zepsuta fasada, która narusza ogólną koncepcję wnętrza. Niedawno nowe grzejniki przeszły pewne przemiany i zyskały lepszy wygląd, skupiony na nowoczesnych trendach w dziedzinie projektowania wnętrz. Ale nie zawsze nowe grzejniki harmonijnie pasują do ogólnej formy naprawy.

Ekrany, niezależnie od materiału, są doskonałym rozwiązaniem dla kilku zadań:

 1. Ochrona. Grzejniki, zarówno stare, jak i nowe, są niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Możliwe jest spalenie skóry z nagrzanej powierzchni baterii, a wystające części podczas uderzania mogą spowodować uszkodzenia mechaniczne. Grzejniki są szczególnie niebezpieczne pod tym względem dla dzieci. Różne rodzaje ekranów do grzejników niezawodnie spełniają funkcje ochronne zdrowia dorosłych i dzieci.
 2. Higieniczna czystość. Złożona forma akumulatorów w postaci akordeonu zawsze służyła jako miejsce trudno dostępne, gdzie zbiera się kurz i brud. Czyszczenie w pobliżu grzejników przynosi wiele negatywnych emocji, więc ekran, chroniący baterię przed cząstkami kurzu, ułatwi ten proces.
 3. Lepsze właściwości konwekcyjne grzejników. Ze względu na fakt, że w wielu ekranach przeznaczonych do systemów grzewczych występują cięcia, dodatkowe przestrzenie i specjalnie dostarczone elementy, możliwe jest zwiększenie ogólnej konwekcji grzejników. Często w szczelinie między akumulatorem a ścianą znajduje się ekran odblaskowy, a po podgrzaniu zwiększa on transfer ciepła.
 4. Rozwiązania dekoracyjne. Najczęściej używane ekrany systemu ogrzewania są zainstalowane w celu zharmonizowania go z wnętrzem. Aby ukryć grzejnik i dodać brakujące elementy do wystroju, kratki wybierają niestandardowy wygląd. Obecnie istnieje nieskończona liczba opcji wykonania ekranów do grzejników, które różnią się materiałem, kształtem, wystrojem i projektem, więc nie będzie problemów z wyborem.


ekran-na-batareyu-20-foto-primeri-ispolneniya-v-interere-4


ekran-na-batareyu-20-foto-primeri-ispolneniya-v-interere-5

Klasyfikacja struktur ochronnych

Jak już wspomniano powyżej, obecnie istnieje bardzo wiele wariantów konstrukcji ochronnych dla akumulatorów. Mogą się różnić materiałem, sposobem instalacji i wydajnością techniczną. Jeśli mówimy o materiale, z którego produkowane są konstrukcje ochronne, najczęściej używane ekrany to:

 • metal (najbardziej odpowiedni dla wskaźników termicznych będzie brąz, miedź, aluminium i stal)
 • drewno (zwykle cenne gatunki)
 • szkło
 • z MDF, HDF
 • plastik

Wszystkie ekrany grzejników są klasyfikowane zgodnie z metodą wykonania:

 • konstrukcja na zawiasach bez pokrywy jest instalowana, jeśli grzejnik znajduje się w zagłębieniu pod oknem.
 • konstrukcja z zawiasami z pokrywą jest potrzebna, jeśli bateria wystaje.
 • Wymagane są płaskie zabezpieczenia w przypadku, gdy akumulator jest ukryty w niszy.
 • zestaw ekranów, gdy wymagana jest kryjówka, nie tylko kaloryfer, ale także wszystkie powiązane komunikaty.

Jeśli konstrukcja ochronna urządzeń grzewczych jest wykonana z metalu, ma kilka zalet. Główną zaletą takich ekranów jest ich przewodność cieplna. Ponieważ metal jest dobrym przewodnikiem energii cieplnej, właściwości konwekcyjne samego grzejnika nie zostaną zakłócone. Takie konstrukcje mają długą żywotność. Wadą ekranów metalowych jest koszt, który jest o rząd wielkości wyższy niż inne, może wzrastać w zależności od rozmiaru i wzorów dekoracyjnych. Ekrany są idealnie kompatybilne z aluminiowymi, żeliwnymi, bimetalicznymi grzejnikami i znacznie poprawiają ich wydajność cieplną.

Drewniany masyw to uniwersalny materiał, który nadaje się do każdego rodzaju obróbki, dzięki czemu możliwe jest ucieleśnienie nawet najbardziej niewiarygodnych wzorów i przekształcenie ekranu ochronnego w element wnętrza z rzeźbionymi wzorami. Ważna jest także przyjazność dla środowiska wybranego materiału, zwłaszcza w domu, w którym są małe dzieci. Jeśli wybierzesz pudło z ekranu z drewnianej tablicy, możesz długo zapomnieć o jego zmianie, ponieważ taka ochrona jest trwała i niezawodna.


ekran-na-batareyu-20-foto-primeri-ispolneniya-v-interere-13


ekran-na-batareyu-20-foto-primeri-ispolneniya-v-interere-14

Ekrany HDF i MDF

Bardzo dobrą zaletą ekranów z MDF i HDF jest cena. Ponadto materiał jest bardzo dobrze uleczalny, co pomaga zrealizować najbardziej śmiałe pomysły wnętrza. W przeciwieństwie do drewna ten materiał nie boi się pękania. Dość często tworzą ekrany rzeźbione, ażurowe i wzorzyste.

Takie konstrukcje ochronne mają tylko jeden plus - taka jest cena. W rzeczywistości emitują szkodliwe substancje po podgrzaniu, więc najczęściej takie ekrany są używane w biurach, pomieszczeniach przemysłowych i magazynach.

Ekrany szklane

Dobre szklane ekrany na baterie o średnicy co najmniej 8 mm są drogie. Najczęściej używane są płaskie konstrukcje szklane wraz z drewnianym masywem. Często wybiera się z dwóch opcji: ekrany ze szkła ze wzorem lub podświetleniem.


ekran-na-batareyu-20-foto-primeri-ispolneniya-v-interere-19


ekran-na-batareyu-20-foto-primeri-ispolneniya-v-interere-20

Pin
Send
Share
Send
Send