Jak wybrać cokół na suficie, opcje nowoczesnego projektowania i projektowania pomieszczeń, tynków gipsowych, pianki, drewniane i plastikowe opcje wykończeniowe - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Listwy na suficie (57 zdjęć): wybierz materiał i piękny design

Ostatnim akordem w naprawie mieszkania jest przyklejenie listwy przypodłogowej do sufitu. Nazywany jest również bagietką, filetem, gzymsem lub cokołem sufitowym. Papierowy panel, który został przyklejony na górnej krawędzi tapety około trzydzieści lat temu, wyznaczył sufit i ściany. Nie ukrywała żadnych wad i nierówności powierzchni, a czasem nawet podkreślała. Dekoracyjny cokół sufitowy nie tylko podkreśla estetyczne piękno materiałów wykończeniowych, ale także pomaga wygładzić wszystkie wady prac budowlanych i naprawczych.Klasyfikacja cokołów sufitowych

Różnorodność typów i rodzajów cokołów sufitowych zapewnia możliwość dekoracji domu w dowolnym stylu. Karnisze sufitowe są klasyfikowane według materiału, z którego zostały wykonane, a także według szerokości i tekstury. Współczesny przemysł wykorzystuje następujące materiały do ​​produkcji bagietek:

 1. Gips. Gzymsy gipsowe w nowoczesnych budynkach mieszkalnych są rzadkie, głównie w rezydencjach i domkach dla osób o wysokim poziomie dochodów. Kolejną bagietkę gipsu można znaleźć w budynkach związanych z zabytkami historii. Używając gipsowego cokołu sufitowego we wnętrzu, należy pamiętać o jego kruchości i dużej wadze. Instalacja takiej bagietki lepiej powierzyć mistrzowi.
 2. Poliuretan Fani designu z elementami antyku z poliuretanowych bagietek smakowali ze względu na wygląd sztukaterii. Używając takiego gzymsu, należy dokładnie rozważyć wszystkie szczegóły. Pomimo wysokich kosztów rzemieślnicy wolą pracować z bagietkami poliuretanowymi, ponieważ materiał przyjmuje dowolny pożądany kształt bez uszkodzeń zewnętrznych. Ze względu na odporność na wilgoć można zainstalować w łazience poliuretanowy cokół sufitowy, a nieruchomość nie pochłania aromatów kuchennych, dzięki czemu nadaje się do wystroju kuchni. Nadal takie bagietki są pomalowane na dowolny kolor, zachowują ulgę, są proste w instalacji i łatwe w użyciu, nadają się do sufitów napinanych.
 3. Drzewo Drewniana bagietka nadaje się do projektowania w klasycznym stylu z elementami dekoracyjnymi z tego samego materiału. Jest często stosowany przy dekorowaniu ścian brązowymi lub ciemnobeżowymi panelami stolarskimi lub szafkami wysoko pod sufitem. Projektanci zalecają stosowanie drewnianego gzymsu w połączeniu z meblami wenge. Kupując cokół sufitowy z drewna, należy zwracać uwagę na obecność promieniowania UV, aby zminimalizować wpływ materiału na środowisko i wydłużyć jego żywotność.
 4. Polistyren i pianka. Bagietki piankowe i styropianowe mają największą różnorodność kształtów i rozmiarów. Listwy przyścienne z tych materiałów są tanie, lekkie, odporne na wilgoć, nie ulegają rozkładowi i działają na mikroorganizmy grzybowe. Ich główną wadą jest kruchość i zmiana odcienia pod wpływem źródła światła lub ciepła umieszczonego w pobliżu.
 5. Plastik lub PCV. Tworzywa sztuczne - najpopularniejsze rodzaje listew przypodłogowych ze względu na taniość i różnorodność kształtów, faktur i odcieni. Więcej bagietek PVC jest lekkich, odpornych na różne wpływy, odpornych na wilgoć i trwałych. Cokół z tworzywa sztucznego ma gotowy kolor, dzięki czemu można od razu wybrać niezbędne opcje: czarny i drewniany, beżowy i pod wenge.Oprócz powyższych rodzajów bagietek sufitowych klasyfikuje się według faktury:

 • laminowane (z płaską powierzchnią);
 • wytłaczane (z rowkami);
 • wtrysk (z zastosowaną nicią).Wybór i montaż cokołów sufitowych

Ze względów ekonomicznych wiele osób nie chce korzystać z usług specjalistów przy wyborze i instalacji bagietek na suficie. Niewielu ludzi wie, jak wybrać cokół sufitowy dla konkretnego projektu, a przydatne będą w tym przypadku porady ekspertów. Ale dla tych, którzy podejmują wybór dla siebie, istnieje kilka zaleceń:

 1. Uważaj na przeciążenie wnętrza elementami dekoracyjnymi. Jeśli ściany są wytłoczone, lepiej jest wybrać gładką listwę. Dzięki gładkiej powierzchni wystroju ściany pokój zostanie ozdobiony bagietkami z wzorami.
 2. W przypadku wysokich pomieszczeń pożądane jest wybranie szerokiego cokołu sufitowego, ponieważ estetyka cienkich elementów zostanie utracona na tle dużej przestrzeni.
 3. Cokół na suficie napinanym lepiej kupić poliuretan, który jest w stanie wytrzymać znaczną wagę konstrukcji.
 4. Wybierając bagietkę dla dwupoziomowego sufitu, zaleca się zakup plastiku lub poliuretanu dla samej struktury, ponieważ gips lub drewno mogą zapadać się pod konstrukcją. Cokół drewniany lub gipsowy z wielopoziomowymi sufitami jest dozwolony wzdłuż zewnętrznego obwodu w pobliżu ścian.
 5. Jeśli dekoracja wnętrz wymaga kolorowego cokołu sufitowego, należy kupić biały poliuretan i pomalować go. Jeśli to konieczne, kolor bejcy można zmienić.Standardowe wymiary bagietek wynoszą po 2,5 m, więc będą musiały być cięte podczas instalacji. Możesz wybrać inną długość, ale w sprzedaży takich gzymsów są rzadkie. Lepiej powierzyć montaż cokołu sufitowego, zwłaszcza gipsu lub drewna, specjalistom.

Możesz to zrobić samodzielnie, ale powinieneś przestrzegać pewnych zasad dotyczących montażu listew sufitowych:

 • montaż cokołu sufitu następuje od rogu;
 • narożnik musi być suchy i uprzednio oczyszczony z kurzu i brudu;
 • Zaleca się cięcie bagietki pod kątem 90 ° na stolarkę;
 • przyklej sam cokół, a następnie przyciśnij go do powierzchni;
 • zaleca się dokończyć montaż cokołu na środku pomieszczenia, ponieważ łatwiej jest zadokować kąty proste;
 • długość ostatniej wkładki jest pożądana, aby 1 mm była dłuższa niż jest to konieczne, aby nie pozostały żadne szczeliny;
 • jeśli są szczeliny w spoinach między listwą przypodłogową a ścianą lub sufitem, można wypełnić je kitem lub białym silikonem.


Nie ma specjalnego kleju do montażu bagietek sufitowych. Podczas mocowania listew przypodłogowych należy pamiętać o kilku funkcjach:

 • bagietki poliuretanowe, polistyrenowe i plastikowe są łączone klejem polimerowym na przezroczystej podstawie;
 • drewniane cokoły są mocowane za pomocą dodatkowych elementów mocujących;
 • bagietki z gipsu można mocować za pomocą mieszanki alabastru z klejem PVA, zaleca się mocowanie ciężkich konstrukcji dodatkowo za pomocą specjalnych szyn lub wkrętów samogwintujących;
 • Można również użyć szpachlówki akrylowej do montażu cokołów sufitowych (z wyjątkiem gipsowych i drewnianych), które równolegle wypełniają luki i wygładzają nierówności.

Zajmując się montażem cokołu na suficie bez pomocy profesjonalistów, musisz wybrać odpowiednie środki do mocowania. Eksperci radzą kupować szybkoschnące mieszanki klejowe, które nie pozostawiają śladów na powierzchni. Jeśli wszystkie naprawy zostały wykonane niezależnie, wskazane jest użycie szpachlówki, dzięki której można nie tylko wygładzić wszystkie wady na powierzchni, ale także ukryć nierówną wadę cięcia lub bagietki.
Niektóre wady bagietek sufitowych

Rosnąca popularność listew przypodłogowych na suficie nie czyni ich doskonałymi. Prawidłowo zainstalowane okapy sufitowe będą pasować do każdego projektu pomieszczenia, ale nie należy umieszczać w pobliżu źródeł jasnego światła. Należy również unikać montażu listew przypodłogowych w pobliżu urządzeń grzewczych lub rur, aby uniknąć deformacji. Wyjątkiem są gipsowe bagietki.

Podczas montażu niszy pod cokołem sufitu podświetlana powierzchnia sufitu i ścian powinna być idealnie gładka. Do wykończenia będziesz musiał zaprosić profesjonalistę, jeśli oczywiście właściciel nie posiada umiejętności budowniczego.