Florarium Jak zrobić geometryczny szklany mini ogród dla roślin z kwiatami, stwórz zamkniętą wiszącą kompozycję z mchem i kaktusami lub orchideami - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Florarium: cechy tworzenia mini-ogrodu za szybą (62 zdjęcia)

Florarium - mini szklarnia w szklanym pojemniku - modne rozwiązanie wnętrza wśród koneserów oryginalnych kompozycji z egzotycznych kwiatów. Miniaturowy ogród w przezroczystym pojemniku zapewnia specjalny ekosystem z imitacją naturalnego siedliska wybranych roślin. Przy pomocy florarium łatwo jest stworzyć cząstkę naturalnego krajobrazu płaskowyżów górskich, parnych dusz lub dżungli we wnętrzu miejskiego mieszkania.
Podstawy kompozycji

Przy tworzeniu kompozycji szczególną uwagę zwraca się na takie aspekty, jak:

 • wybór pojemników do florarium;
 • prawidłowy dobór składników roślin;
 • skład mieszanki gleby;
 • drenaż;
 • elementy dekoracyjne kompozycji.

Konieczne jest również zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i wentylacji, aby stworzyć komfortowe warunki mikroklimatu w mini szklarni.
Do florarium używaj przezroczystych pojemników ze szkła lub innych przezroczystych podstaw. Specjalne pojemniki są najczęściej produkowane w postaci kulistego naczynia z otworem w górnej części, w niektórych modelach jest pokrywka.

W razie potrzeby można użyć dowolnego odpowiedniego naczynia, na przykład szklanego czajnika lub słoika, kryształowego wazonu, szklanki lub dzbanka. Zrobią to przezroczyste zbiorniki, pojemniki, akwaria o różnych konfiguracjach.

Wybierając mini szklarnię w szkle, wybierz rośliny o podobnych wymaganiach dla warunków środowiskowych. Tak więc przedstawiciele tropików potrzebują wysokiej wilgotności, dobrze reagują na opryski. Sukulenty muszą stworzyć warunki pustynnych krajobrazów o suchym i gorącym klimacie. W związku z tym dla każdego z nich wymagany jest inny skład gleby, a intensywność nawadniania również się zmienia.


Rodzaje florariów i ich cechy

W szklanym naczyniu znajduje się kilka rodzajów miniaturowych ogrodów.

Kompozycja „Tropics”

Florarium tej kategorii to piękna imitacja tropikalnych lasów deszczowych z różnorodnymi roślinami. Nie ma potrzeby szukania rzadkich gatunków egzotycznych upraw, obraz dżungli można stworzyć za pomocą zielonych nasadzeń z kwiaciarni. Odpowiednio dobrane rośliny o różnych wysokościach z podobnymi wymaganiami dla gleby i podlewania, nie jest trudno stworzyć imitację wielopoziomowego lasu selwy.

Mieszkańcy tropików preferują wysoką wilgotność. Wymaga naczynia ze zwężoną szyjką lub małego otworu z pokrywką na rzadkie wietrzenia. Przy tworzeniu kompozycji warto wprowadzić do niej miniaturowy staw w postaci filiżanki z wodą. Ponadto, aby utrzymać wystarczający poziom wilgotności, używa się małego zaczepu, który wcześniej trzymał go w wodzie.


Kompozycja „Pustynia”

Florarium z kaktusami i sukulentami jest idealnym rozwiązaniem, jeśli nie ma możliwości dokładnej pielęgnacji egzotycznych zwierząt. Przedstawiciele flory doskonale tolerują suszę, niewymagającą warunków środowiska. Dla mieszkańców pustyni wybierz otwarty pojemnik, możesz użyć akwarium lub wazy.Kompozycja „Góry”

W florarium z krajobrazem górskim gatunki roślin uprawiane są z wysokogórskich skalistych płaskowyżów z suchym klimatem lub przedgórzem lasu. W pierwszym przypadku właściwi mieszkańcy półpustynnych i niektórych upraw wspinaczkowych, aw drugim - przedstawiciele lasów tropikalnych. Gleba dla mieszkańców pustyni powinna mieć odpowiedni skład z gruboziarnistym piaskiem, skład podnóża leśnego charakteryzuje się glebą bogatą w materię organiczną z wysokiej jakości drenażem.

Aby naśladować krajobraz górski w wystroju, aktywnie używaj kamieni o ostrych krawędziach o różnych rozmiarach. Z pomocą nieregularnie ukształtowanych skał łatwo jest stworzyć efekt skalnych występów i szczytów otoczonych zielenią.

Kompozycja „Mech”

W naturze mechaty rosną we wszystkich strefach klimatycznych, zazwyczaj tworząc gęste skupiska w zacienionych miejscach. Mchy jak wilgoć, są gatunki przystosowane do warunków suchej słonecznej lub powszechne w regionach o stałej niskiej temperaturze. W florariach roślinność ta jest często wykorzystywana jako dekoracyjne pokrycie otwartych obszarów powierzchni pod nasadzeniami. Ponadto mech może również stać się centralną postacią kompozycji w postaci aksamitnego zielonego dywanu z niewielkimi odstępami od innych roślin lub bez nich.

Charakteryzuje się kwaśną glebą, można kupić specjalne podłoże i ułożyć na wierzchu zwykłej ziemi. W florarium z miniaturowymi stawami związanymi z mchem ważne jest również okresowe spryskiwanie zielonej pokrywy.

W zależności od rodzaju używanych statków, kilka rodzajów szklarni jest podzielonych:

 • Florarium butelkowe. Rozwiązanie to obejmuje wszystkie rodzaje naczyń o dużej pojemności z wąską szyjką. Popularne wersje poziome o prostokątnym kształcie i tradycyjne konfiguracje cylindryczne na stojaku. Pionowe wariacje szklarni butelkowych są istotne przy tworzeniu kompozycji ze roślinami pnącymi i stosunkowo wysokimi uprawami;
 • Typ akwarium. Model zapewnia pojemność objętościową odpowiednich form: okrągłe zbiorniki, kwadratową lub prostokątną konfigurację szkła lub materiałów przezroczystych. Najczęściej projekt jest modelem otwartym;
 • Mini-florarium. Kompozycja tworzona jest na bazie małych pojemników. Miejscowe okulary i wazony, kolby i zlewki w oryginalnych formach, specjalne pojemniki o małych rozmiarach do projektowania miniaturowego ogrodu.

Osobną kategorią mini szklarni w szkle są konfiguracje ścienne i wiszące. Formy ścienne florarium najczęściej reprezentują przezroczystą czapkę z podstawą z tworzywa sztucznego lub pleksi, mogą mieć kształt półkuli lub prostokąta. Próbki zawieszone dostarczają głównie miniaturowe rozwiązania w postaci struktur sferycznych, owalnych lub w kształcie łzy.
Jak wyposażyć florarium

Wybierając rośliny do florarium, należy wziąć pod uwagę następujące zalecenia ekspertów:

 • odmiany nadające się do uprawy w florarium są odmianami, które nie mają wysokiej szybkości wzrostu i osiągają wysokość nie większą niż 20 cm. Priorytetem są kochający wilgoć przedstawiciele flory, którzy również nie boją się ograniczeń w oświetleniu;
 • nie powinieneś się angażować i eksperymentować z sadzeniem kaktusów, ponieważ nie wszystkie gatunki z tej rodziny czują się dobrze w warunkach mini-ogrodu w szklanym pojemniku. Jedynymi wyjątkami są niektóre tropikalne odmiany kaktusów.

Podczas uprawy roślin kwiatowych w florarium, należy stworzyć dobrą wentylację, aby zapobiec prawdopodobieństwu gnicia płatków i łodyg po okresie kwitnienia. Konieczne jest usunięcie wyblakłych kwiatów na czas z liści.


Rośliny do mini szklarni

Tworzenie florarium-tropików wymaga użycia następujących rodzajów roślin:

 • Mini paprocie Pteris, polyniyadorny, asplenum i adiantum są sadzone jako kluczowe postacie kompozycji lub stosowane jako ażurowe uzupełnienie gęsto rosnących przedstawicieli tropików;
 • Mchy. Klasyczny torfowiec jest w stanie stworzyć jasnozieloną powłokę o dużej gęstości. W kwiaciarniach występują również inne gatunki mchu o niezwykle pięknej strukturze liści, a nawet metalicznym odcieniu;
 • Krotony. Kultura jest ceniona jako najjaśniejsza pod względem odcieni i wzorów rodzaju dekoracyjnych roślin liściastych do florarium;
 • Selaginella. Ażurowe i gęste liście urzekają złożoną strukturę. Dekoracyjne właściwości tej pięknej kobiety z tropików są w pełni ujawnione w wilgotnym środowisku mini szklarni w szkle;
 • Storczyki. Najczęściej te kapryśne kwiaty rosną w towarzystwie krewnych lub we wspaniałej izolacji. Orchidea florarium nazywa się orchidarium, kompozycja wymaga instalacji systemów ogrzewania i wentylacji.

W tropikalnych florariach, mini-fiołkach, fittonach pokrywających ziemię, mini-cyklamenach, miniaturowych odmianach bluszczu i rododendronów, lisach i kryptach, solance i płożącym figiku.

Kaktusy i sukulenty do suchych kompozycji pustynnych

W przypadku florarium pustynnego wybierz rośliny, które dobrze tolerują suche warunki:

 • Kaktusy. Rebution, Opuntia, Notocactus i Echinopsis są w stanie dobrze żyć w warunkach minimalnej wilgotności. Nadają kompozycji maksymalnego podobieństwa z pustynnymi krajobrazami;
 • Uspokojony. Kamienna róża wygląda świetnie w suchych mini ogrodach, może przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach;
 • Echeveria. Klasyczny członek rodziny Tołstiankowa, soczysty w pełni ujawnia swoje zaklęcie w pustynnym florarium;
 • Agawa Soczyste z agresywnym charakterem i kolcami mogą odtworzyć gorące krajobrazy meksykańskich prerii;
 • Aloes. Różnorodność gatunków ozdobnych i odmian tego klasycznego soczystości pozwala zaaranżować różnorodne kompozycje z odpornymi i bezpretensjonalnymi roślinami;
 • Adromiscus. Niskie rosnące soczyste znane fantazyjne kształty soczystych liści, których barwa waha się od jasnozielonego do purpurowego, również znalazły odmiany ceglanej tonalności.

Do uprawy w pustynnym florarium nadają się także dekoracyjne gatunki liściaste kalanchoe, byliny, malephorus, pieniądze tree, wilds, milkweed i green.
Gleba do florarium

Wybierając glebę pod rośliny w szklarniowej mini-szklarni, należy wziąć pod uwagę specyfikę upraw. W kwiaciarni można kupić gotowe podłoże dla paproci, jeśli trzeba stworzyć tropikalną kompozycję kwiatową. W przypadku sukulentów prezentowane są specjalne kompozycje gleby z piaskiem i żwirem. Mieszanki gleby do florarium nie są nawożone, ponieważ obfituje w szybki wzrost sadzonek, co prowadzi do zmniejszenia dekoracyjności miniaturowej szklarni. Przygotowując podłoże niezależnie, należy wziąć równe części torfu, perlitu i wermikulitu. Piasek gruboziarnisty i małe frakcje żwiru dodaje się do kompozycji na sukulenty.
Wybór miejsca i opieka

Miejsce montażu kompozycji dekoracyjnej dobierane jest w zależności od wymagań mieszkańców florarium na warunki oświetleniowe. Z powodu braku naturalnego światła łatwo jest poprawić sytuację za pomocą specjalnych urządzeń oświetleniowych. Zaleca się sadzenie roślin w zbiorniku w sposób ześrodkowywany, umieszczając wysokie osobniki w środku i wokół - małe. W tym przypadku, gdy szklany pojemnik jest okresowo obracany w stosunku do źródła światła, aby zapewnić jednolity wzrost, dekoracyjność obiektu będzie zawsze najlepsza.

Należy pamiętać, że sukulenty wymagają dużo światła, ale nie można dopuścić, aby bezpośrednie promienie zapobiegały ryzyku oparzenia liści. Przedstawiciele flory tropikalnej dobrze tolerują półcień, tak że pojemność paproci można ustawić nieco dalej od okna.

Ponieważ własny mikroklimat utrzymuje się w szklanym naczyniu, w florarium łatwo jest stworzyć odpowiedni reżim temperaturowy dla jego mieszkańców. Wilgotność jest regulowana na podstawie nawadniania i opryskiwania. Sukulenty i kaktusy są podlewane co dwa tygodnie, nie boją się nawet długotrwałej suszy i reagują negatywnie na nadmiar wilgoci. Dla osób tropikalnych korzystne są częste opryski i wysoka wilgotność. Nawożenie roślin w florarium nie jest tego warte, a glebę zaleca się zmieniać co 2 lata.
Pomysły na florarium zrób to sam

Aby stworzyć mini szklarnię własnymi rękami, możesz kupić specjalny pojemnik o ciekawej geometrii lub użyć szkła. Na przykład florarium w szklance może być efektowną ozdobą pulpitu. Sukulenty pięknie żyją w otwartym pojemniku, nie potrzebują dużej wilgotności. W dużej szklance można posadzić kilka rodzajów miniaturowych roślin, tworząc oryginalne szklane kwietniki.

Florarium w szklanej butelce

Taka kompozycja jest najczęściej tworzona na bazie kochających wilgoć mieszkańców tropików. Wygląda spektakularnie winorośl, mini paprocie, przypomina mech. Zamknięte florarium powinno być okresowo wentylowane, aby wyeliminować ryzyko grzybów i pleśni.

Florarium ze storczykami

Być może najpiękniejsza i najbardziej pożądana forma mini szklarni we wnętrzu. Błogosławieństwo w kwiaciarniach jest łatwe do znalezienia odpowiedniego rodzaju orchidei z miniaturowymi formami. To piękno z tropików nie potrzebuje zwykłej gleby, zamiast gleby w zbiorniku używają kory i pięknych kamyków, co nadaje kompozycji szczególny charakter i kolor.
Zawieszony mini ogród

Mini-ogród w postaci kulistych kształtów to kolejny jasny element projektu. Ta forma florarium wyróżnia się wszechstronnym przeglądem i jest popularna w projektowaniu wnętrz mieszkalnych i biurowych.

Jak zrobić florarium samemu

Aby stworzyć interesujący obiekt artystyczny w postaci małej kompozycji kwiatowej w przezroczystym pojemniku, konieczne jest przygotowanie następujących materiałów i akcesoriów:

 • Szklane naczynie. Możesz kupić specjalny zbiornik na florarium lub używać naczyń i innych szklanych przedmiotów gospodarstwa domowego;
 • Rośliny do sadzenia. Dla początkujących łatwiej jest używać sukulentów;
 • Ziemia Mieszanka gleby jest przygotowywana w zależności od rodzaju wybranych upraw;
 • Drenaż Stosowane są kamyki, siano, łamana cegła, gruby piasek rzeczny. Warstwa kolorowego dekoracyjnego piasku wygląda jasno i oryginalnie;
 • Wystrój. Do dekoracji florarium wykorzystano figurki z poliresiny, szkła lub plastiku. Może to być miniaturowy zamek lub latarnia morska, ozdobne kamienie, kolorowy piasek, figurki egzotycznych zwierząt lub mityczne stworzenia;
 • Pęseta, różdżka lub łyżka;
 • Spray lub strzykawka do podlewania i rozpylania.Kolejność prac:

 1. Konieczne jest stworzenie dobrego drenażu na dnie naczynia z wybranych materiałów. Należy pamiętać, że warstwa odwadniająca stanowi 1/3 gleby.
 2. Aby uzyskać piękny efekt, możesz ułożyć cienką warstwę kolorowych kamyków na drenie.
 3. Następnie wylej glebę i zwilż kompozycję sprayem. Kij lub łyżka przygotowują doły do ​​sadzenia.
 4. W razie potrzeby za pomocą pęsety należy posadzić wybrane rośliny zgodnie z planowanym schematem. Gleba wokół roślin powinna być lekko ubita. Sadzonki podlewane strzykawką.

Następnie umieść elementy dekoracyjne, a otwarta powierzchnia pokryta jest mchem lub kolorowym piaskiem. Na koniec konieczne jest spryskanie całej kompozycji wodą.

Floraria są popularne w projektowaniu wnętrz mieszkań i biur. Ten interesujący obiekt sztuki może fascynować spektakularnym widokiem, podczas gdy oryginalna kompozycja nie jest trudna do stworzenia na własną rękę.