Żywopłot w projektowaniu krajobrazu działki, przykłady pięknych dekoracyjnych ogrodzeń z drzew i roślin wieloletnich w obszarze wiejskim, rodzaje i warianty projektu ogrodzenia - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Żywopłot na miejscu (20 zdjęć): piękne ogrodzenia

Żywopłot w kraju lub w parku jest integralną częścią tworzenia pięknego miejsca z pomocą roślin. Po raz pierwszy na świecie rozmawiali o „zielonych ścianach” w XVI wieku. Historycy mówią, że w rzymskich ogrodach jako żywopłot sadzili winogrona dziewczęce, róże i krzewy owocowe.

Ogólny cel „żywego” ogrodzenia w nowoczesnym krajobrazie

Do tej pory ogrodzenie krzewów lub niskich drzew jest szeroko stosowane w ulepszaniu ogrodów. Dzięki nim można tworzyć granice lub obszary zagospodarowania przestrzennego w ogrodzie. Często tego rodzaju ogrodzenia służą do kamuflażu wszelkich budynków, chronią część domu przed wiatrem (nawet zimą) lub tworzą strefę samotności - altany, tereny rekreacyjne (winogrona lub róże).

W projektowaniu działki ogrodowej najczęściej urządzenie ogrodzenia żywopłotowego oznacza jego dalsze wykorzystanie w kształtowaniu krajobrazu jako tła. Każdego dnia coraz bardziej popularne staje się sadzenie wysokich roślin, które dobrze reagują na cięcie i formowanie korony zamiast ogrodzenia.

Oprócz walorów estetycznych żywopłotu dobrze chronią przed silnymi podmuchami wiatru (w naturalny sposób tęsknią za niektórymi z nich). Takie ogrodzenie może być doskonałą ochroną przed hałasem i kurzem (tuja, liliowy, winogronowy). W takiej strefowej przestrzeni można doskonale uprawiać warzywa bez szklarni i szklarni.Odmiany ogrodzeń z roślin

Rodzaje żywopłotów są podzielone w zależności od ich wysokości, kształtu korony i wymagań dotyczących przycinania. W większości takie ogrodzenia można podzielić na dwa typy:

 • Formowany żywopłot.
 • Nieformowane szermierki na żywo.
 • Swobodnie rosnący żywopłot.

Formowane żywopłoty

Są to typowe klasyczne „zielone ściany”. Są zadowoleni z krzewów i drzew, które są łatwe do przycięcia. Będąc w stanie uformować dość gęstą koronę, muszą koniecznie odgałęziać się dobrze. Takie żywopłoty są zwykle hodowane z roślin liściastych lub zimozielonych.

Tworzenie żywopłotu powinno rozpocząć się natychmiast po zakorzenieniu roślin. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest wyrównanie w poziomie, to znaczy, aby korona miała nawet grubość i jeden poziom wysokości. Po usunięciu klejących się gałęzi żywopłot z roślin iglastych jest słabo odrestaurowany, więc w pierwszych latach życia lepiej nie dotykać takiego ogrodzenia.

Z kolei ten rodzaj „żywych ścian” dzieli się na podtypy, w zależności od kształtu korony:

 • Kwadrat.
 • Prostokątny.
 • Trójkątny.
 • Owalny.
 • Trapezowy.
 • Gobelin.

Unshaped żywopłoty

Są one najczęściej używane do sadzenia roślin wzdłuż ogrodzeń, aby odizolować się od tych, którzy chcą zajrzeć na sąsiedni dziedziniec. Taki płot wymaga minimalnej konserwacji - usunięcia starych suchych gałęzi, z całkowitej masy pędów, jak również wyblakłych pąków. Ale wszystko nie zawsze jest takie dobre. Na przykład żywopłot głogu z czasem zaczyna się odsłonić od dołu i traci swój estetyczny wygląd. Aby to ukryć - możesz posadzić rząd skarłowaciałych krzewów.

Jeśli ogrodnik pragnie uzupełnić projekt daczy żywopłotem, ale nie uciekać się do regularnego przycinania, bezpretensjonalne rośliny wolno rosnące mogą być doskonałym rozwiązaniem.

Wolno rosnące żywopłoty

Tego rodzaju ogrodzenia powinny być wykorzystywane w przypadku, gdy teren jest wystarczająco duży i jest miejsce, w którym można sadzić krzewy i drzewa, które swobodnie kwitną i rosną. Rośliny na żywopłoty tego gatunku są wybierane zdolne do kwitnienia przez długi czas, a także źle tolerują strzyżenie, ale jednocześnie są w stanie utrzymać kształt korony.

Wspaniały kwitnący zielony żywopłot okaże się z następujących roślin:

 • Jasmine.
 • Róże.
 • Winogrona.
 • Bez
 • Berberys.
 • Irga
 • Wierzby.

Wysokość takich ogrodzeń dzieli się na:

 • Ściany na żywo - do 7 m.
 • Wysoki żywopłot - może osiągnąć do 4 m.
 • Średni płot - do 1,5, a czasem 2 m.
 • Niskie żywopłoty - tworzą się ogrodzenia do 1 m.
 • Krawężniki - najniższe ogrodzenia do pół metra, używane do sadzenia wzdłuż torów.

W zależności od celu takiego ogrodzenia, wybierany jest schemat, zgodnie z którym ląduje żywopłot. Grunty ochronne bardziej gęste i dekoracyjne - trochę „luźno”.

Jak wybrać wzór lądowania

Żywopłoty różnią się również liczbą rzędów obsadzonych plantacji. Wybór odpowiedniego systemu sadzenia opiera się na ich zdolności do szybkiego wzrostu.

Zabezpieczenie jednorzędowe

Krzewy do żywopłotów są sadzone w jednej linii w odległości od 30 do 50 cm od siebie. Drzewa potrzebują trochę więcej miejsca, więc powinny być sadzone nieco dalej - od pół metra do 75 centymetrów. Żywopłot świerka wymaga sadzenia roślin w odległości 1 m od siebie. Jeśli zdecydujesz się na zaprojektowanie krajobrazu, sadzenie tui - będzie potrzebował miejsca od 80 centymetrów do 1,5 m (w zależności od odmiany). Pionowy wiecznie zielony żywopłot uzyskuje się przez sadzenie szybko rosnących roślin w odległości 1,5 do 2,5 metra.

Wielorzędowy płot

Lądowanie to wysoki, piękny żywopłot w dwóch lub trzech rzędach. Ten typ żywego ogrodzenia jest zalecany do stosowania w projektowaniu krajobrazu przy sadzeniu krzewów o zakrzywionych gałęziach, takich jak żywopłot dzikiej róży lub ligustr. Nie trzeba sadzić takiego ogrodzenia ze świerka lub tui, ponieważ okazuje się ono dość gęste, co utrudnia przycinanie i pielęgnację nasadzeń.

Standardowy schemat sadzenia krzewów i drzew: 50 cm odległości w rzędzie i 50-60 cm między rzędami.

Wybór roślin do ogrodzenia

Wybierając drzewa lub wiecznie zielone krzewy na żywopłot, należy dokładnie przestudiować cechy roślin, wyobrazić sobie, jak zmieni się projekt letniego domku w procesie ich wzrostu.

Żywopłot z irgi - To jedna z najbardziej udanych opcji niskich płotów w domku letniskowym, wylądowała wzdłuż ogrodzenia lub wokół domu. Rośliny są łatwe w pielęgnacji, wymagają jedynie kilku (jednej zimy) fryzur.

Ogrodzenie Tui - Świetna opcja do zaprojektowania ogrodu, parku, ściany domu i terenów rekreacyjnych. Drzewo jest dość bezpretensjonalne, nie wymaga częstego przycinania. Możliwe jest utworzenie zarówno wysokiego ogrodzenia dekoracyjnego, jak i niskiego ogrodzenia. Tuja nie toleruje długotrwałych susz.

Żywopłot jałowcowy - ozdobne wieloletnie sadzenie, które może grać w różnych kolorach (od jasnozielonego do prawie czarnego - w zależności od odmian). Najlepiej jest wybrać kozackiego jałowca na żywe ogrodzenie, ponieważ zachowuje ono swój kształt, reszta jest bardziej rozległa i będziesz musiał pociągnąć kratę podczas korzystania z nich. W zimie może być konieczne pokrycie nasadzeń.

Liliowy żywopłot - wieloletnie sadzenie liściaste. Nie zaleca się stosowania go na małych obszarach, ponieważ cała gleba wokół plantacji staje się nieodpowiednia do uprawy innych roślin - po prostu staje się jałowa. Lilac dobrze reaguje na przycinanie, szybko przywrócony.

Różany żywopłot. Sadzenie szybko rosnącej królowej ogrodu to wielofunkcyjne ogrodzenie lub krawężniki, które pozwalają ozdobić pnie drzew i nieestetyczne ściany domu. Tworzenie żywopłotu róż nie wymaga dużo miejsca. Aby wspinać się na kolczaste piękno wspinaczki, możesz zrobić siatkę, ciągnąc ją między filarami lub mocując ją na ścianie domu. Podobnie można sadzić winogrona.

Wierzbowy żywopłot odpowiedni dla tych, którzy chcą tworzyć ogrodzenia wokół domu, nie poświęcając dużo czasu na ich opiekę. Wierzba tworzy szybko rosnące pędy. Po kilku latach na stronie pojawi się wspaniały żywy płot.

Projektowanie ogrodów zimą różni się nieznacznie. Winogrona, róże, dzika róża wymagają skrócenia pędów, innych roślin - schronienia lub ściółki (powłoka ochronna gleby).