Domowy kaktus we wnętrzu, rodzaje roślin i niezbędne warunki w mieszkaniu, jak dbać o kaktusa - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Domowy kaktus we wnętrzu (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Domowy kaktus jest w stanie zaspokoić wieczne pragnienie człowieka na ziemi i komunikować się z żywymi roślinami. Nawet w warunkach miejskiego mieszkania cała kolekcja może być umieszczona na małym parapecie, w tym najczęstszych odmian tych małych, mało wymagających i pięknie kwitnących roślin.

Kaktusy we wnętrzu mieszkania, budynku mieszkalnego lub biura wyglądają bardzo osobliwie i nietypowo. Ostatnio pojawił się cały trend w projektowaniu pomieszczeń, który przewiduje projektowanie pomieszczeń mieszkalnych i biurowych z kaktusami. Te niesamowite rośliny niezmiennie zachwycają oko swoim dekoracyjnym wyglądem i niespodziewanie jasnym i obfitym kwitnieniem. Czerwone, białe, żółte i pomarańczowe kwiaty są w stanie ożywić i ozdobić surowe wnętrze kolorowymi pociągnięciami, a także rozwiać nagromadzoną negatywną energię.


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-4


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-5


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-6

Kaktusy należą do grupy soczystych roślin - są niezwykle odporne na suszę, ponieważ przez długi czas są w stanie przechowywać i utrzymywać wodę w swoich soczystych i mięsistych łodygach. Kaktusy Ojczyzny to Ameryka. Tutaj rośliny rosną w naturalnych warunkach, zdobywając obszar o zupełnie różnych strefach glebowo-klimatycznych. Większość kaktusów rośnie na suchych obszarach, ale niektóre gatunki można znaleźć na wybrzeżach morskich, trawiastych równinach, w lasach tropikalnych, a nawet na obszarach górskich. Dla początkujących wszystkie rośliny kaktusów można pogrupować według różnych warunków uprawy. Ta grupa ułatwi opiekę nad kaktusami w warunkach mieszkania, umożliwiając prawidłowe umieszczenie roślin w domu:

  • Pierwsza grupa to pustynne kaktusy. Pustynna roślina wymaga jasnego światła słonecznego i rzadkiego podlewania. Zawartość w lecie - zawsze na wolnym powietrzu (w ogrodzie, na otwartym balkonie), zimą zawartość jest zimna - w temperaturze powietrza co najmniej + 6 stopni. Standardową glebę dla kaktusów i sukulentów można zmieszać ze zwykłą ziemią ogrodową.
  • Druga grupa - kaktusy wysokich regionów górskich. Górska roślina preferuje również jasne oświetlenie, ale w przeciwieństwie do pustynnego kaktusa, podlewanie jest niezwykle rzadkie. Górski kaktus jest przechowywany latem na otwartych balkonach, a zimą na zimnych szklanych loggiach. Gleba dla tej grupy kaktusów nie powinna zawierać próchnicy, a drenaż musi być wykorzystywany nie tylko na dnie, ale także na górze.
  • Trzecia grupa - kaktusy z trawiastych równin. Równiny dobrze rosną w dość ciężkiej glebie z umiarkowanym światłem. Latem kaktusy wymagają obfitego podlewania, w zimie - rzadko.
  • Czwarta grupa - kaktusy z tropikalnych lasów deszczowych. Rośliny lasów tropikalnych wymagają cieniowania przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, lekkiej gleby odżywczej, obfitego podlewania latem i regularnego umiarkowanego podlewania w zimie. W ciepłym sezonie pożądane jest utrzymywanie roślin w cieniu na wolnym powietrzu.
  • Piąta grupa - kaktusy suchych lasów. Ta grupa kaktusów odnosi się do roślin tolerujących cień. Dobrze rosną w cieniu, potrzebują obfitego podlewania latem i suchego zimowego utrzymania.


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-9


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-10


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-11


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-12


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-13

Najpopularniejsze rodzaje kaktusów domowych

Nazwy najprostszych w pielęgnacji, łatwo kwitnących i niezbyt kapryśnych kaktusów domowych, o różnym wyglądzie i kolorach różnych kolorów:

  • Schlumbergera ścięta, Schlumberger Buckley, ripsalidopsis - kwitnące leśne kaktusy tropikalne, które wymagają obfitego podlewania i wilgotnej zawartości. Schlumbergera (zigokaktus) rozpuszcza swoje luksusowe kwiaty w grudniu - w Boże Narodzenie otrzymała popularne nazwy „Dekabrysta”, „Choinka” lub „Kaktus bożonarodzeniowy”. Popularną nazwą ripsalidopsis jest „wielkanocny kaktus”, ponieważ kwiaty na nim pojawiają się na święta wielkanocne. Dla obfitego kwitnienia wymaga uśpionego okresu 1,5-2 miesięcy z rzadkim podlewaniem i chłodną zawartością. Kwiaty w leśnych kaktusach o różnych kolorach - od czerwonych, różowych, białych i miękkich brzoskwiń do dwukolorowych w roślinach hybrydowych.
  • Gymnocalycium to kwitnący kaktus zawierający do 200 gatunków różnego rodzaju pod względem wyglądu i koloru. Jedną z cech Gymnocalycium jest wczesne kwitnienie (3-4 lata), co tłumaczy jego popularność wśród fanów kaktusów domowych.
  • Lobivia - kwitnący kaktus górski, najbardziej odpowiedni do hodowli w pomieszczeniach. Ten średniej wielkości gatunek kaktusa obejmuje do 100 odmian kwitnących w okresie letnim ze złotożółtymi lub jasnoczerwonymi kwiatami. Kształt roślin jest zróżnicowany - pędy kuliste, wydłużone, cylindryczne lub żebrowane mogą rosnąć zarówno pojedynczo, jak i rosną w szerokości.
  • Mammillaria - rośliny kwitnące, zwarte, ozdobne i bardzo malownicze. Małe żółte, białe, czerwone lub różowe kwiaty o obfitym rozkwicie na wiosnę prawie pokrywają łodygę rośliny. Kaktus jest bardzo bezpretensjonalny i łatwo rozmnażany przez liczne dzieci.


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-14


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-15


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-16


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-17


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-18


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-19


domashnij-kaktus-v-interere-20-foto-20

Pin
Send
Share
Send
Send