Nisza płyt gipsowo-kartonowych w przedpokoju, pokój dzienny, sypialnia, dzieci i łazienka, piękne opcje i pomysły na projekt półki i światła - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Wnękowa płyta gipsowo-kartonowa we wnętrzu (20 zdjęć)

Płyty gipsowo-kartonowe - wszechstronny i niezbędny materiał do budowy i naprawy. Pozwala zmniejszyć masywność struktur, zwiększa szybkość projektu. Płyty gipsowe są łatwe w obróbce i dobrze wygięte. Z ich pomocą wygodna i piękna nisza wykonana z płyt gipsowo-kartonowych. Ta praca jest kreatywna i wymaga znajomości podstawowych technik.

Znając zasady pracy z płytami gipsowo-kartonowymi, można odejść od standardowego mechanicznego poszycia i stworzyć wnętrze o wyjątkowej przestrzeni wewnętrznej. GCR tworzy niszę różnych form, począwszy od klasycznych prostokątnych, a skończywszy na nowoczesnych, skomplikowanych opcjach.

Funkcjonalność niszowa

Nisze pomagają zmieniać geometrię pomieszczenia i wdrażać pomysły projektowe. Możesz zrobić niszę kartonowo-gipsową nawet w ścianie, w której nie było wcześniej. Nie ukryje przestrzeni, ale nawet rozszerzy ją wizualnie. Popularna jest nisza telewizyjna z płyt gipsowo-kartonowych, która niezawodnie utrzymuje plazmę o dużych rozmiarach i tworzy harmonię i komfort w mieszkaniu. Nisza może nawet zastąpić szafkę, ponieważ na jej półkach można umieścić różne rzeczy.

Często piękne nisze pełnią funkcję dekoracyjną. Sprawiają, że wystrój wnętrza jest bardziej wyrazisty i dynamiczny.

Wielofunkcyjne nisze ładunków funkcjonalnych:

 • pod telewizorem;
 • na półki na książki;
 • na partycje;
 • stworzyć miejsce do przechowywania rzeczy;
 • na kominek;
 • do akwarium;
 • na karnisz;
 • na przedmioty dekoracyjne.Gdzie lepiej zrobić niszę

Wnęki GKL z oryginalnymi półkami i zaokrąglonym szczytem wyglądają imponująco. Gdzie mogę zrobić niszę:

 • Wykonanie niszy z płyt gipsowo-kartonowych w salonie jest doskonałą alternatywą dla długo przestarzałych ścian meblowych. Ten oryginalny design w salonie można wykorzystać jako element dekoracyjny. W tym przypadku, używając HL, robią małe zagłębienie w ścianie z oryginalnymi wzorami i dekorują je światłem lub malują w kontrastowych odcieniach.
 • Wnęka na zasłony z płyt gipsowo-kartonowych pozwala ukryć listwę gzymsową i system zawieszenia: Pomaga stworzyć wrażenie, że zasłona schodzi z sufitu, ponieważ gzyms nie jest widoczny.
 • Wnęka z półkami w przedszkolu jest bardzo istotna. Umieszczone na nim zabawki nie powodują uczucia nieporządku i są zawsze widoczne. Dlatego szafka stojąca w pokoju dziecięcym z otwartymi na zawsze drzwiami może zostać usunięta do salonu. Za pomocą oryginalnej niszy z kartonu gipsowego można podzielić szkółkę.
 • Wnęki z płyt gipsowo-kartonowych w sypialni nad łóżkiem pasują harmonijnie, przy maksymalnym przyleganiu do wystroju staną się oryginalną ozdobą pokoju i zastąpią szafki nocne, zwykle stojąc przy łóżku. Za pomocą suchej zabudowy można całkowicie zaktualizować projekt sypialni, wyposażając wnękę zamiast szafy, aby pomieścić garderobę.
 • Wnęka na korytarzu wygląda wspaniale, gdzie projekt zapewnia minimum mebli i wystroju. Konstrukcja suchej zabudowy może być dobrym substytutem standardowego wieszaka lub szafy w korytarzu. Może być wykonana w formie ramy do lustra z półką na drobiazgi kosmetyczne.
 • W dużej kuchni można urządzić niszę pod kominkiem. Na półkach można umieścić świece lub złożyć stos cienkich słupków. Kominek w kuchni sprawia, że ​​jest ciepły i przytulny.
 • Dzięki wykorzystaniu niewykorzystanej przestrzeni nad łazienką pozwala na wnękę suchej zabudowy w łazience. Na półkach można wyposażyć dodatkowe miejsce do przechowywania różnych drobiazgów lub urządzić na nich dekoracje wnętrz.
 • Narożne nisze są często wyposażone w toaletę na niewielkim obszarze.

W mieszkaniach z wysokimi sufitami można wyposażyć wnęki sufitowe do przechowywania w korytarzu.


Jak stworzyć niszę z suchej zabudowy

Jak zrobić niszę suchej zabudowy? Prace nad modelowaniem tego projektu odbywają się poprzez zliczanie głębokości, a także wysokości pomieszczenia i szerokości wolnego obszaru. Już na pierwszym etapie należy zastanowić się, czy będzie to funkcjonalna półka czy element dekoracyjny. Następnie musisz narysować projekt lub przynajmniej szkicować najprostszy szkic i sporządzić plan, kupić wszystkie niezbędne materiały.

Oznaczenia na ścianach są stosowane zgodnie z zaprojektowanym szkicem. Jeśli występują nierówności, musisz je wyrównać. Wszystkie proste prowadnice powinny być prostopadłe do siebie i pionowe - pod kątem prostym do podłogi.

Wskazówki dotyczące opanowania niszy:

 • Wybierając miejsce do pogłębienia, rozważ położenie mebli, aby nie zakrywało wnęki.
 • Przed ułożeniem należy przewodzić moc, aby zabezpieczyć kabel i przewody za ścianą przyszłej niszy.
 • Pod koniec prac przygotowawczych przystąpić do cięcia materiałów.

Najczęstszą opcją tworzenia niszy jest montaż pudeł kartonowo-gipsowych. Zacznij od utworzenia pudełka. Aby zamontować ramę do pudełka - zadanie jest proste.

Ponadto następująca praca jest wykonywana kolejno:

 • Zainstaluj profile początkowe na podłodze, ścianach i suficie. Są one mocowane za pomocą kołków rozporowych (6x40). Wykonuj pracę ściśle na poziomie, jeśli nie chcesz, aby ramka okazała się przekrzywiona.
 • Po ustaleniu niezbędnej głębokości zwiększ profil szkieletu. Przymocuj prowadnice profilu dokładnie wzdłuż linii przez taśmę uszczelniającą.
 • Po zainstalowaniu ramy, obuduj ją płytą gipsowo-kartonową, wstępnie przyciętą wyłącznie na wymiar. Aby to zrobić, wystarczy przymocować gotowe części płyty gipsowo-kartonowej do ramy i przymocować je śrubokrętem i śrubami.
 • Po wysianiu przejdź do podkładu i wypełniacza. Lepiej jest podkładać w dwóch warstwach, nakładać drugi po pierwszym wysycha. Szpachlówkę nakłada się po całkowitym wysuszeniu warstw podkładu. W konstrukcji wnęki znajduje się sporo narożników, więc będą one wymagały elementów pomocniczych - kątowników i taśmy wzmacniającej. Są one przymocowane do początkowej masy szpachlowej, a następnie cała struktura musi być pokryta szpachlą wykończeniową.
 • Na ostatnim etapie prowadzone są prace wykończeniowe. Wybierając materiał do dekoracji, należy pamiętać, że bez dobrego oświetlenia, nisza wytworzy wrażenie ciemnej dziury. Dlatego jego kolor nie powinien być ciemniejszy niż ściana. Możesz wkleić tapetę na niszę lub owinąć niektóre części laminowaną płytą wiórową lub częściami dekoracyjnymi i pomalować wszystko innym za pomocą emulsji na bazie wody. W pokoju dziecięcym lepiej pomalować niszę bezpiecznymi farbami akrylowymi.Jak zrobić niszowe oświetlenie

Oświetlenie niszowe to cała sztuka. Szczególnym efektem dekoracyjnych nisz jest oświetlenie wykonane na obwodzie. Piękne oświetlenie pozwala na stworzenie lampy punktowej lub dekoracyjnej, taśmy LED, kominka elektrycznego. Gra światła i cienia wizualnie rozszerza przestrzeń, przydziela przedmioty we wnętrzu niszy, która staje się głównym punktem pokoju.

Aby oświetlić niszę dla okapu, można wykonać spektakularne i bezpieczne oświetlenie zasłon, układając taśmę LED pod sufitem wewnątrz. Przed zainstalowaniem planu podświetlenia należy wcześniej umieścić podkładkę z przełącznikami. Oryginalna nisza z odpowiednio wykonanym oświetleniem podkreśli estetyczny smak właścicieli i nada pomieszczeniu uroku.