Jak usunąć farbę z podłogi, sufitu i ścian, metody usuwania farby z betonu, metalu, drewna i tworzyw sztucznych, usuwania oleju, emulsji wodnej i starej farby akrylowej - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak usunąć farbę: najlepsze proste wskazówki

Pin
Send
Share
Send
Send


Wszystkie farby są usuwane na różne sposoby, niektóre są łatwiej usuwane, podczas gdy inne są cięższe, a nawet profesjonaliści mają trudności. Zasada usuwania farby zależy od wielu czynników, głównie zwracając uwagę na powierzchnię i rodzaj farby.

Jest to prosty i skuteczny sposób, który pomaga szybko usunąć farbę. Konieczne jest podgrzanie lakieru do żądanej temperatury, aby stara farba zmiękła i można ją bez problemu usunąć za pomocą szpatułki.

Powierzchnię można ogrzewać za pomocą przemysłowej suszarki, palnika gazowego lub palnika.

Ta metoda ma wady: po pierwsze, w ten sposób możliwe jest usunięcie farby z nie wszystkich powierzchni, nawet tych odpornych na ciepło. Usunięcie farby z tworzywa sztucznego nie będzie możliwe, może się odkształcić po podgrzaniu. Ta metoda jest słaba przy usuwaniu farby z metalu i nie pomaga w usuwaniu farby z gipsu i betonu. Po drugie, gdy farba jest podgrzewana, uwalniane są substancje toksyczne, więc w domu lepiej nie stosować tej metody.

Ta metoda usuwa farbę za pomocą narzędzia elektrycznego lub ręcznego. Oczywiście możliwe jest usunięcie farby za pomocą ręcznego narzędzia tylko z małych powierzchni, ale aby poradzić sobie z dużymi powierzchniami, należy użyć narzędzia elektrycznego („bułgarski” zrobi). Jeśli pytanie brzmi, jak usunąć farbę z metalu w domu, ta metoda może łatwo poradzić sobie z zadaniem. Jeśli nie ma „szlifierki”, możesz użyć zwykłego ćwiczenia.

Używanie elektronarzędzia do usuwania farby jest jeszcze łatwiejsze niż w poprzedniej metodzie. Część robocza narzędzia musi być dociśnięta do powierzchni lakieru i stopniowo przesuwana, w oparciu o życzenia dotyczące stopnia oczyszczenia.

Jest to bardzo powszechna metoda czyszczenia farby. Zasada działania polega na tym, że pod silnym ciśnieniem kierują strumień wody lub powietrza, do którego dodaje się zwykły piasek. Piasek uderza w powierzchnię lakieru i usuwa go z farby, brudu, a nawet rdzy. Ta metoda jest odpowiednia, jeśli nie wiesz, jak usunąć starą farbę z metalu.

Wśród niedociągnięć - wysoka cena sprzętu.

Tryb ręczny

Ręczne usuwanie farby w domu jest dość trudne. Metodę tę stosuje się, gdy trzeba usunąć farbę w trudno dostępnych miejscach (gdzie nie można pracować za pomocą elektronarzędzi, na przykład przy usuwaniu farby z baterii lub drzwi) i gdy obciążenie jest niewielkie.

Zalety tej metody obejmują wszechstronność, dzięki której czyszczone są najbardziej odporne farby, takie jak lakiery, emalie termoizolacyjne, farby na bazie żywic i farby nitro.

Możesz usunąć farbę za pomocą nowoczesnych narzędzi - specjalnych związków chemicznych. Możesz pomóc w wielu rozpuszczalnikach, alkaliach lub kwasach.

Narzędzie jest stosowane przez pewien czas, w zależności od mocy kompozycji, zwykle procedura trwa od dziesięciu minut do pół godziny. Po chwili farbę usuwa się łopatką, a powierzchnię przeciera zwykłą wodą.

Usuń farbę akrylową

Farby na bazie wody są często stosowane w pracach naprawczych i budowlanych, zawierają farby akrylowe. Farby akrylowe są dość łatwe do czyszczenia, ponieważ są oparte na wodzie. Jeśli plama jest świeża, można ją usunąć zwykłą gąbką z mydłem, alkoholem lub rozcieńczalnikiem, ale jeśli farba jest stara, mogą pomóc specjalne produkty.

Stara farba akrylowa jest łatwa do usunięcia za pomocą benzyny, płynu hamulcowego, nafty lub acetonu.

Usuń farbę olejową

Jak usunąć farbę olejną ze ściany? Aby usunąć farbę, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku:

  1. Weź półtora kilograma wapna palonego i wody i zrób kremową masę. Przykryj tę ścianę ścianami, drzwiami lub innymi powierzchniami pomalowanymi farbą olejną i pozostaw na około dwanaście godzin. Po tym farba olejna może być łatwo usunięta.
  2. Jak usunąć starą farbę z drzewa? Farbę olejną z powierzchni drewnianej można łatwo usunąć, jeśli jest dobrze zwilżona wodą i pokryta cienką warstwą sody kalcynowanej, a następnie pokryta mokrym płótnem na powierzchni drewnianej. Wilgotność płótna musi być utrzymywana przez cały dzień. Po dniu farba może być łatwo usunięta szpachelką z drewnianej powierzchni.
  3. Aby usunąć farbę olejową ze ściany, należy wyprasować powierzchnię za pomocą żelazka lub podgrzać ją zwykłą suszarką do włosów. Gdy farba zacznie się bąblować, usuń ją szpatułką.
  4. Jeśli powierzchnia jest pokryta bardzo starą farbą olejną, nasmaruj ją warstwą ciekłego szkła i dobrze wysusz. W tym przypadku folia silikatowa oderwie się i złapie za nią całą farbę olejną. Należy pamiętać, że farba nie jest usuwana w jednej procedurze.

Pamiętaj! Jeśli usuniesz farbę chemicznie, zadbaj o swoje dłonie i załóż gumowe rękawice, chroń oczy specjalnymi okularami i nie wdychaj toksyn, noś ochronny bandaż. Jeśli nawet kropla roztworu chemicznego dostanie się na ciało, natychmiast spłucz wodą.

Jak usunąć farbę wodną z sufitu? Zanim zaczniesz szukać różnych sposobów, jak usunąć farbę na bazie wody, pamiętaj, że nie możesz zapomnieć o swoim zdrowiu i postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, nie zapomnij o wskazówkach wymienionych powyżej.

Przed startem

  • Na początek przykryj podłogę gazetami i folią.
  • Do miski wlej dużo ciepłej wody.
  • Przymocuj wałek piankowy do drążka teleskopowego.
  • Noś okulary ochronne, aby chronić oczy.

Przetwarzamy starą warstwę

Zwilżyć wałek w misce i obficie zwilżyć starą farbę emulsji wodnej.

Po upływie około piętnastu minut musisz przejść drugi raz mokrym wałkiem na suficie. Im lepiej zwilżysz starą powłokę, tym łatwiej ją usunąć.

Usuń farbę

Weź szpatułkę i wejdź na drabinę. Farba emulsyjna powinna już pęcznieć, więc przystąp do jej usunięcia. Jeśli w niektórych miejscach farba jest usuwana z trudem, zapukaj ją małym młotkiem i oderwa się.

Jeśli farba w ogóle nie odpada, nawilż sufit suwakiem kilka razy i pozwól farbie zmiękczyć trochę czasu.

Należy pamiętać, że jeśli sufit jest suchy, farba będzie trudniejsza do usunięcia, więc nie zapomnij go okresowo zwilżyć.

Po usunięciu starej farby na bazie wody ostrożnie zeskrob sufit, aby pozostawić nawet drobne pozostałości farby.

Jak usunąć farbę z plastiku? Prawie wszystkie popularne metody są całkowicie nieodpowiednie do usuwania farby z tworzywa sztucznego. Ogrzewanie odkształca powierzchnię, a metoda mechaniczna uszkadza powierzchnię tworzywa sztucznego. Dlatego też farba może być usunięta z tworzywa sztucznego wyłącznie za pomocą środków chemicznych.

Jak usunąć farbę z podłogi? Usuwanie farby z powierzchni betonu nie jest łatwe. Możesz stosować rozpuszczalniki i różne środki do mycia. Ale możesz tylko zetrzeć, jeśli farba nie jest bardzo stara. Najpierw należy zwilżyć dobrze podłogę wodą i pozostawić na kilka godzin. Następnie należy wytrzeć mocnym detergentem, aby warstwy farby były porowate. Następnie środek do prania nakłada się na powierzchnię podłogi.

Po tym, jak zmywacz dobrze zmiękczy farbę, łatwiej będzie go usunąć z betonowej podłogi. Do tego celu najlepiej nadaje się szczotka, ale najlepiej ze sztywnym włosiem lub skrobakiem.

Ta metoda jest odpowiednia tylko do usuwania farby z podłogi, ścian i innych powierzchni, które nie będą działać.

Jak widzisz, aby usunąć farbę, musisz najpierw wiedzieć, jaki jest rodzaj farby i jej powierzchnia, a na podstawie tych dwóch parametrów musisz wybrać metodę usuwania farby.

Pin
Send
Share
Send
Send