Jak wybrać okna PCV, metalowe z tworzywa sztucznego i drewniane do mieszkań lub domów prywatnych, wybierając odpowiedni rozmiar okien, żaluzji i firm instalacyjnych - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak wybrać okno w mieszkaniu lub domu: ważne punkty

Największym źródłem strat ciepła są okna. Teraz, gdy ludzie zrozumieli rzeczywistą cenę ciepła w swoich domach i zaczęli szukać możliwości zaoszczędzenia pieniędzy, na rynku pojawiły się różne modele okien.

Wybierając nowe okno, powinieneś pomyśleć: jak wybrać projekt, który typ profilu jest lepszy, czy wolisz okna do mieszkania z dwoma lub pięcioma podwójnymi szybami. Czy powinienem zamawiać okna z argonem lub kupować standardowe z wypełniaczem powietrza. Powinieneś również wiedzieć, która firma lepiej zamawia nowoczesne okna.

Jak wybrać plastikowe okna

Jak wybrać plastikowe okna - to pytanie jest bardzo ważne, ponieważ prawidłowo dobrana szyba zacznie oszczędzać pieniądze właścicieli od pierwszego dnia instalacji. I to nie jest fikcja. Z nie dmuchanego szkła w mieszkaniu będzie znacznie cieplej, dlatego koszty ogrzewania spadną. Ponadto nie musisz już wydawać pieniędzy na malowanie klatek.

Przed właścicielami prywatnego domu może być pytanie: jak wybrać rozmiar okna. Zgodnie z zasadami budowy okna w pomieszczeniach mieszkalnych powinny wynosić co najmniej jedną dziesiątą powierzchni podłogi. Jeśli naprzeciwko domu znajdują się wysokie budynki, lepiej zwiększyć rozmiar okna, w przeciwnym razie dom będzie ciemny.

Jaka jest struktura okna

Główną częścią konstrukcji okna jest profil z tworzywa sztucznego, wewnątrz znajduje się metalowa rama, która zawiera kanały odwadniające, filtry i uszczelki. Cała konstrukcja profilu jest stabilizowana i wzmocniona żebrami usztywniającymi.

Jak wybrać ramkę

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać wysokiej jakości okna, rama jest równie ważna, a jej wybór zależy od rozmiaru otworu. Skrzydła z mechanizmem otwierającym są do niego przymocowane, istnieje kilka opcji otwierania. Od prawidłowej instalacji ramki zależy od tego, jak długo okno będzie trwało. Im bardziej profesjonalny jest zainstalowany, tym mniej problemów pojawi się przy otwieraniu.

W ramie są umieszczone podwójnie szklone okna, które chronią dom przed gorącem, mrozem, kurzem, hałasem i innymi rzeczami. Przestrzeń między szybami jest wypełniona powietrzem lub gazem.

Izolacja termiczna i okucia okienne

Szczeliwo jest odpowiedzialne za izolację okna, zazwyczaj jest to silikon. Wszystkie okna wyposażone są w okucia. Pomaga sprawić, by cała konstrukcja okna była dynamiczna i funkcjonalna.

Zwykle wysokiej jakości akcesoria pochodzą od niemieckich producentów, którzy stale ulepszają je za pomocą innowacyjnych elementów. Sprzęgła hamulcowe nowego typu zapewniają miękki poślizg, przesuwając skrzydło w pozycji nachylonej.

Jeśli dziecko dorasta w domu, musisz odebrać akcesoria z zamkiem bezpieczeństwa, który jest zamykany kluczem. Możesz kupić zdejmowaną rączkę, którą można łatwo wyjąć i umieścić na jej miejscu specjalną nakładkę.

Dodatkowe komponenty

Ponadto, wybierając okno, należy starannie rozważyć dodatkowe elementy - zbocza i parapety, dzięki czemu cała konstrukcja jest kompletna i estetyczna. Najbardziej popularne parapety są plastikowe, ale można opcjonalnie zakupić drewniany lub sztuczny kamień.

Metalowe okna

Uważa się, że dobre plastikowe okna są wykonane z metaloplastyku. Wykonany jest ze specjalnych profili. Są one podzielone na dwie klasy:

 • klasa A ma pogrubioną ścianę zewnętrzną, jest uważana za najbardziej odpowiedni materiał do okien i przeszkleń ramowych;
 • Klasa B jest wykonana z profilu „przedmiotowego” z cienką ścianą zewnętrzną. Jego właściwości są znacznie niższe.

Jak wybrać plastikowe okna? Obecność certyfikatów potwierdza jakość. Okna z metaloplastyku są tym samym plastikiem wzmocnionym metalem. Takie profile powinny mieć gładką powierzchnię, na której nie ma smug i żwiru. Ich kolor jest jednolity, nie ma zapachu. Wysokiej jakości okna PCV mają żywotność ponad pięćdziesięciu lat.

Nowoczesne drewniane okna

Nowoczesne drewniane okna euro zachowały wszystkie właściwości drzewa, ale dzięki innowacyjnym technologiom stały się izolacją cieplną i dźwiękową. Jak wybrać okna drewniane? Eksperci doradzają, aby wybrać profile drewniane z wysokiej jakości drewna, są one wykonane przez sklejenie 3 lameli. Ta technologia pozwala kontrolować jakość i teksturę powierzchni.

Żywotność klocków drewnianych wydłużyła się, ponieważ metody obróbki drewna przedłużają ich żywotność. Gotowe profile są zagruntowane w kilku warstwach i impregnowane środkami zmniejszającymi palność, a następnie pokryte lakierem. Takie ramy mają długą żywotność, ale ich cena jest znacznie wyższa niż koszt okna z tworzywa sztucznego.

Jak wybrać odpowiednie szkło

Okno z podwójnymi szybami, które składa się z kilku arkuszy szkła, jest głównym elementem każdego projektu. Jak wybrać szkło?

Wielu uważa, że ​​jakość okien zależy od liczby kamer w podwójnie oszklonych oknach i dążą do zakupu najlepszych - pięciokomorowych. Czy taka decyzja jest uzasadniona? Eksperci twierdzą, że pięciokomorowe okna z podwójnymi szybami nadają się tylko dla mieszkańców północy, a ich instalacja w centralnej Rosji jest irracjonalna. Tęsknią za światłem dziennym, a ich cena jest znacznie wyższa. Przy każdej dodatkowej kamerze zwiększa się masa konstrukcji, na to cierpią okucia, dzięki czemu żywotność ulega skróceniu. Jeśli zdecydujesz się wybrać okna PCV, nie spiesz się z zakupem ciężkich pięciokomorowych okien z podwójnymi szybami. Są one istotne tylko w domach, w których okna wychodzą na hałaśliwe szlaki, ponieważ im więcej kamer, tym wyższe właściwości izolacyjne dźwięków okien.

Zwróć uwagę na następujące szczegóły:

 • Pomiędzy komorami okularów, które otaczają obwód, powstają szczeliny powietrzne. Aby poprawić izolację między szklaną przestrzenią jest wypełniony argonem.
 • Okna w mieszkaniu od wewnątrz podwójnie oszklonego okna lepiej kupić od energooszczędnego szkła, odbija ciepło ze szklanego panelu, nie wypuszczając go z pomieszczenia.

Okucia i komponenty niemieckich firm zapewniają ich niezawodne działanie, co czyni te konstrukcje jeszcze lepszymi.

W rezultacie, po przejściu przez wszystkie etapy produkcji, systemy są wyposażone w wzmocnione profile PCV, okucia i okna z podwójnymi szybami. Kontury uszczelniających elastycznych uszczelek zainstalowanych między klapkami zapobiegają przepływowi powietrza.

Porady ekspertów

Właściwy wybór okien plastikowych:

 • Zwróć uwagę na plastik. Jego powierzchnia nie powinna być uszkodzona. Plastik niskiej jakości może być szkodliwy dla środowiska.
 • Aby nie przepłacać dodatkowych pieniędzy, w przypadku okna z podwójnymi szybami, które otwiera się na przeszklony balkon, można wybrać pakiet jednokomorowy.
 • Przy wyborze należy zwrócić uwagę na jakość konstrukcji z tworzyw sztucznych. Musi być wykonany z materiałów metalowych. Urządzenie zamykające ramkę powinno działać łatwo.
 • Podwójnie szklone okna z moskitierą pozwolą Ci porzucić chemikalia, które chronią przed irytującymi owadami, ale są szkodliwe dla zdrowia.
 • Żaluzje w oknach pomogą chronić pokój przed światłem.
 • Wybierając znaną markę okien, płacisz za niezawodność i trwałość, a nie za markę.

Wiedząc, jak łatwo jest wybrać okna, możesz dokonać właściwego wyboru. Ale to nie wszystko, jeśli sam kupiłeś okno, będziesz musiał znaleźć instalatorów.

Powierzyć instalację okien

Wiele osób uważa, że ​​zainstalowanie odpowiednio dobranego plastikowego okna nie będzie trudne. Ale tak nie jest. Nie można samodzielnie zainstalować plastikowych struktur, ponieważ:

 • możesz nie wiedzieć o istniejących subtelnościach lub zapomnieć, a później mogą pojawić się problemy;
 • brak gwarancji na samodzielnie zainstalowane okna;
 • jeśli jakakolwiek część konstrukcji zostanie uszkodzona podczas instalacji, nie ma nikogo, kto mógłby twierdzić.

Dlatego skontaktuj się z ekspertami i zapomnij o problemach. Ale teraz możesz usłyszeć wiele skarg dotyczących instalowania okien przez specjalistów. Jak wybrać firmę okien plastikowych? Najlepiej jest zapytać sąsiadów, przyjaciół itp., Którzy już zainstalowali okna. Mogą polecić Ci firmę, z którą ostatnio współpracowali.

Montaż okien według GOST

Jeśli nie ma takich znajomych, zwróć uwagę na dużą firmę zlokalizowaną w Twoim mieście, zwłaszcza tę, która działa od kilku lat. Jest bardziej niezawodny i konkurencyjny. Być może będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, ponieważ w takich firmach są zazwyczaj kolejki instalacyjne, ale okna zostaną wstawione poprawnie iz gwarancją. Im poważniejsza firma, tym bardziej prawdopodobne, że ceni sobie swoją reputację. Nie tylko zainstalujesz okna, ale także doradzisz, jak wybrać karnisze do żaluzji.

Instalacja okien powinna być przeprowadzana ściśle zgodnie z GOST 30971-2002 „Szwy montażowe przylegających bloków okiennych do otworów w ścianach”. Opisuje szczegółowo technologię instalacji. Niektóre jednodniowe firmy starają się zaoszczędzić pieniądze, więc nie przestrzegają GOST, więc instalacja może cię kosztować mniej, ale wkrótce zobaczysz wszystkie wady.

Przeczytaj wskazówki, jak wybrać plastikowe okna i uniknąć błędów. Nowe okna zachwycą Cię swoją wydajnością i wyglądem przez długi czas.